Ухвала суду № 46479996, 08.07.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.07.2015
Номер справи
821/714/15-а
Номер документу
46479996
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 липня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/714/15-а

Категорія: 11.5 Головуючий в 1 інстанції: Пекний А.С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Зуєвої Л.Є.,

суддів Шевчук О.А. та Федусика А.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21.05.2015 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні, Реєстраційної служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні, Реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні про визнання дій незаконними та скасування державної реєстрації юридичної особи, -

В С Т А Н О В И В:

В березні 2015 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Відділу державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні, Реєстраційної служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні, Реєстраційної служби Суворовського районного управління юстиції у м. Херсон про скасування державної реєстрації ВДВС Дніпровського РУЮ, визнання незаконними дії особи з назвою "Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції м. Херсона" щодо винесення постанови ВП №3042 від 18.02.2015р. про відкриття виконавчого провадження.

В обґрунтування позовних вимог зазначалося, що порушений визначений законодавством порядок створення та держаної реєстрації Відділу державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м.Херсоні, як територіального органу центрального органу виконавчої влади, а тому позивач вважає, що особа з назвою "Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції м. Херсона" (код ЄДРПОУ 34906792) не належить до органів державної влади, ніколи і ніким не утворювалась, її реєстрація в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців проведена безпідставно..

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 21.05.2015 року у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає про невідповідність висновків суду обставинам справи. При цьому апелянт вважає, що судом допущено порушення матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи по суті. У зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції і винесення нової постанови із задоволенням позову.

Оскільки сторони були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення почтових відправлень, однак в судове засідання вони не з'явилися, поважність своєї неявки суду не повідомили, тому апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження відповідно до вимог ст.197 КАС України за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що Міністерством юстиції України 26.01.2007р. було прийнято наказ № 22/5 "Про утворення відділів державної виконавчої служби у складі територіальних управлінь юстиції", а на його виконання Міністерством юстиції України було затверджено Перелік відділів державної виконавчої служби наказом № 37/5 від 05.02.2007р.

Згідно із додатком №21 до вказаного Переліку, передбачено створення Дніпровського відділу державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції.

Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні зареєстрований як юридична особа 06.03.2007р., код ЄДРПОУ 34906792, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 1 499 102 0000 007982, про що свідчать витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців №20198341 від 03.03.2015р. та матеріали реєстраційної справи щодо юридичної особи "Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні", код ЄДРПОУ 34906792.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову виходячи з наступного.

Відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України "Про державну виконавчу службу" від 24.03.1998р. №202/98-ВР (у редакції Законів України від 23.06.2005р. №2716-IV, від 22.12.2006р. №521-V, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) державна виконавча служба входить до системи органів Міністерства юстиції України і здійснює виконання рішень судів, третейських судів та інших органів, а також посадових осіб відповідно до законів України.

Згідно із ст.2 Закону України "Про виконавче провадження" від 21.04.1999р. №606-XIV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), примусове виконання рішень в Україні покладається на Державну виконавчу службу, яка входить до системи органів Міністерства юстиції України. Відповідно до Закону України "Про державну виконавчу службу" примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних в містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції (далі - державні виконавці).

Відповідно до ч.3 ст.5 Закону України "Про державну виконавчу службу" від 24.03.1998р. №202/98-ВР, структура, склад та функціональні обов'язки Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділів державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, районних, міських (міст обласного значення), районних у містах відділів державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції затверджуються Міністерством юстиції України.

Виходячи з вищенаведених правових норм, накази Міністерства юстиції України від 26.01.2007р. №22/5 та від 05.02.2007р. № 37/5 є розпорядчими актами про утворення юридичної особи - Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.

Як вбачається з матеріалів справи, для вчинення реєстраційної дії - державної реєстрації юридичної особи, утвореної шляхом заснування нової юридичної особи ВДВС Дніпровського РУЮ у м. Херсоні, державному реєстратору виконавчого комітету Херсонської міської ради були надані наступні документи: реєстраційну картку встановленого зразка, платіжний документ, копію наказу Міністерства юстиції України від 05.02.2007р. №37/5 з додатком №21, копію наказу Херсонського міського управління юстиції від 02.03.2007р. №33 "Про затвердження локальних актів Херсонського міського управління юстиції", копію затвердженого цим наказом Положення про Дніпровський відділ державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції та наказ Головного управління юстиції у Херсонській області від 01.03.2007р. №05-01/80 про призначення ОСОБА_2 начальником Дніпровського відділу державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції.

За наслідками розгляду поданих документів державним реєстратором виконавчого комітету Херсонської міської ради вчинено 06.03.2007р. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис №14991020000007982 про державну реєстрацію юридичної особи - Дніпровського відділу державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції, ідентифікаційний код юридичної особи (код ЄДРПОУ) 34906792.

Також встановлено, що 29.11.2007р. державному реєстратору виконавчого комітету Херсонської міської ради було подано наступні документи для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи відповідача-2: реєстраційну картку установленого зразка, копію наказу Міністерства юстиції України від 21.09.2007р. №801/5 "Про ліквідацію Херсонського міського управління юстиції", яким також були створені районні управління юстиції у м. Херсоні - Дніпровське, Комсомольське, Суворовське, платіжний документ, копію наказу Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні від 27.11.2007р. №6 та затверджене ним Положення про Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні, копію наказу Головного управління юстиції у Херсонській області від 21.11.2007р. №05-04/671 "Про створення комісії по прийому-передачі документів та матеріальних цінностей Херсонського міського управління юстиції новоствореним районним управлінням юстиції у м. Херсоні", копію наказу Міністерства юстиції України від 18.10.2007р. №928/5 "Про внесення змін до додатку №21 до наказу Міністерства юстиції України від 05.02.2007р. №37/5", яким у абзаці 18 додатку №21 слова "Дніпровський відділ державної виконавчої служби Херсонського міського управління юстиції" замінено словами "Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні".

