Ухвала суду № 46564091, 02.07.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
02.07.2015
Номер справи
817/1904/14
Номер документу
46564091
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 липня 2015 року м. Київ К/800/62229/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Зайця В.С. Калашнікової О.В.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року у справі № 817/1904/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тріанекс» до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Тріанекс» звернулось з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, третя особа - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області про визнання протиправним та скасування п.7 наказу № 15-Л від 25 квітня 2014 року в частині, що стосується зупинення дії ліцензії ТОВ «Тріанекс».

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до Переліку робіт провадження господарської діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури ТОВ «Тріанекс» має право виконувати будівельні та монтажні роботи у звичайних умовах (п.4.19.00 Переліку робіт) на таких об'єктах будівництва (об'єкт класу наслідків СС2 і IV категорії складності), відтак діє у межах ліцензійних умов, передбачених Ліцензією АВ №596337.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано п.7 наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №15-Л від 25.04.2014 року в частині, що стосується зупинення дії ліцензії ТОВ «Тріанекс».

Не погоджуючись з вказаними судовими рішеннями, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області звернулась з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій, та ухвалити нове про відмову у задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що у період з 07.04.2014 по 11.04.2014 Інспекцією ДАБК у Рівненській області проведено позапланову перевірку ТОВ «Тріанекс» щодо виконання кваліфікаційних вимог, встановлених актом перевірки №87 від 29.11.2013 року, за результатами якої складено акт №8 від 10.04.2014 року про усунення порушень ліцензійних умов.

06 червня 2014 року на запит ТОВ «Тріанекс» на отримання публічної інформації Інспекція ДАБК у Рівненській області надала копію витягу із наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України №15-Л від 25 квітня 2014 року та витягу з додатку №7 до наказу №15-Л, у п.7 якого зазначено: зупинити дію ліцензії суб'єктам господарювання до усунення порушень, пов'язаних з додержанням ліцензійних умов провадження господарської діяльності, виявлених у результаті планових перевірок, згідно з Додатком №7, де у п.7. є ТОВ «Тріанекс», ліцензія АВ 596337.

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням, вважає його незаконним, безпідставним та таким, що порушує права ліцензіата.

У відповідності до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, серед іншого, здійснювати контроль за додержанням суб'єктами господарювання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів містобудування та архітектури.

Згідно з ст.17 Закону України «Про архітектурну діяльність» (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) господарська діяльність, пов'язана із створенням об'єкта архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства.

Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України.

Органом ліцензування є орган державного архітектурно-будівельного контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2007 року № 1396 затверджено Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (далі - Порядок).

Пунктами 2, 3 Порядку визначено, що юридична особа та фізична особа (підприємець) - суб'єкти господарської діяльності (далі - суб'єкти будівельної діяльності), що мають намір провадити будівельну діяльність, повинні отримати ліцензію згідно з цим Порядком.

Ліцензування будівельної діяльності та контроль за додержанням ліцензійних умов здійснюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами (далі - орган ліцензування).

Кваліфікаційні, організаційні та інші вимоги щодо провадження господарської діяльності у будівництві встановлюються ліцензійними умовами провадження такої діяльності, які затверджуються в установленому законодавством порядку.

При органі ліцензування утворюється ліцензійна комісія, що діє на підставі положення, затвердженого в установленому порядку Мінрегіонбудом.

Згідно з пунктами 20, 22 та 23 Порядку, орган ліцензування має право: анулювати видану ліцензію; зупинити дію ліцензії; прийняти рішення про усунення суб'єктом будівельної діяльності порушень, пов'язаних з додержанням ліцензійних умов провадження будівельної діяльності.

Підставами для зупинення дії ліцензії є: акт перевірки суб'єкта будівельної діяльності щодо порушення ліцензійних умов, якщо виявлені порушення неможливо усунути у процесі провадження будівельної діяльності; акт комісії з розслідування причин аварії на будівництві об'єкта, що не призвела до загибелі людей або тяжких екологічних наслідків.

Прийняття рішень органом ліцензування про зупинення та анулювання ліцензії здійснюється за результатами розгляду зазначених питань на засіданні ліцензійної комісії.

Про зупинення дії або анулювання ліцензії орган ліцензування інформує органи державної податкової служби за місцем реєстрації суб'єкта будівельної діяльності та його відокремлених структурних підрозділів.

Так, передумовою для винесення спірного наказу ДАБК України було проведення перевірки планової перевірки ТОВ «Тріанекс».

Як вбачається з матеріалів справи, 14 травня 2008 року між Рівненським регіональним управлінням Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву» (Замовник) та ТОВ «Тріанекс» (Генеральний підрядник) укладено договір підряду №014т/08, згідно якого ТОВ «Тріанекс» зобов'язується за завданням Замовника на свій ризик виконати та здати йому в установлений цим договором строк об'єкт будівництва. Об`єктом цього договору виступає 104-х квартирний житловий будинок з вбудованими прибудованими приміщеннями, розташований за адресою: м.Кузнецовськ, мікрорайон Будівельників, 1.

У період з 18 до 29 листопада 2013 року Інспекцією ДАБК у Рівненській області проведено планову перевірку додержання Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури ТОВ «Тріанекс», за результатами якої 29 листопада 2013 року складено акт № 87.

