Постанова № 4628405, 27.08.2009, Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
27.08.2009
Номер справи
2а-126/06
Номер документу
4628405
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2а-126/09

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 серпня 2009 року Інгулецький районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

головуючої судді Князевої Н.В.

при секретарі Корольовій М.Ю.

за участю позивача ОСОБА_1 , представника відповідача – Новікової Г.Л.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду у м.Кривому Розі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради, Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною, перерахунок розміру допомоги, вчинення певних дій,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року в неї народилась дочка ОСОБА_2 . Після народження дитини, вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За період з серпня місяця 2006 року по серпень місяць 2008 року включно отримала від відповідача 2701,19 грн. Вважає, що допомога має нараховуватись відповідно до ст.ст.5,6 Закону України « Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік», а також вважає, що відповідач не дотримався вимог Конституції України, Рішення Конституційного Суду від 09.07.2007 року. Просить суд визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради щодо нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнути з відповідача недоотриману допомогу з серпня місяця 2006 року по квітень місяць 2009 року включно в сумі 8295,79 грн, зобов’язати Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного управління Державного казначейства України в дніпропетровській області здійснити списання грошової суми у розмірі 8295,79 грн.

Відповідач позов не визнає, посилаючись на те, що, виплата допомоги позивачу проводилась за рахунок коштів державного бюджету, таким чином Міністерство праці та соціальної політики, як головний розпорядник коштів, керуючись вимогами законодавства, забезпечує через місцеві органи праці та соціального захисту населення виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний рік, і як наслідок, належним відповідачем по справі за таким позовом є Міністерство праці та соціальної політики України. Виплати позивачці проводились відповідно до ст.56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», а також п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Визнання рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 №6-рп/2007 норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким призупинялась норма Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» щодо виплати допомоги по догляду за дитиною по досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років неконституційним не дає права для застосування показника прожиткового мінімуму для дітей, віком до 6 років. Зазначає, що дане рішення Конституційного Суду України не може бути реалізоване, так як не було внесено змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» і не були збільшені видатки на виплату соціальної допомоги. У 2008 році відповідач надавав позивачу допомогу відповідно до змін до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» від 28.12.2007, які були внесені відповідно до п.23 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», дію яких не було призупинено рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.

Представник Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного Управління Державного казначейства України в дніпропетровській області в судове засідання не з’явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений своєчасно та належним чином. Неявка представника Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного Управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області не є перешкодою для розгляду справи.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала. Суду пояснила, що на її думку Управління праці та соціального захисту населення України виконкому Інгулецької районної у місті ради протиправно нараховувало та виплачувало їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, просить позов задовольнити. В ході судового розгляду справи позивачка заявила клопотання про поновлення її процесуального строку звернення до суду, так як вважає, що строк вона пропустила з поважних причин: тільки в лютому 2009 року вона дізналась від знайомої що виплата допомоги проводилась з порушенням законодавства, тому позивач вважає, що строк подачі позову пропущено з поважних причин. Просить суд задовольнити позовні вимоги і визнати поважними причину пропущення строку звернення до суду та поновити строк звернення до суду.

Представник відповідача Гуріна Н.Ю., яка брала участь у справі до заміни її представником відповідача Новіковою Г.Л. позов не визнала, підтримала письмові заперечення проти позову. Суду пояснила що, на їх думку, всі виплати проводились згідно закону. Просить суд відмовити позивачу в задоволенні позову.

Вислухав пояснення сторін, дослідив письмові докази, суд дійшов таких висновків.

Як встановлено в судовому засіданні, Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради від ОСОБА_1 прийнято заяву щодо призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Розпорядженням управлінням праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у м. Кривому Розі ради призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку: серпень – жовтень 2006 року – 91,62 грн, листопад 2006 року – 94,23 грн, грудень 2006 року – 96,66 грн, січень - лютий 2007 року – 98,37 грн, березень – червень 2007 року – 99,72 грн, липень 2007 року – 101,16 грн., серпень - вересень 2007 року – 103,41 грн, жовтень 2007 року – 107,73 грн., листопад 2007 року – 90 грн., грудень 2007 року – 110,88 грн., з січня по липень 2008 року – 130 грн., серпень 2008 року – 113,23 грн, а всього на суму 2701,19 грн.

Згідно з ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Як вбачається з матеріалів справи, позивач дізналась про порушення її права на соціальні виплати тільки в лютому 2009 року, разом з тим повинна була дізнатись про порушення своїх прав після оприлюднення рішення Конституційного суду України. ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом за захистом своїх прав 31.03.2009 року. Отже, річний строк дотримано позивачем лише щодо вимог про стягнення допомоги, починаючи з березня 2008. У зв’язку із тим, що позивач займалася доглядом за дитиною – була обмежена в джерелах отримання інформації, суд визнає поважною причину пропущення ОСОБА_1 строку звернення до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради, Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною, перерахунок розміру допомоги, вчинення певних дій за період з серпня 2006 року по лютий 2008 року.

Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ст.61 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради м.Кривого Рогу у період з серпня 2006 року по грудень 2006 року ОСОБА_1 здійснювалась правомірно, відповідно до законодавства України, тому підстав для задоволення позовних вимог за вищезазначений період суд не вбачає.

Пунктом 14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» зупинено на 2007 рік дію статті 12, частини 1 ст.15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а згідно абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» встановлено розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотки прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України». Прикінцевими положеннями Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” п.3 визначено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої ст.15 цього закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам прожиткового мінімуму.

З врахуванням цього відповідач - Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради м.Кривого Рогу виплачував ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною в розмірі не менше як 25% прожиткового мінімуму, в тому числі і за період з січня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 по справі № 1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є не конституційними) положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» : span>

- абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- пункту 14 статті 71 в частині зупинення на 2007 рік дії статті 12,частини першої статті 15 та пункту 3 розділу У111 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Згідно з вказаним рішенням Конституційного Суду України Положення абзацу третього статті 56,пункту 14 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення, тобто з 09 липня 2007 року.

Отже, дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради щодо нарахування та виплат ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року є протиправними.

Суд дійшов висновку, що з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року відповідач неправильно сплачував позивачці належну їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у вказаному ним в довідці розмірі, оскільки згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» така допомога їй повинна виплачуватися у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Статтею 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей, віком до 6-ти років встановлений: з 1 липня 2007 року – 463 грн., з жовтня 2007 року – 470 грн.

Враховуючи вищезазначене, розмір недоотриманої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по грудень 2007 року включно, складає 2062,93 грн, виходячи з такого розрахунку: з липня 2007 року по грудень 2007 року включно позивач отримала 616,59 грн, а фактично мала отримати – 2679,52 грн = 463/31 х 23 + 463 х 2 + 470 х 3, таким чином різниця складає – 2062,93 грн = 2679,52 грн – 616,59 грн.

Суд вважає, що позовні вимоги позивача про стягнення на її користь суми допомоги до догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 01 січня 2008 року по квітень 2009 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей до 6 років не підлягають задоволенню, оскільки згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» були внесені зміни до деяких законодавчих актів України, у тому числі і до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в розділі 11 «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункті 23,підпункті 7,8, ст.46 Закону України «Про держаний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначається і здійснюється у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Частина перша статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Відповідно до пункту 3 розділ 8 «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсотками, з 01 січня 2009 року - 75 відсотками, з 01 січня 2010 року - 100 відсотками - прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Належна ОСОБА_1 допомога по догляду за дитиною сплачується відповідачем відповідно до чинного законодавства з 01 січня 2008 року, що свідчить про відсутність законних підстав для задоволення позовних вимог в період з січня 2008 року по квітень 2009 року включно, оскільки конституційність зазначених нормативно-правових актів сумніву не піддавалась.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного Управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області суд вважає необґрунтованими, оскільки в судовому засіданні не встановлено, що відповідач Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного Управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області будь-яким чином (діями чи бездіяльністю) порушив права або законні інтереси позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.99, 100, 104, 159-163, 167 КАС України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.61 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», розділ 11 п.23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», ст..46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік»,суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Визнати поважною причину пропущення ОСОБА_1 строку звернення до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними, та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною, перерахунок розміру допомоги, вчинення певних дій.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Управління Державного казначейства України в м.Кривому Розі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області про вчинення певних дій відмовити.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Інгулецької районної у місті ради області про визнання дій протиправними, та стягнення державної допомоги по догляду за дитиною, перерахунок розміру допомоги задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу щодо призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року – протиправними.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Інгулецької районної у місті ради м. Кривого Рогу на користь ОСОБА_1 недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 2062 (дві тисячі шістдесят дві) гривні 93 копійки.

Повернути ОСОБА_1 зайве сплачені нею на користь УДК в Інгулецькому районі, витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 7 (сім) гривен 50 копійок (квитанція № 1/15 від 24.03.09 року на рахунок 31215259700023 УДК в Інгулецькому районі м. Кривого Рогу - код 24237511 в ГУДКУ в Дніпропетровській області – код банку 805012).

Виконання ухвали в частині повернення ІТЗ покласти на органи Державного Казначейства України.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанову може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Інгулецький районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області. Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Апеляційна скарга подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Суддя