Ухвала суду № 46494309, 09.07.2015, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
09.07.2015
Номер справи
757/23797/15-к
Номер документу
46494309
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/23797/15-к

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 липня 2015 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Волкова С.Я., при секретарі Кравченко В.Ю., за участю слідчого Свідлер М.С., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Свідлер М.С. про арешт майна,

В С Т А Н О В И В :

Генеральною прокуратурою України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42015000000000534 за підозрою ОСОБА_2 у розтраті чужого майна в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою службовим становищем та у службовому підробленні, тобто у вчиненні злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України, інкриміновані злочини ОСОБА_2 вчинив за наступних обставин: розпорядженням голови Донецької обласної держадміністрації ;121рк від 11.08.2011 р. начальнику головного управління житлово-комунального господарства облдержадміністрації ОСОБА_2 доручено тимчасово виконувати обов'язки заступника голови облдержадміністрації з питань транспорту, зв'язку, будівництва, житлово-комунального та шляхового господарства; розпорядженням голови Донецької обласної держадміністрації від 19.09.2011 р. ОСОБА_2 призначено на посаду заступника голови Донецької обласної держадміністрації. Відповідно з розподілом службових обов'язків на ОСОБА_2, як на заступника голови Донецької обласної держадміністрації, покладалися обов'язки щодо організації в межах компетенції роботи обласної держадміністрації згідно з вимогами Закону України «Про місцеві державні адміністрації», спрямовування її на виконання Конституції і законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня та завдань, покладених на облдержадміністрацію, у тому числі з організації виконання законів України та постанов Кабінету Міністрів України, а саме: Закону України «Про нафту і газ», постанови Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та №1064 від 3.10.2011 р. «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу». При цьому ст.4-1 Закону України «Про нафту і газ» визначено, що підприємства, частка держави у статутному капіталі яких складає 50 відсотків та більше, господарські товариства, 50 відсотків та більше акцій (часток, паїв) яких знаходяться у статутних капіталах інших господарських товариств, акціонером яких є держава і володіє в них контрольним пакетом акцій, щомісячно здійснюють продаж нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, видобутих на підставі спеціальних дозволів на користування нафтогазоносними надрами (крім обсягів, що використовуються на власні технологічні потреби), а також скрапленого газу - виключно на біржових аукціонах. Стартова ціна (без урахування податку на додану вартість та витрат на транспортування, постачання і зберігання) на біржових аукціонах для нафти та газового конденсату визначається на підставі митної вартості нафти за даними центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за 15 днів, що передують даті реєстрації заявок на проведення біржового аукціону, та з урахуванням надбавки за якість для нафти сирої і газового конденсату. Зниження ціни на нафту або на газовий конденсат на біржових аукціонах нижче стартової ціни не допускається. Порядок організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої і газового конденсату власного видобутку, скрапленого газу, визначення стартових цін на таких аукціонах, надбавок за якість для нафти сирої і газового конденсату, а також порядок визначення обсягів реалізації на біржових аукціонах скрапленого газу для потреб населення встановлюються Кабінетом Міністрів України. Згідно з п.п.6,7 постанови Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» (в редакції станом на 27.12.2006 р.) Міністерством економіки разом з Міністерством палива та енергетики затверджено склад аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля. Раду міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації разом з НАК «Нафтогаз України» зобов'язано подавати Міністерству економіки до 15 числа місяця, в якому проводиться спеціалізований аукціон з продажу скрапленого газу для задоволення побутових потреб населення регіонів, інформацію про обсяг скрапленого газу за формою, затвердженою Міністерством економіки за погодженням Міністерством палива та енергетики (у іншій редакції - Міністерством економічного розвитку і торгівлі за погодженням з Міністерством енергетики та вугільної промисловості). У редакції станом на 21.07.2010 р. п.7 доповнено та удосконалено: Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям подавати щороку до 20 січня Міністерству палива та енергетики і аукціонному комітетові за формою, затвердженою аукціонним комітетом, зведену інформацію з обґрунтуванням кількості суб'єктів господарювання, що реалізують скраплений газ населенню у відповідному регіоні, зареєстрованих газобалонних установок у відповідному регіоні, газобалонних установок, що перебувають на обслуговуванні у кожного суб'єкта господарювання, що реалізують скраплений газ населенню у відповідному регіоні, а також обсягу середньорічного споживання скрапленого газу однією газобалонною установкою за попередні два