Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2015 р. Справа №818/1398/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кравченка Є.Д.,
за участю секретаря судового засідання - Терехової О.Ю.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Державне підприємство "Шосткинське лісове господарство" (далі - позивач) звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 30.03.2015 № НОМЕР_1, яким зобовязано відповідача сплатити штраф у розмірі 37 595, 09 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 30.03.2015 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким у звязку із несплатою позивачем частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій у строк, передбачений законодавством застосовано до Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" штраф у розмірі 37 595, 09 грн.
Позивач вважає податкове повідомлення-рішення протиправним, стверджуючи, що своєчасно подав до Полтавського РУ ВАТ "Банк "Фінанси та Кредит" платіжні доручення на перерахування до бюджету частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій, а банк їх прийняв на виконання. Кошти не надійшли своєчасно до бюджету з вини банку, в зв'язку з чим у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.
Представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи у судове засідання не прибув, 25.06.2015 подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.
У письмовому запереченні відповідач зазначає, що підставою для формування податкової вимоги була наявність в особовому рахунку позивача заборгованості в частині сплати чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), яка станом на 19.02.2015 становила 375 950, 90 грн. Просить відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
18.03.2015 Шосткинською ОДПІ складено акт про результати документальної позапланової невиїзної перевірки питань своєчасності сплати частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій державних унітарних підприємств та їх обєднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону № 61/18-17-15-03/00992987, яким встановлено порушення позивачем пп. 57.1. ст. 57 Податкового Кодексу України та п. 2 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138, а саме несвоєчасність сплати узгодженої суми частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій державних унітарних підприємств та їх обєднань), що вилучається до державного бюджету за 2014 рік (а.с. 8-9).
30.03.2015 Шосткинською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1, яким зобовязано відповідача сплатити штраф у розмірі 37 595, 09 грн. (а.с. 7).
Податкове повідомлення-рішення прийняте у зв'язку з несплатою позивачем у строк до 19 лютого 2015 року частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань).
31.01.2015 позивачем подано до Шосткинської ОДПІ розрахунок частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями за 2014 рік, яким самостійно визначено частину чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті у розмірі 391 481, 00 грн. (а.с. 50-51).
06.02.2015 позивачем до Полтавського РУ ВАТ "Банк "Фінанси та кредит" подано платіжне доручення № 300 про перерахування частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) в сумі 300 000 грн. до Державного бюджету (а.с. 10).
19.02.2015 позивачем до Полтавського РУ ВАТ "Банк "Фінанси та кредит" подано платіжне доручення № 338 про перерахування частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань) в сумі 340 000 грн. (а.с. 11).
Вказані платіжні доручення були прийняті банком до виконання 06 та 19 лютого відповідно, про що зроблено відмітки на платіжних дорученнях.
Як встановлено із копії витягу з картки обліку особового рахунку позивача (а.с. 33-38), станом на 19.02.2015 по картці особового рахунку позивача обліковувалась переплата в сумі 15 530, 10 грн. У резуль таті нарахування частини чистого прибутку (доходу) в сумі 391 481, 00 грн. по строку сплати 19.02.2015, переплата була повністю погашена та виникла недоїмка в сумі 375 950, 90 грн. Кошти, сплачені згідно платіжних доручень від 06.02.2015 № 300 та від 19.02.2015 № 338 станом на день прийняття податкового повідомлення-рішення на казначейський рахунок не надійшли.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового Кодексу України виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно із п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п. 2 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2011 № 138 частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквар тальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для спла ти податку на прибуток підприємств.
Згідно із п. 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п. 22.4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні" ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. При цьому банк має забезпечити фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання.
Згідно із п. 129.6 ст. 129 Податкового Кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.
Моментом виконання податкового зобов'язання, з урахуванням наведених вище норм, є момент прийняття банком на виконання розрахункового документа на сплату суми податкового зобов'язання.
Суд дійшов висновку, що позивачем своєчасно виконано свій обов'язок по сплаті частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), оскільки він своєчасно, в строк до 19 лютого 2015 року, подав до банку платіжні доручення на перерахування коштів, а банк, прийнявши їх на виконання, підтвердив завершення ініціювання переказу. У зв'язку зі своєчасною сплатою позивачем частини чистого прибутку (доходу) господарських організацій в сумі 391 481, 00 грн., у відповідача були відсутні підстави для прийняття податкового повідомлення-рішення.
Враховуючи безпідставність винесення Шосткинською ОДПІ податкового повідомлення-рішення від 30.03.2015 № НОМЕР_1 суд вважає необхідним визнати його протиправним та скасувати.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" до Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Шосткинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Сумській області від 30.03.2015 № НОМЕР_1, яким зобовязано відповідача сплатити штраф у розмірі 37 595, 09 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Шосткинське лісове господарство" судовий збір у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Є.Д. Кравченко
З оригіналом згідно
Суддя Є.Д. Кравченко
Повний текст постанови складений та підписаний 30.06.2015.