Постанова № 46662766, 26.07.2010, Олевський районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
26.07.2010
Номер справи
2-а-292/10
Номер документу
46662766
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Олевський районний суд Житомирської області

2-а/287/56/15

Справа № 2-а-292/10

ПОСТАНОВА

іменем України

26.07.2010

Олевський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого-судді Ковальчука М.В. з участю секретаря Дворак Г.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олевську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд визнати дії відповідачів неправомірними та стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира за період з 01 січня 1999 року по 01 жовтня 2009 року 63682 грн. недовиплачених коштів , передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , а також стягнути на його користь з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області за період з 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року 2918,80 грн. недовиплачених коштів, передбачених ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у звязку з тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи, проживає та працює на радіоактивно забрудненій території і має право на зазначені пільги.

Позивач в судове засідання не зявився, але від нього надійшла заява про розгляд даної справи без його участі, позовну заяву підтримує повністю.

Управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області відносно позову заперечують, про що надали відповідне заперечення, з проханням розглянути справу без їх участі.

Представник управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку , тому справа розглядається без його участі.

В судовому засіданні встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, територія якого відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 106 від 23 липня 1991 року - відноситься до зони гарантованого добровільного відселення, що стверджується копією посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, копією паспорту позивача, довідкою з місця проживання.

Позивач працює з 01 серпня 2002 року по даний час в ППЧ-24 , яке розміщується в смт. Бучмани Олевського району Житомирської області, території якого належить до зони гарантованого добровільного відселення і отримує щомісячно за місцем роботи, яке фінансується стосовно зазначених виплат управлінням праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира доплату до заробітної плати в розмірі 10,50 грн. та отримує допомогу як особа , яка проживає на території радіоактивного забруднення в розмірі 2,10 грн. за місцем проживання , яке фінансується стосовно зазначених виплат управлінням праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, тобто отримує виплати відповідно до постанови КМ України від 26 липня 1996 року \o836, що стверджується обставинами, зазначеними у запереченні відповідача, довідками з місця роботи, довідкою Білокоровицької сільської ради.

Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд вважає, що між сторонами виникли правовідносини, які регулюються ст. ст. 37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи з яких слідує, що громадянам, які проживають та працюють на територіях радіоактивного забруднення виплачується щомісячна грошова допомога на придбання чистих продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення - 40 % від мінімальної заробітної плати, а також виплачується щомісячна грошова доплата до заробітної плати в розмірі двох мінімальних заробітних плат, яка встановлена на час виплати. Допомога та доплата нараховуються та виплачуються за місцем проживання та роботи.

В даному випадку Закон України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи визначає порядок і розміри допомоги та доплати. Виплата допомоги та доплати по постанові КМ України від 26 липня 1996 року № 836 є неправомірними, оскільки постанова суперечить базовим положенням Конституції України про статус закону України як акта вищої юридичної сили в системі нормативно-правових актів держави та самому Закону, який регулює зазначені відносини. Також в ст. 22 Конституції України зазначено, що прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускають звуженню змісту та обсягу існуючих прав і свобод громадян.

Відповідно до п. 2 «Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, повязаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого Постановою КМУ від 20 вересня 2005 року № 936 слідує , що розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня за програмами визначаються управління праці та соціального захисту населення районних (міських) держадміністрацій.

Таким чином відповідачі неправомірно обмежували позивача у його праві на отримання допомоги та доплати в розмірах, зазначених в ст. ст. 37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, чим порушили його право на соціальний захист від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Розмір мінімальної заробітної плати в Україні за період з 01 грудня 2008 року по даний час становить:

з 01.12.2008 р.-605. 00 грн.

-з 01.04.2009 р.-625. 00 грн.

-з 01.07.2009 р.-бЗО. 00 грн.

-з 01.10.2009 р.-650. 00 грн.

-з 01.11.2009р.-744.00 грн.

-з 01.01.2010р.-869.00 грн.

Також ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про пору шення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до наведеного, оскільки позивач звернувся до суду за захистом своїх прав 16 листопада 2009 року, тому позов в частині стягнення з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області допомоги передбаченої ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягає до задоволення в межах річного терміну з 01 листопада 2008 року по 01 листопада 2009 року у розмірі 40 % мінімальної заробітної плати щомісяця за мінусом одержаних коштів по 2,10 грн. щомісяця (12 міс. х 2,10 грн. = 25,20 грн.) , тобто:

З 01.11.2008 р. по 01.12.2008 р. - 545 х 1 х40 % = 218 грн.,

3 01.12.2008 р. no 01.04.2009 р. - 605 х 4 х 40 % = 968 грн.,

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. - 625 х 3 х 40 % = 750 грн.,

3 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 x 3 х 40% = 756 грн.

