ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2015 р. Справа № 815/1272/15
Категорія: 9.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -ОСОБА_1 судді - ОСОБА_2 судді - ОСОБА_3
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з додатковою відповідальністю Зонт на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2015 року по справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю Зонт до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови, -
встановиЛА:
Позивач звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправною та скасувати постанову від 05.02.2015 р. № 27-ПУ-1-Е про накладення фінансових санкцій в сумі 17000 грн.
Суд першої інстанції своєю постановою від 20 березня 2015 року в задоволенні адміністративного позову Товариства з додатковою відповідальністю Зонт до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови відмовив.
Товариство з додатковою відповідальністю Зонт не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Товариство з додатковою відповідальністю Зонт посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТзДВ Зонт, як правонаступника ВАТ Зонт, п.1 рішенням НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98 зобовязано у строк до 22.03.2014 р. усунути порушення п.3 розділу ІІІ Порядку скасування реєстрації випуску акцій, затвердженого рішенням НКЦПФР від 23.05.2013 р. № 822/23354, а саме: подати до Комісії документи для скасування реєстрації випуску акцій та протягом одного робочого дня після отримання розпорядження уповноваженої особи Комісії про скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій письмово повідомити Комісію про усунення порушення.
Листом від 12.03.2014 р. № 22 (а.с.11) ТзДВ Зонт повідомило НКЦПФО про те, що державна реєстрація припинення ВАТ Зонт, як юридичної особи, відбулась 07.02.2011 р. та цього ж дня зареєстровано правонаступника ТзДВ Зонт. Листом від 14.02.2011 р. № 22 ТзДВ Зонт направляло до ОТУ ДКЦПФР пакет документів для скасування реєстрації випуску акцій ВАТ Зонт, проте розпорядженням від 09.03.2011 р. № 30-В в цьому було відмовлено. Не погодившись із вказаним розпорядженням, ТзДВ Зонт листом від 26.04.2011 р. № 59 подало заперечення проти цього (розпорядження не оскаржувалось).
До вищезазначеного листа також додано: заяву про скасування випуску акцій; копію протоколу загальних зборів акціонерів, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію затвердженого передавального акту, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію опублікованого повідомлення про проведення загальних зборів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акту, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; довідку про персональне повідомлення акціонерів про проведення загальних здорів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акту, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію повідомлення про внесення запису до ЄДРПОУ про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, опублікованого в друкованих засобах масової інформації, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копію рішення засновників створеного товариства правонаступника про затвердження установчих документів, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копія затверджених установчих документів товариства правонаступника, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; копія реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчена підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства.
За результатами розгляду вищевказаного листа НКЦПФР прийнято розпорядження від 01.04.2014 р. № 37-КФ-В, яким ТзДВ Зонт відмовлено в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій ВАТ Зонт.
Аналогічно, листом від 26.05.2014 р. за № 42 ТзДВ Зонт направило неповний пакет документів та поясненнями з проханням скасувати реєстрацію випуску акцій та анулювати свідоцтво про випуску акцій ВАТ Зонт, яке рішенням від 02.07.2014 р. № 73-КФ-В було залишено без задоволення.
У звязку з тим, що позивачем не було виконано Рішення НКЦПФР від 22.01.2014р. № 98, Південно-Українським територіальним управління НКЦПФР було винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 20.05.2014 р. № 209-ПУ-1-Е, згідно якої керівнику або повноважному представнику позивача запропоновано прибути 30.05.2014 р. до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР для ознайомлення та підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів.
30 травня 2014 року у відношенні ТзДВ Зонт складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 196-ПУ-1-Е для ознайомлення та підписання якого до Південно-Українського територіального управління НКЦПФР прибув представник ТзДВ Зонт, який надав письмові пояснення.
У зв'язку із необхідністю отримання відповідних висновків, 19.06.2014 р. ПУТУ НКЦПФР винесено постанову про зупинення провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів № 30-ПУ-1-Е та листом від 24.11.2014 р. № 02/30/583 відповідач звернувся до НКЦПФР за розясненнями.
Листом від 29.12.2014 р. № 16/01/25084/НК член НКЦПФР розяснив, що виконанням рішення НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98 є подання товариством пакету документів, відповідно до Порядку № 737, у встановлений рішенням термін та прийняття реєстраційним органом рішення про скасування реєстрації випуску акцій. Таким чином, невчинення зазначених дій є невиконанням відповідного рішення.
Постановою від 29.01.2014 р. у відношенні ТзДВ Зонт відновлено провадження у справі про правопорушення на ринку цінних паперів № 07-ПУ-1-Е, за наслідками розгляду якої винесено постанову про накладення санкції від 05.02.2015 р. № 27-ПУ-1-Е.
Закон України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні від 30 жовтня 1996 року N 448/96-ВР (далі - Закон) визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.
Положеннями статті 8 Закону врегульовано, що Комісія має право, зокрема, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулятивним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 23.04.2013 року N 737, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 травня 2013 року за N 822/23354, затверджено Порядок скасування реєстрації випусків акцій, який встановлює механізм вчинення дій з метою скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва (тимчасового свідоцтва) про реєстрацію випуску акцій у разі: припинення акціонерного товариства шляхом ліквідації або перетворення (зокрема порядок зупинення обігу акцій; порядок відновлення обігу акцій; порядок скасування реєстрації випусків акцій); нерозміщення, відмови від розміщення або незатвердження результатів розміщення акцій (далі - Порядок N 737).
Розділом III вказаного Порядку № 737 визначено порядок та умови скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення, яким визначено етапи скасування реєстрації випусків акцій: зупинення обігу акцій та скасування реєстрації випуску акцій.
Так, протягом десяти робочих днів з дати затвердження передавального акта комісія з припинення подає до реєструвального органу такі документи для скасування реєстрації випуску акцій: а) заяву про скасування реєстрації випусків акцій (додаток 7); б) копію рішення про затвердження передавального акта, що засвідчується підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, при цьому: у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів подається копія протоколу загальних зборів акціонерів, оформленого відповідно до статті 46 Закону України "Про акціонерні товариства"; у разі прийняття відповідного рішення єдиним акціонером товариства подається копія рішення акціонера, оформленого відповідно до статті 49 Закону України "Про акціонерні товариства";
в) копію затвердженого передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства; г) копію опублікованого згідно з вимогами законодавства повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів); ґ) довідку про персональне повідомлення акціонерів згідно з порядком, установленим у статуті товариства, про проведення загальних зборів акціонерів, на яких прийнято рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства (подається у разі прийняття відповідного рішення загальними зборами акціонерів); д) копію повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців щодо прийняття рішення про припинення акціонерного товариства шляхом перетворення, опублікованого в друкованих засобах масової інформації відповідно до вимог законодавства України, засвідчену підписом голови комісії з припинення і печаткою товариства; е) копію статуту акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, у чинній редакції, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства або нотаріально; є) копію рішення засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника про затвердження його установчих документів і обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою акціонерного товариства, що припиняється; ж) копію затверджених установчих документів створюваного товариства-правонаступника, підписаних його засновниками (учасниками) або їх уповноваженими особами, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально.
Перелік засновників (учасників) створюваного товариства-правонаступника, зазначений у його установчих документах, має включати усіх акціонерів товариства, що припиняється, станом на день затвердження установчих документів створюваного товариства-правонаступника, із зазначенням розміру частки (паю) кожного засновника (учасника).
Розподіл часток (паїв) створюваного товариства-правонаступника відбувається із збереженням співвідношення кількості акцій, що було між акціонерами у статутному капіталі акціонерного товариства, що перетворюється.
Розмір статутного (пайового) капіталу товариства, що створюється шляхом перетворення акціонерного товариства, на дату його створення має дорівнювати розміру статутного капіталу акціонерного товариства, що перетворюється, зменшеному на загальну номінальну вартість акцій, що не підлягають обміну; з) копію зведеного облікового реєстру власників цінних паперів (при бездокументарній формі існування акцій) або копію реєстру власників іменних цінних паперів (при документарній формі існування акцій) акціонерного товариства, що припиняється шляхом перетворення, складеного станом на 24 годину за три робочих дні до дня прийняття рішення про затвердження передавального акта, засвідчену підписом голови комісії з припинення та печаткою товариства, що припиняється, або нотаріально; и) довідку про укладення договору про обслуговування емісії цінних паперів і оформлення глобального сертифіката, засвідчену підписом уповноваженої особи та печаткою депозитарію (при бездокументарній формі існування акцій), або довідку про укладення договору на ведення реєстру власників іменних цінних паперів, засвідчену підписом керівника та печаткою реєстратора (при документарній формі існування акцій).
Аналогічні за змістом вимоги до пакету документів необхідного для скасування реєстрації випуску акцій містяться також в Порядку скасування реєстрації випусків акцій та анулювання свідоцтв про реєстрацію випусків акцій, затвердженому рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку N 222 від 30.12.98 року, що діяв на час прийняття загальними зборами ВАТ Зонт рішення про перетворення акціонерного товариства у товариство з додатковою відповідальністю та до набрання чинності Порядком N 737 - 27.06.2013 року (далі - Порядок N 222).
Пунктом 5 розділу І Порядку № 737 передбачений вичерпний перелік підстав для відмови в зупиненні обігу акцій, відновленні обігу акцій та скасуванні реєстрації випуску акцій.
Відповідно до ст. 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Тобто, з наведених норм вбачається, що обов'язок щодо скасування реєстрації випусків акцій у зв'язку з припиненням акціонерного товариства шляхом перетворення (реорганізації) покладено до 27.06.2013 року на товариство-правонаступника, а після 27.06.2013 року - на комісію з припинення. Отже, обов'язок щодо скасування реєстрації випусків акцій було покладено на позивача, як правонаступника відкритого акціонерного товариства.
Згідно пункту 3.1 вказаного Порядку правонаступник подає до реєструвального органу протягом семи робочих днів з дня державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - правонаступника товариства або останнього з них встановлений цим пунктом пакет документів.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 7 Закону одним із основних завдань Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування.
Відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні передбачено накладення адміністративно-господарських санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 1 ст. 12 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні встановлено, що штрафи, передбачені ст. 11 цього Закону, накладаються Головою НКЦПФР, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні, посадова особа НКЦПФР приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
Таким чином, Південно-Українським територіальним управлінням НКЦПФР постановою про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 05.02.2015 р. № 27-ПУ-1-Е було застосовано у відношенні ТзДВ Зонт мінімальну штрафну санкцію у розмірі 17000 грн., в межах повноважень відповідно до вимог пункту 8 статті 11 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні.
При цьому позивачем в основу адміністративного позову покладено його заперечення проти встановленого відповідачем порушення. Так, ТзДВ Зонт направило до НКЦПФР певний пакет документів, що на його думку є виконання припису п.1 рішення від 22.01.2014 р. № 98. Позивач лише зазначає, що не погоджується із результатом розгляду поданих документів та не обґрунтовує цього жодним чином, посилаючись виключно на викладені в листах від 12.03.2014 р. № 22 та від 25.05.2014 р. № 42 та первісному від 26.04.2011 р. № 59 заперечення.
З огляду на правове та фактичне обґрунтування позовних вимог, позивач вважає відсутнім факт допущення ним правопорушення через направлення відповідних пакетів документів, які виявились безрезультатними. При цьому відповідні розпорядження, якими встановлено факт правопорушення, позивачем не оскаржувались, рівно як і розпорядження про відмову в скасуванні реєстрації випуску акцій та анулюванні свідоцтва про випуск акцій, тобто є чинними.
Поряд із тим, згідно з розпорядженнями НКЦПФР від 01.04.2014 р. № 37-КФ-В, від 02.07.2014 р. № 73-КФ-В під час розгляду документів було встановлено, що документи, надані ТзДВ Зонт на скасування реєстрації випуску акцій та анулювання свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, не відповідають вимогам пп. а, е, з, г, і п.3 розд. ІІІ Порядку № 737; невірно вказана загальна номінальна вартість акцій, наведені й іншій порушення в 11 пунктах (9 пунктів згідно розпорядження від 02.07.2014 р. № 73-КФ-В).
Таким чином, рішення НКЦПФР від 22.01.2014 р. № 98 ТзДВ Зонт фактично не виконано, що й зумовило відповідача прийняти оскаржувану постанову про накладення санкцій. При цьому позивач посилається виключно на формальне виконання п.1 рішення від 22.01.2014 р. № 98, яке полягає у безрезультатному направленні неповного пакету документів та зважаючи на попередні заперечення під час розгляду його листа від 26.04.2011 р. № 59.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає. що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що заявлені в даному адміністративному позові позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки є безпідставними та не ґрунтуються на приписах законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з додатковою відповідальністю Зонт, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 березня 2015 року по справі за позовом Товариства з додатковою відповідальністю Зонт до Південно-Українського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправною та скасування постанови, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через пять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.
Головуючийсуддя ОСОБА_1 суддя ОСОБА_2 суддя ОСОБА_3