Ухвала суду № 46894390, 15.07.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2015
Номер справи
826/1617/15
Номер документу
46894390
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/1617/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кузьменко В.А. Суддя-доповідач: Старова Н.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

15 липня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Старової Н.Е.,

суддів: Мєзєнцева Є.І., Чаку Є.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва у справі за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства "Київенерго" до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство "Київенерго" звернулось до суду з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 24.12.2014 року №0001344101.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2015 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись із зазначеною постановою, апелянтом було подано апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Справа розглянута відповідно до вимог п.2 ч.1 ст.197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, посадовими особами відповідача проведено перевірку ПАТ «Київенерго», про що складено акт перевірки від 04.12.2014 року №1430/28-10-41-10/00131305 "Про результати документальної невиїзної позапланової перевірки ПАТ "Київенерго" з питань своєчасності сплати узгоджених податкових зобов'язань до бюджету авансових внесків з податку на прибуток підприємства за лютий 2013 року", та яким встановлено порушення п.2 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" та п.57.1 ст.57 ПК України в частині несвоєчасної сплати авансових внесків з податку на прибуток підприємства в розмірі 317 241,36 грн.

За наслідками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.12.2014 року №0001344101 за порушення граничного строку сплати узгоджених податкових зобов'язань з авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств, та зобов'язано сплатити штраф розмірі 10% у сумі 31 724,14 грн.

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду.

Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ "Київенерго" подано податкову декларацію з податку на прибуток за три квартали 2012 року, де задекларовано суму податку на прибуток в сумі 295 910 593,00 грн.; граничний термін сплати авансового внеску з податку на прибуток за лютий 2013 року у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого відповідно до податкової декларації з податку на прибуток підприємства за три квартали 2012 року, - 20 лютого 2013 року.

15.02.2013 року ПАТ "Київенерго" сплачено до бюджету 20 000 000,00 грн.; 19.02.2013 року сплачено до бюджету 12 561 913 грн.

Станом на 20.02.2013 року в картці особового рахунку ПАТ "Київенерго" обліковувалась переплата в сумі 32 561 713,64 грн.

Відповідач вказує, що після нарахування суми авансового внеску в сумі 32 878 955,00 грн. виник податковий борг в розмірі 317 241,36 грн. Сплата боргу проводилась із затримкою 23 дні платіжним дорученням від 15.03.2013 року.

Висновок податкового органу базується на тому, що позивач сплатив суму боргу із затримкою, та не подав заяву про зарахування частини переплати, яка в нього була, в суму вказаного боргу.

Проте апелянтом не враховано, що ПАТ «Київенерго» мало переплату з податку на прибуток підприємства за іншими кодами бюджетної класифікації в загальній сумі 8 369 641,49 грн. А відтак, оскільки переплата виникла по одному й тому самому податку, сплата грошових зобов'язань з авансового внеску повинна була відбутись автоматично, та без заяви ПАТ "Київенерго" за рахунок наявної переплати за іншими кодами бюджетної класифікації.

Відповідно до п.57.1 ст.57 ПК України, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

2 підрозділу 4 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлює, що з дати набрання чинності розділом III цього Кодексу платники податку на прибуток підприємств складають наростаючим підсумком та подають декларацію з податку на прибуток за такі звітні податкові періоди: другий квартал, другий і третій квартали та другий - четвертий квартали 2011 року.

Платники податку на прибуток підприємств, які починаючи з 2013 року подають річну податкову декларацію відповідно до п.57.1 ст.57 цього Кодексу, сплачують у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Відповідно до п.126.1 ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Наведені норми Податкового кодексу України вказують, що платник податку на прибуток зобов'язаний сплачувати у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев'ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; невиконання такого обов'язку є підставою для притягнення до відповідальності у вигляді штрафу в залежності від строку затримки.

Авансові внески по своїй суті є частиною грошового зобов'язання з податку на прибуток, що відрізняються лише за кодами бюджетної класифікації.

Колегія суддів звертає увагу на положення п.87.1 ст.87 ПК України, якими передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Таким чином, одним із джерел сплати грошових зобов'язань, у тому числі авансових внесків, можуть бути надміру сплачені суми такого податку, що, у свою чергу, не потребує подання платником податку окремої заяви, як це вказує апелянт.

Як вказано вище, згідно з: платіжним дорученням від 15.02.2013 року №3468 ПАТ "Київенерго" сплачено до бюджету авансового платежу у розмірі 20 000 000,00 грн.; з платіжним дорученням від 19.02.2013 року №3625 сплачено до бюджету 12 561 913,00 грн. авансових внесків; таким чином, залишок несплачених авансових внесків становив 317 041,78 грн.

Крім того, ПАТ «Київенерго» мало переплату з податку на прибуток підприємства за іншими кодами бюджетної класифікації в загальній сумі 8 369 641,49 грн., що не спростовано апелянтом жодними доказами, які б відповідали вимогам ст.70 КАС України, відповідно сума грошового зобов'язання з авансових внесків з податку на прибуток за лютий 2013 року повинна була відбутись автоматично за рахунок наявної переплати з податку на прибуток та без подання окремої заяви позивачем, у відповідності до положень ст.87 ПК України.

З урахуванням викладеного, залишок авансового внеску у розмірі 317 241,36 грн. є таким, що сплачений до закінчення граничного строку сплати, за рахунок надмірно сплачених сум з податку на прибуток, а тому застосування до ПАТ "Київенерго" штрафних санкцій є безпідставним.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що доводи про допущення позивачем податкових правопорушень не знайшли свого підтвердження, а податкове повідомлення-рішення є протиправними та підлягає скасуванню. Відповідно, позовні вимоги є обґрунтованими та правомірно задоволені судом першої інстанції.

Згідно з ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач як суб'єкт владних повноважень, всупереч вимог ч.2 ст.71 КАС України не надав до суду належних доказів правомірності своїх дій, та не обґрунтував свою правову позицію у встановленому порядку.

Судова колегія апеляційної інстанції не вбачає порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, на які посилається апелянт в апеляційній скарзі, та вважає, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи, яким надана правильна правова оцінка на підставі законодавства, яке врегульовує спірні правовідносини.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у постанові від 30.04.2015 року, та не можуть бути підставою для її скасування.

За таких обставин, у відповідності до ст.200 КАС України, апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 41, 160, 186, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.04.2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили згідно ст.254 КАС України, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий суддя:

Судді:

Головуючий суддя Старова Н.Е.

Судді: Чаку Є.В.

Мєзєнцев Є.І.