роки. На Державну податкову адміністрацію України (пізніше - Державну податкову службу України) за поданням Міністерства палива та енергетики разом з НАК «Нафтогаз України», Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями покладено проведення контролю за цільовим використанням скрапленого газу, реалізованого на спеціалізованих аукціонах з його продажу для потреб населення (п.7 доповнено постановою Кабінету Міністрів України №601 від 21.07.2010 р.). Згідно абз.4 п.11 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. (в редакції станом на 6.04.2009 р.), покупець, учасник спеціалізованого аукціону має право подати зазначену заявку в разі реалізації ним скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, виключно населенню. Абзацом 22 п.12 Положення визначено, що покупець повинен подати біржі довідку про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ним на попередньому спеціалізованому аукціоні. Узагальнені матеріали біржа подає аукціонному комітетові. Водночас у редакції цього Положення станом на 23.12.2009 р. абз.22 п.12 змінено та покупця зобов'язано подати біржі довідку, погоджену із заінтересованими органами виконавчої влади та виконавчими органами міських рад, про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ним на попередньому спеціалізованому аукціоні. Узагальнені матеріали біржа подає аукціонному комітетові (зміни внесені згідно з постановою Кабінету Міністрів України №1405 від 23.12.2009 р.). У подальшому Кабінетом Міністрів України 3.10.2011 р. прийнято постанову №1064 «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», відповідно до якої постанова Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. втратила чинність. Згідно з п.п.3,4 постанови Кабінету Міністрів України №1064 від 3.10.2011 р. «Деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські держадміністрації (управління житлово-комунального господарства і паливно-енергетичного комплексу, управління паливно-енергетичного комплексу та використання природних ресурсів тощо) щороку до 20 січня подавали Міністерству енергетики та вугільної промисловості зведену інформацію за встановленою формою із зазначенням і обґрунтуванням кількості суб'єктів господарювання, що реалізують скраплений газ для потреб населення, зареєстрованих газобалонних установок, що перебувають на обслуговуванні у таких суб'єктів господарювання у відповідному регіоні, а також обсягу середньорічного споживання скрапленого газу однією газобалонною установкою за попередні два роки, а також до 15 числа щомісяця до Міністерства економічного розвитку і торгівлі інформацію про обсяги скрапленого газу для потреб населення. Пунктом 74 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 3.10.2011 р., визначено, що покупці скрапленого газу для потреб населення подають біржі довідку про обсяг та напрямки реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні, що погоджена із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями, для узагальнення та подання інформації аукціонному комітетові. При цьому п. 76 вказаного Порядку передбачено, що покупець-учасник спеціалізованого аукціону, має право подати заявку на участь у спеціалізованому аукціоні лише у разі реалізації ним скрапленого газу, придбаного на попередньому спеціалізованому аукціоні, з визначенням обсягу споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому він постачає скраплений газ, відповідно до обсягів потреби скрапленого газу, зазначених у довідці, поданій згідно з п.74 цього Порядку. Таким чином, згідно з Положенням та Порядком, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України №599 і №1064, підприємства, які були допущені до участі в спеціалізованому аукціоні з продажу скрапленого газу для потреб населення, повинні були підтверджувати офіційними документами фактичну реалізацію ними скрапленого газу населенню задля отримання права на подальшу участь у цих аукціонах. Такими офіційними документами були довідки про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні, що повинні бути погоджені із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, відповідною обласною, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями. Вказані довідки повинні були підтверджувати обсяги споживання скрапленого газу, необхідного для повного задоволення потреб населення регіону, якому підприємство постачає скраплений газ. Проте ОСОБА_2, будучи службовою особою, наділеною повноваженням щодо погодження довідок про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу населенню, а отже, відповідальною за об'єктивне відображення вказаних у них відомостей, зловживаючи службовим становищем, умисно, з метою заволодіння державним майном, діючи на власну користь та на користь інших осіб, усупереч зазначеним вимогам Закону України «Про нафту і газ», постанов Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля» та №1064 від 3.10.2011 р. «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу», у складі групи осіб вчинив заволодіння державним майном в особливо великому розмірі шляхом зловживання своїм службовим становищем та службове підроблення офіційних документів, що спричинило тяжкі наслідки, за наступних обставин. Так, з 2000 р. виробники скрапленого газу ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта» (продавці скрапленого