УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2015 р.Справа № 554/18937/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Чалого І.С.
Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Городової А.О.,
за участю представників сторін:
позивача - Маслова А.В.,
відповідача - Лисанець А.Ф.,
представники третьої особи - Коваленко С.І., Рибалко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "АВА-ЕКСПРЕС" на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.04.2015р. по справі № 554/18937/14-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АВА-ЕКСПРЕС" до Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників для роботи на міських автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Полтавської міської ради; треті особи - КП "Центральна диспетчерська служба міських пасажирських перевезень Полтавської міської ради, Приватне підприємство "Вежа-1", Управляння ДАІ УМВС України в Полтавській області, Управління Укртрансінспекція у Полтавській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИЛА:
Позивач товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «АВА-ЕКСПРЕС» звернулось до Октябрського районного суду м. Полтава із адміністративним позовом до виконавчого комітету Полтавської міської ради та конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників для роботи на міських автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Полтавської міської ради, у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення (протокол№5) засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників для роботи на міських автобусних маршрутах загального користування від 09.10.2014 року в частині недопущення ТОВ «АВА-ЕКСПРЕС» до участі у конкурсі на об'єкт конкурсу № 33 на маршруті №40 м-н Огнівка- Південний вокзал» та визнання переможцем конкурсу ПП «Вежа-1» і надання йому права здійснювати перевезення пасажирів по цьому об'єкту конкурсу;
- визнати протиправним та скасувати Додаток до Рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради № 164 від 17.11.2014 року в частині надання права перевізнику - претенденту ПП «Вежа-1» здійснювати перевезення пасажирів по об'єкту конкурсу № 33 на маршруті №40 «м-н Огнівка- Південний вокзал»;
- зобов'язати Виконавчий комітет Полтавської міської ради, Конкурсний комітет з визначення автомобільних перевізників для роботи на міських автобусних маршрутах загального користування виконавчого комітету Полтавської міської ради провести повторний конкурс по визначенню пасажирського перевізника на автобусному маршруті по об'єкту конкурсу № 33 на маршруті №40 «м-н Огнівка- Південний вокзал»;
- зобов'язати Виконавчий комітет Полтавської міської ради, як організатора конкурсу на автомобільному маршруті: розірвати договір про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування №40 «м-н Огнівка- Південний вокзал» по об'єкту конкурсу №33, укладений з ПП «Вежа-1»;
- відшкодувати за рахунок відповідача судові витрати.
Постановою Октябрського районного суду м. Полтава від 16.04.2015р. було відмовлено у задоволенні позову.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.04.2015р. та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Приватне підприємство "Вежа-1" надало заперечення на апеляційну скаргу, виклало свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.04.2015р. без змін.
Виконавчий комітет Полтавської міської ради надало заперечення на апеляційну скаргу, виклало свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.04.2015р. без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі Рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 26.12.2013 р. № 205 «Про конкурсний комітет з визначення суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів на міських автобусних маршрутах і підготовки інформації про роботу перевізників» (далі - Рішення Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 26.12.2013 р. № 205), було затверджено положення про конкурсний комітет з визначення суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів на міських автобусних маршрутах і підготовки інформації про роботу перевізників; умови проведення конкурсу з визначення суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів на міських автобусних маршрутах і підготовки інформації про роботу перевізників: перелік документів, що подаються підприємствами (організаціями) для участі в конкурсі з визначення суб'єкта господарювання для виконання функцій з організації та управління рухом автобусів на міських автобусних маршрутах і підготовки інформації про роботу перевізників та склад конкурсного комітету.
Рішенням Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 26.12.2013 р. № 206 "Про затвердження умов конкурсу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування" затверджено умови конкурсу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування та вирішено оголосити конкурс за сорок одним об'єктом автобусних маршрутів загального користування, на підставі якого опубліковано оголошення в газеті «Полтавський вісник» від 15.08.2014 р. №33, в тому числі і за об'єктом конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал»/оборотні рейси згідно з графіками №1,№2,№3,№4,№5.
