КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 липня 2015 року 810/2512/15
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд"доКиївської митниці ДФСтретя особаГоловне управління Державної казначейської служби України у Київській областіпровизнання протиправними дій та стягнення надмірно сплачені кошти,
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом Київської митниці ДФС, третя особа: Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області про визнання протиправними дій щодо відмови у поверненні надмірно сплаченої суми податку на додану вартість у розмірі 500399,85 грн. та стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області на користь позивача надмірно сплачені до бюджету суми податку на додану вартість в розмірі 500399,85 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що товариством було подано до Київської митниці ДФС заяву вих. №УРБ 10/14-2003 від 07.05.2015 про повернення надміру сплачених коштів в розмірі 500399,85 грн., однак відповідач відмовив в повернені надміру сплачених коштів. На думку позивача, відмова відповідача є незаконною, а тому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у поверненні коштів та стягнути із Державного бюджету України суму надмірно сплачених коштів.
Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення, в яких просив суд у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що позивачем пропущено річний строк подання заяви на повернення сум митних платежів, а тому підстав для їх повернення відсутні.
Третя особа будь-яких пояснень з приводу заявленого позову суду не надала.
До початку розгляду справи по суті від представників сторін надішли клопотання про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" є юридичною особою, що зареєстрована 02.12.2002 Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області.
Позивач здійснює господарську діяльність у сфері роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами.
Судом встановлено що Товариством з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" було подано до Київської обласної митниці Державної митної служби (правонаступником якої є до Київська митниця ДФС) митну декларацію №125110000/2012/341310 від 19.09.2012 з метою декларування в режимі імпорту товару - вино виноградне. В митній декларації до сплати було зазначено такі митні платежі: митний збір 35 214,96 грн., податок на додану вартість 62030,79 грн. Усього платежів на суму 97245,75 грн.
Оскільки митна декларація була оформлена позивачем на паперовому носії, а тому відповідно п.3.1. Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 №631, позивач здійснив оформлення електронної копії митної декларації №125110000/2012/341310 від 19.09.2012 за допомогою інформаційного термінала, для занесення електронної копії митної декларації до автоматизованої системи митного оформлення.
Під час оформлення позивачем електронної копії митної декларації №125110000/2012/341310 від 19.09.2012 стався збій в роботі інформаційного терміналу, через що було помилково стягнуто до Державного бюджету України більшу суму податку на додану вартість, а саме, замість 62030,79 грн. із суми авансових платежів ТОВ "Фоззі-Фуд" було списано 562430,64 грн.
Оригінал митної декларація №125110000/2012/341310 від 19.09.2012 на паперовому носії був оформлений позивачем без помилок. Відповідач здійснив митне оформлення товару та відпустив товар у вільний обіг, що підтверджується відмітками на митній декларації.
Під час проведення звірки із відповідачем щодо використання авансових платежів, позивачем було виявлено, що за митною декларацією №125110000/2012/341310 від 19.09.2012 до Державного бюджету України було списано на 500399,85 грн. більше митних платежів, ніж ним було зазначено в оригіналі митної декларації.
Враховуючи це, ТОВ "Фоззі-Фуд" було подало до Київської митниці ДФС заяву вих. №УРБ 10/14-2003 від 07.05.2015 про повернення надміру сплачених коштів в розмірі 500399,85 грн. шляхом їх зарахування на депозитний рахунок типу 3734 для подальших розрахунків позивачем як передоплата або грошова застава.
До заяви позивачем було додано оригінал митної декларації №125110000/2012/341310 від 19.09.2012, копії наказу про призначення директора та головного бухгалтера, довідки відсутність заборгованості перед бюджетом №11245/10/28-10-23-26 від 06.05.2015.
04.06.2015 ТОВ "Фоззі-Фуд" отримало відповідь Київської митниці ДФС №4413/5/10-70 від 25.05.2015 на подану заяву про повернення надміру сплачених митних платежів.
Відповідач у відповіді зазначив, що дійсно сума сплачених митних платежів підтверджується митною декларацією №125110000/2012/341310 від 19.09.2012 на паперовому носії, проте наявні розбіжності в інформації про розмір сплати митних платежів, яка зазначена в паперовому носії декларації та її електронній копії.
Відповідач вважає, що повернення митних платежів можливе лише за умови внесення змін до електронного примірника митної декларації, яке на його думку, повинно здійснюватися відповідно до порядку, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №450 від 21.05.2012, із оформленням аркуша коригування.
