ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Лавренчук О.В.
Суддя-доповідач:Франовська К.С.
УХВАЛА
іменем України
"13" липня 2015 р. Справа № 806/1331/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Франовської К.С.
суддів: Майора Г.І.
Шевчук С.М.,
при секретарі Марчук Ю.А. ,
за участю представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в особі Київ-Московської філії на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "27" травня 2015 р. у справі за позовом Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в особі Київ-Московської філії до Малинської районної ради Житомирської області, Реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області, третя особа- Публічне акціонерне товариство "Малинський каменедробильний завод" про визнання недійсними та скасування рішення в частині та свідоцтва про державну реєстрацію прав та їх обтяжень ,
ВСТАНОВИВ:
У квітні 2015 року Приватне акціонерне товариство "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" звернулось в суд з позовом, в якому просить:
- визнати недійсним та скасувати Рішення Малинської районної ради Житомирської області від 19.07.2013 № 427 в тій частині, яким включено Локомотивне депо до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Малинського району;
- визнати недійсними та скасувати Свідоцтво про державну реєстрацію прав та їх обтяжень Реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області, видане 20.08.2013 серія та № 8202068, з зобов'язанням Реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області вчинити всі необхідні дії згідно чинного законодавства щодо скасування державної реєстрації права власності Малинської районної ради Житомирської області на Локомотивне депо.
Позов мотивований тим, що Локомотивне депо є державною власністю, включено Малинською районною радою до Переліку об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Малинського району безпідставно, у спосіб, не передбачений законодавством, поза межами повноважень, що в подальшому стало підставою для незаконних дій щодо реєстрації права власності.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року у позові Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" відмовлено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, позивач у справі подав апеляційну скаргу, в якій із-за неповного з"ясування судом обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить його скасувати та постановити нове рішення, яким задовольнити позов.
У апеляційній скарзі позивач покликається на те, що поза увагою суду залишились доводи позивача про наявність у позивача правовстановлюючих документів на Локомотивне депо- акти прийому-передачі спірного майна позивачу від Держави в особі Міністерства транспорту України, які є чинними на даний час ; помилковим вважає позивач висновки суду, що оскаржувані Рішення № 427 та Свідоцтво не порушує прав, свобод або інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин. Так, зазначає позивач, виконавчим комітетом Гранітненської селищної ради прийнято Рішенням № 29 від 22.04.2009 та вирішено оформити право власності на об'єкт нерухомого майна та видати свідоцтво про право власності державі Україна в особі відкритого акціонерного товариства "Київ -Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" на нерухоме майно, зокрема, локомотивне депо площею 962,6 кв.м. із залізничними коліями 227 м. за адресою: Гранітненська селищна рада Малинського району Житомирської області, за межами населених пунктів, комплекс будівель і споруд № 3.
Дане рішення слугувало підставою для видачі Виконавчим комітетом Гранітненської селищної ради Свідоцтва № 6232 від 13.05.2009 про право власності на нерухоме майно.
Подальші незаконні рішення Малинської районної ради про включення Локомотивного депо до Переліку об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Малинського району позбавили позивача права власності .
Позивач також вказує на те, що судом першої інстанції не здійснено перевірку оскаржуваних рішень, дій чи бездіяльності суб"єктів владних повноважень. Суд не навів у рішенні висновків щодо правомірності рішення Малинської районної ради про включення Локомотивного депо до Переліку об"єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Малинського району .
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга до задоволення не підлягає , з наступних підстав.
Як встановив суд, спір між позивачем та відповідачами виник щодо правомірності прийняття Малинською районною радою рішення №427 від 19 липня 2013 року та видачі на підставі даного рішення Свідоцтва про право власності від 20.08.2013 року на об'єкт нерухомого майна:Локомотивне депо.
Розглядом справи встановлено наступне.
19 липня 2013 року Рішенням Малинської районної ради № 427 внесено зміни до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ Малинського району, зокрема, доповнити розділ "ІІ Нерухоме майно" пунктом, згідно якого Локомотивне депо загальною площею 962,6 кв.м., комплекс будівель і споруд № 4 внесено до Переліку об'єктів спільної власності територіальної громади сіл, селищ Малинського району (а.с.28-31)
20 серпня 2013 року право власності на спірне майно було зареєстроване за Малинською районною радою, про що видано відповідне Свідоцтво про право власності на об'єкт нерухомого майна: індексний номер: 8202068 локомотивне депо.
20 серпня 2013 року державним реєстратором Реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області було сформовано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, з котрого вбачається, що: підстава виникнення права власності - рішення (22 сесія шостого скликання), серія та номер - 427, виданий 19 липня 2013 року, видавник Малинська районна рада; форма власності комунальна; розмір частки - 1/1; власник - Малинська районна рада; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 137018418234; об'єкт нерухомого майна - локомотивне депо; адреса - Житомирська область, Малинський район, Гранітненська селищна рада, комплекс будівель і споруд № 4; загальна площа: 962, 6 кв.м.