газу) щомісячно здійснювали його продаж для потреб населення виключно на біржових аукціонах у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. До 2009 р. покупцями скрапленого газу для потреб населення та монопольними операторами ринку реалізації скрапленого газу населенню були підприємства структури облгазів, їх дочірні підприємства. Існувала усталена система прийняття заявок від населення на придбання скрапленого газу для побутових потреб через сільські ради та інші органи місцевого самоврядування, які в подальшому спрямовувалися до підприємств структури облгазів, де за вказаних обставин накопичувалася статистична інформація про обсяги скрапленого газу, необхідні для задоволення побутових потреб населення відповідних регіонів, визначених зонами обслуговування конкретного підприємства. При цьому ціна реалізації скрапленого газу для потреб населення була значно нижчою від ціни реалізації скрапленого газу суб'єктам господарської діяльності для комерційних потреб. У 2008 р. у групи невстановлених на теперішній час слідством осіб під загальним керівництвом ОСОБА_3, досудове розслідування щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах. Для реалізації злочинного умислу вказаною групою осіб під керівництвом ОСОБА_3 розроблено детальний план вчинення злочину, згідно з яким передбачалося здійснити протиправне заволодіння значними обсягами належного ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта» скрапленого газу шляхом його придбання за нижчими від ринкових цінами, визначеними виключно для випадків реалізації скрапленого газу для потреб населення, хоча насправді планувалися подальша його реалізація комерційним структурам через мережу підконтрольних підприємств та отримання злочинного прибутку. Оскільки такий вид діяльності передбачав необхідність отримання дозволу Держгірпромнагляду України, наявність значної матеріально-технічної бази, залучення реальних спеціалістів у вказаній сфері та в подальшому підтвердження факту реалізації газу населенню, за відсутності наміру реалізовувати навіть частину придбаного за згаданих обставин скрапленого газу населенню групою осіб під керівництвом ОСОБА_3 у не встановлений слідством час протягом 2008 р. прийнято рішення про створення та придбання низки підприємств, яким шляхом оформлення підроблених документів слід було надати видимість законності діяльності на ринку реалізації скрапленого газу населенню, правомочності участі у спеціалізованих аукціонах та наявності можливості і наміру подальшої реалізації скрапленого газу саме населенню. З цією метою у 2009-2010 рр. створено (придбано) 12 підприємств з ознаками фіктивності, а саме: ТОВ «Черкаси-Газснаб», ТОВ «Кримбутангаз», ТОВ «Київоблпропангаз», ТОВ «Луганськпропангаз», ТОВ «Луганськснабгаз», ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009», ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз», ТОВ «Модус-Вівенді», ТОВ «Чернівці-СПБТ», ТОВ «Запорожгаз-2000», ТОВ «Харків-СПБТ» та ТОВ «Харківспецгазснаб». Крім того, вчинення вказаного злочину через наявність відповідного нормативного регулювання та в силу усталених відносин у сфері реалізації скрапленого газу населенню не могло бути розпочатим без отримання необхідних погоджень від найвищих посадових осіб центральних органів державної влади, обласних державних адміністрацій, службових осіб НАК «Нафтогаз України» та ДК «Газ України», тому групою осіб під керівництвом ОСОБА_3 у невстановлений слідством точний час і в нез'ясованому місці упродовж 2008-2009 рр. також заплановано їх залучення до реалізації злочинних намірів щодо незаконного заволодіння скрапленим газом. Згідно з розробленим групою осіб під керівництвом ОСОБА_3 злочинним планом, починаючи з 2009 р., службові особи обласних державних адміністрацій, на території областей яких планувалося вчинення злочину, спільно зі службовими особами НАК «Нафтогаз України», на підставі п.7 постанови Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. повинні були подавати Міністерству економіки інформацію про наперед визначені необґрунтовано завищені обсяги скрапленого газу, необхідного нібито для задоволення побутових потреб населення семи областей України. У свою чергу, члени аукціонного комітету та службові особи профільних міністерств та інших центральних органів державної влади за очевидної нелогічності значного збільшення потреб населення у скрапленому газі, будучи обізнаними з усталеними на той час відносинами з реалізації скрапленого газу населенню, згідно з досягнутими попередніми злочинними домовленостями, без будь-якої перевірки наданої інформації про реальні потреби населення регіонів у скрапленому газі мали визнати їх достовірними та дозволити реалізацію відповідних завищених обсягів скрапленого газу нібито для потреб населення. Усі співучасники злочину розуміли або байдуже ставилися до того, для яких потреб у дійсності підлягав реалізації скраплений газ у таких обсягах за зниженими цінами. Оскільки підприємства, підконтрольні групі осіб під керівництвом ОСОБА_3, не реалізовували скраплений газ населенню і не мали цього на меті, розробленим злочинним планом було передбачено складання довідок про обсяг та напрями реалізації скрапленого газу, придбаного ними на попередньому спеціалізованому аукціоні, із внесенням до них завідомо недостовірних