УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2015 р.Справа № 820/1649/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Філатова Ю.М.
Суддів: Водолажської Н.С. , Калиновського В.А.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2015р. по справі № 820/1649/15
за позовом Старобільської об' єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів в Луганській області
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз"
про стягнення суми,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Луганській області, звернувся до з адміністративним позовом до відповідача, Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз", та прсив стягнути кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" (код ЄДРПОУ 05451150, юридична адреса: вул. Гагаріна,87, м.Сєвєродонецьк, Луганська область) податкову заборгованість у сумі 1873548,27 грн. (один мільйон вісімсот сімдесят три тисячі п'ятсот сорок вісім грн. 27 коп.)
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2015р. по справі №820/1649/15 вимоги позивача були задоволені. Стягнуто кошти з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" (код ЄДРПОУ 05451150, юридична адреса: вул. Гагаріна,87, м. Сєвєродонецьк, Луганська область) на користь Державного бюджету України податкову заборгованість у сумі 1873548 грн. 27 коп.
Не погоджуючись з постановою Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2015р. по справі №820/1649/15 відповідач подав апеляційну скаргу, просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, вважає, що судом першої інстанції порушені норми права.
Справа розглядається в порядку письмового провадження у відповідності до ч.4 ст. 196, п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши суддю - доповідача колегія суддів дійшла висновку, що підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні виходячи з наступного.
Відповідно Довідки з єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України, юридична особа ПАТ "Луганськгаз" внесена до ЕДРПОУ з кодом 05451150.
ПАТ "Луганськгаз" знаходиться на обліку у Старобільскій ОДНІ, як платник податків за неосновним місцем обліку.
Згідно даних про відокремлені підрозділи у ПАТ "Луганськгаз" обліковуються наступні філії: Старобільське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства - філія Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" ідентифікаційний код 20188336, правовий статус суб'єкта - без права юридичної особи; Старобільське МРУЕГГ ПАТ "Луганськгаз" 25.06.1997 року взято на податковий облік в Старобільській ОДПІ; Новопсковське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства - філія Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" Ідентифікаційний код 20188323, правовий статус суб'єкта - без права юридичної особи; Новопсковське МРУЕГГ ПАТ "Луганськгаз" 31.07.1995 року взято на податковий облік в Новопсковському віддленні Старобільської ОДПІ; Марківське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства - філія Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" Ідентифікаційний код 20188313, правовий статус суб'єкта - без права юридичної особи; Марківське МРУЕГГ ПАТ "Луганськгаз" 27.01.1995 року взято на податковий облік в Марківському відділенні Старобільській ОДПІ.
Згідно пп. 1.5.1, п.п. 1.5.2 п. 1.5 Статуту ПАТ "Луганськгаз" є юридичною особою та має право набувати майнові і особисті немайнові права нести обов'язки, бути позивачем та відповідачем у суді.
Стаття 67 Конституції України встановлює обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 4.1.1. пункту 4.1 статті 4 Податкового кодексу України (далі-ПКУ) визначено, що кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу.
Підпунктом 4.1.3. пункту 4.1 статті 4 ПКУ встановлено невідворотність настання визначеної законом відповідальності у разі порушення податкового законодавства.
Пунктом 14.1.175 ст.14 ПКУ визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно положень п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПКУ платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.36.1, п.36.2 ст.36 ПКУ податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Пунктом 38.1 статті 38 ПКУ визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Відповідно до вимог п.49.16 ст.49 ПКУ платник податків зобов'язаний сплатити податкове зобов'язання, яке самостійно визначене ним у такій податковій декларації, протягом строків, установлених ПКУ.
Згідно до п. 59.1 ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Строки сплати податкового зобов'язання платниками податку на прибуток визначені абзацом 4 п.57.1 ст. 57 ПКУ, згідно з яким платники податку на прибуток (крім новостворених виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ та платників податку, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 100 млн. грн..) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний період (податковий рік) без подання податкової декларації.
Податкова декларація та розрахунок щомісячних авансових внесків за базовий звітний (податковий) рік подаються протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошового зобов'язання.
При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи З березня поточного звітного (додаткового) року по лютий наступного звітного (податкового ) року включно.
Згідно п. 152.4. ст.125 ПКУ визначається порядок нарахування податку в разі наявності відокремлених підрозділів у складі платника податку - юридичної особи.
