ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.03.09 Справа№ 5/234
Господарський суд Львівської області розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи:
за позовом: Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради, м.Львів
до відповідача: Суб'єкта підприємницької відповідальності фізичної особи ОСОБА_1, м. Львів
за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача:
третя особа 1: Управління архітектури Львівської міської ради
третя особа 2: Департамент містобудування Львівської міської ради
про зобов'язання демонтувати малу архітектурну форму:
Суддя: Петрик І.Й.
При секретарі: Кравець В.П.
Представники:
Від позивача: Заболотний А.М. -представник (довір. в матер. справи)
Від відповідача: ОСОБА_2 -представник (довір. в матер. справи)
Від третьої особи 1: Серветяк Л. -представник (довір. в матер. справи)
Від третьої особи 2: Серветяк Л. -представник (довір. в матер. справи)
Представникам сторін, присутнім в судовому засіданні роз'яснено їх права та обов'язки відповідно до ст. 22 ГПК України, зокрема, право заявляти відводи.
Суть спору: На розгляд господарського суду Львівської області Личаківською районною адміністрацією, м.Львів подано позов до суб'єкта підприємницької відповідальності фізичної особи ОСОБА_1, м. Львів про зобов'язання демонтувати малу архітектурну форму.
Ухвалою господарського суду Львівської області від 11.11.2008р. порушено провадження у справі і призначено до розгляду на 25.11.2008р. Представик позивача в судове засідання з'явився, позов просить задоволити. Відповідач в судове засідання з'явився, в задоволенні позовоу просить відмовити. Ухвалою суду від 25.11.2008р., у зв'язку з клопотанням відповідача розгляд справи було відкладено на 17.12.2008р. та залучено до розгляду у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Управління архітектури Львівської міської ради та Департамент містобудування Львівської міської ради. Ухвалою суду від 17.12.2008р., у зв'язку з клопотанням відповідача та неявкою в судове засідання представників третіх осіб, розгляд справи було відкладено на 12.01.2009р. Ухвалою суду від 12.01.2009р. розгляд справи відкладено у зв'язку з клопотанням відповідача про відкладення розгляду справи та неявкою посадових осіб Управління архітектури Львівської міської ради і Департаменту містобудування Львівської міської ради для дачі пояснень по суті спору на 03.02.2009р. Представники третіх осіб в судовому засіданні 03.02.2009р. надали усні пояснення по суті позовних вимог, позов просили задоволити. Ухвалою суду від 03.02.2009р. у зв'язку з клопотанням відповідача розгляд справи було відкладено на 18.02.2009р. Ухвалою суду від 18.02.2009р. з метою встановлення обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін розгляд справи було відкладено на 10.03.2009р. Ухвалою суду від 10.03.2009р. з метою надання додаткових доказів по справі третьою стороною розгляд справи було відкладено на 23.03.2009р.
Відповідно до ст. 85 ГПК України, рішення виготовлено, підписано та оголошено 23.03.2009 року.
Розглянувши матеріали і документи, подані сторонами, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне:
Відповідно до правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 27.12.2007р. №1470 (далі Правила розміщення малих архітектурних форм) визначено, що стаціонарною малою архітектурною формою (кіоск) є тимчасова споруда, яка має закрите приміщення для перебування людей, по зовнішньому контуру має площу до 30,0 м.кв. і для встановлення якої необхідно отримати дозвіл з дотриманням процедури, виписаної у вказаних Правилах розміщення малих архітектурних форм.
На вул. Тракт Глинянський, 151 у м. Львові розташована мала архітектурна форма, яка належить ОСОБА_1. Відповідно до п. 162 Додатку №7, затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 27.12.2007р. №1470, ОСОБА_1 не отримала дозволу на розміщення малої архітектурної форми. Таким чином, розміщення малої архітектурної форми здійснене без дозволу Львівської міської ради та її виконавчих органів.
21.10.2008р. Личаківською районною адміністрацією був скерований лист ОСОБА_1 з вимогою демонтувати малу архітектурну форму, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Тракт Глинянський, 151 у зв'язку з відсутністю дозвільних документів на її розміщення.
