Рішення № 46852488, 14.07.2015, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
14.07.2015
Номер справи
908/3386/15
Номер документу
46852488
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

номер провадження справи 6/103/15

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Запоріжжя

14.07.2015 Справа № 908/3386/15

За позовом Комунального підприємства "Водоканал" (вул. Артема, буд. 61, м. Запоріжжя, 69002)

До Товариства з обмеженою відповідальністю „Таврійська інвестиційна група" (вул. Сталеварів, буд. 3-А, м. Запоріжжя, 69035)

Про стягнення 6 320 грн. 69 коп.

Суддя Місюра Л.С.

За участю представників :

Від позивача : Подсвірова Н.С. - дов. № 48 від 05.06.2015р.

Від відповідача: Козиряцький Є.І. - дов. №06-15 від 12.01.2015р.

Розглянувши матеріали справи за позовом Комунального підприємства "Водоканал" м. Запоріжжя, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Таврійська інвестиційна група" м. Запоріжжя, про стягнення 6 320 грн. 69 коп.,

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить стягнути з відповідача заборгованість із додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя в сумі 6 320 грн. 69 коп.

Позивач надав суду пояснення по справі вих. № 6753 від 17.06.2015 року, в яких вказав наступне: відповідно до п. 2.1 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», КП «Водоканал» має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод Підприємств. Здійснювати раптовий (у будь-яку годину доби), не погоджений з Підприємством заздалегідь відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Порядок та періодичність відбору проб визначаються в місцевих Правилах приймання. Згідно з п. 7.8 «Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення ДК забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод Підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники Водоканалу, так і представник Підприємства-абонента. Відповідно до п. 2.1.2 «Правил приймання стічних вод у систему каналізування м. Запоріжжя», затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003 р. № 167 (далі - Правила приймання № 167) Водоканал має право проводити обстеження водопровідних та каналізаційних систем будь-якого абонента, приладів та пристроїв на них, контролювати раціональне водоспоживання і т.д. і складати акти за результатами цих обстежень. При вияві представником Водоканалу порушень Підприємством вимог Правил та Договору у акті встановлюються терміни їх усунення. Акт оформлюється підписами представників Водоканалу і обстежуваного абонента. Якщо останній відмовляється підписати акт, він підписується представником Водоканалу, і в акті робиться відповідний запис про відмову (з вказівкою П.І.Б. і посади представника, що відмовився від підпису). Оформлений таким чином акт є обов'язковим для виконання у вказані у ньому терміни, а також є підставою для вжиття відповідних заходів. Крім того, п. 2.1.3 Правил приймання № 167 передбачено, що КП «Водоканал» має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних од у будь-який час доби без представника підприємства з участю представника відповідної компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає КП «Водоканал» без погодження Підприємства. Таким чином, враховуючи вищевикладене, у КП «Водоканал» були підстави для проведення 26 грудня 2014р. контрольного відбору проб стічних вод Відповідача. Щодо підстав нарахування додаткової плати Відповідачу за період з жовтня по грудень 2014 року позивач повідомляє наступне: Відповідно до п. 9.6 Правил приймання № 167 період, за який стягується плати за скид Підприємством стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь об'єм стічних вод, скинених Підприємством за цей період з даного об'єкту. Так як, контрольний відбір проб проводився 26.12.14 року, то період нарахування додаткової плати Відповідачу становить з грудня 2014 року (поточний місяць) по жовтень 2014 року (два попередніх місяця). Щодо інформування відповідача з приводу результатів аналізу стічних вод, проведеного 30.12.2014 року, позивач повідомляє, що Протокол якості скиду стічних вод від 30.12.2014р. був направлений Відповідачу 02.02.2015р. разом з претензією № 532 від 17.01.2015 року.

