Постанова № 46189072, 03.07.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.07.2015
Номер справи
826/1971/15
Номер документу
46189072
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

03 липня 2015 року 15:40 № 826/1971/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., при секретарі Новик В.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та недійсними постанов, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» (надалі - позивач або ТОВ «Біоенергопродукт») з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - відповідач або НКРЕКП), в якому просить (з урахуванням уточненої позовної заяви):

- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у зв'язку з не затвердженням у грудні 2014 року та січні 2015 року «зелених» тарифів;

- визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №157 від 31.01.2015 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.03.2015 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В обґрунтування позовних вимог, представник позивача зазначив, що відповідачем в порушення положень Закону України «Про електроенергетику» не встановлено розмір «зеленого» тарифу для суб'єктів господарювання у період грудень 2014 року - січень 2015 року, чим порушено права та охоронювані законом інтереси ТОВ «Біоенергопродукт», як виробника електричної енергії з альтернативних джерел енергії. Крім того, останнім наголошено, що оскаржувана постанова №157 від 31.01.2015 року є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки остання не містить законодавчого мотивованих підстав для прийняття такого рішення із зазначенням того, що розпорядженням Кабінету Міністрів України, на виконання якого і було прийнято постанову №157 від 31.01.2015 року, не визначено критеріїв/видів порушень нормальної роботи ринку електричної енергії, у разі виникнення яких вживаються надзвичайні заходи, у тому числі заходи щодо зменшення «зелених» тарифів.

У судове засідання 27.04.2015 року з'явилися представники сторін.

При цьому, у вказаному судовому засіданні судом прийнято до розгляду заява про збільшення розміру позовних вимог (вх.№01-5/20251/15 від 16.03.2015 року) та заява (вх.№01-5/28916/15 від 09.04.2015 року), згідно яких позовні вимоги викладено у наступній редакції:

- визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у зв'язку з не затвердженням у грудні 2014 року та січні 2015 року «зелених» тарифів;

- зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердити «зелені» тарифи за грудень 2014 року та січень 2015 року;

- визнати протиправними та недійсними з моменту прийняття постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.2015 року.

Представник позивача позовні вимоги у судовому засіданні підтримав у повному обсязі та просив суд задовольнити їх з підстав, зазначених у позовній заяві та з урахуванням змін, вказаних у даних заявах.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував у повному обсязі, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях проти позову, в яких наголошено на правомірності оскаржуваних постанов, з посиланням на прийняття останніх у межах та на підставі наявних у НКРЕКП повноважень. Щодо ж не затвердження у грудні 2014 року та січні 2015 року «зелених» тарифів представником відповідача зазначено, що не перегляд (замороження) величини «зелених» тарифів у вказаний період було спрямовано на запобігання суттєвому зниженню існуючих розмірів «зелених» тарифів та недопущення неможливості виконання компаніями своїх зобов'язань, у тому числі і по кредитним угодам, з огляду на що, а також враховуючи положення розпоряджень Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №764-р, від 01.10.2014 року №915-р та від 08.12.2014 року №1195-р, НКРЕКП дійшла висновку про не доречність здійснення перегляду рівня «зелених» тарифів у зв'язку зі зміною офіційного курсу євро, до закінчення дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії.

Суд у судовому засіданні 27.04.2015 року на підставі ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), враховуючи відсутність потреби заслухати свідка чи експерта, ухвалив про перехід до розгляду справи у порядку письмового провадження.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Біоенергопродукт», у відповідності до наявної у матеріалах справи копії ліцензії серії АЕ №194742, є виробником електричної енергії.

Положеннями п. 2.2 статуту ТОВ «Біоенергопродукт», копія якого наявна у матеріалах справи, визначено, що предметом діяльності вказаного Товариства є виробництво електричної енергії. Крім того, вказаний вид економіної діяльності ТОВ «Біоенергопродукт» також вказаний в інформації з Єдиного державного реєстру.

В свою чергу, за твердженнями представника позивача, НКРЕКП не затверджено у грудні 2014 року та січні 2015 року величини «зелених» тарифів.

Натомість, дію п. 1 постанови НКРЕКП від 31.01.2015 року №105 «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію», якою з 01 лютого 2015 року встановлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, згідно з додатком (під номером №64 якого встановлено «зелені» тарифи для ТОВ «Біоенергопродукт»), зупинено оскаржуваною постановою НКРЕКП від 31.01.2015 року №157.

