Постанова № 46635687, 07.07.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.07.2015
Номер справи
264/1155/15-а
Номер документу
46635687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Орєхов О.І.

Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.

УКРАЇНА

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 липня 2015 року справа №264/1155/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача Компанієць І,Д., суддів Ляшенка Д.В., Ястребової Л.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівського районі міста Маріуполя на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 12 березня 2015 року по адміністративній справі №264/1155/15-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

25.02.2015 року позивач звернувся з адміністративним позовом до УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя, в якому просив визнати неправомірними дії відповідача по проведенню індексації її пенсії з 25.08.2014 року з порушенням Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року за № 1078, без врахування фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця травня 2006 року та індексу споживчих цін за період з червня 2006 року та зобов'язати провести перерахунок індексації пенсії з врахуванням фіксованої суми індексації визначеної виходячи з базового місяця травня 2006 року та індексу споживчих цін за період з червня 2006 року починаючи нарахування та виплату фіксованої суми індексації пенсії з 25.08.2014 року.

Постановою Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 12.03.2015 року позов задоволено.

Визнано неправомірними дії УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя по проведенню ОСОБА_3 індексації пенсії з 25 серпня 2014 року з порушенням вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 року, без врахування за базовий місяць травень 2006 року та індексу споживчих цін за період з червня 2006 року.

Зобов'язано УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату індексації пенсії за період з 25 серпня 2014 року з врахуванням за базовий місяць травень 2006 року та індексу споживчих цін за період з червня 2006 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, з урахуванням фактично виплачених сум.

Управління Пенсійного Фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя з постановою суду першої інстанції не погодилося, подало апеляційну скаргу в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи. Просили постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на відсутність повної і достовірної інформації про розміри та суми заробітної плати позивача в період його роботи і про виконання працедавцем зобов'язань щодо індексації його доходів, що не дає можливість визначити, що базовий місяць є саме травень 2008 року. В такому випадку базовими можуть бути тільки наступні місяці після звільнення позивача з роботи.

Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, переглядаючи судове рішення в межах доводів апеляційної скарги, встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

30.09.2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою про отримання даних щодо проведення індексації її пенсії.

Листом відповідача від 27.10.2014 року №19877/03-2 повідомлено, що з 26.08.1994 року по 20.01.2011 року позивач мала статус працюючого пенсіонера, тому в зазначений період не мала права на індексацію (а.с. 12).

Не погодившись з відповіддю Пенсійного Фонду, позивач була змушена звернутися до суду з вказаним позовом.

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з того, що відповідач необґрунтовано визначав базовий місяць для обчислення індексації пенсії позивачу. Базовим місяцем для індексації пенсії позивача є травень 2006 року та індексу споживчих цін наростаючим підсумком за період з червня 2006 року.

З висновком суду першої інстанції судова колегія не погоджується з урахуванням того, що він не узгоджується з фактичними обставинами цієї справи.

Сторонами не оспорюється, що з 26.08.1994 року до 20.01.2011 року позивач мала статус працюючого пенсіонера.

В запереченнях на адміністративний позов від 11.03.2015 року №3529/06 Управління Пенсійного Фонду посилається, що до 20.01.2011 року індексація пенсії позивачу не проводилась, так як позивач була працюючим пенсіонером (а.с. 18-19).

Судова колегія зазначає, що індексація грошових доходів населення регулюється «Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ (далі Закон). З метою реалізації Закону, затверджено Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року «Порядок проведення індексації грошових доходів населення», (далі Порядок). Цей Порядок визначає правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форм власності і господарювання, а також на фізичних осіб, щодо використовують працю найманих працівників.

Індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Відповідно до ст. 2 Закону індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Відповідно до статті 10 Закону,індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Пенсія працюючих пенсіонерів індексується в розмірі, що з урахуванням оплати праці не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Пунктом 9 Порядку встановлено, що працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.

У разі звільнення пенсіонера з роботи власник або уповноважений ним орган подає відповідну довідку органу, який призначає і виплачує пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, для проведення індексації зазначених виплат згідно з цим Порядком.

У разі працевлаштування пенсіонера на строк, що не перевищує місяця, або за період виконання ним робіт, пов'язаних з організацією та проведенням виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського референдуму, індексація пенсії проводиться як непрацюючому пенсіонерові, без урахування оплати праці.

Отже проводячи аналіз наведених правових норм в їх сукупності, судова колегія робить висновок про те, що п.9 Порядку застосовується у всіх випадках коли ставиться питання індексації пенсії працюючого пенсіонера, крім випадків його працевлаштування на строк, що не перевищує місяця.

Як вбачається з матеріалів справи позивач працювала з 26.08.1994 року по 20.01.2011 року (більше місяця), отже індексація пенсії повинна проводитися з урахуванням оплати праці та як працюючому пенсіонеру. В матеріалах справи відсутні докази того що Управління Пенсійного Фонду в дотримання п. 9 Порядку отримувало довідку підприємства як під час роботи позивача так і після звільнення, що давало можливість здійснити перерахунок сум індексації з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатної особи.

Отже позовні вимоги щодо неправомірності дій Управління Пенсійного Фонду по проведенню індексації пенсії позивача є безпідставними оскільки не підтверджені належними та допустимими доказами.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що судом першої інстанції порушено норми матеріального права, що відповідно до вимог ст. 202 КАС України є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового з відмовою в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 24, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Іллічівського районі міста Маріуполя на постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 12 березня 2015 року по адміністративній справі №264/1155/15-а - задовольнити.

Постанову Іллічівського районного суду м. Маріуполя від 12 березня 2015 року по адміністративній справі №264/1155/15-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Витрати по сплаті судового збору в сумі 36, 54 (тридцять шість гривень) 54 коп. стягнути з ОСОБА_3 на користь Державного бюджету на рахунок: отримувач коштів Краматор.УК/м Краматорськ/22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37944338; банк отримувача ГУДКСУ у Донецькій обл.; код банку отримувача (МФО) 834016; рахунок отримувача 31211206781059; код класифікації доходів бюджету 22030001; призначення платежу Судовий збір.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Суддя-доповідач І.Д.Компанієць

Судді: Д.В. Ляшенко

Л.В.Ястребова