Також, позивач надав суду пояснення у справі вих. № 7062 від 26.06.2015 року на заперечення відповідача, в яких вказав наступне: в основу своїх заперечень до позову відповідач покладає відсутність належним чином затвердженого тарифу на послуги комунального підприємства «Водоканал» - виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод, а також про відсутність однієї зі складових частин формули розрахунку додаткової плати за скид понаднормативних забруднень - нормативу плати за скид понаднормативних забруднень, який повинен дорівнювати виробничій собівартості очищення 1 м3 стічних вод. На думку відповідача, зазначені обставини виключають можливість правильного обрахування додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, у зв'язку з чим, здійснений позивачем розрахунок не відповідає договору № 998 від 01.09.2008р. та Правилам приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37 (далі - Правила приймання), Правилам приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя, затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 167 від 29.05.2003 р. (далі - Правил приймання м. Запоріжжя). Позивач вважає, що такий висновок відповідача про відсутність належним чином затвердженого тарифу в частині виробничої собівартості очищення 1 м3 є помилковим та спростовується наступним. Пунктом 8.3 Правил приймання м. Запоріжжя зазначено, що виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод визначається відповідно до п. 2.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002р. № 37, зареєстрованого в Мін'юсті за № 402/6690 від 26.04.2002р. (далі - Інструкція) рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради про затвердження тарифів на послуги КП «Водоканал». Відповідно до п. 2.3 Інструкції виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001р. № 139, зареєстрованим Мін'юстом України 23.08.2001р. за № 748/5939. Слід врахувати, що в рамках Програми інвестицій та розвитку системи водопостачання та очищення води м. Запоріжжя була підписана 21.05.1999р. Гарантійна угода між Україною (надалі "Гарант") та Європейським банком реконструкції та розвитку (надалі "Банк"). Законом України «Про ратифікацію Гарантійної угоди (Програма інвестицій та розвитку системи водопостачання та очищення води м. Запоріжжя) між Україною та Європейським банком реконструкції та розвитку» від 19.10.1999р. за № 1162, гарантійну угоду було ратифіковано. Відповідно до п. «и» Розділу 3.01 Кредитної угоди (Програма інвестицій та розвитку системи водопостачання та очищення води в м, Запоріжжі) між Європейським банком реконструкції та розвитку і Державним комунальним підприємством «Водоканал» окрім загальних зобов'язань, викладених у статті IV Стандартних умов, позичальник повинен, якщо з банком не узгоджено інакше до того часу, як Методика встановлення тарифів буде узгоджена та ухвалена банком для введення в дію, подати на затвердження до «Запорізької області» або до іншого такого виконавчого органу, який буде призначений у майбутньому відповідальним за встановлення тарифів та їх ухвалення, та, після затвердження, застосовувати такі тарифи, які дозволять позичальникові отримувати надходження, достатні для покриття в кожному фінансовому році щонайменше: експлуатаційних витрат та витрат на технічне обслуговування; тих податкових зобов'язань, які підлягають сплаті; обов'язків по обслуговуванню всіх довготермінових боргів; витрат на внесок позичальника в капітальні витрати, пов'язані з проектом та всіх інших планових капітальних витрат, які мають бути передбачені в програмі відновлення активів. 28.02.2002р. рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради затверджено Методику встановлення тарифів державному комунальному підприємству «Водоканал» м. Запоріжжя. Постановою КМУ від 10.12.2007р. № 1398 встановлено, що до закінчення дії кредитної угоди для визначення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП «Водоканал» м. Запоріжжя, застосовується окрема Методика встановлення тарифів, затверджена рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.02.2002р. № 67 та погоджена з Європейським банком реконструкції та розвитку (далі - Методика). Методика розрахунку тарифів містить основні принципи розрахунку і затвердження економічно обґрунтованих тарифів на послуги водопостачання й очищення стоків, що надаються КП «Водоканал». Методика розрахунку і перегляду значень у ціновій формулі на воду і стоки, визначається Розділом 3 Методики, який передбачає, що структура цінової формули, як описано в Розділі 2а та 2b не змінюється доти, поки сторони не погодяться прийняти нову версію цінової формули або використовувати методику цінової межі. Загалом, методика розрахунку окремих компонентів, що використовуються у ціновій формулі, описана нижче, однак, перерахунок сум компонентів повинен здійснюватись з урахуванням: відповідності практиці регулювання цін на комунальні послуги; збереження балансу виправданого ризику між КП «Водоканал» і споживачами. Проте, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013р. № 113 при затверджені тарифів з 05.05.2013 вирішено встановити останні на рівні, погодженому з ЄБРР та відповідними Міністерствами у розмірі 6,168грн/куб.м. з ПДВ з водопостачання та 4,188грн/куб.м. з ПДВ з водовідведення, тобто без збільшення. Позивач зазначає, що рішенням було встановлено тариф без затвердження його структури. Дана правове, позиція викладена в Ухвалі від 14.05.2015р. ДААС по справі № 808/710/14. А тому, саме ця затверджена сума тарифу на послуги водовідведення береться за основу при обчисленні виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод. Наказом генерального директора КП «Водоканал» від 30.04.2013р. було затверджено норматив плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації на рівні 2,232 грн. за 1 м3 без ПДВ. Вказана сума була вирахована виходячи з відомостей, що містяться в калькуляції витрат діяльності до тарифів на послуги з водовідведення з 05.05.2013р. по КП «Водоканал». Було взято «всього собівартість реалізації» яку поділено на «обсяг реалізації послуг» і отримано вказаний вище тариф. Відповідна сума відображена і в розрахунку тарифів на послуги водопостачання і водовідведення по категоріям споживачів (затверджений рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради тариф на послуги водовідведення). Отже, розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в стічні води є правильний, зроблений відповідно до вимог чинного законодавства. Згаданий пункт 8.3 Правил приймання м. Запоріжжя, ані будь-який інший пункт цих правил не передбачають, що виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод повинна бути прописана окремим рядком у відповідному рішенні чи окремим рішенням виконавчого комітету. Крім того, позивачем до пояснень від 17.06.2015р. № 6753 було надано судову практику щодо аналогічних судових спорів. Посилання відповідача на неможливість ідентифікувати контрольну точку в якій відбирались проби стоків не відповідає дійсності. Між позивачем та відповідачем була погоджена схема розподілу зон обслуговування від 31.08.2012р. У відповідності до цієї Схеми погоджено контрольні точки відбору проб сточних вод відповідача, а саме КК-1, КК-2, КК-3 (верхня труба), КК-4 (верхня труба), КК-5 (верхня труба).

Від позивача також надійшли додаткові пояснення у справі вих. № 7463 від 09.07.2015 року на доповнення до відзиву відповідача, в яких зазначено наступне: стосовно посилання позивача на правову позицію викладену у судовій справі № 808/710/14. Як зазначає сам відповідач, предметом розгляду даної справи є правильність формування тарифів з 05.05.2013 року. Слід врахувати, що з 05.05.2013 року тарифи були погоджені Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013 року № 113, яке в свою чергу погоджено з ЄБРР та відповідними Міністерствами. Таким чином, враховуючи п. 8.3 «Правил приймання м. Запоріжжя», норматив плати був визначений та затверджений Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради про затвердження тарифів на послуги КП «Водоканал». Адже норматив плати встановлюється на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м. стічних вод, що в свою чергу являє собою одним із складових економічних показників, що входить до структури тарифу, який ухвалений на підставі розрахунків комунального підприємства "Водоканал" та складає 2,232грн. Слід зазначити, що рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013 року № 113 було встановлено тариф без затвердження його структури. Пункт 8.3 Правил приймання м. Запоріжжя, ані будь-який інший пункт цих правил не передбачають, що виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод повинна бути прописана окремим рядком у відповідному рішенні чи окремим рішенням виконавчого комітету. Крім того, центральною лабораторією при проведенні аналізу проб стічних вод, було встановлено перевищення рівня вмісту забруднюючих у стічних водах відповідача, що в свою чергу є порушенням Правил приймання м. Запоріжжя та умов Договору. У відповідності до п. 9.2. Правил приймання м. Запоріжжя, було нараховано оплату за скид понаднормативних забруднень. Отже покладення в основу своїх заперечень відповідачем лише відсутність належним чином затвердженого тарифу на послуги комунального підприємства «Водоканал» - виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод, є лише підставою для невиконання обов'язків покладених на нього Договором, Інструкцією, Правилами, Правилами м. Запоріжжя, ГК України та ЦК України. Адже у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод Правилам м. Запоріжжя та умов договору, відповідач сплачує за послуги водовідведення за тарифом, встановленим Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради (передбачено п.8.1 Правил м. Запоріжжя).

