Постанова № 4609567, 04.06.2009, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
04.06.2009
Номер справи
2а-5427/09/10/0170
Номер документу
4609567
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

04.06.09Справа №2а-5427/09/10/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Кудряшової А.М. ,

при секретарі судового засідання - Дєрюшкової І.А.,

за участю представників сторін:

прокурора - Кулібаба С.Є., посвідчення №07121;

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Заступника прокурора м. Феодосії АР Крим в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія

до Відкритого акціонерного товариства "Бухта Двуякірна"

про стягнення заборгованості

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора м. Феодосії АР Крим 10 квітня 2009 року звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АРК до Відкритого акціонерного товариства "Бухта Двуякірна" про стягнення на користь позивача заборгованості по фінансовим санкціям (штрафним санкціям та пені) в сумі 4069грн.29коп., а також по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах, за березень 2009 року за списком №1 у розмірі 5541грн.34коп., за списком №2 у розмірі 3873грн.35коп., а взагалі - 13483грн.98коп. Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем не сплачена заборгованість по фінансовим санкціям (штрафним санкціям та пені), що застосовані на підставі рішення №174 від 20.02.2009 року, яке отримано відповідачем у встановленому порядку, а також по розрахункам по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах, за березень 2009 року за списком №1 та списком №2, що були отримані відповідачем в січні 2009 року.

Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві, та просив стягнути з відповідача зазначену суму заборгованості у повному обсязі.

Позивач та відповідач у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином рекомендованою кореспонденцією (поштове повідомлення - а.с.21) та під розписку (а.с.19), про причини неприбуття не повідомили; позивач надав клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.22); відповідач клопотання про розгляд справи без участі представника відповідача не надав, про причини неприбуття не повідомив.

Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості участі його представника у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі представника відповідача, заслухавши думку прокурора, який наполягав на розгляді справи, керуючись ст.128 КАС України, вважає можливим розглянути справу на підставі наявних доказів за відсутності представників позивача та відповідача.

Дослідивши подані документи та матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлене наступне.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 5 Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” №1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон) всі відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, організація та порядок здійснення управління в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Контроль за правильним нарахуванням, своєчасним та повним перерахуванням та надходженням страхових внесків, інших платежів, здійснюється органами Пенсійного фонду. Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 64, абзацу 8 частини 3 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду з позовами про стягнення недоїмки.

Згідно з п.1 частини 1 статті 14 Закону страхувальниками визнаються роботодавці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Частиною 1 статті 15 Закону визначено, що платниками страхових внесків є страхувальники, зазначені у статті 14 Закону.

Відкрите акціонерне товариство “Бухта Двуякірна” (код ЄДРПОУ 14312513, юридична адреса: 98184, АР Крим, м. Феодосія, смт. Орджонікідзе, вул. Леніна, буд.20) зареєстровано як юридична особа 24 січня 2007 року Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим, дані внесені до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України (номер запису про державну реєстрацію 11451230000001281 а.с.7), що підтверджено Довідкою Відділу статистики у м. Феодосія АР Крим №58/01-29-53/487 від 30.01.2007 р. (а.с.8) та Статутом відповідача (а.с.5-6).

Судом встановлено, що ВАТ “Бухта Двуякірна” зареєстровано як платник в Управлінні ПФУ в м. Феодосія АРК за реєстраційним номером №07-01-0055.

Таким чином, відповідач є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Згідно з пунктами 4, 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" страхувальник зобовязаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом; нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені строки та в повному обсязі страхові внески. Частиною 6 статті 20 даного Закону встановлено, що страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду. Базовий період для виду страхувальника, до якого відноситься відповідач, встановлений зазначеною нормою закону - один календарний місяць.

Відповідно до частини 10 статті 20 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені Законом. Право застосування фінансових санкцій згідно пункту 6 частини 1 статті 64 даного Закону надано територіальним органам Пенсійного фонду. Частиною 17 статті 106 встановлено, що від імені виконавчих органів Пенсійного фонду накладати фінансові санкції мають право начальники управлінь Пенсійного фонду в районах.

Відповідно до частини 13 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" про нарахування пені та накладення штрафів, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду виносять рішення.

Рішенням №174 від 20 лютого 2009 року "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органами Пенсійного фонду" до ВАТ “Бухта Двуякірна”застосовано стягнення штрафу у розмірі 3889 гривень 57 копійки за затримку сплати страхових внесків та нарахована пеня у розмірі 179 гривень 72 копійки за період з 22.12.2008 року по 30.12.2008 року (а.с.9).

Зазначене рішення було вручено відповідачу 18 листопада 2008 року, що підтверджується підписом посадової особи відповідача на рішенні.

Відповідно до пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених сум у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Розрахунок фінансових санкцій у разі несвоєчасної сплати страхових внесків здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника, як встановлено абзацом 3 підпункту 9.3.2. пункту 9.3. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663.

Судом встановлено, що розрахунок штрафних санкцій позивачем здійснений відповідно до діючого законодавства, що підтверджується розрахунками фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача (а.с.10).

Таким чином, загальний розмір штрафних санкцій, який підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 22.12.2008 року по 30.12.2008 року, складає 3889 гривні 57 копійок.