За умовами конкурсу по об'єкту конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал»/ оборотні рейси згідно з графіками №1,№2,№3,№4,№5, необхідна кількість автобусів для участі у конкурсі, в т.ч. пристосованих для перевезення осіб з обмеженими зичними можливостями складала - 5/1, з яких необхідно було подати: у кількості 3-х - для звичайних перевезень з пасажиромісткістю від 40 пасажирів; у кількості 2-х - для маршрутного таксі з пасажиромісткістю від 18 пасажирів.
З метою участі у конкурсу та відповідно до умов конкурсу по об'єкту конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал» позивачем була надана заява за встановленою формою і документи щодо участі у конкурсі 6 автобусів.
Відповідно протоколу засідання конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників для роботи на міських автобусних маршрутах загального користування №5 від 09.10.2014 р., прийнято рішення про недопущення до участі в конкурсі ТОВ «АВА-Експрес» на об'єкт конкурсу №33 на маршрут №40 «м-н Огнівка - Південний ДР вокзал», відповідно до вимог п. 12 Порядку №1081, як такого, що не має достатньої кількості транспортних засобів (з урахуванням резерву та вимог до нього п. 40 Порядку 1081).
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що рішення відповідача відповідають вимогам чинного законодавства.
Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.
Згідно з абз.7 ч. 1 ст. 7 Закону України №2344-111 «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон N 2344-ІІІ), організація пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.
Статтею 43 Закону N 2344-ІІІ передбачено, що визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
За змістом ст.44 Закону N 2344-ІІІ, організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій у сфері автомобільного транспорту.
Виходячи з Положення про конкурсний комітет, цей комітет керується Законом країни «Про автомобільний транспорт», Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997р. №176, іншими законодавчими та нормативно-правовими актами, що регулюють організацію та проведення конкурсів, і цим Положенням.
Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008р. №1081 визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Тобто для автомобільних перевізників, які є суб'єктами правовідносин щодо проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування встановлені для вказаних авто перевізників приписи Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081 є обов'язковими для виконання, тобто мають обов'язковий характер.
На підставі вищезазначеного, колегія судів робить висновок, що оскільки апелянт подав відповідну заяву на участь у конкурсі на об'єкт конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал» та належав до перевізників претендентів та відповідно ним було вчинено дії щодо здійснення пропозиції стосовно переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на вказаному автобусному маршруті, а тому приписи п. 12, п. 40 та 28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081 щодо обов'язку забезпечити пропозицію переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршруті у кількості не менш як достатня кількість, є обов'язковими до виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, а саме рішення виконавчого «Про затвердження умов конкурсу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування» від 26.12.2013р. №206, пунктом 1 затверджено умови конкурсу з перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування, згідно з додатком, зокрема, у відповідності до п. 5 додатку до вказаного рішення на об'єкт конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал» затверджено наступні обов'язкові умови конкурсу на перевезення, а саме кількість автобусів 5, з яких необхідно було подати: у кількості 3-х - для звичайних перевезень з пасажиромісткістю від 40 пасажирів; у кількості 2-х - для маршрутного таксі з пасажиромісткістю від 18 пасажирів.
15.08.2014р. у засобі масової інформації Полтавської міської гади газети «Полтавський вісник» №33 (1309) виконавчим комітетом Полтавської міської ради було поширено оголошення щодо обов'язкових умов конкурсу, зокрема: кількість автобусів 5/1, з яких необхідно було подати: у кількості 3-х - для звичайних перевезень з пасажиромісткістю від 40 пасажирів; у кількості 2-х - для маршрутного таксі з пасажиромісткістю від 18 пасажирів (для постійного здійснення перевезень).
У відповідності до змісту вищезазначеного оголошення виконавчим комітетом Полтавської міської ради було повідомлено що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення.
На підставі вищенаведеного, колегія судів вказує на те, що у відповідності до змісту п. 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081, за змістом якої достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення, достатня кількість транспортних засобів для виконання перевезень на об'єкт конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал» складає 6 автобусів, яка складається з 5 автобусів які постійно повинні перебувати на маршруті та 1 резервного автобуса для заміни рухомого складу в разі виходу техніки з ладу.
