Постанова № 46871269, 15.07.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2015
Номер справи
809/184/15
Номер документу
46871269
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2015 року Справа № 876/5928/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Богаченка С.І., Качмара В.Я..

при секретарі Волошин М.М.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши в відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у справі за позовом Івано-Франківського обласного державного обєднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень,-

в с т а н о в и в:

Івано-Франківське обласне державне обєднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості звернулося в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування рішень.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 18.09.2014 року, № НОМЕР_2 від 18.09.2014 року, № НОМЕР_3 від 18.09.2014 року. Рішення про застосування фінансових санкцій № НОМЕР_4 від 18.09.2014 року скасовано в частині 249 900 грн. В задоволенні позову в іншій частині відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Державна податкова інспекція у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області оскаржила її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову, оскільки майнові права на знак для товарів і послуг, які були предметом договору №36 від 25.10.2012 є нематеріальним активом та відповідно товаром вартістю 7612 тис. грн., яка встановлена субєктом оціночної діяльності, факт передачі якого у співвласність ТОВ Самсон-ІФ підтверджується випискою з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг. З огляду на це, у Івано-Франківського ОДОСП виникає обовязок по включенню до складу доходу, що береться до уваги при визначенні обєкта оподаткування з податку на прибуток підприємства 3 806 000 грн., а також сплаті податку на додану вартість в розмірі 761200 грн. Крім того, рішення про застосування фінансових санкцій частково скасовано рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 24.12.2014, та відповідні фінансові санкції визначені у сумі 25500 грн., оскільки ч.2 ст.250 ГК України на вказані правовідносини не поширюється.

Представник Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав, просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Представник Івано-Франківського обласного державного обєднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечив, просить постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.05.2015 року залишити без змін.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області підлягає до задоволення виходячи з наступного.

Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції покликався на те, що фактичною підставою для визначення ОДОСП податкових зобов'язань з податку на прибуток та ПДВ була зміна в майновому стані позивача внаслідок виконання нікчемного договору, а тому податкові повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 18.09.2014 року, № НОМЕР_2 від 18.09.2014 року, № НОМЕР_3 від 18.09.2014 року є протиправними, як такі що прийняті відповідачем без урахування всіх обставин справи, зокрема нікчемності договору за №36 від 25.10.2012 року. Крім того, застосування до підприємства адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу за порушення правил здійснення господарської діяльності пізніш як через один рік з дня такого порушення є неправомірним. Однак, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, вважає їх помилковими з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 16.06.2014 по 18.08.2014 ДПІ в м. Івано-Франківську була проведена планова виїзна документальна перевірка Івано-Франківського ОДОСП з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, єдиного соціального внеску, а також дотримання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2012 по 31.12.2013. Перевірка проведена відповідно до направлень від 05.06.2014 та наказів від 05.06.2014, 24.07.2014, виданих ДПІ в м. Івано-Франківську (а.с.16, 17).

За результатами перевірки відповідачем складено акт за №6701/09-15-22-01/00375409 від 02.09.2014 року, в якому зафіксовано порушення позивачем вимог: п.185.1, ст..185, п.187.1 ст.187, п.п.198.1, 198.2 ст.198, п.п.201.1, 201.4 ст.201 Податкового кодексу України, в результаті чого Івано-Франківським ОДОСП занижено податок на додану вартість сумі 902 721 грн.; п.п.14.1.120, 14.1.202, 14.1.244, 14.1.13 ст.14, п.п. 134.1.1 п.134.1 ст.134, п.п.135.1, 135.2, 135.4 ст.135, п.п. 137.1, 137.4 ст.137, пп.138.1.1, п.138.1, п.п.138.2, 138.4, 138.5, 138.10-138.12 ст.138, п.140.1 ст.140, ст.141 Податкового кодексу України у відповідних редакціях, в результаті чого встановлено заниження податку на прибуток за 2013 на 990 261 грн.; пп.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.274.1 ст.274, п.286.1 ст.286 Податкового кодексу України в результаті чого Івано-Франківським ОДОСП занижено податок на землю в сумі 93 515,15 грн.; ч.3 ст.16 ЗУ Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