З 01.10.2009 р. по 01.11.2009 р. - 650 х 1 х 40 % = 260 грн.

Таким чином, 2952 грн. - 25,20 грн. отриманих коштів = 2926,80 грн.

Враховуючи те , що доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення , належить до соціальних виплат , а не до структури заробітної плати, тому не слід брати до уваги у звязку з їх безпідставністю посилання позивача на ст. 238 КЗпПУ відповідно до якої при розгляді трудових спорів у питаннях про грошові виплати, орган який розглядає спір , має право винести рішення про виплату працівникові належних сум без обмеження будь-яким строком.

Відповідно до встановленого, позивач згідно довідки з місця роботи отримував зазначену доплату до заробітної плати за період з 01 серпня 2002 року по 01 жовтня 2009 року, тому вважаю, що в межах річного строку з дня звернення до суду до стягнення на користь позивача підлягає доплата до заробітної плати, передбачена ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як особі, яка працює на території радіоактивного забруднення у розмірі 2-х мінімальних заробітних плат щомісяця за мінусом одержаних коштів по 10,50 грн. щомісяця (11 міс. х 10,50 грн. = 115,50 грн.) , тобто за період з 01 листопада 2008 року по 01 жовтня 2009 року, а саме:

= 1090 грн., = 4840 грн., = 3750 грн., .=3780 грн.

3 01.11.2008 р.поОІ.12.2008 р.-545 грн. х2х 1 міс.

З 01.12.2008 р. по 01.04.2009 р. - 605 грн. х 2 х 4 міс.

З 01.04.2009 р. по 01.07.2009 р. -625 грн. х2х 3 міс.

З 01.07.2009 р. по 01.10.2009 р. - 630 грн. х 12 х 3 міс

Всього - 13460 грн.

Таким чином , 13460 грн. - 115,50 грн. отриманих коштів = 13344,50 грн., а не 63682 грн. як зазначено в позовній заяві.

Кошти за ст. 37 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підлягають стягненню з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області , а за ст. 39 вище зазначеного Закону - з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира, оскільки саме відповідачі проводять виплати зазначених коштів.

Також ч. 2 ст. 11 КАС України передбачає, що суд може вийти за межі позовних вимог , якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін, третіх осіб, про захист яких вони просять, а тому з метою захисту прав позивача на соціальний захист як проживаючого на території радіоактивного забруднення слід стягнути на користь позивача 2926,80 грн. допомоги , передбаченої ст. 37 вище зазначеного Закону, що підтверджується наведеним розрахунком.

Керуючись ст. 22 Конституції України, ст.ст. 37, 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року ( з змінами і доповненнями), ст.ст. 10, 11, 71, 86, 99, 159, 162, 163, 167, 186 КАС У країни,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області, управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира про визнання дій неправомірними та стягнення недовиплачених коштів , передбачених Законом України «Про

статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» -задовольнити частково.

Визнати дії управління праці та соціального захисту населення Олевської районної

державної адміністрації Житомирської області та управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира щодо не донарахування та недовиплати ОСОБА_1 коштів, передбачених ст.ст. 37, 39 Закону України «Про

статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - неправомірними.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної

державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО 811039 УДК Житомирської області на користь ОСОБА_1 2926,80 грн. допомоги передбаченої ст. 37 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення на користь ОСОБА_1 13344,50 грн. доплати до заробітної плати, передбаченої ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олевської районної державної адміністрації Житомирської області з рахунку № 35213006000584, код 03192610, МФО

811039 УДК в Житомирській області державне мито в сумі 54,40 гри. на користь держави.

Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Корольовської районної ради м. Житомира з рахунку призначеному для виплати доплати до заробітної плати особам, які працюють на території радіоактивного забруднення державне мито в сумі 133,45 грн. на користь держави.

В решті позову ОСОБА_1 відмовити за безпідставністю.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції може бути подана до апеляційного суду Житомирської області через Олевський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Ковальчук М. В.