Як було встановлено судом першої інстанції та не спростовано у суд апеляційної інстанції, що з метою участі у конкурсу та відповідно до умов конкурсу по об'єкту конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал» і п. 29 Порядку №1081 позивачем була надана заява за встановленою формою і документи щодо участі у конкурсі 6 автобусів, зокрема надано копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів або тимчасових реєстраційних талонів автобусів, зокрема копію реєстраційного свідоцтва САА 058365 на транспортний засіб РУТА 20СПГ реєстраційний номер ВІ0899АА, а також копію виданого ТОВ «АВА-Експрес» тимчасового талону ДАР №534432 виданого на вказаний транспортний засіб з реєстраційним номером ВІ0899АА.
Достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два і до дати проведення конкурсу (п.37 Порядку).
Так, у відповідності до листа Центру надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів, з обслуговування м. Полтави та Полтавського району Управління державної автомобільної інспекції УМВС України в Полтавській області №4939 від 01.10.2014р., повідомлено що 26.09.2014р. центром ДАІ 5301 проведена перереєстрації автобуса РУТА 20 на нового власника з видачею свідоцтва про реєстрацію СХХ 273114, та відповідно тимчасовий талон ДАР №534432 ТОВ «АВА-експрес» анульований, , який є в наявності в матеріалах справи.
Вказана обставина також підтверджується листом КП «Центральна диспетчерська служба міських пасажирських перевезень « ПМР від 29.09.2014р. №94, який є в наявності в матеріалах справи.
На підставі вищезазначеного колегія судів зазначає, що станом на 09.10.2014р., тобто на дату проведення конкурсу виключно у відповідності до волевиявлення апелянта (позивача) - ТОВ «Ава-Експрес» не було забезпечено достатньої кількості автобусів у відповідності до приписів умов конкурсу визначеним рішенням виконавчого комітету Полтавської міської ради від 26.12.2013р. №206 тобто з Переліку транспортних засобів, які пропонуються до використання на автобусному маршрутів від 11.09.2015р. наданої позивачем у додатку до Заяви позивача на участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міському маршруті загального користування від 11.09.2014р., виключно у відповідності виключно дій позивача, на час проведення конкурсу реальна кількість транспортних засобів запропонованих ТОВ «Ава-Експрес» для виконання перевезень на об'єкт конкурсу №33 на маршруті №40 «м-н Огнівка - Південний вокзал» складала лише 5 автобусів, тоді як у відповідності до змісту приписів п. 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 р. N 1081, вказаного рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради » від 26.12.2013р. №206 та оголошення виконавчого комітету Полтавської міської ради розміщеного на сторінці 16 друкованого засобу масової інформації Полтавської міської ради газети «Політавський вісник» №33 (1309) достатня кількістю транспортних засобів на даному маршруті повинна бути не менше 6 автобусів.
Пунктом 40 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від З грудня 2008 р. N 1081 визначено, що під час проведення конкурсу конкурсний комітет розглядає пропозиції перевізників-претендентів виключно за такими показниками, зокрема: наявність достатньої кількості автобусів, які відповідають умовам конкурсу за класом та пасажиромісткістю (категорія, пасажиромісткість, наявність багажних відділень, додаткового обладнання).
Пунктом 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від З грудня 2008 р. N 1081 визначено, що конкурсний комітет приймає рішення про недопущення до участі в конкурсі автомобільного перевізника, який, зокрема: не має достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення.
На підставі вищенаведеного колегія судів робить висновок, що відповідач в межах своїх повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства вчинив дії, матеріалами справи не було доведено противоправвність дій відповідача та не встановлено підстав для скасування оскаржуваного рішення.
Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.
Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АВА-ЕКСПРЕС" залишити без задоволення.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 16.04.2015р. по справі № 554/18937/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. П'янова Я.В.
Повний текст ухвали виготовлений 09.07.2015 р.