УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 липня 2015 р. Справа № 876/10684/14
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :
головуючого судді: Ліщинського А.М.,
суддів: Затолочного В.С., Запотічного І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року у справі за позовом Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості до Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними і скасування рішень,-
В С Т А Н О В И Л А:
19.09.2014 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення від 14.05.2014 року №0005421703 та рішення від 14.05.2014 року №0005431703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ними своєчасно подано платіжні доручення в УДКСУ у Сихівському районі м.Львова Львівської області для подальшої проплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується платіжними дорученнями, а тому просять визнати протиправними та скасувати прийняті податковим органом рішення про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення від 14.05.2014 року № 0005421703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області. Визнано протиправним та скасовано рішення від 14.05.2014 року №0005431703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області частково на суму 2407,47 грн. В решті позовних вимог відмовлено.
Відповідач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову.
В апеляційній скарзі покликається на те, що згідно картки особового рахунку платника нарахування єдиного соціального внеску в сумі 30348,09 грн. з граничним терміном сплати 21.10.2013 року призвело до виникнення боргу в розмірі 24035,16 грн., який сплачено 31.10.2013 року та згідно картки особового рахунку платника нарахування єдиного соціального внеску в сумі 38345,38 грн. з граничним терміном сплати 20.11.2013 року призвело до виникнення боргу в розмірі 22783,94 грн., який сплачено 28.11.2013 року. У зв'язку з цим, Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області прийнято рішення від 14.05.2014 р. № 0005421703, яким застосовано штраф в сумі 2278,39 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 22783,94 грн. 28.11.2013 року з граничним терміном сплати 20.11.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 182,28 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недосплати та рішення від 14.05.2014 року № 0005431703, яким застосовано штраф в сумі 2403,51 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 24035,16 грн. 31.10.2013 року з граничним терміном сплати 21.10.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 240,35 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недосплати..
Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що позивач несвоєчасно сплатив суму єдиного внеску, лише по двох платіжних дорученнях № 1177 від 25.11.2013 року на суму 458,34 грн. та № 1178 від 25.11.2013 року на суму 34,34 грн. у зв'язку з чим відповідач правомірно застосував до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми, а саме 45,83 грн. та 3,43 грн.. По інших платіжних дорученням немає підстав для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки всі платіжні доручення подано в Управління державної казначейської служби України у Сихівському районі м.Львова до 20 числа наступного місяця, як і передбачено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Частиною 1 ст. 195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що Львівський центр професійно-технічної освіти державної служби зайнятості зареєстрований як юридична особа, код ЄДРПОУ - 36738974, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та являється платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як вбачається з платіжних доручень № 1041 від 03.10.2013 року на суму 1624,34 грн., № 1037 від 03.10.2013 року на суму 1653,31 грн., № 1036 від 03.10.2013 року на суму 5396,24 грн., № 1035 від 03.10.2013 року на суму 12760,23 грн., № 1117 від 05.11.2013 року на суму 12619,48 грн., № 1118 від 05.2013 року на суму 5978,17 грн., № 1119 від 05.11.2013 року на суму 1683,10 грн., № 1075 від 07.10.2013 року на суму 457,57 грн., № 1076 від 07.10.2013 року на суму 44,79 грн., № 1097 від 16.10.2013 року на суму 703,21 грн., № 1173 від 19.11.2013 року на суму 784,67 грн. та № 1177 від 25.11.2013 року на суму 458,34 грн., № 1178 від 25.11.2013 року на суму 34,34 грн. позивач сплатив суму єдиного соціального внеску на загальну суму 44197,79 грн. на рахунок Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова ГУ Міндоходів у Львівській області.
Відповідно до Листа Управління державної казначейської служби України у Сихівському районі м.Львова Львівської області № 03-16/903 від 27.05.2014 року проведення платіжних доручень від 03.10.2013 року, 07.10.2013 року, 16.10.2013 року та від 05.11.2013 року, 19.11.2013 року та 25.11.2013 року на оплату єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування було здійснено після отримання відповідного підкріплення на виплату заробітної плати тобто із запізненням.
Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області 14.05.2014 року прийнято рішення:
- № 0005421703 про застосування до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф в сумі 2278,39 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 22783,94 грн. 28.11.2013 року з граничним терміном сплати 20.11.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 182,28 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недоплати;
- № 0005431703 про застосування до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким застосовано штраф в сумі 2403,51 грн. за сплату єдиного внеску в сумі 24035,16 грн. 31.10.2013 року з граничним терміном сплати 21.10.2013 року (10% несвоєчасно сплаченої суми) та нараховано пеню в сумі 240,35 грн. за кожний день прострочення платежу у розрахунку 0,1 % суми недосплати.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначаються Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон).
Відповідно до п.3 ст.9 вказаного Закону обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Згідно з п.8 ст.9 Закону платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Відповідно до ч.10 ст.25 Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Частиною 13 статті 25 Закону передбачено, що нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. У разі оскарження платником єдиного внеску вимоги про сплату недоїмки нарахування пені зупиняється з дня подання скарги до органу доходів і зборів або позову до суду.
Відповідно до п.2 ч.11 ст. 25 Закону орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Підпунктом 2 пункту 7.2 Інструкції про порядок нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування , затвердженої наказом Міндоходів України від 09.09.2013р. №455 (далі - Інструкція) відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.
Як вбачається з матеріалів справи (виписки з УДКСУ у Сихівському районі), на час подання платіжних доручень на рахунку позивача було достатньо коштів для їх проплати.
Колегія суддів погоджується з думкою суду першої інстанції, що по платіжних дорученнях № 1041 від 03.10.2013 року на суму 1624,34 грн., № 1037 від 03.10.2013 року на суму 1653,31 грн., № 1036 від 03.10.2013 року на суму 5396,24 грн., № 1035 від 03.10.2013 року на суму 12760,23 грн., № 1117 від 05.11.2013 року на суму 12619,48 грн., № 1118 від 05.2013 року на суму 5978,17 грн., № 1119 від 05.11.2013 року на суму 1683,10 грн., № 1075 від 07.10.2013 року на суму 457,57 грн., № 1076 від 07.10.2013 року на суму 44,79 грн., № 1097 від 16.10.2013 року на суму 703,21 грн., № 1173 від 19.11.2013 року на суму 784,67 грн. немає підстав для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, оскільки всі платіжні доручення подано в Управління державної казначейської служби України у Сихівському районі м.Львова до 20 числа наступного місяця, як і передбачено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Разом з тим, позивач несвоєчасно сплатив суму єдиного внеску, лише по двох платіжних дорученнях № 1177 від 25.11.2013 року на суму 458,34 грн. та № 1178 від 25.11.2013 року на суму 34,34 грн. у зв'язку з чим відповідач правомірно застосував до Львівського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості штраф у розмірі 10% несвоєчасно сплаченої суми, а саме 45,83 грн. та 3,43 грн.
Відповідно до п.129.6. ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Відповідно до п.8.1. ст.8 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» банк зобов'язаний виконати доручення клієнта, що міститься в розрахунковому документі, який надійшов протягом операційного часу банку, в день його надходження.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади і їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд першої інстанції правильно зазначив, з чим погодилась колегія суддів, що позовні вимоги слід задовольнити частково, а саме визнати протиправним та скасувати рішення від 14.05.2014 р. № 0005421703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області та визнати протиправним та скасувати рішення від 14.05.2014 року № 0005431703 про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, видане Державною податковою інспекцією у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області частково на суму 2407,47 грн., а у задоволенні решті позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, не дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції.
За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм у оскаржуваному судовому рішенні належну правову оцінку.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Франківському районі м.Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 04 листопада 2014 року у справі №813/6470/14 - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до касаційної інстанції протягом двадцяти днів шляхом подання скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя А.М.Ліщинський
Судді В.С.Затолочний
І.І.Запотічний