відомостей про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу саме населенню регіону, які службові особи відповідних обласних державних адміністрації, будучи обізнаними з недостовірністю відомостей, зазначених у довідках, діючи на виконання розробленого злочинного плану, повинні були погоджувати їх, підтверджуючи неіснуючий факт реалізації скрапленого газу населенню зазначеними підприємствами. Зокрема, відповідно до розробленого групою осіб під керівництвом ОСОБА_3 злочинним планом у 2009-2010 рр. на території Черкаської, Харківської, Київської, Донецької, Луганської, Чернівецької, Запорізької областей розпочато вчинення вказаного злочину шляхом забезпечення реалізації на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу, призначеного для потреб населення, згаданим 12 підприємствам з ознаками фіктивності, які насправді населенню газ не реалізовували, а купували його для подальшого продажу суб'єктам підприємницької діяльності. За таких передбачених злочинним планом обставин та на його виконання у період із квітня 2010 р. по липень 2011 р. включно вчинення злочину на території Донецької області відбулося за безпосередньої участі ОСОБА_2, де скраплений газ реалізовувався, зокрема, одному із указаних дванадцяти підприємств, а саме: ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» (ЄДРПОУ 36032091). Вказане підприємство протокольним рішенням аукціонного комітету з продажу нафти, газового конденсату, скрапленого газу та вугілля на підставі листа Донецької обласної держадміністрації №06/12-3492 від 17.12.2009 р. допущено до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу нібито для потреб населення. ОСОБА_2, розуміючи злочинні наміри групи осіб під керівництвом ОСОБА_3, обіймаючи посаду заступника голови Донецької обласної держадміністрації, безпосередньо вирішив брати участь у вчиненні кримінального правопорушення, у зв'язку з чим приблизно у вересні 2011 р. розпочав здійснення протиправних дій, спрямованих на спільне з групою осіб під керівництвом ОСОБА_3 та інших не встановлених слідством осіб, матеріали досудового розслідування за фактами діяльності яких містяться в окремому кримінальному провадженні, заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання своїм службовим становищем. ОСОБА_2, діючи згідно з єдиним злочинним планом, з метою незаконного заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах та для усунення перешкод його вчинення, приховання вчинення злочину та подальшого уникнення притягнення до кримінальної відповідальності у вересні 2011 р. умисно прийняв рішення не забезпечувати належним чином виконання постанови Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р. «Про запровадження аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля», а також постанови №1064 від 3.10.2011 р. «Про деякі питання організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу» щодо перевірки цільового використання скрапленого газу в частині його реалізації населенню на території області та умисно не організував роботу із указаного напряму. ОСОБА_2, починаючи з вересня 2011 р., перебуваючи у м. Донецьк, зокрема, у своєму службовому кабінеті за адресою розташування Донецької обласної держадміністрації: м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34, на виконання своєї ролі у злочинному плані заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах, зловживаючи своїм службовим становищем, умисно почав погоджувати своїм підписом, скріпленим печаткою Донецької обласної держадміністрації, передбачені п.12 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля і п.74 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу довідки, які містили завідомо неправдиві відомості про обсяги та напрями реалізації скрапленого газу. Вказані довідки покупці скрапленого газу, підконтрольні цій злочинній групі, підприємства з ознаками фіктивності ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» та ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» надавали біржам як виконання обов'язкової умови участі у спеціалізованих аукціонах, а отже, обов'язкової умови отримання можливості продовження вчинення злочину. Використовуючи такі умисно підроблені довідки, які містили завідомо недостовірні дані, ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» та ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» отримували доступ до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, на яких у період з вересня 2011 р. по лютий 2014 р. включно здійснювали закупівлю скрапленого газу для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ціни на скраплений газ, який реалізовувався на комерційних аукціонах, тобто тієї, за якою насправді вказані підприємства мали право закуповувати такий скраплений газ. За таких обставин ОСОБА_2, будучи службовою особою, представником органу державної влади, з метою реалізації спільного з іншими співучасниками злочинного умислу, достовірно знаючи, що на території Донецької області скраплений газ, придбаний на спеціалізованих аукціонах для потреб населення, реалізовувався виключно спеціалізованими підприємствами з газопостачання та газифікації ПАТ «Донецькоблгаз», ПрАТ «Макіївкагаз» і ПАТ «Маріупольгаз», володіючи інформацією про реальні обсяги реалізованого населенню скрапленого газу, зловживаючи