Відповідач також зазначає, що відповідно до ч. 6 ст. 301 Митного кодексу України повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті здійснюється за умови, якщо заява платника податків подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів. Оскільки позивачем було здійснено митне оформлення 19.09.2012, то строк для повернення надміру сплачених платежів минув.
Аналогічні доводи зазначені представником відповідача в запереченні на адміністративний позов.
Обґрунтовуючи свої вимоги представник позивача зазначає, що відповідач помилково застосував норми чинного законодавства, оскільки внесення змін в митну декларацію шляхом оформлення аркушу коригування після завершення митного оформлення можливе лише після підтвердження казначейською службою факту повернення декларанту коштів із Державного бюджету України. Позивач наголошує, що за обставин, які є предметом розгляду у цій справі, для повернення надміру сплачених коштів встановлений строк 1095 днів, що відраховується з дня виникнення суми помилково та/або надміру сплачених платежів, і цей строк не було ним пропущено.
Суд погоджується із доводами представника позивача, вважає відмову Київської митниці ДФС в поверненні надміру сплачених митних платежів протиправною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства.
Суд наголошує, що відповідачем не заперечується факт того, що ТОВ "Фоззі-Фуд" було надміру сплачено до бюджету кошти в розмірі 500399,85 грн. під час оформлення митної декларації №125110000/2012/341310 від 19.09.2012.
Приписи частини першої статті 301 Митного кодексу України передбачають, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Відповідно до частини другої статті 301 Митного кодексу України у разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Згідно із частиною третьою статті 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Положення пункту 43.1. статті 43 Податкового кодексу України передбачають, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до пункту 43.3. статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Порядок повернення коштів з бюджету передбачений наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 №618, яким затверджено "Порядок повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами" (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 розділу ІІІ цього Порядку для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів:
а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку;
б) для подальших розрахунків як передоплата або грошова застава:
на депозитний рахунок 3734;
на банківський рахунок 2603;
в) для повернення фізичній особі в готівковій формі, якщо такі кошти вносилися готівкою, - на банківський рахунок 2603;
г) для погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на митні органи, незалежно від виду бюджету.
До заяви додаються:
- аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;
- документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;
- документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.
Відповідно до пунктів 2, 3 розділу ІІІ цього Порядку заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Відповідно до пунктів 4-6 Порядку митним органом готується висновок про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи. Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, які передаються Державного казначейства України.
Згідно із пункту 7 ІІІ Порядку висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Відповідно до пункту 11 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 21 травня 2012 №450 (далі - Положення), митна декларація на бланку єдиного адміністративного документа подається разом з її електронною копією. Інформація, внесена декларантом до електронної копії митної декларації, повинна відповідати інформації, внесеній декларантом до оригіналу на паперовому носії, за винятком тієї інформації, яка в установленому порядку вноситься тільки до електронної копії.
Порядок внесення змін до митної декларації та її відкликання визначений пунктами 33 - 38 Положення.
Відповідно до пункту 37 Положення, після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом:
- подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом;
- заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.
Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном. Після оформлення аркуша коригування його електронний примірник засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, вноситься до локальних баз даних митного органу і Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України посадовою особою митного органу, що його оформила, та передається спеціалізованим митним органом до відповідного органу державної податкової служби згідно з пунктом 32 цього Положення.
Оформлений митним органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.
Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі:
- отримання митним органом інформації про перерахування декларантом до державного бюджету митних платежів у вигляді доплати або підтвердження Казначейством факту повернення з державного бюджету коштів після закінчення митного оформлення;
- необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією;
- необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.
Електронні копії аркушів коригування зберігаються в локальних базах даних митних органів та Єдиній автоматизованій інформаційній системі митних органів України окремо від електронних копій відповідних митних декларацій (електронних митних декларацій), без внесення змін до таких електронних копій митних декларацій (електронних митних декларацій).