Як вбачається із змісту позовних вимог, позивач вважає, що Рішення Малинської районної ради № 427 та Свідоцтво про державну реєстрацію прав та їх обтяжень Реєстраційної служби Малинського районного управління юстиції Житомирської області, видане 20.08.2013 серія та номер 8202068 порушують права держави - власника Локомотивного депо, в особі позивача у справі.
Оскаржуване рішення Малинської ради №427 від 19.07.2013 року є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом)
Відмовляючи у позові, суд першої інстанції виходив з того, що права, свободи чи інтереси позивача у сфері публічно-правових відносин не порушено.
Колегія суддів апеляційного адміністративного суду погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних міркувань.
Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За змістом ст.6 КАС, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Водночас суб'єктивна оцінка порушення права не є абсолютною. У деяких випадках сам законодавець визначає коло осіб, права яких можуть бути порушені внаслідок бездіяльності, вчинення суб'єктом владних повноважень певних дій чи прийняття актів, правомірно обмежуючи право інших осіб на звернення до суду по захист порушених прав, свобод або інтересів.
Колегія суддів апеляційного суду звертає увагу, що судовому захисту підлягають лише порушене право або інтерес особи, причому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміни стану прав та обов'язків позивача або створення об'єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов'язаної особи. Лише в такому разі позовні вимоги можуть бути задоволені.
Згідно пункту 10 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Так, відповідно до ч.2 ст.17-1 КАС право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, в яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.
В той же час нормативно-правовий акт - це виданий суб"єктом владних повноважень документ, який встановлює, змінює чи припиняє дію обов"язкових правил поведінки, обмежених в часі, просторі та за колом осіб, та призначений для неодноразового застосування. Правовий акт індивідуальної дії - виданий суб"єктом владних повноважень документ, прийнятий з метою реалізації положень нормативно правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов"язкових правил поведінки та стосується прав і обов"язків чітко визначеного суб"єкта, якому він адресований.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення, що характеризується обов'язковістю приписів такого нормативно-правового акта для відповідного суб'єкта (суб'єктів), дотримання яких забезпечується правовими механізмами.
Зі змісту регулювання, яке міститься у КАС, також убачається, що і право оскаржити індивідуальний акт має особа, якої він стосується.
Позивач оспорив рішення, яке є правовим актом індивідуальної дії. Такі правові акти породжують права й обов'язки тільки тих суб'єктів (чи визначеного цим актом певного кола суб'єктів), яким його адресовано.
Таким чином, відсутність у будь-кого , в тому числі і позивача, позивача, прав чи обов'язків у зв'язку з оскаржуваним рішенням, не породжує для останнього і права на захист, тобто права на звернення із цим адміністративним позовом.
Посилання позивача на порушення його прав є безпідставними, оскільки зазначене рішення не стосуються його безпосередньо.
Крім того, відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4.11.50 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.
Європейський суд з прав людини у справі «Зенд проти Австрії» від 12.10.78 вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не тільки на правову основу самого існування «суду», а й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, установлений законом» у ч.1 ст.6 Конвенції передбачає «всю організаційну структуру судів, включно з <…> питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів». З огляду на це не вважається «судом, установленим законом» орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом.
За таких обставин, колегія судді доходить висновку, що позивачем не доведено порушення його прав, свобод або інтересів внаслідок прийняття Малинською районною радою оскаржуваного рішення, а відтак погоджується з висновками суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи викладене, рішення суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді усіх обставин справи в їх сукупності. Судом вірно встановлено характер спірних взаємовідносин та обґрунтовано застосовано норми матеріального права до їх вирішення. Порушень норм процесуального права не встановлено.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в особі Київ-Московської філії залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "27" травня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя К.С. Франовська
судді: Г.І. Майор
С.М. Шевчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "14" липня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Приватне акціонерне товариство "Київ-Дніпровське міжгалузеве підприємство промислового залізничного транспорту" в особі Київ-Московської філії вул.Алма-Атинська,37,м.Київ,02092
3- відповідачу/відповідачам: Малинська районна рада Житомирської області площа Соборна, 6-А,м.Малин,Житомирська область,11600 Реєстраційна служба Малинського районного управління юстиції Житомирської області вул. Неманихіна, 3,м. Малин,Житомирська область,11600
4-третій особі: Публічне акціонерне товариство "Малинський каменедробильний завод" - селищна рада Гранітненська, комплекс будівель і сп,псмт.Гранітне,Малинський район, Житомирська область,11634,