Ухвала суду № 46189270, 06.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.07.2015
Номер справи
826/13119/15
Номер документу
46189270
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

06 липня 2015 року м. Київ№ 826/13119/15О 16 годині 45 хвилин в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого Бояринцевої М.А. при секретарі судового засідання Голубничій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за поданням

Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві (юридична адреса: 03151, м. Київ, вул. Смілянська, 6) до Публічного акціонерного товариства «Київметробуд» (юридична адреса: 01601, м. Київ, вул. Прорізна, 8) про зупинення видаткових операцій,В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві звернулася до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках Публічного акціонерного товариства «Київметробуд».

В обґрунтування заявлених вимог заявник посилається на Податковий кодекс України, Порядок застосування податкової застави органами доходів і зборів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 572, Порядок призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10 жовтня 2013 року № 578, Наказ Міністерства доходів і зборів України від 26.12.2013 року № 853 «Про затвердження Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів», та зазначає, що Публічним акціонерним товариством «Київметробуд» не виконані вимоги Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві, документи для опису активів не надано, доступ до опису майна не забезпечено, заходи щодо здійснення опису майна боржника не призвели до виконання його обов'язків як платника податків та реалізації функцій та повноважень податкового керуючого, в зв'язку з чим 2 липня 2015 року складено акт № 18 про відмову платника податків від опису майна у податкову заставу, що є підставою для зупинення видаткових операцій на рахунках Публічного акціонерного товариства «Київметробуд».

Представник ПАТ Київметробуд" заперечила проти подання та вказала на наявність адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень від 09.06.2015 року № 0001911505 та № 0001921505, які податковий орган вважає узгодженим податковим зобов"язанням.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд приходить до наступних висновків.

Публічне акціонерне товариство «Київметробуд» (ідентифікаційний код 01387432) є юридичною особою та перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статі 75 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку податкової звітності з орендної плати за землю Публічного акціонерного товариства «Київметробуд», за результатами якої складено акт від 22 травня 2015 року № 2290/26-58-15-05-17/01387432, яким встановлено наступні порушення Публічним акціонерним товариством «Київметробуд»:

- платником занижено грошове зобов'язання з податку (збору);

- порушено пункт 287.3 статті 287 Податкового кодексу України, а саме: платником протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджено суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю (у розмірі 378 503, 81 грн.).

На підставі складеного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві винесені податкові повідомлення-рішення:

- № 0001921505 від 9 червня 2015 року, яким нараховано Публічному акціонерному товариству «Київметробуд» суму штрафу у розмірі 10% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою і становить 145 507, 40 грн. за платежем: орендна плата за землю, код платежу 18010600;

- № 0001911505 від 9 червня 2015 року, яким нараховано Публічному акціонерному товариству «Київметробуд» суму штрафу у розмірі 20% грошового зобов'язання, погашеного з затримкою і становить 232 996, 41 грн. код платежу: 18010600.

Підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до статті 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Податковим органом, з метою стягнення податкового боргу направлено відповідачу податкову вимогу від 12 травня 2015 року № 5569-23, яку отримано товариством 18.05.2015 року.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до статті 88 Податкового кодексу України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Згідно підпункту 89.1.1 пункту 89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.

З урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

Відповідно до пункту 89.3 статті 89 Податкового кодексу України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Як вбачається з матеріалів справи податкова вимога надіслана на адресу відповідача одночасно з рішенням про опис майна у податкову заставу від 12.05.2015 №1050. Листом від 17.06.2015 №1544910/26-58-23-01-13 податковим органом запропоновано товариству надати інформації та документи для складення акту опису майна, на яке поширюється право податкової застави.

Податковий орган надав докази вручення зазначеної кореспонденції Приватному акціонерному товариству «Київметробуд» 22.06.2015 року.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що Приватним акціонерним товариством «Київметробуд» 18 червня 2015 року подано скарги до Головного управління ДФС у м. Києві про перегляд податкових повідомлень-рішень від 9 червня 2015 року № 0001921505 та № 0001911505, прийнятих Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

3 липня 2015 року рішенням № 10348/10/26-15-10-08 Головного управління ДФС у м. Києві продовжено строк розгляду первинних скарг Приватного акціонерного товариства «Київметробуд» на податкові повідомлення-рішення від 9 червня 2015 року № 0001921505 та № 0001911505 до 16 серпня 2015 року (включно).

Також відповідачем надано копію листа, яким Приватне акціонерне товариство «Київметробуд» повідомило Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві про подання скарги 18 червня 2015 року до Державної фіскальної служби у м. Києві, та отримане податковим органом 18 червня 2015 року.

Також, товариством надано до суду уточнюючі податкові декларації з плати за землю за 2013 рік, 2014 рік та розрахунки нормативної грошової оцінки земельної ділянки на 2015, 2014 рік та на 2013 рік, які проведені КП «Київським інститутом земельних відносин».

Враховуюче, наведене суд приходить до висновку, що сума податкового грошового зобов'язання не узгоджена. Органом державної податкової служби в порядку, визначеному статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України подано подання про зупинення видаткових операцій на рахунках Публічного акціонерного товариства «Київметробуд» на підставі неузгодженої суми податкового боргу, а тому подання є передчасним.

Отже, суд прийшов до висновку про наявність у спірних правовідносинах спору про право, що зумовлює необхідність закриття провадження в адміністративній справі на підставі частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

Так, згідно з частиною п'ятою статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалою відмовляє у прийнятті подання в разі, якщо, зокрема, із поданих до суду матеріалів вбачається спір про право.

При цьому судом враховано пункт 5 інформаційного листа Вищого адміністративного суду України від 22.04.2011 №571/11/13-11, згідно якого наявність спору про право в окремих випадках може бути виявлена також і після відкриття провадження у справі за відповідним поданням. У такому разі судам необхідно закривати провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки відповідні вимоги не можуть бути розглянуті в порядку окремого виду адміністративного судочинства, яким є провадження за поданням податкового органу. Закриття провадження у справі за поданням податкового органу не позбавляє заявника права звернутися до суду з відповідною вимогою у загальному порядку позовного провадження.

Відповідно до частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено обов'язок суду закрити провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Суд роз'яснює контролюючому органу, що вимоги Державної податкової інспекції у Солом'янському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві підлягають розгляду в адміністративних судах України в загальному порядку.

Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 157, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Закрити провадження у справі.

Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, встановлені частиною першою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Бояринцева