своїм службовим становищем, у період з вересня 2011 р. по лютий 2014 р. у своєму службовому кабінеті у приміщенні Донецької обласної держадміністрації: м. Донецьк, бул. Пушкіна, 34, умисно погодив своїм підписом, як посадова особа, та гербовою печаткою Донецької обласної державної адміністрації виготовлені невстановленими особами завідомо підроблені довідки, які містили завідомо недостовірну інформацію щодо реалізації ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» скрапленого газу начебто для потреб населення: №20 від 1.09.2011 р., №21 від 3.10.2011 р., №22 від 1.11.2011 р., №23 від 1.12.2011 р., №24 від 3.01.2012 р., №25 від 1.02.2012 р., а також щодо реалізації ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» скрапленого газу начебто для потреб населення: №1 від 1.12.2011 р., №2 від 3.01.2012 р., №3 від 1.02.2012 р., №4 від 1.03.2012 р., №5 від 2.04.2012 р., №6 від 3.05.2012 р., №7 від 4.06.2012 р., №8 від 4.07.2012 р., №9 від 3.08.2012 р., №10 від 3.09.2012 р., №11 від 3.10.2012 р., №12 від 5.11.2012 р., №13 від 5.12.2012 р., №14 від 4.01.2013 р., №15 від 4.02.2013 р., №16 від 1.03.2013 р., №17 від 1.04.2013 р., №18 від 7.05.2013 р., №19 від 3.06.2013 р., №20 від 1.07.2013 р., №21 від 1.08.2013 р., №22 від 2.09.2013 р., №23 від 1.10.2013 р., №24 від 1.11.2013 р., №25 від 2.12.2013 р., №26 від 8.01.2014 р., №27 від 3.02.2014 р. У такий спосіб ОСОБА_2 систематично протиправно підтверджував факт реалізації придбаного на спеціалізованих аукціонах скрапленого газу нібито населенню, чим створив умови та безпосередні підстави для заволодіння державним майном. Уповноважені представники підконтрольних злочинній групі підприємств ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» та ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» відповідно до п.12 Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу нафти, газового конденсату, природного, скрапленого газу та вугілля, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №599 від 4.04.2000 р., та п.74 Порядку організації та проведення біржових аукціонів з продажу нафти сирої, газового конденсату власного видобутку і скрапленого газу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1064 від 3.10.2011 р., надавали довідки, які містили недостовірні дані, до біржі, на якій проводилися спеціалізовані аукціони з продажу скрапленого газу. Отримавши за вказаних обставин явно незаконний доступ до участі у спеціалізованих аукціонах з продажу скрапленого газу для потреб населення, ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» та ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» здійснювали закупівлю скрапленого газу начебто для потреб населення за ціною, яка є значно нижчою від ринкової ціни на скраплений газ, тобто у протиправний спосіб набували скраплений газ, належний ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», більше 50 відсотків статутного капіталу яких належить державі. За таких обставин ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» здійснено закупівлю скрапленого газу у ПАТ «Укргазвидобування» у період з вересня 2011 р. по січень 2012 р. у розмірі 10337,37 т за ціною 18 348 831,75 грн. (без ПДВ). Крім того, за вказаних обставин ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» здійснено закупівлю скрапленого газу у ПАТ «Укрнафта» у період з жовтня 2011 р. по грудень 2011 р. у розмірі 1833,92 т за ціною 3 255 211,55 грн. (без ПДВ). За таких обставин ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» здійснено закупівлю скрапленого газу у ПАТ «Укргазвидобування» у період з січня 2012 р. по лютий 2014 р. у розмірі 71287,95 т за ціною 126 536 111,25 грн. (без ПДВ). Крім того, за вказаних обставин ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» здійснено закупівлю скрапленого газу у ПАТ «Укрнафта» у період з грудня 2011 р. по січень 2014 р. у розмірі 109447,63 т за ціною 194 269 543,25 грн. (без ПДВ). Незаконно придбаний на спеціалізованих аукціонах скраплений газ ТОВ «Укрхарківгазпостачання-2009» та ТОВ «Донецьк-Побутскрапгаз» далі використовувався у комерційних цілях групи осіб під керівництвом ОСОБА_3 усупереч його цільовому призначенню, не для задоволення побутових потреб населення. Унаслідок зазначених злочинних дій ОСОБА_2, який діяв спільно з не встановленою на теперішній час групою осіб під керівництвом ОСОБА_3, матеріали досудового розслідування за фактами діяльності яких містяться в інших кримінальних провадженнях, указаними особами вчинено незаконне заволодіння згідно з єдиним спільним злочинним умислом майном ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», більше 50 відсотків статутного капіталу яких належить державі, а саме виробленим ними скрапленим газом за зниженими цінами, різниця яких із вартістю відповідних обсягів реалізації скрапленого газу на комерційних аукціонах становила 421 876 380,51 грн. (без ПДВ), що підтверджується висновком комплексної судово-економічної та товарознавчої експертизи №1411614117/14-45/2123/15-53/7388?7409/15-45 від 24.04.2015 р., та є особливо великим розміром. Злочинними діями ОСОБА_2 та не встановленої на цей час групи осіб під керівництвом ОСОБА_3 інтересам держави в особі ПАТ «Укргазвидобування» та ПАТ «Укpнaфта», а також іншим їх власникам спричинені матеріальні збитки на вказану вище суму.

