ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2012 року Справа № 2а/2370/91/2012
9 год. 54 хв.м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Гаврилюка В.О.,
секретар судового засідання Білоус А.М.,
за участю представників:
позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом комунального підприємства теплових мереж Черкаситеплокомуненерго Черкаської міської ради до державної податкової інспекції у місті Черкаси про скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
Комунальне підприємство теплових мереж Черкаситеплокомуненерго подало позов, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у місті Черкаси від 20 березня 2007 року № 00001782301/0 про визначення суми податкового зобовязання по податку на додану вартість в розмірі 111 875 грн., в тому числі 74 583 грн. основного платежу та 37 292 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач в акті перевірки дійшов хибного висновку про неправомірність формування податкового кредиту за період з жовтня 2005 року по березень 2006 року на суму 125 551 грн. на підставі податкових накладних ТОВ Газтрейд ЛТД, установчі документи якого, а також реєстрація платником податку на додану вартість визнані недійсними з 25.04.2005р. згідно рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 27.01.2007р.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. Додатково в обґрунтування позову зазначив, що будь-які належні та допустимі докази постачання ТОВ Газтрейд ЛТД імпортного газу, як і докази обізнаності позивача про постачання саме імпортного газу, в матеріалах справи відсутні.
В письмових запереченнях на адміністративний позов відповідач просив в його задоволенні відмовити повністю, зазначивши при цьому, що враховуючи норми Закону України Про Державний бюджет України на 2005 рік та постанови Кабінету Міністрів України Про порядок забезпечення галузей національної економіки та населення природним газом від 27 грудня 2001 року № 1729 операції з продажу ввезеного природного газу на митну територію України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковується за нульовою ставкою податку на додану вартість по всьому ланцюгу продажу від ввезення до кінцевого споживача.
Крім того, згідно висновку судово-почеркознавчої експертизи по кримінальній справі, порушеній за фактом створення фіктивного підприємства ТОВ Газтрейд ЛТД, визнано, що підписи від імені директора цього товариства ОСОБА_3 в угодах, актах приймання-передачі та податкових накладних виконані не ОСОБА_3, а іншою особою, тому є підробленими.
Також відповідач вказує на те, що рішенням Голосіївського районного суду міста Києва від 23 січня 2007 року визнані недійсними установчі документи ТОВ Газтрейд ЛТД, а саме: статут в новій редакції у звязку з внесенням завідомо неправдивих відомостей про склад його учасників з дня державної реєстрації (перереєстрації), тобто з 25.04.2005р. та реєстрацію (перереєстрацію) ТОВ Газтрейд ЛТД платником податку на додану вартість з моменту перереєстрації, тобто з 25.04.2005р.
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно, всебічно, обєктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов до такого висновку.
Судом встановлено, що комунальне підприємство теплових мереж Черкаситеплокомуненерго Черкаської міської ради, як субєкт господарювання юридична особа, ідентифікаційний код 02082522, зареєстрований виконавчим комітетом Черкаської міської ради 18.01.2000р.
На підставі направлення від 13 лютого 2007 року № 111/23-013, виданого державною податковою інспекцією у місті Черкаси, на виконання наказу ДПІ у м. Черкаси від 13 лютого 2007 року № 75 та відповідно до пункту 1, 5 ч. 6 ст. 11-1 закону України Про державну податкову службу в Україні проведена виїзна позапланова перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по взаєморозрахунках з ТОВ Газтрейд ЛТД за період з 01 жовтня 2005 року по 31 березня 2006 року, за результатами перевірки складений акт № 442/23-2/02082522 від 13.03.2007р.
У висновку акту перевірки вказано на порушення вимог п. п. 2, 5, 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 30 травня 1997 року № 165, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 року за № 233/2037, та пп. пп. 7.2.1, 7.2.4 п. 7.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість, в результаті чого занижено ПДВ на суму 74 583 грн., у тому числі по періодах: січень 2006 року 33 900 грн.; лютий 2006 року 19 300 грн.; березень 2006 р. 21 384 грн.
При цьому відповідач послався на те, що в порушення вимог пп. пп. 7.2.1, 7.2.4 п. 7.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість, з урахуванням ст. 9 Закону України Про Державний бюджет України на 2005 рік, п. 3 постанови КМУ № 1729 підприємством неправомірно сформований податковий кредит за період з жовтня 2005 року по березень 2006 року в сумі 125 551 грн. на підставі податкових накладних, виданих ТОВ Газтрейд ЛТД (м. Київ), яке повинно було відпускати природний газ за нульовою ставкою ПДВ. ТОВ Газтрейд ЛТД зняте з обліку 14.07.2006 року у звязку з відсутністю за юридичною адресою, установчі документи визнані недійсними, підпис в графі податкових накладних за постачальника та в усіх інших документах значиться підроблений підпис від імені директора ОСОБА_3
В січні 2007 року підприємство провело коригування (зменшення) податкового кредиту в частині ПДВ за 2005 рік і відповідно до абзацу а) п. 17.2 ст. 17 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами від 20 грудня 2000 року № 2181-III (далі Закон № 2181-ІІІ) подало уточнюючі розрахунки податкових зобовязань з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виявлених помилок на суму 50 968 грн., з нарахуванням штрафних санкцій в сумі 2 547 грн. Сума недоплати разом з штрафними санкціями сплачена 22 січня 2007 року платіжним доручення № 226.
На підставі зазначеного акту згідно з підпунктом б) пп. 4.2.2. п. 4.2. ст. 4 Закону № 2181-ІІІ, п. п. 2, 5, 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом ДПА України від 30 травня 1997 року № 165, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 1997 року за № 233/2037, за порушення пп. пп. 7.2.1, 7.2.4 п. 7.2, пп. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 20 березня 2007 року № 00001782301/0 про визначення комунальному підприємству теплових мереж Черкаситеплокомуненерго податкового зобовязання по податку на додану вартість в розмірі 111 875 грн., в тому числі за основним платежем 74 583 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями 37 292 грн.
ТОВ Газтрейд ЛТД, податкові накладні якого виключені з податкового обліку позивача, здійснювало поставку останньому природного газу на підставі договору на постачання природного газу від 1 червня 2005 року № 01-11-05 та додаткових угод до нього від 30 листопада 2005 року, від 30 грудня 2005 року, від 20 лютого 2006 року та від 02 червня 2006 року. За період з жовтня 2005 року по березень 2006 року позивачем придбано у ТОВ Газтрейд ЛТД природного газу на суму 753 310 грн. 13 коп., включаючи ПДВ 20% - 125 551 грн. 68 коп., на передачу природного газу складалися акти приймання-передачі, розрахунки проводилися через розрахунковий рахунок.
За вказаним договором постачальник (ТОВ Газтрейд ЛТД) зобовязався продати покупцю (позивачу) в 2005-2006 роках природний газ в обсязі 2 000 000 куб м., який був придбаний у ДК Газ України НАК Нафтогаз України згідно договору на постачання природного газу від 21.04.2005р. № 06/05-1238.
Постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 10 листопада 2004 року № НОМЕР_1 Газтрейд ЛТД видана ліцензія на право проведення господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом на території України терміном дії з 23 листопада 2004 року по 22 листопада 2009 року у звязку з закінченням дії ліцензії АА №224090.
Згідно інформації ДПА України ТОВ Газтрейд ЛТД мав свідоцтво платника ПДВ № 37019738, яке анульоване 14 червня 2006 року за ініціативою платника.
Розпорядженням Національної комісії регулювання електроенергетики України від 14 вересня 2006 року № 19-Р ТОВ Газтрейд ЛТД зобовязано до 28 вересня 2006 року усунути порушення пунктів 3.1.1., 3.1.2, 3.1.6 ліцензійних умов у частині надання НКРЕУ звітності щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом. Постановою НКРЕУ від 26 жовтня 2006 року № 1418 анульована ліцензія АА №1867362, видана ТОВ Газтрейд ЛТД на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу за нерегульованим тарифом.
Рішенням Господарського суду м. Києва від 15 лютого 2006 року у справі за позовом заступника прокурора Голосіївського району м. Києва в інтересах держави в особі Голосіївської районної державної адміністрації припинено юридичну особу - ТОВ Газтрейд ЛТД, дане рішення господарського суду переглянуто за нововиявленими обставинами за заявою ДПА у м. Києві. Рішенням Господарського суду м. Києва від 28 листопада 2006 року № 24/7 рішення господарського суду від 15.02.2006 року скасоване з припиненням провадження у справі.
Вирішуючи спір по суті з огляду на аргументацію сторін, суд виходить з такого.