Відповідно до п. 9.14 Правил розміщення малих архітектурних форм, малі архітектурні форми, дозволи на розміщення яких скасовані або дія яких закінчилася і в її продовженні мотивовано відмовлено, повинні бути демонтовані їх власниками у десятиденний строк з дня припинення дозволу. У випадку невиконання вимог цих правил щодо добровільного демонтажу малих архітектурних форм, останні підлягають примусовому демонтажу, який здійснюється районними адміністраціями.
22.10.2008р. Личаківська районна адміністрація видала розпорядження № 1063 «Про демонтаж самовільно встиановленої малої архітектурної форми», відповідно до якого ОСОБА_1 було зобов'язано демонтувати малу архітектурну форму, яка знаходиться за адресою: м.Львів, вул. Тракт Глинянський, 151.
Відповідно до акту ЛКП „№507" від 29.10.2008р., СПД ФО ОСОБА_1 в добровільному порядку розпорядження районної адміністрації № 1063 від 22.10.2008р. «Про демонтаж самовільно встиановленої малої архітектурної форми»не виконала. Крім того, у акті зазначено, що демонтувати малу архітектурну форму силами ЛКП «№507»неможливо у зв'язку із зберіганням матеріальних цінностей в кіоску та недопусканням власником до виконання робіт.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради № 2311 від 18.12.2008р. «Про затвердження Перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм як частини Програми комплексного благоустрою території міста»мала архітектурна форма, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Тракт Глинянський, 151 і належить відповідачу по справі була включена до перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм. Ухвалою Львівської міської ради № 2448 від 05.03.2009р. «Про внесення змін та доповнень до ухвали міської ради від 18.12.2008 № 2311»ця ж мала архітектурна форма (м. Львів, вул. Тракт Глинянський, 151) - виключена з перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін та третіх осіб, суд визнав позов обгрунтованим та таким, що підлягає до задоволення повністю виходячи з наступного.
Відповідач зареєстрований реєстраційною палатою Департаменту економічної політики та ресурсів Львівської міської ради, як фізична особа - підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця від 04.03.1999р.
Матеріалами справи підтверджується і не заперечується відповідачем та обставина, що станом на час розгляду справи по суті, розміщення малої архітектурної форми здійснюється підприємцем ОСОБА_1 без отримання дозволу на їх розміщення та без укладення відповідного договору оренди земельної ділянки.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 70 від 23.02.2007р. «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.10.2006р. № 1228 «Про затвердження Положення про Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури»Личаківська районна адміністрація Львівської міської ради (надалі - районна адміністрація) є виконавчим органом Львівської міської ради і діє відповідно до ухвали міської ради від 06.07.2006р. № 94 «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання»згідно з чинним законодавством. Районна адміністрація є підзвітною і підконтрольною міській раді, підпорядкована міському голові, першому заступнику міського голови. Районна адміністрація є відповідальною за виконання частини повноважень виконавчих органів міської ради, покладених на неї у встановленому порядку.
Відповідно до п. 1.9. розділу 5 ухвали Львівської міської ради № 219 від 19.10.2006р. «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради»та п. 4.1.10. рішення виконавчого комітету Львівської міської ради № 70 від 23.02.2007р. «Про внесення змін до рішення виконавчого комітету від 27.10.2006р. № 1228 «Про затвердження Положення про Личаківську районну адміністрацію Львівської міської ради та її структури»»до повноважень районної адміністрації належить розгляд та вжиття заходів у встановленому виконавчим комітетом порядку щодо фактів порушення розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів»на об'єк тах благоустрою забороняється самовільно встановлювати об'єкти зовнішньої реклами, торговельні лотки, павільйони, кіоски тощо. Як вказано в п. 2 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів. У зв'язку з цим, самовільне встановлення кіосків є порушенням п. 5.1.24 Правил благоустрою і утримання території м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 26.10.2000р. № 816.