Відповідач надав суду відзив на позову заяву вих. № 101-15 від 10.06.2015 року, в якому вказав, що повністю не погоджується з позовом про стягнення суми додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 6 320 грн. 69 коп., та вважає його необгрунтованим з огляду на наступне: 1) позивач звернувся до відповідача з претензією вих. № 532 від 17.01.2015р. про необхідність відповідачем перерахувати суму додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 6 320 грн. 69 коп. До претензії позивачем наданий розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації м. Запоріжжя, де останнє у формулі розрахунку такої плати використовує показник нормативної плати (виробничої собівартості) на рівні 2,232 грн. Проте, згідно 3.2.8 укладеного між позивачем та відповідачем договору про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації № 998 від 01.09.2008 року (далі - Договір), при перевищенні складу забруднюючих речовин в стічних водах Абонента, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з ДК, Абонент вносить плату за скид наднормативних забруднень Водоканалу, у відповідності з «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України» (далі - Правила), затвердженими наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002р. № 37, «Правилами приймання стічних вод підприємств в систему каналізування м. Запоріжжя» (далі - Правила м. Запоріжжя), затвердженими рішенням Виконкому Запорізької міської ради від 29.05.2003р. № 167, «Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів» (далі - Інструкція), затвердженою наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 р. № 37. Згідно п. 6.3 Правил, розмір та порядок плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями визначається за Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скиди промислових стічних вод у системи каналізації населених пунктів. Відповідно до п. 1.2 Інструкції, Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів. Пунктом 3.2 Інструкції передбачено, що при перевищенні рівня вмісту забруднюючих речовин у стічних водах Підприємств, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими місцевими Правилами приймання, Підприємства сплачують Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень, яка нараховується за нормативом плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп), обсягом скинутих понаднормативно забруднених стічних вод (Vпз) та коефіцієнтом кратності (Кк), який враховує рівень небезпеки скинутих забруднень для технологічних процесів очищення стічних вод та екологічного стану водойми. Таким чином, п. 3.2 Інструкції встановлена формула розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень, невід'ємними складовими якої є: норматив плати за очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах допустимих концентрацій (Нп); обсяг скинутих понаднормативно забруднених стічних вод; коефіцієнт кратності. Згідно з п. 2.3 Інструкції, нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Відповідно до п. 8.3 Правил м. Запоріжжя, нормативи плати за скид понаднормативних забруднень до системи каналізування м. Запоріжжя (Нп) встановлюються у Правилах на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених Правилами. Виробнича собівартість очищення 1 куб. м стічних вод визначається відповідно до інструкцій, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради про затвердження тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал». Проте, як станом на момент відбору проб, так і станом на сьогоднішній день, діючим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 113 від 19.04.2013 року «Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал» м. Запоріжжя, та жодним іншим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради, не встановлена виробнича собівартість очищення 1 куб, м стічних вод, а таким чином не встановлені і нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів. Згідно ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виходячи з вищевказаного, у розрахунку, наданому КП «Водоканал» разом з претензією, останнє неправомірно та безпідставно, всупереч Договору, Інструкції, Правилам, Правилам м. Запоріжжя, вказаним статтям ГК України та ЦК України, застосувало розмір нормативу плати (виробничої собівартості) на рівні 2,232 грн., оскільки такий розмір не визначений у порядку, встановленому Правилами приймання м. Запоріжжя та вказаними нормативно-правовими актами. Таким чином, вказаний розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень, виконаний КП «Водоканал» з порушенням умов Договору, Інструкції, Правил та Правил м. Запоріжжя, так як відсутня одна із складових формули розрахунку плати за скид понаднормативних забруднень. Такі обставини виключають можливість правильно розрахувати розмір вищевказаної додаткової плати. У абсолютно аналогічній ситуації, постановою у справі № 908/473/13-г (однією із сторін якої є саме КП «Водоканал» м. Запоріжжя) від 31.07.2013 року, Вищий господарський суд України визнав незаконним стягнення додаткової плати за скид понаднормативних забруднень з ПАТ «Запорізький електровозоремонтний завод», посилаючись саме на вищевказані підстави. 2) Згідно складених КП «Водоканал» документів щодо контролю якості стічних вод ТОВ «Таврійська інвестиційна група» (акту відбору проб стічних вод від 26.12.2014р., претензії, протоколу якості скиду стічних вод від 26.12.2014р.), неможливо ідентифікувати контрольну точку, в якій відбиралися проби стоків, що містять перевищення СПАР. Відповідно до п. 7.9.1 Правил приймання м. Запоріжжя, з метою контролю якості стічних вод Підприємств Водоканал здійснює плановий відбір разових, а при необхідності, середньодобових проб стічної води в контрольних точках, вказаних на схемі каналізування Підприємства, погодженій Водоканалом. ТОВ «Таврійська інвестиційна група» з КП «Водоканал» погоджено дві схеми: схема меж розподілу зон обслуговування водопроводу, та план з мережами водопостачання і каналізації. Також в акті відбору проб стічних вод представники КП «Водоканал» посилаються на схеми «ТОВ «Таврійська інвестиційна група». Проте, на жодній схемі не має контрольних точок - колекторів, з назвами КК-1, КК-2, КК-3, КК-4 та КК-5, або принаймні, з будь-якими схожими назвами. На підставі всього вищевказаного, керуючись вищезазначеними нормами законодавства України, просимо у задоволенні позову КП «Водоканал» відмовити повністю, відповідач просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Відповідач також надав суду доповнення до відзиву вих. № 115-15 від 30.06.2015р., в якому вказав наступне: на судовому засіданні, що відбулося 22.06.2015 року, представники позивача, як на обґрунтування правильності тарифів останнього, посилалися на постанову Адміністративного суду м. Запоріжжя від 07.05.2014р., та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14.05.2015р. у справі № 808/710/14. Проте, вищевказані судові рішення не обґрунтовують та не доказують правильність застосування позивачем показника нормативної плати (виробничої собівартості) на рівні 2,232 грн., при нарахуванні відповідачу додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 6 320 грн. 69 коп. По-перше: предметом розгляду вказаної справи були вимоги позивача про скасування рішення Державної інспекції України з контролю за цінами № 8 від 10.01.2014р., прийнятого за результатами перевірки правильності тарифів КП «Водоканал» у 2013 році, а точніше за період з 05.05.2013р. по 30.11.2013р. В нашому ж випадку, період нарахування припадає станом на 26 грудня 2014р., тобто у 2014 році. По-друге: у вказаних рішеннях у жодному з випадків не досліджувалася правильність показника саме нормативної плати (виробничої собівартості), по тексту вказаних рішень такі словосполучення відсутні. Проте не дивно, оскільки такий показник взагалі не встановлений у відповідності до чинного законодавства України, тобто його немає. Відповідач звертає увагу суду на те, що відповідно до п. 1.2 Інструкції, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19 лютого 2002 р. № 37, Інструкція встановлює єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширюється на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів. Згідно з п. 2.3 Інструкції, нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів (Нп) установлюються в місцевих Правилах приймання на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод з умістом забруднень у межах установлених в місцевих Правилах приймання допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Відповідно до п. 8.3 Правил м. Запоріжжя, нормативи плати за скид понаднормативних забруднень до системи каналізування м. Запоріжжя (Нп) встановлюються у Правилах на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м стічних вод із вмістом забруднень у межах допустимих концентрацій забруднюючих речовин, встановлених Правилами. Виробнича собівартість очищення 1 куб, м стічних вод визначається відповідно до інструкцій, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради про затвердження тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал». Проте, як станом на момент відбору проб, так і станом на сьогоднішній день, діючим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради № 113 від 19.04.2013 року «Про встановлення тарифів на послуги комунального підприємства «Водоканал» м. Запоріжжя (в загальному доступі та жодним іншим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради, не встановлена виробнича собівартість очищення 1 куб. м стічних вод, а таким чином не встановлені і нормативи плати за скид понаднормативних забруднень у системи каналізації населених пунктів. Виходячи з вищевказаного, у розрахунку, наданому КП «Водоканал» разом з претензією, останнє неправомірно та безпідставно, всупереч Договору, Інструкції, Правилам, Правилам м. Запоріжжя, вказаним статтям ГК України та ЦК України, застосувало розмір нормативу плати (виробничої собівартості) на рівні 2,232 грн., оскільки такий розмір не визначений у порядку, встановленому Правилами приймання м. Запоріжжя та вказаними нормативно-правовими актами. Також відповідач повідомляє суд, що у екземплярі договору № 998 від 01.09.2008р., належному ТОВ «Таврійська інвестиційна група», відсутній додаток № 1 до п. 3.2.8. На підставі всього вищевказаного, відповідач просить у задоволенні позову КП «Водоканал» відмовити повністю.

