ОСОБА_1 окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua У Х В А Л А
06.07.2015 р. № 820/5123/15
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,
за участю: прокурора Овчарової А.О.,
представників відповідача - ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні ОСОБА_1 окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні клопотання про закриття провадження у справі за адміністративним позовом Прокурора Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Жовтневого районного відділу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області до Публічного акціонерного товариства "Елеватормлинмаш" про зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Жовтневого району м. Харкова в інтересах держави в особі Жовтневого районного відділу Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Харківській області, звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Елеватормлинмаш", в якому просить суд зобов'язати ПАТ «Елеватормлинмаш» вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття №78971, яке знаходиться за адресою: вул. Комсомольське шосе,88 в м. Харків у придатний стан для використання за цільовим призначенням, виконавши припис Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківській області від 24 лютого 2015 року №7, а саме: 1) Розробити та затвердити документацію для забезпечення належного стану утримання захисної споруди (п. 4.3. «Інструкція щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час», далі - Інструкція); 2) Встановити систему вентиляції (пп. 2.2.1, 2.2.5 Інструкції);3) Провести перевірку герметичності захисної споруди зі складанням довідки (п. 2.2.1 Інструкції);4) Влаштувати систему водопостачання захисної споруди (пп. 2.2.3, 2.2.5 Інструкції);5) Влаштувати системи каналізації захисної споруди (пп. 2.2.4, 2.2.5 Інструкції);6) Захисну споруду забезпечити телефонним зв'язком з пунктом управління підприємства і гучномовці, та не підключені до міської та місцевої радіотрансляційних мереж (п. 2.3.3 Інструкції);7) Влаштувати дизельну електростанцію (п. 2.3.2 Інструкції); 8) Утворити формування з обслуговування захисних споруд (ланки або групи) (п.2.5 Інструкції); 9) Провести технічне обслуговування та ремонт спеціального обладнання захисних споруд (п.2.5 Інструкції).
Від представника відповідача ОСОБА_2 через канцелярію суду надійшло клопотання про закриття провадження у справі, у зв'язку з тим, що, на думку представника відповідача дана справа не підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.
В судовому засіданні представник відповідача ОСОБА_3ОСОБА_3 підтримала клопотання про закриття провадження у справі.
Прокурор проти закриття провадження заперечувала.
Вислухавши думку прокурора та представників відповідача, дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, прокурор Жовтневого району м. Харкова звернувся в інтересах держави в особі Жовтневого РВ ГУ ДСНС України у Харківській області з позовними вимогами про зобов'язання ПАТ «Елеватормлинмаш» вжити організаційних заходів щодо приведення протирадіаційного укриття №78971.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року №47-р, на території Донецької та Луганської областей запроваджено режим надзвичайної ситуації, а на всій території України - режим підвищеної готовності відповідно до Кодексу цивільного захисту України. Одночасно створено Державну комісію з надзвичайних ситуацій та регіональні (у кожній області) координаційні центри, одним з основних завдань яких є інвентаризація всіх об'єктів цивільного захисту, тобто інженерних споруд, призначених для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів.
Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 26.01.2015 року № 48-р надано дозвіл Державній службі з надзвичайних ситуацій (ДСНС) та її територіальним органам разом з місцевими органами виконавчої влади на проведення перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації.
Відповідно до Положення про державну службу України з питань надзвичайних ситуацій, затвердженого указом Президента України від 16 січня 2013 №20/2013 державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом міністрів України через Міністра оборони України.
ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики -травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
ДСНС України здійснює свої повноваження, зокрема через територіальні органи в областях, що здійснюють нагляд за додержанням керівниками підприємств, установ та організацій, незалежно від форм власності та господарювання, на балансі яких знаходяться захисні споруди, вимог Інструкції щодо утримання захисних споруд цивільної оборони у мирний час, затвердженої наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 09 жовтня 2006 №653.
Згідно Положення про районні управління (відділи, сектора) Головного управління ДСНС України у Харківській області, затвердженого наказом ГУ ДСНС у Харківській області від 15.05.2013 №49, відповідно до якого Жовтневий районний відділ Головного правління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області є структурним підрозділом апарату ГУ ДСНС у Харківській області і в межах наданих повноважень забезпечує реалізацію на рівні відповідної ланки територіальної підсистеми Єдиної державної системи цивільного захисту заходів у сфері цивільного захисту. Також ним здійснюється державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах цивільного захисту на відповідній території (п.п.66, 67 Положення).
Пунктом 5 ч.2 ст. 17 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
Відповідно до п. ч.2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська, Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ щодо їх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Згідно ч.7 ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності - на підставі акта, складеного за результатами здійснення
заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до субєкта
господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Згідно п.12 ч.1 ст.67, ч.2 ст.68, ч.1, ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоровю людей, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту.
Таким чином, розгляд даної справи має відбуватися за правилами адміністративного судочинства.
Пунктом 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для задоволення клопотання про закриття провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 133, 150, 157 160, 165, 186 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника Публічного акціонерного товариства "Елеватормлинмаш" ОСОБА_2 про закриття провадження у справі - відмовити.
Продовжити розгляд справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали виготовлено 10 липня 2015 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.