Вказаним актом перевірки встановлено, що ТОВ «Тріанекс» виконує будівельні роботи з будівництва 104-х квартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями у мікрорайоні Будівельників у м. Кузнецовську на підставі дозволу, виданого Інспекцією ДАБК у Рівненській області від 26.08.2008 року №643. Об'єкт відноситься до класу наслідків СС2 і має IV категорію складності. В додатку до ліцензії п. 4.19.00 передбачені звичайні умови будівництва. Будівельні роботи проводяться на місцевості зі складними інженерно-геологічними умовами, що є порушенням абз.7 п. 2.2.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.10.2010 року №392. Загальний журнал виконання робіт та акти на закриття прихованих робіт ведуться та заповнені з порушенням п. 1.17. ДБН А.3.1-5-2009 «Організація будівельного виробництва».

У зв'язку із цим, комісією зроблено висновок, що відповідно до п.1.17. ДБН А.3.1-5-2009 "Організація будівельного виробництва" та п.2.2.2. Ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 06.10.2010 року №392, ТОВ «Тріанекс» слід усунути вищевказані порушення.

За наслідками проведення позапланової перевірки ТОВ «Тріанекс» щодо виконання кваліфікаційних вимог, встановлених актом перевірки №87 від 29.11.2013 року, відповідачем було складено акт від 10.04.2014 р. №8 та прийнято спірний наказ.

Задовольняючи позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що територія забудови вказаного об'єкта за складністю інженерно-геологічних умов відноситься до II категорії відповідно до СНІП 1.02.07-87, які були чинні на момент складання Технічного звіту у 2005 році, та втратили чинність лише у 2008 році з прийняттям ДБН А.2.1-1-2008. Відповідачем, в силу ст.71 КАС України не доведено факт будівництва на території з підвищеною сейсмічністю.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.

Судами встановлено, що ТОВ «Тріанекс» здійснює провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури відповідно до ліцензії від 19.12.2011 року серії АВ № 596337 терміном до 19.12.2016 року. У п.4.19.00 додатку до ліцензії передбачені звичайні умови будівництва.

Згідно Технічного звіту «Про інженерно-геологічні вишукування для будівництва 9-ти поверхового житлового будинку МЖК-2 у мікрорайоні Будівельників №44 у м. Кузнецовську», виготовлений фірмою «Візар» у 2005 році, визначено, що територія забудови даного об'єкта за складністю інженерно-геологічних умов відноситься до II категорії відповідно до СНІП 1.02.07-87, які були чинні на момент складання звіту та втратили чинність лише у 2008 році з прийняттям ДБН А.2.1-1-2008.

Відповідач в підтвердження віднесення території забудови до середньої категорії складності посилається на лист від 03.10.2013 р. № 286 Рівненського державного науково-виробничого підприємства геодезії та кадастру, відповідно до якого складність інженерно-геологічних умов майданчика будівництва визначена у відповідності до додатку Ж ДБН А.2.1-1-2008.

Між тим, ДБН А.2.1-1-2008 затверджені наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 05.02.2008 року № 56. До моменту затвердження цих будівельних норм на території України діяли СНІП 1.02.07-87.

Тобто, на час визначення у 2005 році категорії складності ґрунтів діяли норми СНІП 1.02.07-87, згідно яких категорія складності інженерно-геологічних умов була визначена як ІІ.

Крім того, дозвіл на будівництво вказаного об'єкту видавала Інспекція ДАБК у Рівненській області у 2008 році, який у 2011 році продовжувала. При цьому Інспекція ДАБК у Рівненській області не вбачала порушень при дослідженні поданих документів (у тому числі тих, що стосуються повноважень підрядника) та прийнятті рішення про будівництво та продовження його строків.

Відповідно до п. 1.4. Ліцензійних умов ці Ліцензійні умови є обов'язковими для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності (далі - суб'єкти господарської діяльності), які виконують роботи, пов'язані із створенням об'єктів архітектури, відповідно до Переліку робіт провадження господарської Діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури (далі - Перелік робіт), згідно з додатком.

Господарську діяльність у будівництві, пов'язану із створенням об'єктів архітектури. Здійснюють суб'єкти господарської діяльності за дотримання умов, передбачених п. 2.2. Ліцензійних умов.

У відповідності до абз.7 п. 2.2.2 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у будівництві, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, керівники, професіонали та фахівці повинні своєчасно проходити спеціальне навчання, зокрема для територій з підвищеною сейсмічністю та із складними інженерно-геологічними умовами, з періодичністю та термінами, визначеними в програмах навчання.

Колегія суддів вважає вірним висновок судів про те, що оскільки відповідно до Переліку робіт (п. 4.19.00) ТОВ «Тріанекс» виконує будівельні та монтажні роботи лише у звичайних умовах, тому не зобов'язане забезпечувати проходження спеціалістами спеціального навчання, зокрема для територій з підвищеною сейсмічністю та із складними інженерно-геологічними умовами.

З огляду на це, суди дійшли обґрунтованого висновку, що ТОВ «Тріанекс» має право виконувати будівельні та монтажні роботи на об'єктах будівництва класу наслідків СС2 і IV категорії складності, а відтак діє у межах ліцензійних умов, передбачених ліцензією АВ № 596337.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає наявними підстави для скасування п.7 наказу № 15-Л від 25 квітня 2014 року в частині, що стосується зупинення дії ліцензії ТОВ «Тріанекс»

За таких обставин, судова колегія вважає, що судом першої та апеляційної інстанцій повно і правильно встановлені фактичні обставини справи, характер правовідносин сторін і вірно застосовані до них норми матеріального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Рівненській області відхилити, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 22 вересня 2014 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 18 листопада 2014 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: