Справа № 750/5230/15-а
Провадження № 2-а/750/516/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2015 року м. Чернігів
Деснянський районний суд міста Чернігова в складі:
головуючого судді - Сапона А.В.,
за участю секретаря Корончук І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії, -
в с т а н о в и в:
28.05.2015 року позивач звернулась до суду з адміністративним позовом в якому просить визнати причини пропуску строку на звернення до адміністративного суду із заявленими позовними вимогами за період з 30.06.2011 року, поважними та поновити його; визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові щодо відмови у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату для нарахування пенсії; зобовязати управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові здійснити перерахунок пенсії, призначеної в розмірі 85% суми заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), з моменту призначення пенсії 30.06.2011 року, із включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки №2688/07 від 27.04.2015 року та виплачувати в подальшому пенсію в перерахованому розмірі; стягнути з Державного бюджету судові витрати.
Ухвалою суду від 17.07.2015 адміністративний позов ОСОБА_1 в частині строку перерахунку пенсії за період з 30.06.2011 року по 29.10.2014 включно залишено без розгляду.
Ухвалою судді від 29.05.2015 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу в десятиденний строк з дня одержання копії ухвали подати через канцелярію суду заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.
18.06.2015 на адресу суду надійшли заперечення відповідача проти позову, суть яких полягає в тому, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не відносяться до інших надбавок, які передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-ХІІ), а тому не можуть бути враховані управлінням. Відповідач вважає свої дії правомірними, у звязку з чим просить у задоволенні позову відмовити.
22 червня 2015 року, ухвалою судді, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УПФУ в м. Чернігові про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити перерахунок пенсії призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Сторони в судове засідання не зявились, через канцелярію суду подали заяви про розгляд справи без їх участі.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.
За змістом статті 37 Закону № 3723-XII пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України № 108/95 ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону № 1058-IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постанові від 06 листопада 2013 року (справа № 21-350а13).
Згідно довідки, виданої ОСОБА_1 про складові її заробітної плати за період з 01.06.2009 року по 31.05.211 року, № 2688/07 від 27.04.2015 вбачається, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 14945,38 грн.; індексація, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, становить 5670,57 грн. (а.с. 8-9).
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача є протиправною, однак перерахунок пенсії підлягає проведенню з 30.04.2014, відповідно до норм чинного законодавства.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню шляхом зобов'язання відповідача перерахувати пенсію, призначену відповідно до Закону України Про державну службу, з 30.04.2014 з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, в розмірі 85% суми заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Суд не вбачає підстав для задоволення вимоги про зобовязання відповідача в подальшому виплачувати пенсію в перерахованому вигляді, оскільки суд здійснює захист порушеного права, а не права, яке може бути порушено в майбутньому. При цьому, рішення суду ґрунтується па чинному правовому регулюванні і не може впливати на майбутні зміни у правовому регулюванні певних суспільних відносин.
Керуючись статтями 158 - 163, 183-2, 186, 256 КАС України, суд,-
п о с т а н о в и в :
адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Чернігові про визнання протиправними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові щодо відмови ОСОБА_1 у включенні матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати в заробітну плату для нарахування пенсії.
Зобовязати управління Пенсійного фонду України в місті Чернігові здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, призначеної в розмірі 85% суми заробітної плати з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення пенсії), починаючи з 30.10.2014 року, із включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відповідно до довідки №2688/07 від 27.04.2015 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення, в порядку встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя