УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2015 року Справа № 876/5310/13 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю СУ 24 Енергоресурс-монтаж на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 7 лютого 2013 року у справі за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю СУ 24 Енергоресурс-монтаж про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
УПФ України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області 22.01.2013 року звернулося в суд з адміністративним позовом до ТОВ СУ 24 Енергоресурс-монтаж, в якому просило стягнути заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2 за період з жовтня по грудень 2012 року в розмірі 4 037,49 грн.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 7 лютого 2013 року позов задоволено. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю СУ 24 Енергоресурс-монтаж на користь управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області 4037 (чотири тисячі тридцять сім) гривень 49 копійок заборгованості.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції ТОВ СУ 24 Енергоресурс-монтаж оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати і прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що судом першої інстанції були недостатньо досліджені докази та обставини справи, рішення постановлено з порушенням норм матеріального права. Зазначає, що особа отримує право на пільгову пенсію за ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» при умові, що стаж на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці вона набула до 1 січня 1992р. (тобто до набрання чинності цим Законом). Особам, величина стажі на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці необхідного для призначення пенсії яких, становить не менше 12 років 6 місяців пенсія призначається за ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Особам, які не мають повного стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці вік необхідний для призначення пенсії відповідно до ст.12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» знижується пропорційно до наявного стажу, а тому зазначає, що підприємство повинно покривати лише частину витрат на виплату пенсій.
Представник позивача подав клопотання з проханням розглядати справу без його участі, представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час і місце апеляційного розгляду був повідомлений належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши наявні в справі матеріали та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, на основі наявних у справі доказів, колегія суддів приходить до переконання, що подану апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно розрахунків заборгованості відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пункту б-з ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення за період з жовтня - грудень 2012 року становить 4037,49 грн. Таким чином, заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до стягнення становить 4037,49 грн.
Задовольняючи позову суд першої інстанції виходив з того, що самостійно позивачем фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій відшкодовані не були, відтак, вказана сума підлягає стягненню з відповідача в користь управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, вважаючи, що він відповідає нормам матеріального права та фактичним обставинам справи з огляду на наступне.
Згідно п.1, 2 ст.1 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи-суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Абзацом 4 пункту 1 статті 2 зазначеного Закону передбачено, що для платників збору об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 цього Закону.
Відповідно до ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими i важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад i показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, i за результатами атестації робочих місць.
Згідно п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. При цьому до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди зберігається порядок покриття витрат на виплату та доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлено розділом шостим Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України(далі Інструкція). Відповідно до п.6.1 Інструкції, витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах підлягають повному (100%) відшкодуванню.
Згідно з п.6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Згідно п. 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: особам, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Щодо застосування ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на чому наполягає апеллянт, колегія суддів зазначає.
Положеннями ст.100 вказаного Закону встановлено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством (пункт "а"); особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Виходячи з наведеного, якщо особа набрала необхідний пільговий стаж працюючи на підприємстві на посадах за Списком №1 чи №2 та звільнилася до 01.01.1992р. вона має право на призначення пенсії згідно ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і відшкодування пенсії не проводиться.
Разом з тим, якщо особа працювала на посадах за Списком №1 чи №2, як до так і після 01.01.1992р., вона має право на призначення пенсії згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Пільговий стаж обчислюється повністю або до моменту виходу на пенсію з пільгової роботи, або до припинення особою такої роботи із застосуванням законодавства, яке діє на час звернення особи про призначення пенсії.
З матеріалів справи видно, що пенсія ОСОБА_1 була призначена згідно ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не ст. 100 цього ж Закону, відтак доводи апелянта про пропорційне відшкодування виплат та доставки пенсії не заслуговують на увагу.
Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний спір, правильно встановив фактичні обставини справи та ухвалив законне і обґрунтоване рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому така задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю СУ 24 Енергоресурс-монтаж залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 7 лютого 2013 року у справі №813/543/13-а без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М. Старунський
Судді В.М. Багрій
ОСОБА_2