Платник податку, який має у своєму складі відокремлені підрозділи, розташовані на території іншої, ніж такий платник податку, територіальної громади може прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку та сплачувати податок за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, а також за своїм місцезнаходженням, визначений згідно з нормами цього розділу та зменшений на суму податку, сплаченого за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.
Сума податку на прибуток відокремлених підрозділів за відповідний звітний (податковий) період визначається розрахунково виходячи із загальної суми податку, нарахованого платником податку, розподіленого пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів такого платника податку в загальній сумі витрат цього платника податку.
Вибір порядку сплати податку на прибуток, визначеного цим підпунктом, здійснюється платником податку самостійно до 1 липня року, що передує звітному, про що повідомляються контролюючі органи за місцезнаходженням такого платника податку та його філій (відокремлених підрозділів).
Зміна порядку сплати податку протягом звітного року не дозволяється. При цьому відокремлені підрозділи подають контролюючому органу за своїм місцезнаходженням розрахунок податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку, форма якого встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику, виходячи з положень цього пункту. Рішення про сплату консолідованого податку поширюється також на відокремлені підрозділи, створені таким платником податку протягом будь-якого часу після такого повідомлення.
У разі якщо станом на 1 січня звітного року платник податку не мав відокремлених підрозділів, але створив відокремлений підрозділ (підрозділи) в будь-який час протягом такого звітного року, такий платник податку має право прийняти рішення щодо сплати консолідованого податку в такому звітному році. Платник податку повідомляє контролюючі органи про прийняття такого рішення протягом 20 днів з моменту його прийняття. У разі прийняття платником податку такого рішення обраний ним порядок сплати податку застосовується до зміни платником податку такого рішення та не потребує щорічного підтвердження.
Відповідальність за своєчасне та повне внесення сум податку до бюджету за місцезнаходженням відокремлених підрозділів несе платник податку, у складі якого знаходяться такі відокремлені підрозділи.
У разі якщо платник податку, який прийняв рішення про сплату консолідованого податку, сплачує авансовий внесок з податку згідно з підпунктом 153.3.2 пункту 153.3 статті 153 цього Кодексу, такий авансовий внесок сплачується за місцезнаходженням юридичної особи та її відокремлених підрозділів пропорційно питомій вазі суми витрат відокремлених підрозділів, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування відповідно до положень цього розділу, в загальній сумі таких витрат цього платника податку, визначених у останній податковій звітності, поданій таким платником податку.
Станом на 31.01.2015 Відповідач допустив податкову заборгованість у сумі 1 873 548,27 грн. (один мільйон вісімсот сімдесят три тисячі п'ятсот сорок вісім грн. 27 коп.) з яких 1 873 113 ,00 грн. основного боргу та 435,27 грн. - пені нарахованої згідно п. 129.1 ст.129 ПКУ.
Податковий борг допущено по наступним філіям ПАТ "Луганськгаз": По Старобільському МРУЕГГ у сумі 744231,80 грн. основний борг - 743889,00 грн. та пеня 342,80 грн. по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств.
Податковою декларацією з розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за 2013 рік, яка надана Відповідачем до Старобільської ОДПІ 28.02.2014 задекларована щомісячна сума авансового внеску на 2014 рік у розмірі 134976,00 грн.
Заборгованість виникла у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Відповідачем в податковій декларації з розрахунку податку на прибуток за 2013 рік (копія розрахунку додається);
-по строку сплати до 30.08.2014 у сумі -105276,00 грн., (з урахуванням переплати у сумі 29700,0 грн. та часткової сплати 24.09.2014 у сумі 36267,0 грн.)
-по строку сплати до 30.09.2014 у сумі - 134976,00 грн.,
-по строку сплати до 30.10.2014 у сумі - 134976,00 грн.,
-по строку сплати до 30.11.2014 у сумі - 134976,00 грн.,
-по строку сплати до 30.12.2014 у сумі - 134976,00 грн.,
-по строку сплати до 30.01.2015 у сумі - 134976,00 грн.,
Старобільською ОДПІ було сформовано податкову вимогу від 10.09.2014 №55, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням до Старобільського МРУЕГГ ПАТ "Луганськгаз" та вручено уповноваженій особі 25.09.2014 (копія податкової вимоги та докази відправки містяться в матеріалах справи).