Так, постановою НКРЕКП від 31.01.2015 року №157 «Про зупинення дії пункту 1 постанови НКРЕКП від 31 січня 2015 року №105 та встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію в рамках тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» з посиланням на положення Законів України «Про електроенергетику» та «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», Указу Президента України від 10.09.2014 року №715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №372, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» та листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 31.01.2015 року №01/13-0216 зупинено дію п. 1 постанови НКРЕКП від 31.01.2015 року №105 «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію» та встановлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, згідно з додатком (під номером 64 якого для ТОВ «Біоенергопродукт» встановлено «зелені» тарифи). Пунктом 3 постанови від 31.01.2015 року №157 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 01.02.2015 року і діє до дня втрати чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії».

Надалі, постановою НКРЕКП від 27.02.2015 року №492 «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію» з 01 березня 2015 року встановлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, згідно з додатком, під номером №65 якого встановлено «зелені» тарифи для ТОВ «Біоенергопродукт».

При цьому, постановою НКРЕКП від 27.02.2015 року №493 «Про зупинення дії пункту 1 постанови НКРЕКП від 27 лютого 2015 року №492 та встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію в рамках тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» з посиланням на положення Законів України «Про електроенергетику» та «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», Указу Президента України від 10.09.2014 року №715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №372, розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» та листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 26.02.2015 року №01/32-0460 зупинено дію п. 1 постанови НКРЕКП від 27.02.2015 року №492 «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію» та встановлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, згідно з додатком (під номером 65 якого для ТОВ «Біоенергопродукт» встановлено «зелені» тарифи). Пунктом 3 постанови від 31.01.2015 року №157 передбачено, що ця постанова набирає чинності з 01.03.2015 року і діє до дня втрати чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії».

Вважаючи вказану вище бездіяльність щодо не затвердження у грудні 2014 року та січні 2015 року величини «зелених» тарифів та постанови №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.2015 року протиправними, позивач звернувся з позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, є Закон України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року №575/97-ВР (надалі - Закон №575/97).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону №575/97, державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплекс.

Державне регулювання діяльності в електроенергетиці провадиться шляхом формування тарифної політики відповідно до законодавства, надання ліцензій на здійснення окремих видів діяльності в електроенергетиці, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики та інших учасників ринку електричної енергії та встановлення відповідальності за порушення умов і правил здійснення ними діяльності в електроенергетиці та на ринку електричної енергії (ч. 1 ст. 11 Закону №575/97).

Органом державного регулювання діяльності в електроенергетиці є національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (ч. 2 ст. 11 Закону №575/97).

В свою чергу, положенням ст. 17-1 Закону №575/97 врегульоване питання щодо стимулювання виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії.

Так, у силу ч. 1 ст. 17-1 Закону №575/97, «зелений» тариф встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на електричну енергію, вироблену на об'єктах електроенергетики, у тому числі на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах) з альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за умови виконання вимог щодо місцевої складової, передбачених цим Законом.

Для об'єктів електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - виробленої лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), встановлена потужність яких перевищує 5 МВт, «зелений» тариф на вироблену ними електричну енергію встановлюється за умови відповідності будівництва таких об'єктів електроенергетики плану розвитку об'єднаної енергетичної системи України на наступні десять років (ч. 2 ст. 17-1 Закону №575/97).

«Зелений» тариф встановлюється для кожного суб'єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об'єкта електроенергетики (або для кожної черги будівництва електростанції (пускового комплексу) (ч. 3 ст. 17-1 Закону №575/97).

В свою чергу, Указом Президента України від 10.09.2014 року №715/2014 затверджено Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - Положення №715/2014), у відповідності до п. 1 якого Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президентові України і підзвітним Верховній Раді України. НКРЕКП є органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

НКРЕКП у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням (п. 2 Положення №715/2014).

При цьому, основними завданнями НКРЕКП, зокрема, є: державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, на ринках природного газу, нафтового (попутного) газу, газу (метану) вугільних родовищ та газу сланцевих товщ (далі - природний газ), нафти та нафтопродуктів, а також перероблення та захоронення побутових відходів (пп. 1 п. 3 Положення №715/2014) та забезпечення проведення цінової і тарифної політики у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін (пп. 5 п. 3 Положення №715/2014).