У судовому засіданні оголошувалась перерва.

14.07.2015 року розгляд справи продовжено і прийнято рішення.

Розглянувши та оцінивши всі матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, суд вважає, позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав:

01.09.2008 між Комунальним підприємством «Водоканал» (надалі - позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Таврійська інвестиційна група" (надалі - відповідач) було укладено договір № 998 про надання послуг з питного водопостачання та приймання стічних вод у системи каналізації (надалі - договір), з подальшим укладанням додаткових угод від 03.10.2008р., 01.02.2011р., 01.04.2011р., 01.12.2011р., 03.09.2012р., 01.07.2013р. та 15.09.2014р.

За умовами п. 1.1 договору позивач забезпечує відповідачу подачу питної води на господарсько-питні, побутові та технічні потреби, а також приймання стічних вод по майданчику: вул. Чекістів, буд. 23, готель.

Також, в п. 1.1 договору вказано, що сторони при цьому керуються Законами України "Про питну воду та питне водопостачання" від 10.01.2002р. № 2918-111, діючими „Правилам користування системами комунального водопостачання і водовідведення в містах і селищах України", затверджених наказом Держжиткомгоспа України № 65 від 01.07.1994р., „Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованою Міністерством Юстиції України 26.04.2002р. № 402/6690, "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затвердженими рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., "Правилами експлуатації та технічними вимогами до приладів обліку питної, технічної води, промислових та госпфекальних стоків від 20.12.1993р., ГОСТом на воду питну 2874-82, ДБН 360-92, Сніп 2.04.02-84, „Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання і каналізації населених пунктів України" КДП 204-12 Укр. 242-95.

Відповідно до розділу 2 договору, він укладається з 01.09.2008р. по 31.12.2015р. Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну його дії, про його припинення не було письмово заявлено однією зі сторін. Відносини сторін до укладання нового договору регулюються даним договором.

В п. 1.2 договору сторонами було погоджено тарифи на послуги, а саме: для здійснення розрахунків між позивачем та відповідачем встановлені тарифи по групам споживачів у розмірі: питна вода - 2,952 грн/м куб. (з ПДВ) та 2,46 грн/м куб. (без ПДВ); стічні води - 1,992 грн/м куб. (з ПДВ) та 1,66 (без ПДВ). Тарифи на питну воду та стічні води встановлюються відповідними компетентними органами. У разі зміни тарифів, діючих на момент укладання цього договору, відповідач зобов'язаний здійснювати оплату, наданих позивачем послуг за новими тарифами з моменту вступу в силу нормативного документу, яким затверджено тарифи.

Згідно з п. 3.1.1 договору на позивача покладено обов'язок забезпечити відповідачу подачу питної води з напором в точці підключення вводу відповідача до мережі позивача - 15 метрів, і якістю у відповідності з ДСТУ на воду питну 2874-82 в точці підключення уводу відповідача до мережі позивача згідно розподілу зон обслуговування та балансової належності, а також приймання стоків в кількості, вказаній в цьому договору, з забрудненнями, не перевищуючими допустимі концентрації.

Згідно п. п. 3.2.1 договору, відповідач зобов'язаний своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, прилади і пристрої на них у встановленому порядку та у відповідності з цим договором та нормативними документами, вказаними в п. 1.1 цього договору.

Відповідно до п. 2.2 „Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, водоканали зобов'язані: забезпечити приймання, відведення і очистку стічних вод у межах розрахункових проектних показників очисних споруд даного населеного пункту згідно з вимогами Правил охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами у разі відповідності якості і режиму скиду стічних вод підприємства умовам укладеного договору та місцевим Правилам приймання та за умови відсутності заборгованості за послуги водовідведення; установлювати кожному підприємству кількісні та якісні показники приймання стічних вод до міської каналізації, а також вимоги щодо додержання певного режиму скиду стічних вод з урахуванням діючих вимог водокористування при укладанні договорів з підприємствами на послуги водовідведення; доводити підприємствам протягом місячного терміну після внесення змін до місцевих Правил приймання зміни у вимогах до якісних показників стічних вод підприємств, пов'язані із змінами лімітів на скид забруднюючих речовин у водні об'єкти; здійснювати нагляд за технічним станом систем каналізації населеного пункту, умовами скиду стічних вод підприємств та за виконанням підприємствами місцевих Правил приймання і вимог договору.