Відповідно до п. 9.14. Правил розміщення малих архітектурних форм для здійснення підприємницької діяльності у м. Львові і порядку надання дозволів на розміщення об'єктів торгівлі, ресторанного господарства та сфери послуг у малих архітектурних формах і схем та переліків розміщення малих архітектурних форм на території м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 27.12.2007р. № 1470, демонтажу підлягають малі архітектурні форми розміщені без належно оформленого дозволу (самовільно розміщені). У випадку невиконання вимог цих Правил щодо добровільного демонтажу малих архітектурних форм, останні підлягають примусовому демонтажу, який здійснюється районними адміністраціями відповідно до Правил благоустрою і утримання території м. Львова, затверджених ухвалою Львівської міської ради від 26.10.2000 року № 816. Згідно з п 3.8.9. Правил благоустрою, примусовий демонтаж самовільно встановлених побутово-торгівельних споруд, здійснюється за розпорядженням голови районної адміністрації.
Крім того, відповідно до п. 10 ухвали Львівської міської ради № 1611 від 28.02.2008р. «Про внесення змін до ухвали міської ради від 27.12.2007р. № 1470»районним адміністраціям доручено забезпечити демонтаж стаціонарних малих архітектурних форм, які функціонують чи розміщені на території м. Львова без дозвільних документів на землекористування.
Розпорядженням Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради № 1063 від 22.10.2008р. було зобов'язано ОСОБА_1 здійснити демонтаж належної їй малої архітектурної форми. Розпорядження № 1063 Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради від 22.10.2008р. не скасовано, доказів його визнання нечинним суду не надано.
На виконання ухвали Львівської міської ради від 28.02.2008р. №1611 позивачем 21.10.2008р. було направлено відповідачу повідомлення - попередження про вжиття заходів по демонтажу малої архітектурної форми. Однак, вимоги про самовільне здійснення демонтажу відповідач не виконав.
Як вбачається з акту обстеження малої архітектурної форми приватного підприємця ОСОБА_1 на вул. Тракт Глинянський, 151 у м. Львові від 29.10.2008р., станом на 29.10.2008р. малу архітектурну форму не демонтовано.
Відповідно до Ухвали Львівської міської ради № 2448 від 05.03.2009р. «Про внесення змін та доповнень до ухвали міської ради від 18.12.2008 № 2311»мала архітектурна форма, яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Тракт Глинянський, 151 була виключена з перспективної схеми розміщення малих архітектурних форм.
Згідно із ч.ч. 3, 4 ст. 11 ЦК України, зобов'язання, цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, актів оргашв місцевого самоврядування. Згідно з ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, законами України. Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи, організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяну місцевому самоврядуванню шкоду їх діями або бездіяльністю, а також у результаті невиконання рішень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийнятих у межах наданих їм повноважень.
Відповідно до пункту 4 частини третьої статті 129 Конституції України та ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, подавши суду належні докази.
Проаналізувавши всі обставини та матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, пояснання відповідача, пояснення представника третіх осіб, суд прийшов до висновку, що позов обґрунтований і підлягає задоволенню.
Виходячи з того, що спір виник з вини відповідача, судові витрати у відповідності до ст. 49 ГПК України слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 22, 32, 33, 34, 43, 44-49, 69, 82-85, 116 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1.Позовні вимоги задоволити.
2.3обов'язати СПД ФО ОСОБА_1, яка проживає АДРЕСА_1 (ідентифікаційний НОМЕР_1) здійснити демонтаж належної їй малої архітектурної форми за адресою : м. Львів, вул Тракт Глинянський, 151.
З.Стягнути з СПД ФО ОСОБА_1, яка проживає АДРЕСА_1 (ідентифікаційний НОМЕР_1) - на користь Личаківської районної адміністрації Львівської міської ради (м.Львів вул. Левицького,67 код ЗКПО 04056109) -85,00 грн. державного мита та 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4.Рішення суду може бути оскаржено протягом 10 днів до Львівського апеляційного господарського суду.
5. Накази видати у відповідності до ст. 116 ГПК України.
Суддя Петрик І.Й.