ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2015 року м. Київ К/800/41478/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.,
Суддів Кошіля В.В.,
Приходько І.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області
на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2014
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2014
у справі № 816/1229/14
за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта"
до Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області
третя особа - Управління Державної казначейської служби у м. Полтаві Полтавської області
про визнання бездіяльності протиправною, стягнення надмірно сплаченої суми податкового зобов'язання,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2014, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2014, задоволено позовні вимоги: визнано протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невиконанні передбачених ст. 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику податків надміру сплаченого податку на додану вартість в розмірі 947 935,00 грн. та надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн.; стягнуто з Державного бюджету України через Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області на користь НГВУ «Полтаванафтогаз» ПАТ «Укрнафта» - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання Договору № 35/809-СД від 27.07.2004 про спільну інвестиційну діяльність - надміру сплачену суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
В поданих запереченнях на касаційну скаргу позивач з доводами та вимогами заявника не погодився, просив скаргу залишити без задоволення, оскаржувані рішення - без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПАТ "Укрнафта" платіжним дорученням від 14.02.2011 №582 була перерахована сума грошових зобов'язань з податку на прибуток за лютий 2011 року в розмірі 1 235 089,00 грн.
30.09.2011 позивач подав до ДПІ у м. Полтаві уточнюючу декларацію про результати спільної діяльності на території України без створення юридичної особи, якою зменшено суму податкового зобов'язання на 1 199 115,00 грн.
Крім того, платіжним дорученням від 10.02.2011 № 581 позивачем була перерахована сума грошових зобов'язань з податку на додану вартість за червень, серпень - листопад 2010 року в розмірі 976 373,00 грн.
30.09.2011 платник податків подав до ДПІ у м. Полтаві уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за вищевказаний звітний період, якими зменшено зазначену раніше суму податкового зобов'язання на 947 935,00 грн.
Згідно з довідкою від 27.05.2013 № 97/10/202-23 та актом від 28.05.2013 № 1517-20, в результаті звірення стану розрахунків платника з бюджетом за податками, зборами (обов'язковими платежами) ДПІ у м. Полтаві розбіжностей по податку на прибуток приватних підприємств та по податку на додану вартість виявлено не було.
В подальшому, 22.01.2014 позивач направив на адресу ДПІ у м. Полтаві заяву про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 947 935,00 грн. № 09/04-335 та заяву про повернення надмірно сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток від спільної діяльності в розмірі 1 199 115,00 грн. №09/04-336.
У відповідь на вказані заяви відповідач направив на адресу НГВУ "Полтаванафтогаз" ПАТ "Укрнафта" лист, яким контролюючий орган повідомив, що відповідно до пункту 19.3 наказу Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 21.01.2014 № 9 "Про індикативні показники доходів на січень 2014 року" повернення надміру сплачених сум податкових зобов'язань за податками у сумі понад 50 000,00 грн. здійснюється за попереднім інформуванням Головного управління Міндоходів у Полтавській області. При цьому заступник начальника ДПІ у м. Полтаві повідомив, що з метою повернення надмірно сплачених коштів з податку на додану вартість в сумі 947 935,00 грн. та з податку на прибуток в сумі 1 199 115,00 грн. на поточний рахунок в установах банку Договору №35/809-С від 20.07.2004 контролюючим органом 05.02.2014 направлено листа до Головного управління Міндоходів у Полтавській за № 825/8/16-01-20-01-19.
Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів попередніх інстанцій в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Згідно пп. 14.1.115 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Статтею 43 даного Кодексу визначені умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Так, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку взаємодії органів державної податкової служби, місцевих фінансових органів та органів Державного казначейства України в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженим спільним наказом Державної податкової адміністрації України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 21.12.2010 № 974/1597/499, повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених податковим законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Заява подається платником податку до органу державної податкової служби за місцем перебування на податковому обліку в довільній формі.
Пунктом 7 зазначеного Порядку встановлено, що орган Міндоходів на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Контроль за прийняттям/передаванням висновків органи Міндоходів, місцеві фінансові органи, органи Казначейства проводять шляхом проставляння на відповідних примірниках Реєстрів відміток про надходження документів до установи у порядку, визначеному Типовою інструкцією з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1242.
За платежами, належними державному бюджету, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними державному бюджету, для виконання відповідному органу Казначейства.
За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган Міндоходів у строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу.
Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом засвідчення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Міндоходів.
Орган Міндоходів не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу Казначейства.
Як вбачається з матеріалів справи, право на повернення суми грошових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток виникло у позивача на підставі сплачених сум податкових зобов'язань за 2010 рік та заяв про їх повернення, поданих 22.01.2014 у зв'язку зі зменшенням податкових зобов'язань по уточнюючим розрахункам від 29.09.2011 та 30.09.2011.
З відповіді ДПІ у м. Полтаві на заяви позивача слідує, що ПАТ "Укрнафта" фактично було відмовлено у поверненні надміру сплачених сум грошового зобов'язання з посиланням на необхідність попереднього інформування Головного управління Міндоходів у Полтавській області у відповідності до положень пункту 19.3 наказу Головного управління Міндоходів в Полтавській області від 21.01.2014 №9 "Про індикативні показники доходів за січень 2014 року".
При цьому, контролюючий орган вказував, що з метою повернення ПАТ "Укрнафта" надміру сплачених сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість у розмірі 947935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1 199 115,00 грн. ДПІ у м. Полтаві було направлено листа до Головного управління Міндоходів у Полтавській області від 05.02.2014 №825/8/16-01-20-01-19, але станом на дату розгляду справи у суді відповіді отримано не було.
Як вірно зазначено судами, доводи ДПІ у м. Полтаві, викладені у відповіді на заяви позивача, є безпідставними, оскільки наказ Головного управління Міндоходів в Полтавській області від 21.01.2014 № 9 суперечить нормам чинного податкового законодавства, які не передбачають в якості обов'язкової умови для повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання погодження чи повідомлення органом державної податкової служби інших управлінь, відділів чи інших органів та/чи установ щодо надання згоди на таке повернення.
Крім того, зазначений наказ не є нормативно-правовим актом та не був зареєстрований у встановленому порядку в Міністерстві юстиції України, тому його положення регулюють виключно питання внутрішньої діяльності органу державної податкової служби та не можуть змінювати норми Податкового кодексу України.
За наведених обставин, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про протиправність бездіяльності податкового органу щодо невиконання передбачених статтею 43 Податкового кодексу України заходів та дій щодо повернення платнику надміру сплачених сум грошового зобов'язання та необхідність стягнення надміру сплаченої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 947935,00 грн. та з податку на прибуток в розмірі 1199115,00 грн.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів попередніх інстанцій не встановлено.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Полтаві Головного управління Міндоходів у Полтавській області - відхилити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 16.05.2014 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.07.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, установленому статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) В.В. Кошіль (підпис) І.В. Приходько