ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"02" липня 2015 р.справа № 185/4344/15-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Шлай А.В.
суддів: Іванова С.М. Чабаненко С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області на постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 травня 2015 року у справі № 185/4344/15-а за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила визнати протиправними дії ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області щодо відмови у врахуванні до складу заробітної плати для обчислення розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят та зобов'язати з 10 липня 2014 року здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця згідно наданої нею довідки про заробітну плату від 10 липня 2014 року №1761/05 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних свят. В обґрунтування своїх позовних вимог зазначила, що знаходиться на обліку в ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію згідно Закону України "Про державну службу". При призначенні їй пенсії відповідачем було визначено заробітну плату без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, премій до державних, професійних дат з яких справлявся збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Звернувшись до відповідача із заявою про роз'яснення підстав неврахування у складі заробітної плати для обчислення розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, листом від 08.08.2014 року №О/178 отримала відмову.
Постановою Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 травня 2015 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову. Апелянт посилається на те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань і виплати, повязані з індексацією заробітної плати носять разовий характер та не є складовою заробітної плати.
Заперечень на апеляційну скаргу від позивача не надходило. Правом на оскарження рішення суду першої інстанції ОСОБА_3 не скористалась.
Колегія суддів, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції на підставі письмових доказів, що містяться в матеріалах справи, ОСОБА_2 перебуває на обліку в ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" з 10.07.2014 року. 28 липня 2014 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо включення до розрахунку розміру пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексації та премій до державних і професійних свят. ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м.Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області від 08.08.2014 року №О/178 позивачу роз'яснено, що такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби, індексація заробітної плати не належить до складових заробітної плати державного службовця.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх доведеності та обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до статті 33 Закону України Про державну службу визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. До складу заробітної плати входить, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану щорічну відпустку та сума індексації заробітної плати, яка має систематичний характер та не є одноразовою.
Відповідно до статті 37-1 Закону України Про державну службу, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною другою статті 2 Закону України Про оплату праці визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до положень пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії № 865 від 31 травня 2000 року, перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Згідно статті 41 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09 липня 2003 року за № 1058-ІV, визначає, що до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення, і не перевищують 5, 6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення, і не перевищують 5, 6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України; 3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України Про державну службу заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Аналіз наведених положень дає підстави вважати, що матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсація за невикористану щорічну відпустку та сума індексації заробітної плати, винагороди на які було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, входять до системи оплати праці державного службовця, тому що з цих сум відраховувались страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України Про пенсійне забезпечення до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу)), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Таким чином, отримані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.
Крім того, пункт 1 Постанови Кабінету Міністрів України Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Розмір виплат, що включені в заробітну плату, приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Тобто, матеріальна допомога, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, однак яка не включається до складу заробітної плати держаного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, а тому дії відповідача, щодо не врахування при обчисленні пенсії позивача, як державного службовця, середньомісячної суми матеріальної допомоги є протиправними.
Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для його скасування.
Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Зважаючи на відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги, колегія судді дійшла висновку про залишення оскарженого рішення суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 195-196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18 травня 2015 року у справі № 185/4344/15-а залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складення у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:А.В. Шлай
Суддя:С.М. Іванов
Суддя:С.В. Чабаненко