У клопотанні зазначено, що 7.07.2015 р. ОСОБА_2 повідомлено про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України.

Також у клопотанні зазачено, що відповідно до інформації Центру безпеки дорожнього руху та автоматизованих систем при МВС України, на ім'я ОСОБА_2 зареєстрований причіп-платформа марки Niewiadow, модель В6320М4, номер шасі НОМЕР_1, д.зн.НОМЕР_2 та причіп легковий Niewiadow, номер шасі НОМЕР_3, д.зн.НОМЕР_4.

В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав, посилаючись на викладені в ньому доводи, просив його задовольнити.

Слідчий суддя, враховуючи вимоги ст.172 КПК України, визнав можливим розгляд клопотання у відсутності власника майна.

Згідно ч.1 ст.170 КПК України арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного можливості відчужувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому цим Кодексом порядку. Відповідно до вимог цього Кодексу арешт майна може також передбачати заборону для особи, на майно якої накладено арешт, розпоряджатися будь-яким чином таким майном та використовувати його.

Згідно ч.3 ст.170 КПК України арешт може бути накладено на нерухоме і рухоме майно, яке перебуває у власності підозрюваного з метою забезпечення можливої конфіскації майна.

Слідчий суддя, вислухавши думку слідчого, дослідивши надані матеріали, враховуючи достатність доказів, що вказують на вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.2 ст.366 КК України, наявність даних про належність майна, на яке слідчий просить накласти арешт, саме ОСОБА_2, розумність та співмірність обмеження права власності останнього з метою забезпечення конфіскації майна, що особою, що подала клопотання, доведено необхідність такого арешту, вважає необхідним клопотання задовольнити та арештувати майно, зазначене у клопотанні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.170-173,175,209,272,392,532 КПК України,

У Х В А Л И В :

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, а саме:

причеп-платформу марки Niewiadow, модель В6320М4, номер шасі НОМЕР_1, д.зн.НОМЕР_2;

причеп легковий Niewiadow, номер шасі НОМЕР_3, д.зн.НОМЕР_4.

Заборонити ОСОБА_2 відчужувати та розпоряджатися будь-яким чином вказаним майном.

Покласти обов'язок щодо виконання ухвали на слідчого в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України Свідлер М.С.

Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляду питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання подається слідчому судді.

Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду м. Києва протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя Волкова С.Я.