На підставі акта перевірки 18.09.2014 року ДПІ в м. Івано-Франківську прийнято: податкове повідомлення-рішення за №0034220101, відповідно до якого позивачу збільшено суму грошового зобовязання з податку на прибуток підприємств і організацій в розмірі 990 266 грн., в тому числі, за основним платежем в розмірі 660 177 грн., та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 330089 грн., за №0035220101, яким Івано-Франківському ОДОСП збільшено суму грошового зобовязання з авансових внесків з податку на прибуток підприємств і організацій в розмірі 495 126 грн., в тому числі, за основним платежем в розмірі 330084 грн., штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 165042 грн., та за №0005042204 згідно якого позивачу збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 1372 666 грн., в тому числі, за основним платежем в розмірі 902 721 грн., та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 469945 грн., за №0036220101, яким Івано-Франківському ОДОСП збільшено суму грошового зобовязання з земельного податку юридичних осіб в розмірі 140 278,74 грн., в тому числі, за основним платежем в сумі 93 519,16 грн., та штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 46 759,58 грн.; та рішення про застосування фінансових санкцій за №0037220101 від 18.09.2014 відповідно до якого до позивача застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 255000 грн. (а.с. 100-108).

Зазначені рішення були оскаржені позивачем в порядку процедури апеляційного узгодження до ДПА в Івано-Франківській області, остання за наслідками перегляду залишила рішення без змін, та до ДПА України, яка скаргу задовольнила частково, рішення про застосування фінансових санкцій від18.09.2014 №0037220101 в сумі 229500 грн. скасувала, а інші рішення залишила без змін.

Судом встановлено, що між Івано-Франківським обласним державним обєднанням спиртової та лікеро-горілчаної промисловості та ТзОВ «Самсон ІФ» укладено договір № 36 від 25.10.2012р. про передання майнових прав на знак для товарів і послуг у спів власність. Вищевказаний договір укладено в особі т.в.о. генерального директора ІФ ОДОСП - ОСОБА_3 та ТзОВ «Самсон-ІФ» в особі генерального директора ОСОБА_4

Предметом договору є передача Власником у спільну власність ТзОВ «Самсон-ІФ» майнових прав на знак для товарів і послуг, згідно свідоцтва на знак для товарів і послуг № 73383, зареєстрованого 15.03.2007 р. Державним департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України у повному обсязі, на які зареєстровано Знак.

За умовами договору, Співвласник з моменту підписання цього договору отримує право самостійно позначати вказаним Знаком продукцію з переліком товарів.

Законом України «Про охорону прав на знаки для товарів та послуг» встановлено, що знаком для товарів та послуг є позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від товарів і послуг інших осіб.

Згідно Звіту про визначення вартості майнових прав на знак для товарів і послуг станом на 30.11.2013 р., виготовлений незалежним експертом ОСОБА_5 замовником експертної оцінки було Івано-Франківське обласне державне обєднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості. Обєктом оцінки є майнові права на знак для товарів і послуг, згідно свідоцтва України № 73383, метою - визначення ринкової вартості обєкта оцінки.

У вказаному звіті зазначено, що результати оцінки призначені для визначення вартості майнових прав на товарний знак і складають 7612 тис. грн.

Відповідно до рішення Державної служби інтелектуальної власності України від 09.08.2013 року РН №14937 ІФ ОДОСП передано ТОВ «Самсон-ІФ» у співвласність права, передбачені свідоцтвом України № 73383 . Вказане рішення опубліковано в бюлетені № 16 та зареєстровано 27.08.2013 року.

Згідно Виписки з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг від 27.08.2013 №73383 про передачу права власності, власниками на знак є Івано-Франківське обласне державне обєднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості і товариство з обмеженою відповідальністю «Самсон-ІФ».

За даними Звіту про визначення вартості майнових прав на знак для товарів і послуг до основних функцій товарного знаку відноситься:

просування на ринку товару через репутацію та відомість товарного знаку;

захист товару від підробок та недобросовісної конкуренції;

збільшення доходів від реалізації товарів, маркованих товарним знаком з високою репутацією.

