Справа № 510/102/14-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.03.2014 р. о 11 год. 00 хв. Ренійський районний суд Одеської області
у складі: головуючого судді Сорокіна К.В.,
при секретарі: Крот О.І.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рені адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області про визнання неправомірними розпорядження та зобовязання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 23.01.2014 року звернувся до суду з зазначеним позовом та просив визнати неправомірним Розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів № 505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» відповідно до ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України № 3668-УІ від 08.07.2011 року. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області з метою відновлення права на соціальний захист у повному передбаченому Законом обсязі провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2012 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури»в порядку ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001 року.
В обґрунтування позову ОСОБА_1 зазначив, що він є пенсіонером та перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Розпорядженням Управління пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області від 03.09.2012 року з 01.07.2012 року позивачу перераховано пенсію у розмірі 80% від розміру посадового окладу на підставі Закону України «Про прокуратуру» в редакції, на час набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505, та з урахуванням Закону України № 3668-VІ від 08 липня 2011 року «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Таким чином, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача у розмірах, нижчих, ніж встановлено законодавством України, тому за захистом своїх прав він звернувся з зазначеним позовом до суду.
Відповідач позовні вимоги не визнав, до суду надав письмове заперечення, в якому зазначив, що 31.05.2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №505 постанови Кабінету Міністрів України № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», згідно з якою з 14 червня 2012 року затверджено схему посадових окладів працівників органів прокуратури. Відповідно до вказаної постанови працівник прокуратури набули право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру», в редакції, чинній на час набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року №505, та з урахуванням п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи». Розмір пенсії після перерахунку не може бути більше 10 прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність на 01.07.2012 року. Розмір заробітної плати не обмежується.
Відтак, у серпні 2012 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки від від 17.07.2012 року №397 про заробітну плату прокурора прокуратури Ренійського району Одеської області. Таким чином, на підставі наданої позивачем довідки про заробітну плату від 17.07.2012 року №397, виданою прокуратурою Одеської області, з 01.07.2012 року управлінням Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області проведено перерахунок пенсії, з урахуванням норм діючого законодавства. Тобто перерахунок пенсії було здійснено із розрахунку 80% від нового посадового окладу.
Починаючи з 01.10.2011 року пенсія за вислугу років прокурорам і слідчим призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, що включає всі види оплати праці, із якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 із якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Отже перерахунок пенсії позивачу, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено виходячи із розміру місячного заробітку та відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 80% від суми її місячної заробітної плати, до якої включається всі види оплати праці, із якої сплачено страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, а не 90%, оскільки підстави для проведення перерахунку позивачу пенсії на підставі норми права, яка втратила чинність з 01.10.2011 відсутні.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області про визнання неправомірним розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню, виходячи з наступного:
Страховий стаж ОСОБА_1 складає 23 роки 10 місяців, в тому числі 15 років 7 місяців стажу на посаді прокурор/слідчий та до видання оскаржуваного розпорядження пенсія йому нараховувалася у розмірі 90% від посадового окладу відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру (в редакції, яка діяла на момент виходу на пенсію).
Згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії.
За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
З урахуванням ч. 2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
У відповідності до ч. 3 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», середньомісячна сума зазначених виплат за 24 та 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Коригування зазначених виплат проводиться шляхом застосування коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин та вислугу років при призначенні пенсії враховуються в розмірах, встановлених на день звільнення з роботи, що дає право на даний вид пенсії.
Як вбачається з положень згаданої статті Закону, застосування коригування виплат перед виходом на пенсію з урахуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин дійсно повинно проводитися, але при призначенні пенсії, а не під час її перерахунку, як визначають відповідні положення ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Відповідно до ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Таким чином, перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами, в даному випадку довідкою прокуратури Одеської області про заробітну плату від 17.07.2012 року №397.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблеми, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якої Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру»).
Тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України -не допускається.
Крім того, відповідно до ст. ст. 22 та 64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Таким чином, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми Закону, які обмежень максимального розміру пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», не встановлюють.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами, при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що відповідач неправомірно провів позивачу перерахунок пенсії в розмірі 80% від суми місячного заробітку.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення «Про Пенсійний фонд України» і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку його територіальні управління.
Територіальним управлінням Пенсійного фонду України за місцем проживання позивача є Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районні, яке повинно було перерахувати позивачу пенсію згідно довідки прокуратури від 17.07.2012 року №397, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23.12.2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, та здійснити позивачу відповідні виплати зазначених коштів.
Враховуючи викладене, з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення наявного позову.
На підставі ст. ст. 22, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції 23 грудня 2010 року), керуючись ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 71, 72, 158-163, 183-2 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Ренійському районі Одеської області про визнання неправомірним розпорядження та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області щодо обмеження під час перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2012 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», із розрахунку 90 % від нарахованої заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до довідки прокуратури Одеської області від 17.07.2012 року №397.
Стягнути з Управління пенсійного фонду України в Ренійському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 судові витрати.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сорокін К.В.