Рішення № 46209574, 17.12.2014, Запорізький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
17.12.2014
Номер справи
317/4377/14-ц
Номер документу
46209574
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа № 317/4377/14-ц

№/п 2/317/1740/2014

РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2014 року Запорізький районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Громової І.Б.

при секретарі Гаврюшиній В.І.

представника ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду позовну заяву за позовом Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних рибному господарству, -

В С Т А Н О В И В:

У жовтні 2014 р. Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області звернулось до суду із позовом до ОСОБА_2 про відшкодування збитків, заподіяних рибному господарству в розмірі 612,00 гривень.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначає, що в 2012 р. Управлінням охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області було направлено до суду адміністративний матеріал відносно ОСОБА_2, який вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.85 ч.4 КУпАП. Постановою Запорізького районного суду Запорізької області від 27.07.2012 р. ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 85 КУпАП та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 340,00 гривень. В наслідок порушення правил рибальства та охорони водних живих ресурсів незаконним діями ОСОБА_2, державі було заподіяно збитки на суму 612,00 гривень, у звязку з чим позивач був змушений звернутись до суду ат просить суд:

- стягнути з ОСОБА_2, 18.04.1959 р.н.(зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь держави в особі Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області суму збитків в розмірі 612,00 (шістсот дванадцять) гривень, зарахувавши кошти на р/р №33118331700124, отримувач УК у Запорізькому районі, 24062100, код ЄРДПОУ: 38025393, банк отримувач ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО:813015;

- стягнути з ОСОБА_2, 18.04.1959 р.н.(зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь держави суму судового збору у розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.

В судовому засіданні представник Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області підтримав позовні вимоги, просить суд їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання зявився, позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Судом встановлено, і це підтверджується матеріалами справи, а також поясненнями представника позивача, що Відповідно до постанови про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності від 27.07.2012р., копія якої міститься в матеріалах справи, 28.06.2012 року о 15 годині громадянин ОСОБА_2 на Каховському водосховищі, в районі смт Кушугум, Запорізького району, Запорізької області, з гумового човна здійснював любительський вилов риби вудкою, в ході якого виловив 74 одиниці карася, загальною вагою 6 кг, чим порушив добову норму вилову на одну особу, яка відповідно до п. 4.6 Правил любительського і спортивного рибальства, затверджених наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.1999 № 19, становить 3 кг. Отже, перелов встановленої добової норми склав 3 кг (36 одиниць риби карась).

При винесенні постанови, суд не прийняв до уваги той факт, що в результаті незаконного видобування обєктів тваринного світу була спричинена майнова шкода, яка підлягає відшкодуванню.

ОСОБА_2 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 4 ст. 85 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 гривень.

Відповідно до розрахунку матеріальної шкоди до протоколу №002971, внаслідок порушення правил рибальства та охорони водних живих ресурсів незаконними діями ОСОБА_2 державі заподіяно збитки на суму 612 гривень, розрахунок проведено відповідно до «Такс для обчислення розміру відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок незаконного добування (збирання) або знищення громадянами України, іноземцями та особами без громадянства цінних видів водних біоресурсів у рибогосподарських водних обєктах України», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2011 № 1209.

Відповідно до ч. 4 ст. 61 Цивільного процесуального кодексу України, Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення обовязкова для суду, що розглядає справу про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої ухвалено постанову суду, з питань, чи мали місце ці дії та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ч. 1 ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч. 1 ст. 69 «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Також, відповідно до ч. З ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» підприємства, установи, організації та громадяни зобовязані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу, в порядку та розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Враховуючи наведені обставини та вимоги чинного законодавства, майнову шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, у розмірі 612 грн., має відшкодувати ОСОБА_2

Згідно зі ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обовязком держави.

Крім того, згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони здійснюють державний контроль та управління в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.

Також, відповідно до п.п. 1, 3 Положення про Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області, затвердженого наказом Державного агентства рибного господарства України від 19.04.2012 №202 (далі - Положення №202), Управління є територіальним органом Державного агентства рибного господарства України, основним завданням якого є реалізація повноважень Держрибагенства України у сфері рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в районі діяльності.

Відповідно до п.п. 11, 14 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів» посадові особи органів рибоохорони мають повноваження визначати розмір збитків, завданих рибному господарству, за затвердженими таксами та методиками, а також подавати позови про відшкодування шкоди, заподіяної субєктами господарювання та громадянами, внаслідок порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення водних біоресурсів.

Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області відповідно до п.п. 6.15, 6.16 Положення № 202 також має зазначені повноваження.

Отже, враховуючи вищевикладене, Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Слід зазначити, що відповідно до ст. 15 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» місцеві ради несуть відповідальність стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції здійснюють контроль за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 15 Закону України «Про тваринний світ» до повноважень селищних рад у галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу належить організація та здійснення заходів щодо охорони тваринного світу та поліпшення середовища його існування.

Також, частина 1 ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в країні» передбачає, що до делегованих повноважень виконавчих органів селищних рад належить здійснення контролю за додержанням природоохоронного законодавства, використанням і охороною природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Статтею 11 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 к» встановлено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2014 рік у частині доходів є надходження, визначені ч. З . 29 Бюджетного кодексу України.

Відповідно до п. 7 ч. З ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами ) формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині заходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Пунктом 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України встановлено, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належить 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до селищних бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів - 20 відсотків.

Відповідно до п. 2.10 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.01.2013 №43, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 19.02.2013 №291/22823, органи казначейства при обслуговуванні доходів та інших надходжень державного бюджету здійснюють операції за платежами, які відповідно до Бюджетного кодексу України та закону про державний бюджет України розподіляються між державним та місцевими бюджетами.

Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 2 Цивільного кодексу України учасниками цивільних відносин є, зокрема, як держава Україна, так і територіальні громади, інші субєкти публічного права, а Кушугумська селищна рада, як орган місцевого самоврядування, на підставі ч. 1 ст. 10 представляє відповідну територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами, то розподіл стягнутих збитків має здійснюватись у відповідності з вищенаведеними нормами права.

З огляду на зазначені положення діючого законодавства та беручи до уваги і те, що порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу вчинено на Каховському водосховищі, в районі та адміністративних межах смт Кушугум, Запорізького району, Запорізької області, Кушугумська селищна рада є органом, уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, а також є належним відповідачем по даній справі.

Згідно ч. 6 ст. 110 Цивільного процесуального кодексу України позови відшкодування шкоди, завданої майну фізичних або юридичних осіб, суть предявлятися також за місцем завдання шкоди. Тому, вважаємо, що справа може бути вирішена Запорізьким районним судом Запорізької області.

З урахування вищевикладеного суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про те, що оскільки неправомірними діями відповідача ОСОБА_2 було завдано матеріальної шкоди державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства на суму 612,00 гривень, а така шкода підлягає відшкодуванню, приходить до висновку про те, що позовні вимоги позивача є законними, достатнім чином обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, та вважає за можливе винести рішення.

Враховуючи вищевикладене, керуючись п. 14 ч. 1 ст. 10 Закону України Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів», ст. 63 Закону України «Про тваринний світ» ст.ст. 68, 69 Закону /країни «Про охорону навколишнього природного середовища», ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 22, 1166 ЦК України, ст.ст. З, 15, 45, ч. З ст. 82, ст.ст. 88, 118, 119, ч. 6 ст. 110 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Управління охорони, використання і відтворення водних біоресурсів та регулювання рибальства в Запорізькій області в інтересах Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, 18.04.1959 р.н.(зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь держави в особі Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області суму збитків в розмірі 612,00 (шістсот дванадцять) гривень, зарахувавши кошти на р/р №33118331700124, отримувач УК у Запорізькому районі, 24062100, код ЄРДПОУ: 38025393, банк отримувач ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО:813015.

Стягнути з ОСОБА_2, 18.04.1959 р.н.(зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь держави суму судового збору у розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Запорізької області через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10 денний строк з дня проголошення рішення.

Суддя І.Б. ГРОМОВА