Ухвала суду № 46546277, 08.07.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
08.07.2015
Номер справи
826/2969/14
Номер документу
46546277
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

У Х В А Л А

08 липня 2015 року м. Київ К/800/57735/14

К/800/54094/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Сороки М.О.,Леонтович К.Г.,Смоковича М.І.,

секретаря судового засідання: Носенко Л.О.,

за участю представника ТОВ «Есо-Автотехнікс» Спиридонова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ТОВ «Есо-Автотехнікс» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про визнання протиправною бездіяльності та стягнення надмірно сплачених митних платежів, за касаційними скаргами Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 квітня 2014 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року, -

в с т а н о в и в:

У березні 2014 року ТОВ «Есо-Автотехнікс» звернулось до суду з вказаним позовом, у якому просило визнати протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці щодо нерозгляду заяви № 109 від 24.12.2013 та стягнути з Державного бюджету України через ГУ ДКС України у м. Києві суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями Київської міжрегіональної митниці, а саме: № 100270000/2013/700316/2 від 15.05.2013, № 100270000/2013/700334/2 від 17.05.2013, № 100270000/2013/700359/2 від 22.05.2013, № 100270000/2013/700358/2 від 22.05.2013, № 100270000/2013/700380/2 від 28.05.2013, № 100270000/2013/700014/2 від 05.06.2013, у розмірі 54 221,78 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 квітня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року, позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України щодо нерозгляду заяви ТОВ «Есо-Автотехнікс» № 109 від 24.12.2013. Стягнуто з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві на користь ТОВ «Есо-Автотехнікс» суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України, а саме: № 100270000/2013/700316/2 від 15.05.2013, № 100270000/2013/700334/2 від 17.05.2013, № 100270000/2013/700359/2 від 22.05.2013, № 100270000/2013/700358/2 від 22.05.2013, № 100270000/2013/700380/2 від 28.05.2013,

№ 100270000/2013/700014/2 від 05.06.2013, у розмірі 54 221,78 грн.

У касаційних скаргах Київська міжрегіональна митниця Міндоходів та Головне управління Державної казначейської служби України, посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просять судові рішення скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

З`ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про відмову у задоволенні касаційної скарги з таких підстав.

Встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.09.2013 у справі № 826/13061/13-а, яка набрала законної сили, задоволено адміністративний позов ТОВ «Есо-Автотехнікс» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про скасування рішень. Скасовано рішення Київської регіональної митниці про коригування митної вартості товарів № 100270000/2013/700316/2 від 15.05.2013; № 100270000/2013/700334/2 від 17.05.2013; № 100270000/2013/700359/2 від 22.05.2013; № 100270000/2013/700358/2 від 22.05.2013; № 100270000/2013/700380/2 від 28.05.2013; № 100270000/2013/700014/2.

Посилаючись на Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України № 618 від 20.07.2007, 24.12.2013 ТОВ «Есо-Автотехнікс» звернулось до Київської міжрегіональної митниці із заявою № 109 з додатками про повернення з бюджету помилково та /або надмірно сплачених коштів, згідно вказаного судового рішення.

За результатом розгляду вказаної заяви Київська міжрегіональна митниця листом № 81/1/26-70-52-02 від 08.01.2014 повідомила ТОВ «Есо-Автотехнікс» про відсутність правових підстав для повернення коштів з Держбюджету України, оскільки у судовому рішенні не відображено, що ці кошти є надмірно сплаченими при здійсненому митному оформлені, а позовні вимоги щодо повернення з Державного бюджету грошових коштів та щодо визнання їх надмірно сплаченими при здійсненому митному оформленні ТОВ «Есо-Автотехнікс», не заявлялись.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, з яким погодився апеляційний суд, виходив з наступного.

Відповідно до частин 1 та 3 статті 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Повернення надмірно сплачених податків здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Держмитслужби № 618 від 20.07.2007 (далі - Порядок № 618), згідно пункту 1 розділу ІІІ якого платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Положеннями пунктів 2 - 4, 6 розділу ІІІ Порядку № 618 визначений наступний порядок розгляду заяви платника: заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати. Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України.

Пунктом 7 розділу III вказаного Порядку № 618 встановлено, що висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

За відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь (пункт 11 розділу III Порядку № 618).

Таким чином підставою для відмови митним органом заявнику - платнику податків у повернені надмірно сплаченого митного платежу може бути або невідповідність поданих документів вимогам цього порядку, або відсутність переплати. Зазначені підстави для відмови є вичерпними.

Враховуючи те, що протиправність рішень митного органу про збільшення митної вартості товару встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили, суди дійшли висновку про неналежне виконання митним органом обов'язку щодо належного розгляду заяви платника про повернення з бюджету помилково та/або надмірно сплачених коштів та не вжиття необхідних заходів, передбачених Порядком № 618, а відтак визнали протиправною бездіяльність відповідача щодо нерозгляду заяви позивача

№ 109 від 24.12.2013.

Встановлено, що кошти у сумі 54 221,78 грн. - різницю між сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною декларантом, та сумою митних платежів, обчисленою згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, позивач перерахував на депозитний рахунок Головного управління Державної казначейської служби України в місті Києві.

Відповідно до пунктів 2.1 та 2.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 р. № 25/44, для обліку коштів у національній валюті, що надходять до митних органів для забезпечення виконання платниками обов'язків щодо сплати митних та інших платежів, а також виконання завдань, покладених на митну службу України, в органах Державного казначейства України застосовуються рахунки відповідно до Плану рахунків бухгалтерського обліку виконання державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України №119 від 28.11.2000, за балансовим рахунком 3734 «Депозитні рахунки органів стягнення», призначення якого - «облік руху митних та інших платежів, які сплачуються до/або під час митного оформлення на рахунки органів стягнення».

Кошти, що обліковуються за депозитним рахунком 3734, не належать митним органам. Для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у місті Києві відкриваються депозитні рахунки 3734 на ім'я митних органів.

Пунктом 3.1 вказаного Порядку визначено, що сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в ГУДК України у місті Києві.

Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів згідно з цим Порядком, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій, зокрема, повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів. Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з цим Порядком, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформлені митними органами в установленому порядку (пункт 3.3 Положення).

Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, здійснюється відповідно до Порядку № 618.

Однак, цей порядок передбачає механізм добровільного повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.

Оскільки рахунок 3734 в ГУДК України у місті Києві має режим депозитного, а кошти, які на нього зараховуються та обліковуються, не належать митним органам, примусове виконання рішення суду про повернення платнику податків надміру сплачених коштів не може ставити в залежність від волі органу доходів і зборів (митного органу).

Відповідно до пункту 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 845 від 03.08.2011 безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

З метою дотримання і захисту прав та інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органу доходів і зборів, враховуючи відсутність спору про суму надмірно сплаченого мита, суди попередніх інстанцій дійшли висновку про наявність підстав для стягнення з Державного бюджету суму надміру сплачених коштів

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч вказаним вимогам митний орган не виконав покладений на нього законом обов'язок щодо доказування правомірності своїх дій.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з таким висновком судів попередніх інстанцій і доводи касаційної інстанції його не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд,-

ухвалив:

Касаційні скарги Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та Головного управління Державної казначейської служби України залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 квітня 2014 року і ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 2 жовтня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута з підстав, у строк та у порядку, визначених ст.ст. 235 - 244-2 КАС України.

Судді: