ПОСТАНОВА
Іменем України
«01» липня 2009 року Справа № 2а-18949/09/1270
Категорія 6.13
Луганський окружний адміністративний суд у складі
судді - Качуріної Л.С.
при секретарі - Смішлива І.М.
за участю:
представника позивача - Мальнова О.В.
відповідач - не з'явився.
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської обл. до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспхімія» про стягнення суми переплаченої пенсії,-
ВСТАНОВИВ:
12 січня 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської обл. до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспхімія» про стягнення суми переплаченої пенсії.
Позивач стверджував, що громадянинуОСОБА_1була призначена пенсія на підставі довідки, виданої відповідачем. Далі позивач стверджував, що зазначена довідка містить недостовірні відомості про заробітну плату пенсіонера, у зв'язку з чим Пенсійним фондом в період з 17 жовтня 2001 р. по 01 березня 2008 р. зайво виплачено за призначеною пенсією 55 199, 60 коп.
Оскільки відповідач не відшкодував суму надміру виплаченої пенсії, позивач просив стягнути її в судовому порядку.
Позивач, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся, причини неявки суду не відомі..
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Контрольно-ревізійним відділом у м. Свердловську була проведена планова ревізія використання коштів Пенсійного фонду України, за результатами якої було виявлено втрату фінансових ресурсів, у зв'язку з чим було складено акт перевірки № 220-21/3 від 07.04.2008 року.
Актом перевірки № 220-21/3 від 07.04.2008 року виявлені наступні порушення: при розгляді пенсійної справи Онишко Сергія Миколайовича встановлено, що для нарахування йому пенсії відповідачем ТОВ «Сільгоспхімія» до УПФУ в м. Сведловську була надана довідка про перераховану заробітну плату ОСОБА_1 за роботу в зоні відчуження. Згідно довідки за період з 30.05.1986 року по 19.06.1986 року ОСОБА_1 проведена оплата за 19 днів з урахуванням оплати в кратності 3, доплати за роботу в вихідні дні та святкові дні - за 4 дні, збереженого середньомісячного заробітку за дні роботи в зоні відчуження за червень 1986 року сумі 336,90 руб.
На підставі зазначених документів розпорядженням УПФУ в м. Свердловську з 24.09.2001 року ОСОБА_1 було призначено пенсію по ІІІ групі інвалідності , захворювання пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії н ЧАЕС, виходячи з скоригованого заробітку за червень 1986 року.
У ході перевірки у відповідь на запит УПФУ в м. Свердовську, відповідачем було надано нову довідку про заробітну плату, за якою ОСОБА_1, заробітну плату з годинної тарифної ставки 1,06 руб. та середньої збереженої заробітної плати за червень 1986 року у сумі 161,69 руб.
На підставі наданої довідки Управлінням ПФУ в м. Свердловську проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 та за період з 17.10.2001 року по 01.03.2008 року визначено збитки у сумі 55 199,60 грн.
Так чином, призначення пенсії ОСОБА_1 було проведено на підставі недостовірно складеної довідки адміністрацією ТОВ «Сільгоспхімії», що призвело до заподіяння шкоди державним коштам.
Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (надалі за текстом - «Закон 1788-XII») гарантовано, відповідно до Конституції України, всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.
Відповідно до статті 81 цього Закону призначення пенсій і оформлення документів для їх виплати здійснюється органами Пенсійного фонду України.
Статтею 64 Закону 1788-XII встановлено, що пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, що визначається відповідно до статей 65 - 67 цього Закону, який громадяни одержували перед зверненням за пенсією.
За приписами ст. 101 Закону 1788-XII органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Частина друга статті 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі за текстом - «Закон № 1058-IV») визначає обов'язок підприємства, установи чи організації, де працювала особа, надавати безоплатно застрахованій особі та на вимогу - членам сім'ї померлої застрахованої особи відомості про заробітну плату (дохід), суми сплачених страхових внесків та інші відомості, що стосуються застрахованої особи та подаються до територіальних органів Пенсійного фонду.
У відповідності до п. 1 ст. 50 Закону № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Суд також звертає увагу, що згідно частини другої статті ст. 101 Закону 1788-XII підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
У цьому контексті суд зазначає, що у справі не отримано жодного доказу того, що суми пенсій були виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера. На вимогу суду відповідачем здійснено аналіз особових рахунків, на підставі яких видана довідка про заробітну плату ОСОБА_1 За цих обставин суд вважає, що не можна поставити пенсіонеру за вину те, що відповідачем видано довідку, яка містить недостовірні відомості.
Щодо права позивача на звернення до суду з позовом про стягнення сум надміру виплаченої пенсії, то суд наголошує, що згідно з ч. 2 ст. 124 Конституції юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширена на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Відповідно до абзацу 3 пункту 12 розділу XV Закону від 9 липня 2003 р. N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у період до перетворення Фонду у неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього закону (крім норм, зазначених в абзаці 6 п. 1 цього ж розділу) та Положення про Пенсійний фонд України (далі - Положення), яке затверджує Президент України. Згідно з п. 1 Положення, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 р. N 121/2001, Фонд є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію й облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Фонду. Він здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління у районах, містах і районах у містах (п. 15 Положення).
Право на звернення до суду суб'єктів загальнообов'язкового державного соціального страхування щодо спорів, які виникають у цій сфері правовідносин, передбачено ст. 12 Закону від 14 січня 1998 р. № 16/98-ВР «Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Також, право територіальних органів Фонду на звернення до суду передбачено ст. 23 Закону № 1058-IV відповідно до положень якої спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.
Насамкінець суд зазначає, що стаття 50 Закону № 1058-IV прямо передбачає можливість стягнення суми пенсій, виплачені надміру внаслідок подання страхувальником недостовірних даних, в судовому порядку.
Виходячи з наведеного, суд доходить висновку про обґрунтованість вимог позивача та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську Луганської обл. до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспхімія» про стягнення суми переплаченої пенсії задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сільгоспхімія» (м. Свердловськ, пер. Лутугіна, 7, ідентифікаційний код 05487975) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Свердловську надмірно виплачену пенсію у розмірі 55 199, 60 грн. (п'ятдесят п'ять тисяч сто дев'яносто дев'ять гривень шістдесят копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанову у повному обсязі складено та підписано 01 липня 2009 року
СУДДЯ Л.С. Качуріна