ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 липня 2015 р. Справа № 815/1/15
Категорія: 2.1 Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М. Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого Лукянчук О.В.
суддів Градовського Ю.М.
ОСОБА_1
при секретарі Жуковій Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області, заступника Білгород Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Приморської сільської ради на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом Виробничо-комерційної фірми "Проксіма" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Білгород-Дністровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 07.10.2014 року та податкової вимоги № 3015-25 від 23.10.2014 року,-
В С Т А Н О В И Л А :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Білгород-Дністровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області, просив скасувати податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 07.10.2014 року та податкову вимогу № 3015-25 від 23.10.2014 року.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Скасовано податкове повідомлення-рішення Білгород-Дністровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області № НОМЕР_1 від 07.10.2014 року.
Скасовано податкову вимогу Білгород-Дністровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області № 3015-25 від 23.10.2014 року
В апеляційних скаргах Білгород-Дністровської ОДПІ Головного управління Міндоходів в Одеській області, заступника Білгород Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Приморської сільської ради ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскільки судом першої інстанції не було досліджено обставини справи, що мають значення для справи, наслідком чого стало постановлення необґрунтованого та неправомірного рішення суду.
Заслухавши суддю - доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, законність і обґрунтованість судового рішення в межах апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Вирішуючи справу суд першої інстанції встановив, що Виробничо-комерційна фірма "Проксіма" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю зареєстрована Виконавчим комітетом Білгород-Дністровської міської ради Одеської області 12.04.2001 року та перебуває на обліку у Білгород-Дністровській обєднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області як платник податків з 19.04.2001 року за № 1969.
У період з 09.09.2014 року по 15.09.2014 року співробітником Білгород-Дністровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати орендної плати за землю за період з 01.01.2014 року по 09.09.2014 року.
За результатами якої 22.09.2014 року відповідач склав акт № 2019/15-05-22-01-18/31411491 "Про результати позапланової невиїзної документальної перевірки ВКФ "Проксіма" у вигляді ТОВ, ЄДРПОУ 31411491 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати орендної плати за землю за період з 01.01.2014 року по 09.09.2014 року".
Перевіркою встановлені порушення з боку позивача:
- п.288.1, п.288.2, п.288.3 ст.288 Податкового кодексу України, в результаті чого встановлено заниження орендної плати у загальній сумі 196313,73 грн.;
- п.286.4 ст.286 Податкового кодексу України, підприємство не подало податкову декларацію з плати за землю у урахуванням уточнень на 2014 рік.
На підставі Акту перевірки № 2019/15-05-22-01-18/31411491 від 22.09.2014 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення:
- від 07.10.2014 року № НОМЕР_1, яким позивачеві за порушення п.288.1, п.288.2, п.288.3 ст.288 та п.286.4 ст.286 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобовязання з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 441876,01 грн., у тому числі за основним платежем 196313,73 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 245562,28 грн.
На підставі податкового повідомлення-рішення від 07.10.2014 року № НОМЕР_1 відповідач з урахуванням переплати та нарахувань прийняв податкову вимогу № 3015-25 від 23.10.2014 року, відповідно до якої станом на 22.10.2014 року сума податкового боргу Виробничо-комерційної фірми Проксіма у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю з орендної плати з юридичних осіб за узгодженими грошовими зобовязаннями становить 441379,06 грн., у тому числі за основним платежем 195816,78 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями 245562,28 грн.
Не погоджуючись із зазначеним податковим повідомленням-рішенням та податковою вимогою позивач звернувся до суду про їх скасування з підстав наведених у позові.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не порушував податкове законодавство, відповідачем не надано належних доказів, у звязку з чим наявні підстави для задоволення позову.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційні скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
З 01.01.2011 року питання справляння плати за землю регулюється Податковим кодексом України.
Судом першої інстанції встановлено та не спростовується сторонами у справі, що 28 грудня 2001 року між Приморською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області (Орендодавець) та Виробничо-комерційною фірмою «Проксіма» у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1 якого Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22 травня 2001 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 15 років земельну ділянку із земель водного фонду Приморської сільської ради, загальною площею 78,0337 га розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для риборозведення, сінокосіння і будівництва та обслуговування комплексів по догляду за обєктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги.
