ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду
"31" липня 2014 р.Справа № 809/1045/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Шумей М.В.,
секретаря Третяк В.Р.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справі за позовом ТзОВ "Х-АДВАНС" до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог : Гаражний кооператив "Соколи", ОСОБА_1 про визнання недійсними рішень, і зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ТзОВ "Х-АДВАНС" звернулося до суду з позовом до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог: Гаражний кооператив "Соколи", ОСОБА_1 про визнання недійсними рішень, і зобов'язання вчинити дії.
Третьою особою Гаражним кооперативом Соколи подано суду письмове клопотання про залишення даної позовної заяви без розгляду у зв"язку із пропущенням позивачем строку на звернення до суду.
Представник позивача проти даного клопотання заперечив, подавши письмову заяву.Вважає, що строк звернення до суду у даній справі не пропущено, так як про оскаржуване рішення позивач дізнався тільки 10.10.2013 року.
Представник відповідача та представники третіх осіб в судове засідання не з"явилися.
Розглянувши матеріали адміністративної справи суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.1 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Дотримання цього строку є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, яка дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярного звернення до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.
У відповідності з частиною 2 статті 99 даного Кодексу для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У судовому засіданні встановлено, що як вбачається зі звернення позивача до органу державної реєстраційної служби від 03.07.2013 року за №833 про реєстрацію речових прав на нерухоме майно, яке знаходиться на належній позивачу земельній ділянці, останній дізнався ще до 03.07.2013 року. Зокрема у даній заяві ТзОВ"Х-Адванс" просить реєстраційний орган скасувати всі незаконно проведені реєстрації та відповідні свідоцтва.
Таким чином згідно вищезгаданих положень ч.2 ст.99 КАСУ про порушення свої прав ТзОВ "Х-Адванс" дізналось не пізніше 03.07.2013 року. Однак адміністративний позов подано лише 03.04.2014 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позивачем пропущено строк, встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України на подання звернення до суду.
При цьому суд не приймає до уваги твердження представника позивача про неможливість встановлення факту прийняття відповідачем оскаржуваного рішення до 10.10.2013 року, так як відповідно до положень ст. 28 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" за N 1952-IV від 01.07.2004 витяг з Державного реєстру прав на підставі заяви має право отримувати в тому числі і власник нерухомого майна або уповноважена ним особа, тому на переконання суду ТзОВ"Х-Адванс", як власник відповідної земельної ділянки мало право на одержання відповідної інформації щодо зареєстрованого на даній ділянці нерухомого майна. Одночасно суд враховує, що рішення про відмову у наданні відповідної інформації з Державного реєстру прав позивачем суду не представлено. Крім цього згідно відповіді відповідача за №1318/05.1-981 від 25.07.2013 на вищевказану заяву від 03.07.2013 заявнику розяснено право на оскарження реєстраційних дій в суді.
Одночасно суд не погоджується з твердженнями позивача щодо необхідності застосування до спірних правовідносин зазначених у письмових запереченнях положень ЦКУ, оскільки за своєю юридичною природою строк позовної давності у цивільному законодавстві не є тотожним строку звернення до суду, визначеному КАСУ, крім того положення цивільного законодавства не можуть поширюватись на адміністративно-правові відносини згідно приписів ст.1 ЦКУ.
Частиною першою та другою статті 100 КАС України встановлено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд згідно позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Таким чином вказаною нормою передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними.
Разом з тим, законодавством не встановлено перелік випадків, які можуть розцінюватись судом, як поважні причини пропуску строків, тому суд в кожній конкретній справі з врахуванням всіх обставин самостійно визначає поважність таких причин. Проте, на переконання суду це мають бути об'єктивні обставини, які не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з труднощами, що заважали звернутись до суду у межах встановленого строку.
Однак, жодних поважних причин пропущення строку звернення до суду позивачем, його представником ні в судовому засіданні, ні в позовній заяві та доданих до неї матеріалах не наведено.
Виходячи з вищезазначеного, зважаючи на значний пропуск строку звернення до суду, невстановлення причин такого пропуску, які визнано поважними, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов слід залишити без розгляду, як такий, що поданий позивачем після закінчення строків, установлених законом.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 100, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ТзОВ "Х-АДВАНС" до Реєстраційної служби Івано-Франківського міського управління юстиції, треті особи, які не заявляють самостійних вимог : Гаражний кооператив "Соколи", ОСОБА_1 про визнання недійсними рішень, і зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Шумей М.В.