Ухвала суду № 46798025, 13.07.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.07.2015
Номер справи
820/1105/15
Номер документу
46798025
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2015 р.Справа № 820/1105/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , Яковенка М.М.

за участю секретаря судового засідання: Коршунова Ю.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2015р. по справі № 820/1105/15 за позовом Державного підприємства "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" до Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, державне підприємство "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, у якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність СДПІ по роботі з ВПП м. Харкова щодо не підготовки висновку про повернення грошових коштів в розмірі 3717314,39грн з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів згідно із заявою Державного підприємства Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" №21-01/5 від 12.01.2015; зобов'язати відповідача, у встановлений ст.43 Податкового кодексу України строк, підготувати висновок про повернення надміру сплачених грошових коштів в розмірі 3717314,39грн. з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові Державного казначейства України, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявою Державного підприємства Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" №21-01/5 від 12.01.2015.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2015 р. адміністративний позов державного підприємства "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії було задоволено в повному обсязі.

Визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів щодо не підготовки висновку про повернення грошових коштів в розмірі 3717314 (три мільйона сімсот сімнадцять тисяч триста чотирнадцять) грн 39 коп. з відповідного бюджету та не подання його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів згідно із заявою державного підприємства "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" № 21-01/5 від 12.01.2015.

Зобов'язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів, у встановлений статтею 43 Податкового кодексу України строк, підготувати висновок про повернення надміру сплачених грошових коштів в розмірі 3717314 (три мільйона сімсот сімнадцять тисяч триста чотирнадцять) грн 39 коп. з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові Державного казначейства України, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, згідно із заявою державного підприємства "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" № 21-01/5 від 12.01.2015.

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2015 та прийняти нове судове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивач надав заперечення на апеляційну скаргу, виклав свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2015р. без змін.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 13.07.2015 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що державне підприємство "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" має переплату із податків на загальну суму 3717314,39 грн, а саме: зі сплати податку на прибуток - 2271885,00 грн, зі сплати податку на додану вартість - 626464,55 грн, зі сплати частини чистого прибутку - 817902,38 грн, зі сплати збору за спеціальне використання води - 1000,56 грн, зі сплати збору за користування радіочастотним ресурсом - 61,90 грн.

Переплата державного підприємства "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" виникла внаслідок самостійного зменшення основного платежу та на підставі судових рішень.

Так, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2012, по справі № 2а-7505/12/2070, адміністративний позов державного підприємства "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" задоволено, скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові № 0000130043 від 20.06.2012 року, № 0000140043 від 20.06.2012 року, № 0000150043 від 20.06.2012 року.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2013, прийнято заяву Державного підприємства "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" про відмову від позову в частині оскарження податкового повідомлення рішення № 0000150043 від 20.06.2012 року у сумі 1002,68 грн.; провадження по справі за позовом Державного підприємства "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень в частині оскарження податкового повідомлення рішення № 0000150043 від 20.06.2012 року у сумі 1002,68 грн. закрито; апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби залишено без задоволення; постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.10.2012р. по справі № 2а-7505/12/2070 залишено без змін.

Також, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 13.02.2013, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 04.06.2013 по справі № 2а-13005/12/2070, адміністративний позов державного підприємства "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" задоволено, скасовано податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у місті Харкові Державної податкової служби України № 0000300043 від 04.09.2012.

Крім того, постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2013, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.11.2013 по справі № 820/2649/13-а, адміністративний позов державного підприємства "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" задоволено, скасовано податкові повідомлення-рішення №0000054300 від 22.03.2013р. та №0000044300 від 22.03.2013р. винесені Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків у місті Харкові Державної податкової служби.

Вищезазначені судові рішення набули законної сили.

Державне підприємство "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" починаючи з 2013 року зверталося до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Міндоходів з заявами про повернення надміру сплачених грошових коштів.

Зокрема, 12.01.2015 державне підприємство "Теплоелектроцентраль - 2 "Есхар" звернулося до відповідача листом № 21-01/15 щодо повернення надмірно сплачених грошових коштів на загальну суму 3717314,39 грн.

Листом від 21.01.2015 № 379/10/28-09-41-00-21 відповідач повідомив про залишення заяви позивача без виконання, посилаючись на те, що значна сума податкових зобов'язань, донарахована по актам перевірки контролюючого органу знаходить на розгляді у Вищому адміністративному суді України, а отже у разі прийняття судом рішення на користь відповідача у підприємства виникне недоїмка.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що позовні вимоги державного підприємства "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар" є обґрунтованими та доведеними.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України, відповідно до якої помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Взаємовідносини територіальних органів Міністерства доходів і зборів України (далі - органи Міндоходів) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України регламентує Порядок взаємодії територіальних органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України, Міністерства фінансів України 30.12.2013 № 882/1188 (далі Порядок № 882/1188)

Відповідно до пункту 5 Порядку № 882/1188, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом Міндоходів на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Згідно пункту 7 Порядку № 882/1188, орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30 листопада 2011 року № 1242.

За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.

Пунктом 8 Порядку № 882/1188 визначено, що орган Міндоходів несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі висновку органу Казначейства для виконання.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме листа податкового органу від 21.01.2015 № 379/10/28-09-41-00-21, підставами для залишення заяви позивача щодо повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань без виконання стало те, що значна сума податкових зобов'язань, донарахована по актам перевірки контролюючого органу знаходить на розгляді у Вищому адміністративному суді України.

Однак, колегія судів зазначає, що приписами частини 3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Частиною 5 цієї статті передбачено, що постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.

Тобто судові рішення набрали законної сили, докази того, що ухвалами Вищого адміністративного суду України виконання рішень були зупиненні в матеріалах справи відсутні, а тому відповідно до вимог статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України вони є обов'язковими до виконання на всій території України.

На підставі вищезазначеного, суд апеляційної інстанції вказує на те, що податковим органом неправомірно було залишено заяву позивача щодо повернення надмірно сплачених грошових зобов'язань без виконання та протиправно не підготовлено висновок про повернення грошових коштів в розмірі 3717314,39 грн. та не подано його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів згідно із заявою державного підприємства "Теплоелектроцентраль-2 "Есхар.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують з підстав, наведених вище.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про те, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Харкові Міжрегіонального Головного управління Міндоходів залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 29.05.2015р. по справі № 820/1105/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Чалий І.С.Судді Зеленський В.В. Яковенко М.М. Повний текст ухвали виготовлений 14.07.2015 р.