НКРЕКП у процесі виконання покладених на неї завдань взаємодіє в установленому порядку з іншими органами державної влади, допоміжними органами і службами, утвореними Президентом України, а також з органами місцевого самоврядування, відповідними органами іноземних держав і міжнародних організацій, підприємствами, установами, організаціями (п. 7 Положення №715/2014).

Рішення, прийняті НКРЕКП, оформлюються постановами і розпорядженнями. Рішення НКРЕКП, прийняті у межах її повноважень, обов'язкові до виконання суб'єктами природних монополій. Рішення НКРЕКП можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку (п. 13 Положення №715/2014).

Разом з тим, п. 1.9 Порядку встановлення, перегляду та припинення дії «зеленого» тарифу для суб'єктів господарської діяльності, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 02.11.2012 №1421 (надалі - Порядок №1421), передбачено, що розрахунковим місяцем для цілей цього Порядку є календарний місяць, на який встановлюється «зелений» тариф.

Рішення щодо встановлення «зелених» тарифів та фіксованих мінімальних розмірів «зеленого» тарифу для кожного виду альтернативної енергії приймаються НКРЕ на засіданні у формі відкритого слухання (далі - засідання НКРЕ). Такі рішення розміщуються на офіційному веб-сайті НКРЕ та публікуються в інформаційному бюлетені НКРЕ (п. 1.10 Порядку №1421).

З огляду на викладені вище законодавчі положення вбачається, що НКРЕКП, яка станом на момент розгляду справи судом, виконує функції державного регулювання у сфері електроенергетики, своїми рішеннями кожного розрахункового (календарного) місяця встановлює «зелений» тариф для кожного виду альтернативної енергії та для кожного суб'єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії.

Як вбачається з письмових заперечень представника відповідача проти позову, перегляд величини «зелених» тарифів у період грудень 2014 року - січень 2015 року не було здійснено, що, за твердженнями останнього, було спрямовано на запобігання суттєвому зниженню існуючих розмірів «зелених» тарифів та недопущення неможливості виконання компаніями своїх зобов'язань, у тому числі і по кредитним угодам, з огляду на що, а також враховуючи положення розпоряджень Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №764-р, від 01.10.2014 року №915-р та від 08.12.2014 року №1195-р, НКРЕКП дійшла висновку про не доречність здійснення перегляду рівня «зелених» тарифів у зв'язку зі зміною офіційного курсу євро, до закінчення дії тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії.

Водночас, виходячи зі змісту розпоряджень Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №764-р, від 01.10.2014 року №915-р та від 08.12.2014 року №1195-р, останні не містять приписів щодо не здійснення перегляду величини «зелених» тарифів у період грудень 2014 року - січень 2015 року. Натомість, у відповідності до положень п. 1.1 останніх, на НКРЕКП покладено забезпечення коригування тарифів на виробництво електричної енергії, зокрема виробникам, які працюють за ціновими заявками (шляхом встановлення обмеження граничної ціни системи, показників, що використовуються для визначення цін за маневреність та робочу потужність тощо), та величин «зеленого тарифу», що не свідчить про наявні у вказаних розпорядженнях обмеження щодо перегляду величини «зелених» тарифів у вказаний період.

Таким чином, суд дійшов висновку про наявну з боку відповідача протиправну бездіяльність щодо не затвердження у грудні 2014 року та січні 2015 року «зелених» тарифів для ТОВ «Біоенергопродукт», з огляду на що суд зобов'язує НКРЕКП затвердити «зелені» тарифи за грудень 2014 року та січень 2015 року для позивача.

Слід зазначити, що аналогічна позиція викладена в ухвалі Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2015 року у справі №826/19569/14 та у постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 17.06.2015 року у справі 826/2654/15.

Щодо позовної вимоги про визнання протиправними та недійсними з моменту прийняття постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.2015 року суд зазначає про наступне.

Як вбачається зі змісту оскаржуваних постанов, останні прийнято у зв'язку з наявними надзвичайними заходами на ринку електричної енергії, які вжиті, у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії», а також відповідних листів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України. При цьому, у п. 3 постанов №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.2015 року вказано, що останні діють до дня втрати чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії».

Так, п. 1.1 розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» з метою забезпечення надійної, безперебійної (стабільної) роботи об'єднаної енергетичної системи України, запобіганням аварійним ситуаціям та пошкодження електротехнічних установок, їх елементів та споруд встановлено погодитися з пропозицією Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо вжиття на ринку електричної енергії таких тимчасових надзвичайних заходів, зокрема, НКРЕКП, за зверненням Міністерства енергетики та вугільної промисловості - забезпечити, у тому числі коригування тарифів на виробництво електричної енергії, зокрема виробникам, які працюють за ціновими заявками (шляхом встановлення обмеження граничної ціни системи, показників, що використовуються для визначення цін за маневреність та робочу потужність тощо), та величин «зеленого тарифу».