Згідно з п.2.5 зазначеного договору загальна сума оренди складає 76870,995 грн. за рік.
Також, 28 грудня 2001 року між Приморською сільською радою Білгород-Дністровського району Одеської області (Орендодавець) та Виробничо-комерційною фірмою "Проксіма" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю (Орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до п.1.1 якого Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22 травня 2001 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 15 років земельну ділянку із земель Приморської сільської ради, загальною площею 80,0 га розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для будівництва та обслуговування комплексів по догляду за обєктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги і закладів відпочинку вздовж берегу.
Згідно з п.2.5 зазначеного договору загальна сума оренди складає 30000,00 грн. за рік.
03.06.2008 року Приморська сільська рада Білгород-Дністровського району Одеської області прийняла рішення № 1508-V "Про внесення змін та доповнень до договорів довгострокової оренди земельних ділянок ВКФ "Проксіма" у вигляді ТОВ.
Відповідно до зазначеного рішення були внесені зміни до договору довгострокової оренди земельної ділянки ВКФ "Проксіма" у вигляді ТОВ, а саме пункт 1.1 договору від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22.05.2001 року та № 1508-V від 03.06.2008 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 45 років земельну ділянку із земель водного фонду Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, загальною площею 78,0337 га, розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для риборозведення, сінокосіння і будівництва та обслуговування комплексів по догляду за обєктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги. Пункт 2.5 договору оренди від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: сума орендної плати на рік складає 6149,85 грн.
Також, внесено зміни до договору довгострокової оренди земельної ділянки ВКФ "Проксіма" у вигляді ТОВ, а саме пункт 1.1 договору від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: Орендодавець на підставі рішення сесії Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 523-XXIII від 22.05.2001 року та № 1508-V від 03.06.2008 року надає, а Орендар приймає в тимчасове довгострокове користування на умовах оренди строком на 45 років земельну ділянку із земель водного фонду Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області, загальною площею 80,0 га, розташовану на землях Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області для будівництва та обслуговування комплексів по догляду за обєктами водоохоронних зон та прибережної захисної смуги і закладів відпочинку вздовж берегу. Пункт 2.5 договору оренди від 28.12.2001 року викладено у наступній редакції: сума орендної плати на рік складає 6304,80 грн.
24.12.2013 року рішенням Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області № 661-VI "Про затвердження орендної плати за використання земельних ділянок на умовах оренди землекористувачами по Приморській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області" встановлено орендну плату за користування земельними ділянками на умовах оренди відповідно до нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 863 від 15.01.2014 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 780337,00 кв. м., що розташована за адресою: Одеська область, Білгород-Дністровський район, Приморська сільська рада (за межами населених пунктів), користувачем якої є Виробничо-комерційна фірма "Проксіма" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, складає 1771241,72 грн.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 862 від 15.01.2014 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 80,0 га складає 4979082,24 грн.
Окрім того, рішенням Господарського суду Одеської області від 22.05.2014 року по справі № 916/436/14 позов заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора задоволено, внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 28.12.2001 року, укладеного між Приморською сільською радою та Виробничо - комерційною фірмою "Проксіма" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого Приморською сільською радою Білгород - Дністровського району Одеської області у Книзі державної реєстрації договорів оренди землі за № 4 від 28.12.2001; доповнено Розділ 1 "Предмет договору" договору оренди земельної ділянки від 28.12.2001 року пунктом 1.3: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 1771241,72 грн.; викладено п. 2.5 договору оренди земельної ділянки від 28.12.2001 року у наступній редакції:" "Сума орендної плати розрахована у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 141699,34 грн. на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі".
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 13 травня 2015 року, рішення господарського суду Одеської області від 22 травня 2014 року у справі №916/436/14 залишено без змін.
Рішенням Господарського суду Одеської області від 19.03.2014 року по справі № 916/455/14 позов заступника Білгород-Дністровського міжрайонного прокурора задоволено, внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 28.12.2001 року, укладеного між Приморською сільською радою та Виробничо - комерційною фірмою "Проксіма" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю, зареєстрованого Приморською сільською радою Білгород - Дністровського району Одеської області у Книзі державної реєстрації договорів оренди землі за № 5 від 28.12.2001; доповнено Розділ 1 "Предмет договору" договору оренди земельної ділянки №б/н від 28.12.2001 року пунктом 1.3: "Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки становить 4 979 082,24 грн.; викладено п. 2.5 договору оренди земельної ділянки від 28.12.2001 року у наступній редакції:" "Сума орендної плати розрахована у розмірі 8% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 398326,58 на рік. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій безготівковій формі".
При цьому, колегія суддів погоджується із доводами апелянтів про те, що судом першої інстанції безпідставно прийняті до уваги доводи позивача з посиланням на не згоду із рішеннями Господарського суду Одеської області та рішенням Приморської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області від 24.12.2013 року № 661-VI "Про затвердження орендної плати за використання земельних ділянок на умовах оренди землекористувачами по Приморській сільській раді Білгород-Дністровського району Одеської області", й відповідно висновок суду першої інстанції щодо необґрунтованості та передчасності прийнятих відповідачем оскаржуваних рішень, законними та обґрунтованими визнати не можна, оскільки вони зроблені за неповного зясування обставин справи та з помилковим застосуванням норм Закону.
Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (пп.14.1.136 п. 14.1 ст. 14 даного Кодексу).
Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
За приписами п. 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.
У відповідності до ст. 9 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків, порядок нарахування та сплати яких регламентований положеннями Податкового кодексу України.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено " та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.
Відповідно до частини першої статті 21 цього ж Закону орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Підставою нарахування земельного податку відповідно до ст. 13 Закону України «Про плату за землю» є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності,- договір оренди такої земельної ділянки.
Частиною 4 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" визначено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів. Розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю"; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю".
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" та ст. 8 Закону України "Про плату за землю" передбачено внесення змін у розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності.
Разом із тим, ст. 30 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Порядок обчислення плати за землю передбачений ст. 286 ПК України, зокрема п.4.286 передбачено, що у разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Зважаючи на зазначене вище, колегія суддів приходить до висновку, що в супереч п.4.286 ст. 286 ПК України підприємством не подана податкова декларація з плати за землю з урахуванням уточнень на 2014 рік по орендованим земельним ділянкам, згідно рішень господарського суду Одеської області, що помилково не було враховано судом першої інстанції.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду податкового органу, що внаслідок недотримання ВКФ "Проксіма" у вигляді ТОВ наведених норм законодавства відповідачем було правомірно донараховано податкові зобов'язання з орендної плати за землю за 2014 рік.
При цьому, з огляду на норми ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, судом апеляційної інстанції враховується правова позиція Верховного Суду України, викладена у рішенні від 02.12.2014 року у справі № 21-274а14.
Водночас, не знайшли підтвердження і позовні вимоги в частині скасування спірної податкової вимоги від 23.10.2014 року , оскільки сума податкового зобов'язання набула статусу податкового боргу та не була сплачена відповідачем, колегія суддів вважає, що податковий орган при винесені оскаржуваної податкової вимоги діяв у межах, та у відповідності до норм діючого законодавства.
Натомість, приймаючи оскаржувану постанову, суд першої інстанції надав невірну юридичну оцінку обставинам справи, у звязку з чим дійшов помилкового висновку щодо наявності підстав для задоволення позову.
Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції спір було розглянуто без дослідження в повному обсязі обставин справи та норм чинного законодавства, що є порушенням принципу всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх обставин справи в їх сукупності, та призвело до прийняття рішення з помилковим застосуванням норм права, а тому постанова суду Одеського окружного адміністративного суду від 05 травня року підлягає скасуванню.
Враховуючи, що судом першої інстанції, при вирішенні справи, порушені норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Керуючись ст.ст. 195, 196, ст. 198, ст. 202, ч.2 ст.205, ст.207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційні скарги Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області, заступника Білгород Дністровського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі: Приморської сільської ради задовольнити, постанову Одеського окружного адміністративного суду 05 травня 2015 року скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Виробничо-комерційної фірми "Проксіма" у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Білгород-Дністровської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Одеській області про скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 07.10.2014 року та податкової вимоги № 3015-25 від 23.10.2014 року відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуюча суддя: О.В. Лукянчук
Суддя: Ю.М. Градовський
Суддя: К.В. Кравченко