У відповідності до норм статті 1109 ЦК України по ліцензійному договору одна сторона (Ліцензіар) надає іншій стороні (Ліцензіату) дозвіл на використання обєкту права інтелектуальної власності на умовах визначених домовленістю сторін. Ліцензійні договори регулюють відносини, що виникають у процесі розпорядження майновими правами власника товарного знаку.

Винагорода за користуванням знаком на товари може здійснюватися у формі одноразового платежу, періодичних відрахувань (роялті), або у вигляді комбінованих платежів.

Керуючись вимогами Національного стандарту №1 та № 2 експерт вважає, що в даному випадку найбільш обєктивною та достовірною буде вартість обєкту оцінки, розрахована методом звільнення від роялті з дисконтуванням прибутку, оскільки предметом оцінки є права власності на знак для товарів, що передаються. Експерт вважає за справедливе розрахувати ставку роялті, використовуючи фінансові показники господарської діяльності діючого підприємства ІФ ОДОСП.

Таким чином, проведені на представлених фінансових документах ІФ ОДОСП розрахунки показують, що діюча вартість товарного знаку, зареєстрованого Свідоцтвом України № 73383 складає 7612876 грн.

Оскільки, майнові права власності на даний товарний знак належать двом Співвласникам у відповідності до Договору № 36 від 22.10.2012р. у рівних долях, то вартість майнових прав ІФ ОДОСП складає 3 806,0 тис. грн. і ТОВ «Самсон-ІФ» - 3806,0 тис. грн. без ПДВ.

Предметом укладеного Договору №36 від 25.10.2012р. є передача у Спільну власність ТОВ «Сасмсон-ІФ» майнові права на знак для товарів і послуг. За цим Договором Власник знаку для товарів і послуг передає у співвласність майнові права на весь перелік товарів, зазначених у Свідоцтві № 73383 у повному обсязі. Кожен співвласник з моменту підписання цього договору отримує право самостійно позначати зазначеним Знаком продукцію, згідно з переліком товарів, що вказані в Свідоцтві.

Право власності на знаки для товарів і послуг ТОВ «Самсон-ІФ» підтверджено Випискою з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг від 27.08.2013 року №73383 про передачу права власності та Повідомленням про внесення змін до відомостей Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг від 09.09.2013 р. №4232/11.

Відповідно до п.п.14.1.120 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України визначено, що нематеріальні активи - право власності на результати інтелектуальної діяльності, у тому числі промислової власності, а також інші аналогічні права, визнані обєктом права власності (інтелектуальної власності), право користування майном та майновими правами платника податку в установленому законодавством порядку, у тому числі набуті в установленому законодавством порядку права користування природними ресурсами, майном та майновими правами.

Згідно п.п.14.1.244 Податкового кодексу України товари - матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.

Як вбачається з п.п. 14.1.202 Податкового кодексу України продаж (реалізація) товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Відповідно до п.п.14.1.13 Податкового кодексу України безоплатно надані товари, роботи, послуги - товари, що надаються згідно з договорами дарування, іншими договорами, за якими не передбачається грошова або інша компенсація вартості таких товарів чи їх повернення, або без укладання таких договорів.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що майнові права на знак для товарів і послуг є нематеріальним активом та відповідно товаром, який передано ІФ ОДОСП безоплатно за Договором №36 від 25.10.2012р. у співвласність ТОВ «Самсон - ІФ», що підтверджено Випискою з Державного реєстру свідоцтв України на знаки для товарів і послуг від 27.08.2013 №73383 про передачу права власності.

Порушуючи вимоги вищезазначених нормативних актів, а саме п.п. 14.1.120, п.п.14.1.244, п.п.14.1.13, ст.14, п.п.134,1.1 ст. 134., п.135.1, п.135.2, п.135.4 ст.135, п.137.1, п. 137.4 ст.137, п. 185.1 ст.185, п. 188.1 ст. 188 Податкового Кодексу України Івано-Франківським ОДОСП не включено до складу доходу, що враховується при визначенні обєкта оподаткування у Декларації з податку на прибуток підприємств за 2013р. в сумі 3 806 000 грн. та занижено податкові зобов'язання по податку на додану вартість на суму 761200 грн. щодо операції з передачі майнових прав на знак для товарів і послуг у співвласність ТОВ -«Сасмсон-ІФ» на підставі Договору №36 від 25.10.2012р.