Також, на підтвердження вищезазначеного, відповідачем надано суду копії листів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 31.01.2015 року №01/13-0216 та від 26.02.2015 року №01/32-0460, зі змісту яких вбачається, що Міністерство енергетики та вугільної промисловості України звернулося до НКРЕКП з проханням, зокрема, переглянути в сторону зменшення тарифи на відпуск електричної енергії сонячними електростанціями (для електроенергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання наземними об'єктами електроенергетики, введеними в експлуатацію по 31.03.2013 року включно) на 40% та на 55% відповідно.

Так, нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності ринку електричної енергії України та регулює відносини, що виникають у процесі його функціонування, є Закон України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» від 24.10.2013 року №663-VII (надалі - Закон №663).

Згідно ч. 1 ст. 29 Закону №663, у разі тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії внаслідок виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їхніх елементів, споруд, або внаслідок надзвичайних ситуацій Кабінет Міністрів України має право приймати рішення щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів із подолання наслідків такої ситуації відповідно до затвердженого ним порядку.

Надзвичайні заходи, зокрема, можуть передбачати обмеження цін на ринку електричної енергії (п. 1 ч. 2 ст. 29 Закону №663).

Рішення щодо вжиття надзвичайних заходів на ринку електричної енергії приймається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, щодо виникнення порушення нормальної роботи ринку електричної енергії за результатами моніторингу ринку електричної енергії (ч. 3 ст. 29 Закону №663).

На виконання положень ст. 29 Закону №663 постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року №372 затверджено Порядок вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії (надалі - Порядок №372), який визначає підстави та процедуру прийняття рішень про вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії через виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їх елементів, споруд або внаслідок надзвичайних ситуацій (далі - тимчасові надзвичайні заходи).

Тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть, зокрема, передбачати обмеження цін на ринку електричної енергії (пп. 1 п. 3 Порядку №372).

Рішення про вжиття тимчасових надзвичайних заходів приймається Кабінетом Міністрів України за поданням Міненерговугілля або НКРЕ (п. 6 Порядку №372).

Таким чином, виходячи зі змісту наведених вище положень Закону №663 та Порядку №372 вбачається, що рішення про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії вживаються Кабінетом Міністрів України за поданням Міненерговугілля або НКРЕКП, зокрема й обмежень, викладених в оскаржуваних постановах, які застосовані у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії», яке не є предметом оскарження у даній справі, а, відтак, з урахуванням того, що НКРЕКП, у відповідності до п. 2 Положення №715/2014, у своїй діяльності керується, зокрема, актами Кабінету Міністрів України, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи оскаржувані постанови, діяв у межах та на підставі наявних у нього повноважень, керуючись положеннями розпорядження Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії», яке діяло станом на момент прийняття оскаржуваних постанов, з огляду на що, враховуючи заявлений предмет та підстави позову суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними та недійсними з моменту прийняття постанов НКРЕКП №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.2015 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, суд, оцінюючи спірні бездіяльність та рішення відповідача, виходить з критеріїв оцінки рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, встановлених ч. 3 ст. 2 КАС України, до яких, зокрема, відносяться вчинення дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для вчинення та прийняття останніх.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, щодо не затвердження у грудні 2014 року та січні 2015 року «зелених» тарифів для Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» (ідентифікаційний код: 36687375, адреса: 47721, Тернопільська обл., Тернопільський район, село Підгородне, вул. Пасічна, 8, кв. 1).

3. Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердити «зелені» тарифи за грудень 2014 року та січень 2015 року для Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» (ідентифікаційний код: 36687375, адреса: 47721, Тернопільська обл., Тернопільський район, село Підгородне, вул. Пасічна, 8, кв. 1).

4. В іншій частині позову відмовити.

5. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» (ідентифікаційний код: 36687375, адреса: 47721, Тернопільська обл., Тернопільський район, село Підгородне, вул. Пасічна, 8, кв. 1) судові витрати у розмірі 48,72 грн. (сорока восьми грн. 72 копійки) з Державного бюджету України.

Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до апеляційної інстанції в порядку та строки, передбачені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок