ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
11 червня 2015 рокусправа № 804/10350/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
за участю секретаря судового засідання:Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційними скаргами Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року у справі № 804/10350/13-а за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „АВ-ТЕК до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „АВ-ТЕК (далі за текстом ТОВ „АВ-ТЕК) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі за текстом ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська), Державної фіскальної служби України, яка є правонаступником Міністерства доходів і зборів України, в якому, з урахуванням уточнень, просило:
- визнати протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови 02.07.2013р., 05.07.2013р., 08.07.2013р., 09.07.2013р., 10.07.2013р. в прийнятті до реєстрації в „Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2013р., виписану ТОВ „АВ-ТЕК;
- зобовязати ОСОБА_1 фіскальну службу України вчинити дії щодо реєстрації в „Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2013р., виписану ТОВ „АВ-ТЕК, днем її фактичного отримання податковим органом;
- визнати дії Державної фіскальної служби України та ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, що полягають в перешкоджанні ТОВ „АВ-ТЕК в реєстрації 02.07.2013р., 05.07.2013р., 08.07.2013р., 09.07.2013р., 10.07.2013р. податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, протиправними.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Державної фіскальної служби України щодо відмови 02.07.2013р., 05.07.2013р., 08.07.2013р., 09.07.2013р., 10.07.2013р. в прийнятті до реєстрації в „Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2013р., виписану ТОВ „АВ-ТЕК. Зобовязано ОСОБА_1 фіскальну службу України зареєструвати в „Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.07.2013р., виписану ТОВ „АВ-ТЕК. В інший частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційних скаргах відповідачі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне зясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просять скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.
Заперечуючи проти задоволення апеляційної скарги, позивач, посилаючись на її безпідставність, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, як законне та обґрунтоване.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що 01 липня 2013 року ТОВ „АВ-ТЕК було виписано податкову накладну № 1 на загальну суму 61 500 грн. 00 коп., в тому числі 10 250 грн.00 коп. податку на додану вартість (надалі- податкова накладна), у зв'язку зі здійсненням операції щодо продажу бортового комплекту КУ 101. У реквізиті податкової накладної „Місцезнаходження „податкова адреса продавця зазначено „49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вулиця Мечникова, будинок 11.
ТОВ „АВ-ТЕК, відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 та договору від 17.04.2013 року № 170420131, неодноразово здійснював процедуру реєстрації вказаної податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних починаючи з 02 липня 2013 року, що підтверджується витягами програмного комплексу ОСОБА_2 ТОВ „АВ-ТЕК та відповідними квитанціями № 1 від 02.07.2013 року, 05.07.2013 року, 08.07.2013 року, 09.07.2013 року, 10.07.2013 року, проте до ТОВ „АВ-ТЕК надходили зазначені квитанції з Центрального порталу прийому звітності „Державної фіскальної служби України із позначкою „ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО. При необхідності виправте документ та відправте його знову. Виявлені помилки: місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Кожного разу, після отримання квитанції про відмову в реєстрації, позивач направляв накладну повторно, не змінюючи реквізити податкової накладної щодо місцезнаходження підприємства (49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вулиця Мечникова, будинок 11).
Згідно з даними (відомостями) Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ „АВ-ТЕК (код ЄДРПОУ 34562210) зареєстровано за адресою: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вулиця Мечникова, будинок 11. Згідно з витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 02.07.2013 року, 05.07.2013 року, 08.07.2013 року, 09.07.2013 року, 10.07.2013 року вбачається, що позивач не змінював адресу.
Відповідно до свідоцтва №200037225 про реєстрацію платника податку на додану вартість місцезнаходження ТОВ „АВ-ТЕК: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, вулиця Мечникова, будинок 11.
Відповідно до п. 7 „місцезнахоження і підписи сторін договору № 17042131 від 17.04.2013р., укладеного між позивачем та ДПІ у Бабушкінському районі, про визнання електронних документів місцезнаходження ТОВ „АВ-ТЕК: 49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, вулиця Мечникова, будинок 11.
Таким чином, в податковій накладній № 1 від 01.07.2013р. у реквізиті податкової накладної „Місцезнаходження „податкова адреса продавця зазначено „49000, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вулиця Мечникова, будинок 11, відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. В свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість, в договорі про визнання електронних документів зазначено ту ж адресу, але без вказівки на „Бабушкінський район .
Згідно до пояснень представника відповідача, електронна програма, порівнюючи реквізити місцезнаходження в податковій накладній з реквізитами, зазначеними в свідоцтві про реєстрацію платника податку на додану вартість, таку невідповідність сприймає як помилку. В той же час, в квитанціях про відмову в реєстрації податкової накладної виявлені помилки: місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/послуг у документі не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Згідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобовязаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше пятнадцяти календарних днів, що настають за датою їх складання.
З огляду на викладене реєстрація податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є обовязком постачальника товарів чи послуг.
Цьому обовязку кореспондує обовязок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, прийняти та зареєструвати надану платником податку-продавцем податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відмовити у прийнятті для реєстрації наданих платником податку податкових накладних центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може лише в разі, якщо надіслані податкові накладні та/або розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених відповідно пунктом 201.1 статті 201та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України. У такому разі протягом операційного дня продавцю надсилається квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді із зазначенням причин такого неприйняття.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Таким чином, відповідно до п. 192.1. ст. 192 Податкового Кодексу України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобовязань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Відповідно до п 201.1. ст. 201 Податкового Кодексу України платник податку зобовязаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, складену за вибором покупця (отримувача) в один з таких способів:
а) у паперовому вигляді;
б) в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та умови реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних. У такому разі складання податкової накладної у паперовому вигляді не є обовязковим.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обовязкові реквізити:
а) порядковий номер податкової накладної;
б) дата виписування податкової накладної;
в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг;
г) податковий номер платника податку (продавця та покупця);
ґ) місцезнаходження юридичної особи-продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку;
д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
є) ціна постачання без урахування податку;
ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
и) вид цивільно-правового договору;
і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).
ї) номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 фіскальна служба України відмовляючи позивачу в реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, посилалась на п.п. Ґ) п. 201.1. ст. 201 Податкового Кодексу України.
Згідно до п. 7 Інструкції з підготовки і подання податкових документів засобами телекомунікаційного звязку, затвердженого наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 16.04.2008р. № 320/15011 підставою для прийняття податкового документа в електронному вигляді є:
його відповідність затвердженому формату (стандарту);
підтвердження ЕЦП платника податків та його посадових осіб, підписи яких є обовязковими для звітів в паперовій формі за умов встановлених в статтею 3 Закону України „Про електронний цифровий підпис ( 852-15 );
чинність відповідного посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП (підтверджується за допомогою позначки часу, отриманої від акредитованого центру сертифікації ключів, або якщо до моменту одержання електронного документа строк дії відповідного сертифіката не був закінчений або відповідний сертифікат не був скасований/блокований).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. №1246 передбачає, що подання податкової накладної та/або розрахунку коригування ОСОБА_1 податковій службі в електронній формі здійснюється відповідно до Порядку підготовки і подання податкових документів в електронній формі засобами телекомунікаційного звязку, затвердженого ОСОБА_1 податковою службою.
Зокрема, п.7. Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних визначає, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до Державної податкової служби здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому ОСОБА_1 податковою службою, та проводиться їх реєстрація.
Згідно до п. 8. даного Порядку для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації продавцю видається квитанція в електронній формі у текстовому форматі, у якій зазначаються реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому ОСОБА_1 податковою службою, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про продавця, дата та час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається продавцеві засобами телекомунікаційного звязку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ОСОБА_1 податковій службі.
ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська було направлено позивачу квитанції, в яких зазначається, що податкові накладні не було прийнято, у звязку з виявленими помилками, а саме: „Місцезнаходження юридичної особи продавця товарів/ послуг у документів не відповідає інформації Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно до пункту 9 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлює, що причиною відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації є:
1) наявність помилок;
2)відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
3) факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами.
Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис Державної податкової служби, підлягає шифруванню та надсилається протягом операційного дня продавцеві засобами телекомунікаційного звязку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ОСОБА_1 податковій службі.
Пункт 10. даного Порядку передбачає, що датою та часом подання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі ОСОБА_1 податковій службі є дата та час, зазначені у квитанції про їх прийняття (підтвердження реєстрації) або неприйняття.
Судом встановлено, що підставою для неприйняття податкових накладних позивача ОСОБА_1 фіскальною службою України стала інформація отримана від ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про незнаходження ТОВ „АВ-ТЕК за юридичною адресою.
З матеріалів справи вбачається, що зазначена інформація було отримана на підставі:
- довідок №851 від 26 червня 2013 року, складеної за підписом т.в.о. начальника ВПМ ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, № 884 від 24.07.2013р., складеної за підписом начальника підрозділу податкової міліції про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків ТОВ „АВ-ТЕК, зареєстрованого за адресою: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вулиця Мечникова, буд. 11, було проведено необхідні та достатні заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, за результатами яких місцезнаходження платника податків не встановлено та/або встановлено, що субєкт господарювання зареєстрований на осіб, які до діяльності юридичної особи або фізичної особи - підприємця жодного відношення не мають, вжито всіх заходів, передбачених п.4.13 розділу ІV Положення;
Разом з тим, Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Міністерства фінансів України 09.12.2011 № 1588 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 р. за № 1562/20300 визначає, що з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами - підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів державної податкової служби, до функцій яких входить ведення обліку платників податків, повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами державної податкової служби після здійснення їх державної реєстрації, реорганізації та внесення змін до Єдиного державного реєстру чи установчих документів.
Пункт 12.4. вищезазначеного Порядку встановлює, що щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не зясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який зясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру самозайнятих осіб вносяться дані про подання запиту.
Відповідно до п.12.5. даного Порядку якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП (додаток 26) для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Згідно до п.12, 14 ст.19 Закону України „Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки. У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Під час судового розгляду представником Державної фіскальної служби не було надано будь яких доказів направлення державному реєстратору відповідної довідки про відсутність позивача за місцезнаходженням.
Втім, як було зазначено представниками відовідачів, ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська повідомила ОСОБА_1 фіскальну службу України про відсутність позивача за місцезнаходженням та внесення такої інформація до Єдиного державного реєстру. Про те, що таке повідомлення дійсно направлялось ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська не заперечується сторонами.
Згідно з даними (відомостями) Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців ТОВ „АВ-ТЕК (код ЄДРПОУ 34562210) зареєстровано за адресою: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вулиця Мечникова, будинок 11.
Отже, будь які записи про відсутність позивача за місцезнаходженням в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відсутні.
Таким чином, ДПІ у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська не здійснивши всіх необхідних дій передбачених п.12.5. даного Порядку, та неправомірно повідомив ОСОБА_1 фіскальну службу України про відсутність ТОВ „АВ-ТЕК за місцезнаходженням та внесення такої інформація до Єдиного державного реєстру, а другий відповідач не перевіривши зазначену інформація в Єдиному державному реєстрі, незаконно відмовив в реєстрації податкових накладних позивачу.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних у Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
З огляду навикладене, судом першої інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги про визнання протиправними дій Державної фіскальної служби України щодо відмови 02.07.2013р., 05.07.2013р., 08.07.2013р., 09.07.2013р., 10.07.2013р. в прийнятті до реєстрації в „Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2013р., виписану ТОВ „АВ-ТЕК та зобовязано ОСОБА_1 фіскальну службу України вчинити дії щодо реєстрації в „Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №1 від 01.07.2013р., виписану ТОВ „АВ-ТЕК, днем її фактичного отримання податковим органом, такими, що підлягають задоволенню, тобто 02.07.2013р.
В іншій частині рішення суду не оскаржено.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційні скарги Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м.Дніпропетровська Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області, Державної фіскальної служби України залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2013 року у справі № 804/10350/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий:Т.І. Ясенова
Суддя:О.В. Головко
Суддя:А.В. Суховаров