Відповідно до частини п'ятої статті 301 Митного кодексу України повернення сум відповідних митних платежів здійснюється також у разі, якщо:
1) законом передбачено повернення сум сплаченого мита при поміщенні товарів у митний режим реімпорту або у митний режим реекспорту відповідно до розділу V цього Кодексу, а також в інших випадках, визначених цим Кодексом;
2) у випадках та в порядку, визначених цим Кодексом, здійснюється зміна раніше заявленого митного режиму, якщо суми митних платежів, належних до сплати при поміщенні товарів у новий митний режим, є меншими, ніж суми митних платежів, сплачених при поміщенні їх у попередній митний режим;
3) відновлюється режим найбільшого сприяння, вільної торгівлі;
4) митну декларацію змінено або визнано недійсною;
5) у товарах, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за її межі, виявлено дефекти або вони якимось іншим чином не відповідають погодженим специфікаціям, за умови, що ці товари не ремонтувалися і не використовувалися відповідно на території України та за її межами (крім операцій, необхідних для виявлення дефектів або невідповідності) і повертаються протягом строку, визначеного підпунктом "а" пункту 3 частини другої статті 78 цього Кодексу;
6) платником податків подано органу доходів і зборів документи, які підтверджують наявність у нього на день подання органу доходів і зборів митної декларації для митного оформлення права на звільнення від сплати митних платежів.
Згідно із частиною шостою статті 301 Митного кодексу України повернення сум митних платежів у випадках, передбачених частиною п'ятою цієї статті, здійснюється у тому самому порядку, що і повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів за заявою платника податків за умови, що така заява подається не пізніше одного року з дня, наступного за днем виникнення обставин, що тягнуть за собою повернення сплачених сум митних платежів.
Відповідно до частини другої статті 269 Митного кодексу України внесення змін до митної декларації, прийнятої органом доходів і зборів, допускається до моменту завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до заявленого митного режиму, а також протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів, транспортних засобів комерційного призначення, зазначених у митній декларації.
Відповідно до пункту 43.3. статті 43 ПК України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Враховуючи зміст наведених вище норм законодавства, після завершення митного оформлення внесення змін в митну декларацію можливе лише, якщо такі зміни не стосуються доплати чи повернення митних платежів. Внесення змін до граф митної декларації, які вплинуть на розмір митних платежів, здійснюється шляхом оформлення митним органом аркушу коригування за умови, що декларантом було сплачено додатково митні платежі чи казначейською службою підтверджено факт повернення митних платежів із бюджету.
Слід зазначити, що аналогічне роз'яснення було надано позивачу Державною фіскальною службою України листом від 17.01.2015 вих. №739/6/99-99-24-02-02.15.
Таким чином, твердження відповідача про необхідність внесення змін в електронний примірних митної декларації є безпідставним, оскільки лише після повернення коштів із Державного бюджету України можливе внесення змін в митну декларацію, якщо такі зміни стосуються розміру митних платежів.
Також, безпідставним є послання відповідача на частину шосту статті 301 Митного кодексу України, оскільки встановлений в ній строк один рік для повернення надміру сплачених платежів стосується лише випадків, які перелічені в частині п'ятій статті 301 Митного кодексу України.
Проте жоден із цих випадків не може бути застосований до позивача. Митна декларація №125110000/2012/341310 від 19.09.2012 не була змінена або визнана недійсною. Ця обставина не заперечується відповідачем, оскільки у наданій позивачу відповіді зазначається про необхідність внесення змін в електронний примірник декларації.
Передбачений частиною шостою статті 301 Митного кодексу України строк може відраховуватися лише від дня, коли митну декларацію було змінено чи визнано недійсною, а тому його застосування відповідачем є безпідставним.
Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Частиною другою статті 71 цього Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, відповідачем не надано суду належних та достатніх доказів на підтвердження позиції щодо правомірності відмови в поверненні надміру сплачених коштів позивачу.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Митний орган незаконно відмовив позивачу у повернені надміру сплачених митних платежів, а тому дії відповідач є неправомірними.
Відповідно до пункту 16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 N 845, органи казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.
Судом встановлено, що позивач має право на повернення надміру сплачених митних платежів, а тому підлягає задоволенню вимога про стягнення таких коштів із Державного бюджету України.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано. Таким чином, витрати по сплаті судового збору підлягають присудженню з Державного бюджету України на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 122, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" - задовольнити.
Визнати протиправними дії Київської митниці ДФС щодо відмови у поверненні Товариству з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" надмірно сплаченої суми податку на додану вартість у розмірі 500399,85 грн.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у Київській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" (код ЄДРПОУ 32294926) надмірно сплачені до бюджету суми податку на додану вартість у розмірі 500399 (п'ятсот тисяч триста дев'яносто дев'ять) грн. 85 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" (код ЄДРПОУ 32294926) витрати по сплаті судового збору в сумі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн. 20 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Балаклицький А. І.