Враховуючи наведені порушення, колегія суддів приходить до висновку, що ДПІ у м. Івано-Франківську правомірно прийняла податкові повідомлення-рішення № НОМЕР_2, № НОМЕР_3, № НОМЕР_1 від 18.09.2014 року про донарахування занижених податкових зобовязань з податку на додану вартість, податку на прибуток та авансових внесків.

При цьому, колегія суддів не бере до уваги той факт, що в СВ Івано-Франківського МВ УМВС України перебуває кримінальне провадження №12013090010003037, порушене за заявою Івано-Франківського ОДОСП, щодо правомірності передачі товарного знаку у співвласність за фактом службового підроблення, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.366 КК України, оскільки остаточного рішення по даному кримінальному провадженні не прийнято.

Не можуть вважатися правильними висновки суду першої інстанції, що фактичною підставою для визначення ОДОСП податкових зобов'язань з податку на прибуток та ПДВ була зміна в майновому стані позивача внаслідок виконання нікчемного договору, оскільки договір №36 від 25.10.2012р. не може бути нікчемним, а є оспорюваним. Так, в провадженні господарського суду Івано-Франківської області є спір про визнання недійсним договору №36 від 25.10.2012р., однак рішення по суті спору не прийняте.

Крім того, колегія суддів наголошує, що скасувавши повністю податкові повідомлення-рішення за № НОМЕР_1 від 18.09.2014 року, № НОМЕР_2 від 18.09.2014 року, № НОМЕР_3 від 18.09.2014 року, суд першої інстанції не врахував, що у вказані податкові повідомлення-рішення включено донарахування і за інші порушення, виявлені під час перевірки, а не лише порушення із правочину з ТзОВ «Самсон-ІФ».

Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» субєкти господарювання, які отримали передбачені цим Законом ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом. Форма звіту затверджена наказом ДПА України від 27.04.2006р. №228 «Про затвердження Форм звітів щодо придбання та реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів та інструкція щодо їх заповнення».

Згідно абзацу 19 частини 2 статті 17 вказаного Закону, у випадку неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії до субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у розмірі 17000 гривень. Зазначена фінансова санкція застосовується до порушників, у звязку з набранням чинності змін, передбачених Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо посилення контролю за обігом підакцизних товарів та уточнення окремих податкових норм».

Не погоджуючись з застосуванням фінансових санкцій ІФ ОДОСП подано скаргу на прийняте ДПІ у м. Івано-Франківську рішення від 18.09.2014 року.

Рішенням Державної фіскальної служби України про результати розгляду скарги від 24.12.2014 року №9515/6/99-99-10-01-02-25 встановлено, що застосовані до підприємства фінансові санкції повинні скласти 25500 гривень (1700 грн. х 15) за неподання звітів про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв.

Суд першої інстанції скасовуючи оскаржуване рішення, покликався, що контролюючим органом неправомірно донараховано штрафну санкцію за 15 місяців, оскільки згідно норм Господарського кодексу України, останні повинні бути застосовані протягом шести місяців, з дня виявлення порушення, але не більше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Колегія суддів наголошує, що судом першої інстанції не враховано частину 2 статті 250 Господарського кодексу України, якою передбачено, що дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів, а відтак висновки суду першої інстанції є помилковими.

Зазначеної вище правової позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України, про що свідчить ухвала від 18.03.2014 року (справа № К/800/32351/13).

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,198,202,205,207,254 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області задовольнити повністю.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13 травня 2015 року у справі № 809/184/15 скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Івано-Франківського обласного державного обєднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

ГоловуючийА.Р.Курилець

СуддіС.І.Богаченко

ОСОБА_6

Повний текст постанови виготовлений 15 липня 2015 року.