За наслідками розгляду поданих документів державним реєстратором виконавчого комітету Херсонської міської ради вчинено реєстраційний запис №14991050002007982 від 29.11.2007р.

Крім того, з матеріалів справи видно, що 02.06.2009р. державному реєстратору виконавчого комітету Херсонської міської ради було подано заяву про реєстрацію нової редакції статуту ВДВС Дніпровського РУЮ, до якої було додано: реєстраційну картку установленого зразка на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, платіжні документи, наказ Дніпровського районного управління юстиції від 18.05.2009р. №02-01/24 та затверджене ним положення про Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції у м. Херсоні, а також державному реєстратору було подано реєстраційну картку на внесення змін до відомостей про юридичну особу щодо її керівника, до якої було додано копію наказу Головного управління юстиції у Херсонській області від 25.05.2009р. №05-01/333 про покладення обов'язків начальника ВДВС Дніпровського РУЮ на ОСОБА_3

За результатами розгляду цих документів державним реєстратором виконавчого комітету Херсонської міської ради внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців записи від 02.06.2009р. №14991050005007982 та №14991070006007982.

Згідно зі ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо: документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації; документи не відповідають вимогам, які встановлені частинами першою, другою, четвертою - сьомою статті 8 та частиною п'ятою статті 10 цього Закону; до державного реєстратора надійшло рішення суду щодо заборони у проведенні реєстраційних дій; документи подані не в повному обсязі; документи подано особою, яка не має на це повноважень.

Відповідно до ст.27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про дотримання процедури реєстрації, зміни реєстрації та реєстрації нової редакції статуту ВДВС Дніпровського РУЮ у м. Херсоні, в зв'язку з чим у державного реєстратора не було жодних правових підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації без розгляду чи відмови у проведенні такої реєстрації.

Згідно із ч.5 ст.8 Закону №755-IV установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. Підписи засновників (учасників) або уповноважених осіб на установчих документах повинні бути нотаріально посвідчені. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними органами державної влади.

Оглядом копій наказів Міністерства юстиції України від 05.02.2007р. №37/5, від 26.01.2007р. №22/5 та копії наказу Дніпровського районного управління юстиції від 18.05.2009р. №02-01/24, які містяться в матеріалах реєстраційної справи, судом виявлено, що підписи посадових осіб на них не засвідчені нотаріально.

Однак з огляду на особливий порядок утворення державних органів як юридичних осіб публічного права та відсутність в діючому на час виникнення спірних правовідносин законодавстві приписів щодо посвідчення в нотаріальному порядку підписів посадових осіб державних органів на документах, які створюються в процесі діяльності цих органів, колегія суддів не вважає вказані вище обставини підставою для визнання поданих державному реєстратору документів такими, що не відповідають вимогам Закону №755-IV.

Виходячи з цього судова колегія як і суд першої інстанціїї вважає вчинену державним реєстратором виконавчого комітету Херсонської міської ради державну реєстрацію ВДВС Дніпровського РУЮ, як юридичної особи та державну реєстрацію змін до установчих документів правомірними.

При цьому позовні вимоги позивача щодо визнання незаконними дій особи з назвою "Відділ державної виконавчої служби Дніпровського районного управління юстиції м. Херсона" (код ЄДРПОУ 34906792) щодо винесення постанови ВП №3042 від 18.02.2015р. про відкриття виконавчого провадження також не підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, постановами ВДВС Дніпровського РУЮ від 18.02.2015р. ВП №46533761 та ВП №46533773 було відкрито виконавчі провадження з виконання вимоги УПФУ в м. Херсоні № Ф-552-у від 11.06.2013р. про стягнення з ОСОБА_1 боргу зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 1194,03грн. та вимоги УПФУ в м. Херсоні № Ф-552-у від 23.04.2013р. про стягнення з ОСОБА_1 боргу зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 6326,88 грн.

Підставою для визнання незаконними дій ВДВС Дніпровського РУЮ щодо прийняття вищезазначених постанов про відкриття виконавчого провадження є на думку апеллянта те, що вони вчинені неналежною особою, яка не є органом державної виконавчої служби, утвореним відповідно до законодавства.

Однак, колегія суддів апеляційної інстанції не погоджується з такими доводами апелянта та вважає їх не обгрунтованими, оскільки як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ВДВС Дніпровського РУЮ утворений та зареєстрований як юридична особа відповідно до вимог законодавства.

З огляду на викладене апеляційний суд не приймає до уваги доводи апелянта, оскільки доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, зазначених у рішенні суду першої інстанції.

На підставі викладеного колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення вимог апелянта.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову окружного суду - без змін.

Керуючись ст. ст. 195,197,198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 21.05.2015 року - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили в порядку, встановленому частиною 5 статті 254 КАС України, і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: суддя Л.Є. Зуєва

суддя О.А. Шевчук

суддя А.Г. Федусик