По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума не перерахована до бюджету.
По Новопсковському МРУЕГГ у сумі 582582,00 грн. по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств.
Податковою декларацією з розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за 2013 рік, яка надана Відповідачем до Новопсковського відділення Старобільської ОДПІ 03.03.2014 задекларована щомісячна сума авансового внеску на 2014 рік у розмірі 97097,00 грн.
Заборгованість виникла у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Відповідачем в податковій декларації з розрахунку податку на прибуток за 2013 рік (копія розрахунку додається);
-по строку сплати до 30.08.2014 у сумі - 97097,00 грн.,
-по строку сплати до 30.09.2014 у сумі - 97097,00 грн.,
-по строку сплати до 30.10.2014 у сумі - 97097,00 грн.,
-по строку сплати до 30.11.2014 у сумі - 97097,00 грн.,
-по строку сплати до 30.12.2014 у сумі - 97097,00 грн., по строку сплати до 30.01.2015 у сумі - 97097,00 грн.,
Старобільською ОДПІ було сформовано податкову вимогу від 10.09.2014 №12, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням до Новопсковського МРУЕГГ ПАТ "Луганськгаз" та вручено уповноваженій особі 22.09.2014 (копія податкової вимоги та докази відправки додаються).
По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума не перерахована до бюджету.
По Марківському МРУЕГГ у сумі 546734,47 грн. основний борг - 546642,00 грн. та пеня -
92,47 грн. по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств.
Податковою декларацією з розрахунку податкових зобов'язань щодо сплати консолідованого податку на прибуток підприємства за 2013 рік, яка надана Відповідачем до Марківського відділення Старобільської ОДПІ 28.02.2014 задекларована щомісячна сума авансового внеску на 2014 рік у розмірі 92607,00 грн. (копія розрахунку додається)
Заборгованість виникла у зв'язку з несплатою грошового зобов'язання самостійно визначеного Відповідачем в податковій декларації з розрахунку податку на прибуток за 2013 рік (копія розрахунку додається);
-по строку сплати до 30.08.2014 у сумі - 92607,00 грн., (з урахуванням часткової сплати
26.09.2014 у сумі 9000,00 грн.)
-по строку сплати до 30.09.2014 у сумі - 92607,00 грн.,
-по строку сплати до 30.10.2014 у сумі - 92607,00 грн.,
-по строку сплати до 30.11.2014 у сумі - 92607,00 грн.,
-по строку сплати до 30.12.2014 у сумі - 92607,00 грн.,
-по строку сплати до 30.01.2015 у сумі - 92607,00 грн.,
Старобільською ОДПІ було сформовано податкову вимогу від 10.09.2014 №12, яку направлено поштою з рекомендованим повідомленням до Марківського МРУЕГГ ПАТ "Луганськгаз" та вручено уповноваженій особі 18.09.2014 (копія податкової вимоги та докази відправки додаються).
По закінченню встановленого законом терміну сплати податків вказана сума не перерахована до бюджету.
Відповідно до п. 95.1 та п. 95.2 ст. 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Згідно з п. 20.1.19 п.п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу.
Підпунктом 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
При зазначених обставинах, вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.
Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України, який набрав чинності 01 січня 2011 року, визначено, що органи державної податкової служби, окрім іншого, мають право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже позивач є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства.
Відповідач в апеляційній скарзі посилається на наявність сертифікату (висновку) Торгівельно - промислової палати України про форс - мажорні обставини (обставини не переборної сили) від 02.10.2014р. №749, відповідно до висновку якого Торгівельно - промислова палата засвідчила настання форс - мажорних обставин (обставин непереборної сили) для відповідача при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів з 01.07.2015р. на невизначений термін до закінчення дій цих обставин.
Проте аналіз зазначеного сертифікату дозволяє зробити висновок, що він складений у відповідності до п.п.100.4 і 100.5 ст. 100 ПК України, яка регулює порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків і у даному випаду не може бути застосована.
На підставі викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, п. 1 ч. 1 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Луганськгаз" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 23.03.2015р. по справі № 820/1649/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя (підпис)Філатов Ю.М.Судді(підпис) (підпис) Водолажська Н.С. Калиновський В.А.