Статтею 9 Закону України Про Державний бюджет України на 2005 рік та статтею 8 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що у 2005 році операції з ввезення природного газу на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України, звільняються від обкладення податком на додану вартість; операції з продажу ввезеного природного газу на митній території України, крім операцій з продажу такого газу для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що не є платниками цього податку, оподатковуються за нульовою ставкою податку на додану вартість.
Положення цих норм слід розуміти так, що законодавством не дозволяється оподатковувати за ставкою 20 % операції з продажу природного газу, ввезеного на митну територію України відповідно до зовнішньоекономічних контрактів, укладених на виконання міжнародних договорів України і звільненого від обкладання ПДВ при ввезенні. При цьому таке обмеження стосується як першого продавця, так і останнього.
У пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1729 Про забезпечення споживачів природним газом, зокрема встановлено, що в 2006 році природний газ, ввезений на митну територію України за зовнішньоекономічними контрактами, укладеними на виконання міжнародних договорів України, та оформлений митними органами в режимі випуску у вільний обіг із звільненням від обкладення податком на додану вартість, реалізується субєктами господарювання, що мають ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу за регульованим тарифом, із застосуванням нульової ставки податку на додану вартість (крім постачання населенню, бюджетним установам та іншим споживачам, які не є платниками зазначеного податку), за наявності: договорів на таке придбання із зазначенням, кому належить поставлений газ; договорів на власну поставку такого газу з обовязковим зазначенням, кому належить поставлений газ та індивідуального податкового номера споживача - платника податку на додану вартість; вантажосупровідних документів (товаротранспортних і податкових накладних, актів приймання-передачі), в яких обовязково зазначається кому належить поставлений газ, субєкт господарювання та його індивідуальний податковий номер платника податку на додану вартість.
За змістом пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 6.1 ст. 6 та ст. 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у звязку, зокрема, з придбанням товарів (у тому числі при їх імпорті) з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податків.
З п. 6.1 ст. 6 Закону України Про податок на додану вартість випливає, що не відносяться до обєктів оподаткування операції, звільнені від оподаткування, та операції, до яких застосовується нульова ставка ПДВ.
Таким чином, покупець, сплативши продавцю ПДВ за ставкою 20 % з операцій, що не є обєктом оподаткування згідно зі статтею 3 Закону України Про податок на додану вартість або звільняються від оподаткування на підставі статті 5 цього Закону, а також, які оподатковуються за нульовою ставкою, не може включати суми такого податку до податкового кредиту та вимагати відшкодування зазначених сум з бюджету.
Як свідчать матеріали справи, ТОВ Газтрейд ЛТД в 2005-2006 роках придбавало в дочірньої компанії Газ України національної акціонерної компанії Нафтогаз України природний газ із зазначенням обєму та ціни реалізації з урахуванням нульової ставки податку на додану вартість. За інформацією зазначеної компанії між нею та ТОВ Газтрейд ЛТД було укладено договір на постачання природного газу від 21.04.2005р. № 06/05-1238, про який йде мова в договорі на постачання природного газу від 1 червня 2005 року № 01-11-05, укладеним між ТОВ Газтрейд ЛТД та позивачем.
Отже, операції з продажу природного газу згідно договору від 1 червня 2005 року № 01-11-05 повинні були оподатковуватись на нульовою ставкою податку на додану вартість.
Таким чином сума податку на додану вартість сплаченого ТОВ Газтрейд ЛТД газу підлягає виключенню зі складу податкового кредиту з ПДВ комунального підприємства теплових мереж Черкаситеплокомуненерго Черкаської міської ради, оскільки податкові накладні, які були підставою для формування податкового кредиту, виписані з порушенням чинного законодавства із невірним визначенням в них ставки оподаткування.
Відповідно до частин 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення; в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд при вирішенні питання правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення враховує приписи статті 2, відповідно до якої у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо та безсторонньо, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
На думку суду, державна податкова інспекція у місті Черкаси обґрунтовано прийняла податкове повідомлення-рішення від 20 березня 2007 року № 00001782301/0 про визначення позивачу суми податкового зобовязання по податку на додану вартість в розмірі 111 875 грн., в тому числі 74 583 грн. основного платежу та 37 292 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, в задоволенні яких необхідно відмовити.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 89, 94, 159 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя В.О. Гаврилюк