Відповідно до частини 1 статті 106 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобовязані самостійно сплатити їх з нарахуванням пені в розмірах, визначених законом. Згідно з частиною 8 статті 106 даного Закону одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Судом встановлено, що розрахунок пені позивачем здійснений на підставі чинних нормативно-правових актів, що підтверджується розрахунком фінансових санкцій та пені по особовому рахунку відповідача (а.с.10).

Таким чином, розмір пені, яка підлягає сплаті відповідачем за несвоєчасне перерахування страхових внесків за період з 22.12.2008 року по 30.12.2008 року, складає 179 гривень 72 копійки.

Цей факт також підтверджується розрахунком вимог (а.с.4), відповідно до якого відповідач має заборгованість за рішенням №174 від 20.02.2009 року на загальну суму 4069 гривень 29 копійок, та клопотанням позивача від 04.06.2009 року за підписом в.о. начальника Управління (а.с.22), згідно з яким станом на 04.06.2009 року заборгованість відповідачем не погашена.

Відповідно до ст.8 Закону України "Про пенсійне забезпечення" виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в частині пенсій, призначених згідно п.б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до розділу 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно пункту 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за №64/8663) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:

а) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

б) для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:

20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;

30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;

40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;

50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;

60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;

70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;

80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;

90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;

100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.

Відповідно до пункту 6.4. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Судом встановлено, що 20.01.2009 р. УПФУ м. Феодосія АРК надіслало відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, які підлягають відшкодуванню з січня 2008 року в розмірі 5541грн.34коп. по списку №1; в розмірі 3873грн.35коп. по списку №2, в загальній сумі 9414грн.69коп. (а.с.11-13). Зазначені розрахунки отримані відповідачем 22.01.2009 р. (поштове повідомлення - а.с.14).

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пункту “а” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників) з січня 2009 року (а.с.11) ВАТ “Бухта Двуякірна” зобовязана відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсії громадянам ОСОБА_1. в розмірі 715грн.66коп., ОСОБА_2. в розмірі 959грн.31коп., ОСОБА_3. в розмірі 1360грн.43коп., ОСОБА_4. в розмірі 813грн.25коп., ОСОБА_5. в розмірі 1692грн.69коп., на загальну суму 5541грн.34коп.

Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” з січня 2009 року (а.с.12) ВАТ “Бухта Двуякірна” зобовязана відшкодувати Управлінню Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсії громадянам ОСОБА_6, що склали на місяць 586грн.98коп., ОСОБА_7. 122грн.93коп., ОСОБА_8. 937грн.41коп., ОСОБА_9 231грн.95коп., ОСОБА_10. 641грн.75коп., ОСОБА_11. 206грн.23коп., ОСОБА_12. 596грн.25коп., на загальну суму 3323грн.50коп. В даному розрахунку також зазначено, що сума, яка підлягає відшкодуванню в строк до 26.01.2009 р., становить 4351грн.65коп., з лютого 2009 року до відшкодування - 3200грн.57коп. щомісячно до 25 числа (ОСОБА_7. знятий з обліку у звязку з досягненням пенсійного віку).

Зазначені розрахунки були отримані відповідачем 22.01.2009 року, що підтверджується поштовим повідомленням (а.с.14).

Таким чином, судом встановлено, що за березень 2008 року відповідач повинен був відшкодувати позивачу за списком №1 5541грн.34коп., за списком №2 3873грн.35коп., що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та розрахунком вимог (а.с.4). Згідно з зазначеним розрахунком вимог та клопотанням позивача від 04.06.2009 року за підписом в.о. начальника Управління (а.с.22), згідно з яким станом на 04.06.2009 року заборгованість відповідачем не погашена.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомлені місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Таким чином, відповідач повинен відшкодувати понесені позивачем витрати на виплату та доставку пенсій за березень 2009 року у розмірі 9414грн.69коп. до 25.03.2009 року.

Суд враховує, що відповідно до частини 12 статті 20 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника та мають пріоритет перед всіма іншими зобовязаннями, у тому числі із сплати податків та інших обовязкових платежів.

Приймаючи до уваги, що у матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідачем зазначена заборгованість по фінансовим санкціям (штрафним санкціям та пені) в сумі 4069грн.29коп. та по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсій, призначених на пільгових умовах, за березень 2009 року за списком №1 у розмірі 5541грн.34коп., за списком №2 у розмірі 3873грн.35коп., а взагалі - 13483грн.98коп. станом на день розгляду справи погашена, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі в сумі 13483 гривні 98 копійок.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Судом 04 червня 2009 року оголошена вступна та резолютивна частини постанови, у повному обсязі постанову складено 09 червня 2009 року.

Керуючись ст.ст.160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Бухта Двуякірна” (код ЄДРПОУ 14312513, 98184, АР Крим, м. Феодосія, смт. Орджонікідзе, вул. Леніна, буд.20) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Феодосія АР Крим заборгованість по фінансовим санкціям (штрафним санкціям і пені) та фактичним витратам на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в сумі 13483 (тринадцять тисяч чотириста вісімдесят три) гривні 98 копійок.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складення у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набирає законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня проголошення постанови до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим Кудряшова А.М.