Рішенням Запорізької міської ради № 476 від 19.11.2009р. "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003р. № 167 "Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя" було затверджено допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування.

За умовами п. 3.2.8 договору, відповідач зобов'язаний виконувати скид стоків, якість та температура яких в контрольних точках, погоджених сторонами у цьому ж пункті, повинна відповідати вимогам „Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р. і допустимим концентраціям (додаток № 1 до договору)…. У випадку зміни допустимих концентрацій. Позивач повідомляє відповідача письмово. … При перевищенні складу забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, які скидаються в систему каналізації, в порівнянні з допустимими концентраціями, відповідач вносить плату за скид понаднормативних забруднень позивачу, у відповідності з "Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", затвердженими наказом Мінжитлокомунгоспу України від 27.06.2008р., "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затвердженими рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованою Міністерством Юстиції України 26.04.2002р. № 402/6690.

Згідно ст. 39 Водного кодексу України, для оцінки екологічної безпеки виробництва встановлюються галузеві технологічні нормативи утворення речовин, що скидаються у водні об'єкти та тих, що подаються на очисні споруди, тобто нормативи гранично допустимих концентрацій речовин у стічних водах, що утворюються в процесі виробництва.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані дотримувати встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території.

В статті 70 Водного кодексу України зазначено, що скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови наявності нормативів гранично допустимих концентрацій та встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.

Як вже зазначалось, допустимі концентрації забруднюючих речовин у стічних водах, що скидаються підприємствами у міську систему каналізування, були затверджені рішенням Запорізької міської ради № 476 від 19.11.2009р. "Про внесення змін до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003р. № 167 "Про затвердження Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя". Зокрема, показники якості стічних вод щодо СПАР складають: для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-1 - 0,7 мг/дм куб.; для підприємств, стічні води яких надходять до ЦОС-2 - 0,65 мг/дм куб.

Відповідно до п. п. 6.3, 6.6.2 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., приймання стічних вод відповідача в систему міської каналізації здійснюється відповідно до договору, розробленого водоканалом. Підприємство (користувач послуг, відповідач у справі) зобов'язується не перевищувати встановлені об'єми водовідведення та допустимих концентрації в своїх контрольних точках.

Відповідно до п. 7.8 „Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, з метою контролю якості стічних вод підприємств, водоканал здійснює відбір разових проб. Виявлені в цих пробах перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень. Відбір контрольних проб стічних вод підприємств виконується уповноваженими представниками Водоканалу, що фіксується у спеціальному журналі або акті, який підписують як представники водоканалу, так і представник підприємства-абонента. У разі неявки уповноваженого представника підприємства або при його відмові підписати акт останній підписується представниками водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.

Підпунктом 2.1.3 „Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003р. № 167, визначено, що водоканал має право контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод у будь-який час доби без представника підприємства, з участю представника компетентної організації або самостійно. Порядок та періодичність відбору проб визначає водоканал без погодження підприємства.

Підпунктом 2.1.15.1 „Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 29.05.2003р. № 167, визначено, що водоканал має право обстежувати об'єкт та відбирати на аналіз проби стічної води.

На виконання умов договору та вказаних вище нормативно-правових актів, 26.12.2014 року представниками КП "Водоканал", було проведено відбір проб стічних вод, за результатами якого було складено акт відбору проб стічних вод від 26.12.2014 року.

Відповідно до п. 7.10 „Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, при виявленні перевищення ДК забруднень, установлених договором або місцевими Правилами приймання, водоканал після закінчення аналізу направляє підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) у термін, визначений місцевими Правилами приймання, але не більше 15 днів.

Згідно з приписами підпункту 7.9.15 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., у випадку виявлення перевищення ДК результати основного аналізу, що проводиться водоканалом, доводиться підприємству телефонограмою в 15 - денний термін. Першим вважається день після закінчення основного аналізу.

Про результати дослідження та виявлення перевищення допустимих концентрацій позивач повідомив відповідача телефонограмою від 29.12.2014 року. Зокрема, позивач повідомляв відповідача про те, що у відібраній 26.12.2014 року пробі стічних вод виявлено перевищення допустимих концентрацій по СПАР - 2,42 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,7 мг/дм3. Крім того, позивач просив відповідача встановити причину перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин на скиді в міськканалізацію та ліквідувати джерело, про що письмово проінформувати позивача.

На підставі проб стічних вод, відібраних на точці відбору проб відповідача та оформлених актом від 26.12.2014 року, відповідачем був складений протокол аналізу стічних вод від 30.12.2014 року.

Вказаним протоколом 30.12.2014 року зафіксовано, що у пробах стічних вод підприємства відповідача, відібраних 26.12.2014 року, було виявлено СПАР з похибкою ± 0,48 у кількості 2,42 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,7 мг/дм3

За результатами проведеного аналізу позивач здійснив відповідачу розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень у систему каналізації м. Запоріжжя за період з жовтня по грудень 2014 року в сумі 6 320 грн. 69 коп.

Відповідно до п. 7.7 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., при виявленні перевищення ДК забруднень, встановлених договором або правилами, водоканал після завершення аналізу надсилає підприємству повідомлення про виявлене перевищення ДК забруднень (листом або телефонограмою) впродовж 15 діб після закінчення аналізу. Протягом шестимісячного терміну після виявлення перевищення ДК Водоканал надсилає підприємству претензію.

Також згідно з п. п. 9.2., 9.6. "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., при перевищенні рівня змісту забруднюючих речовин в стічних водах відповідача, що скидаються у систему каналізації, порівняно з встановленими Правилами, допустимими концентраціями, відповідач зобов'язаний провести сплату за скид понаднормативних забруднень водоканалу. Період, за який стягується плата за скид відповідачем стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, встановлених разовим аналізом, складає не більше трьох календарних місяців (поточного місяця та двох попередніх місяців). Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, що скинуті відповідачем за цей період з даного об'єкту.

Підпунктом 5.2.2 договору визначено порядок розрахунків за порушення умов цього договору по водовідведенню, зокрема, за скид стоків з перевищенням ДК, відповідач зобов'язаний сплатити позивачу на підставі претензій, за скид наднормативних забруднень в систему каналізації м. Запоріжжя, складених у відповідності з „Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затвердженими наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затвердженими рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р. та "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованою Міністерством Юстиції України 26.04.2002р. № 402/6690.

Також, вказаним пунктом договору сторони погодили, що сплата за скид стоків, перевищуючих нормативні забруднення, вказані в цьому договорі, здійснюється на підставі претензій та актів відбору проб стічних вод, протоколів якості скиду стічних вод, згідно рахунків, виставлених позивачем.

На виконання умов договору позивач направив відповідачу поштою претензію вих. № 532 від 17.01.2015 року на суму 6 320 грн. 69 коп., акт відбору проб стічних вод, протокол аналізу стічних вод, розрахунок додаткової плати та рахунок № 998 від 17.01.2015 року на вказану суму, що підтверджується копіями фіскального чеку поштового відділення від 02.02.2015 року, опису вкладення у цінний лист від 02.02.2015 року та повідомлення про вручення поштового відправлення від 0 2.02.2015 року, які залучені до матеріалів справи.

Зазначена кореспонденція була отримана відповідачем 05.02.2015 року, про що свідчить відповідна відмітка про отримання на повідомленні про вручення поштового відправлення.

Як зазначено в п. п 3.2.8 договору, відповідач зобов'язаний виконувати скид стоків, якість яких в контрольних точках повинна відповідати вимогам „Правил приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37, "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р. і допустимим концентраціям (ДК).

Матеріалами справи доведено факт перевищення відповідачем допустимих концентрацій по СПАР, що виявлено позивачем при здійсненні відбору стічних вод 26.12.2015 року.

Згідно з п. 2.4.1., 2.4.4. "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., відповідач зобов'язаний: виконувати в повному обсязі вимоги Правил та договору, своєчасно сплачувати рахунки водоканалу за надані послуги; сплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників, перевищення договірних обсягів, а також порушення Правил в терміни, встановлені договором.

Таким чином, позивач правомірно нарахував відповідачу суму 6 320 грн. 69 коп.

Заборгованість в сумі 6 320 грн. 69 коп. до прийняття судом цього рішення не була оплачена відповідачем.

Згідно ст. ст. 526 ЦК України та 193 ГК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з відповідача плати за скид понаднормативних забруднень в сумі 6 320 грн. 69 коп. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Заперечення відповідача не приймаються судом до уваги на підставі вище викладеного, а також у зв'язку із наступним:

Як зазначає сам відповідач, в основу його заперечень проти стягнення спірної суми покладено правильність формування тарифів з 05.05.2013 року. Починаючи з 05.05.2013 року тарифи були погоджені Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013 року № 113, яке, в свою чергу, було погоджено з ЄБРР та відповідними Міністерствами.

Таким чином, враховуючи п. 8.3 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., норматив плати був визначений та затверджений Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради про затвердження тарифів на послуги КП «Водоканал». Адже норматив плати встановлюється на рівні виробничої собівартості очищення 1 куб. м. стічних вод, що в свою чергу являє собою одним із складових економічних показників, що входить до структури тарифу, який ухвалений на підставі розрахунків комунального підприємства "Водоканал" та складає 2,232грн.

Також, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013 року № 113 було встановлено тариф без затвердження його структури.

Пункт 8.3 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., ані будь-який інший пункт цих правил не передбачають, що виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод повинна бути прописана окремим рядком у відповідному рішенні чи окремим рішенням виконавчого комітету.

Крім того, центральною лабораторією позивача при проведенні аналізу проб стічних вод, було встановлено перевищення рівня вмісту забруднюючих у стічних водах відповідача, що в свою чергу є порушенням "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., та умов договору.

У відповідності до п. 9.2. "Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., було нараховано оплату за скид понаднормативних забруднень. Отже покладення в основу своїх заперечень відповідачем лише відсутність належним чином затвердженого тарифу на послуги комунального підприємства «Водоканал» - виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод, є лише підставою для невиконання обов'язків покладених на нього договором, "Інструкцією про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод в системи каналізації населених пунктів", зареєстрованою Міністерством юстиції України 26.04.2002р. № 402/6690, „Правилами приймання стічних вод підприємств в комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України", затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002р. № 37,"Правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізування м. Запоріжжя", затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради № 167 від 29.05.2003р., ГК України та ЦК України. Адже у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод Правилам м. Запоріжжя та умов договору, відповідач сплачує за послуги водовідведення за тарифом, встановленим рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради (передбачено п.8.1 Правил м. Запоріжжя).

Як зазначалось вище, пунктом 8.3 Правил приймання м. Запоріжжя зазначено, що виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод визначається відповідно до п. 2.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів та Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 19.02.2002р. № 37, зареєстрованого в Мінюсті за № 402/6690 від 26.04.2002р. (далі - Інструкція) рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради про затвердження тарифів на послуги КП «Водоканал».

Відповідно до п. 2.3 Інструкції виробнича собівартість очищення 1 м3 стічних вод визначається згідно з Порядком формування тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженим наказом Держбуду України від 27.06.2001р. № 139, зареєстрованим Мін'юстом України 23.08.2001р. за № 748/5939.

28.02.2002р. рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради затверджено Методику встановлення тарифів державному комунальному підприємству «Водоканал» м. Запоріжжя.

Постановою КМУ від 10.12.2007р. № 1398 встановлено, що до закінчення дії кредитної угоди для визначення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП «Водоканал» м. Запоріжжя, застосовується окрема Методика встановлення тарифів, затверджена рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.02.2002р. № 67 та погоджена з Європейським банком реконструкції та розвитку (далі - Методика).

Методика розрахунку тарифів містить основні принципи розрахунку і затвердження економічно обґрунтованих тарифів на послуги водопостачання й очищення стоків, що надаються КП «Водоканал».

Методика розрахунку і перегляду значень у ціновій формулі на воду і стоки, визначається Розділом 3 Методики, який передбачає, що структура цінової формули, як описано в Розділі 2а та 2b не змінюється доти, поки сторони не погодяться прийняти нову версію цінової формули або використовувати методику цінової межі. Загалом, методика розрахунку окремих компонентів, що використовуються у ціновій формулі, описана нижче, однак, перерахунок сум компонентів повинен здійснюватись з урахуванням: відповідності практиці регулювання цін на комунальні послуги; збереження балансу виправданого ризику між КП «Водоканал» і споживачами.

Проте, рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 19.04.2013р. № 113 при затверджені тарифів з 05.05.2013р. вирішено встановити останні на рівні, погодженому з ЄБРР та відповідними Міністерствами у розмірі 6,168грн/куб.м. з ПДВ з водопостачання та 4,188грн/куб.м. з ПДВ з водовідведення, тобто без збільшення. Рішенням було встановлено тариф без затвердження його структури. Дана правова позиція викладена в ухвалі від 14.05.2015р. Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду по справі № 808/710/14, яка знаходиться в матеріалах цієї справи.

Саме ця затверджена сума тарифу на послуги водовідведення береться за основу при обчисленні виробничої собівартості очищення 1 м3 стічних вод. Наказом генерального директора КП «Водоканал» від 30.04.2013р. було затверджено норматив плати за скид понаднормативних забруднень в систему каналізації на рівні 2,232 грн. за 1 м3 без ПДВ. Вказана сума була вирахована виходячи з відомостей, що містяться в калькуляції витрат діяльності до тарифів на послуги з водовідведення з 05.05.2013р. по КП «Водоканал». Було взято «всього собівартість реалізації» яку поділено на «обсяг реалізації послуг» і отримано вказаний вище тариф. Відповідна сума відображена і в розрахунку тарифів на послуги водопостачання і водовідведення по категоріям споживачів (затверджений рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради тариф на послуги водовідведення).

Отже, розрахунок додаткової плати за скид понаднормативних забруднень в стічні води є правильний, зроблений відповідно до вимог чинного законодавства.

Посилання відповідача на неможливість ідентифікувати контрольну точку в якій відбирались проби стоків не відповідає дійсності. Між позивачем та відповідачем була погоджена схема розподілу зон обслуговування від 31.08.2012р. У відповідності до цієї Схеми погоджено контрольні точки відбору проб стічних вод відповідача, а саме КК-1, КК-2, КК-3 (верхня труба), КК-4 (верхня труба), КК-5 (верхня труба).

Судовий збір покладається на відповідача, відповідно до статті 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 22, 44 - 49, 82 - 85 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Таврійська інвестиційна група" (вул. Сталеварів, буд. 3-А, м. Запоріжжя, 69035; код ЄДРПОУ 33571093) на користь Комунального підприємства "Водоканал" (вул. Артема, буд. 61, м. Запоріжжя, 69002; код ЄДРПОУ 03327121) плату за скид понаднормативних забруднень в комунальну каналізацію в сумі 6 320 (шість тисяч триста двадцять) грн. 69 коп. та судовий збір в сумі 1 827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. Надати наказ.

Повне рішення складено : 14.07.2015р.

Суддя Л.С. Місюра