КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 757/6541/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Євтушенко П.М.
Суддя-доповідач: Саприкіна І.В.
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 липня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді: Саприкіної І.В.,
суддів: Карпушової О.В., Кобаля М.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Пенсійного фонду України на постанову Печерського районного суду м. Києва від 21.05.2015 року по справі за позовом ОСОБА_2 і ОСОБА_3 до Пенсійного фонду України, третя особа Управління Пенсійного фонду України у Ворошилівському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 і ОСОБА_3 26.02.2015 року звернулись до Печерського районного суду м. Києва з адміністративним позовом до Пенсійного фонду України, третя особа УПФ України у Ворошилівському районі м. Донецька про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання Пенсійного фонду України в особі Управління міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України в 3-денний строк витребувати пенсійні (електронні) справи позивачів з Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, поставити їх на облік в Управлінні міжнародного співробітництва, проводити перерахунок та індексацію пенсій, в разі зміни пенсійного законодавства України проводити нарахування і переказ пенсій на особистий рахунок пенсіонерів в установі банку за місцем постійного проживання у державі Ізраїль через Державний експортно-імпортний банк України, в розмірі, визначеному згідно з діючим законодавством України, щоквартально, у валюті держави Ізраїль або в доларах США за офіційним обмінним курсом гривні до іноземних валют Національного банку України, з 01.09.2014 р.
Постановою Печерського районного суду м. Києва від 21.05.2015 року позов задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Пенсійного фонду України та зобов'язано відповідача поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_2 і ОСОБА_3
Не погоджуючись з судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів знаходить, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Як вбачається з матеріалів справи, подружжя Альбертів є громадянами України, які з 1994 року постійно проживають в Ізраїлі. До виїзду на постійне місце проживання за кордон позивачі були зареєстровані в АДРЕСА_1.
Постановою Ворошиловського районного суду м. Донецька від 27.02.2013 р. у справі № 2а/255/39/13, залишеною в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 09.10.2013 р., задоволено позов ОСОБА_2 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька призначити і виплачувати йому пенсію за віком з 06.11.2012 р.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.12.2012 р. у справі № 2а/0508/11765/12, яка набрала законної сили, задоволено позов ОСОБА_3 про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька призначити і виплачувати їй пенсію за віком з 01.10.2012 р.
З вересня 2014 року виплата пенсії не здійснювалась.
В січні 2015 року позивачі звернулись до Пенсійного фонду України із заявою про витребування їх пенсійних справ з Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька, постановлення на облік в Управлінні міжнародного співробітництва та проведення виплати пенсії, з її перерахунком та індексацією в разі зміни пенсійного законодавства України.
У письмовій відповіді від 04.02.2015 р. Пенсійний фонд України повідомив заявників, що пенсія виплачується за місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України.
Зазначив, що 28.09.2012 р. між Україною до Ізраїлем підписано угоду про соціальне забезпечення, яка регулюватиме питання пенсійного забезпечення громадян України, які виїхали на проживання до держави Ізраїль. На даний час триває робота щодо ратифікації даної угоди Верховною Радою України, тому питання про призначення і виплату пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання до Ізраїлю, розглядатиметься після набрання чинності цією угодою.
Даючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів апеляційної інстанції не може погодитись з висновками суду першої інстанції та на їх спростування відзначає наступне.
Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою КМУ від 23.07.2014 року № 280(далі положення № 280) Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямована і координується КМУ через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язкову державному соціальному страхуванню.
Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні управління (пункт 7 Положення № 280).
Згідно з пп. 6 п. 4 Положення № 280 Пенсійний фонд України, відповідно до покладених на нього завдань, лише організовує, координує та контролює роботу територіальних органів щодо, зокрема, призначення (перерахунку) і виплати пенсії. Спеціальних підрозділів, які безпосередньо призначають пенсії, поновлюють їх виплату в Пенсійному фонді України не створено.
Пенсійне забезпечення, в тому числі поновлення виплати пенсії, відповідно до ч. 5 ст. 45, ч. 2 ст. 49 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від № 1055-ІV 09.07.2013 року здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до пп. «а» п. 2 постанови КМУ «Про забезпечення виконання функцій з призначення і виплати пенсій органами пенсійного фонду України» № 497 від 11.04.2002 року та пп.пп. 7, 8 п. 4 Положення № 28-2, призначають (здійснюють перерахунок) і виплачують пенсії, обчислені згідно із ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», забезпечення їх своєчасне і в повному обсязі фінансування а виплату саме управління Фонду.
Згідно з п. 12 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України № 41/26486 від 15.01.2015 року (далі - Положення № 28-2), Пенсійного фонду України в районах. Містах, районах у містах, а також у містах та районах (далі - управління фонду) є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства та уповноважених банках, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням.
З вищезазначеного слідує, що обов'язок по забезпеченню своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій та інших виплат відповідно до чинного законодавства покладається саме на управління пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах.
Відповідно до п. 1 постанови КМУ «Про здійснення соціальних виплат особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції» (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 715 від 12.12.2014 року) № 637 від 05.11.2014 року призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою КМУ № 509 від 01.10.2014 року.
Згідно з п. 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі (далі - особа, яка переміщується).
Для отримання довідки повнолітня особа, яка переміщується, звертається особисто або через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (п. 2 Порядку № 509).
З аналізу вищенаведених норм можна зробити висновок, що іншого механізму поновлення пенсійних прав осіб, які проживають на території, непідконтрольній українській владі, не встановлено.
Відповідно до п. 4.1 Порядку № 22-1 поновлення пенсії здійснюється за матеріалам, що є в пенсійній справі, із урахуванням додатково наданих документів. Отже для поновлення пенсії необхідна наявність пенсійної справи.
Суд погоджується з доводами апелянта, що у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, відповідно до розпорядження КМУ № 1085 від 07.11.2014 року визначено населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Зокрема, до такого переліку віднесено місто Донецьк.
Таким чином, безпосередньо Пенсійний фонд України не уповноважений здійснювати нарахування та виплату пенсії, а з УПФ України у Ворошилівському районі м. Донецька на даний час немає зв'язку, жодна кореспонденція туди не направляється, оскільки там триває АТО, що позбавляє можливості витребування пенсійних справ позивачів, а відповідно і поновлення виплати раніше призначеної пенсії, оскільки документи, на підставі яких можна проводилася виплата пенсій позивачів відсутня.
Крім того, позивачами не було дотримано вимог Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою КМУ № 509 від 01.10.2014 року, тому судова колегія не вбачає підстав для задоволення заявлених подружжям Альбертів позовних вимог.
Згідно зі ст.198 ч.1 п. 4 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до однозначного висновку про необхідність скасування постанови суду першої інстанції в частині задоволення позову та постановлення в цій частині нової, якою в позові відмовити.
Оскільки в даному випадку рішення суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог не було оскаржено у порядку апеляційного провадження, колегія суддів в цій частині постанову не переглядає та залишає її без змін.
Керуючись ст.ст. КАС України, колегія суддів -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Пенсійного фонду України - задовольнити частково.
Постанову Печерського районного суду м. Києва від 21.05.2015 року в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання Пенсійного фонду України поновити виплату пенсії за віком ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 01.09.2014 року - скасувати, постановивши в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позову в цій частині відмовити.
В решті постанову суду - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Саприкіна І.В.
Судді: Карпушова О.В.
Кобаль М.І.