УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2015 р.Справа № 592/9553/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Яковенка М.М.
Суддів: Лях О.П.,Старосуда М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 08 травня 2015 року по справі № 592/9553/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернулась до Ковпаківського районного суду м. Суми з позовом до Управління пенсійного фонду України в м. Сумах (далі-відповідач), в якому просила визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії та її перерахунках; зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії на підставі ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла у 2010 році) з 05 березня 2010 року в розмірі 88% місячного заробітку, наданого Прокуратурою Сумської області для призначення пенсії та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Прокуратури Сумської області від 18 липня 2012 року №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум; зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 12 березня 2014 року в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Національної академії прокуратури України від 11 березня 2014 року №31/1/37-вих.14 та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 жовтня 2014 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії ОСОБА_1 та її перерахунку.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла у 2010 році) з 05 березня 2014 року в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого Прокуратурою Сумської області для призначення пенсії, та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 05 березня 2014 року в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Прокуратури Сумської області від 18 липня 2012 року №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 05 березня 2014 року в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Національної академії Прокуратури України від 11 березня 2014 року №31/1/37-вих.14 та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року апеляційні скарги УПФ України в м. Суми та ОСОБА_1 залишено без задоволення, постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 14 жовтня 2010 року по справі № 592/9553/14-а залишено без змін (а.с.80-83).
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 22 вересня 2014 року про призначення справи до судового розгляду, за позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобовязання до перерахунку пенсії та проведення нарахування в частині вимог з 05 березня 2010 року по 04 березня 2014 року включно залишено без розгляду.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2014 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково. Ухвалу Ковпаківського районного суду м. Суми від 22 вересня 2014 року по справі 592/9553/14-а скасовано, а справу направлено до суду 1 інстанції для продовження розгляду справи (а.с.84-85).
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 січня 2015 року поновлено ОСОБА_1 пропущений з поважних причин строк звернення до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними, зобовязання до перерахунку пенсії та проведення нарахування, призначивши справу до судового розгляду на 14.00 год. 19 лютого 2015 року.
Відповідач, не погодившись з ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 січня 2015 року, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати ухвалу Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 січня 2015 року та залишити без розгляду позовні вимоги.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 19 лютого 2015 року у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Сумах на ухвалу Ковпаківського районного суду м. Суми від 26 січня 2015 року відмовлено.
За наслідками розгляду в частині позовних вимог, які залишались без розгляду та були скасовані судом апеляційної інстанції, Постановою Ковпаківського районного суду м. Суми від 08 травня 2015 року позов задоволено (а.с.127-128).
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в м. Сумах при призначенні пенсії ОСОБА_1 та її перерахунку.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести нарахування пенсії на підставі ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції, що діяла у 2010 році) з 05 березня 2010 року в розмірі 88 % місячного заробітку, наданого Прокуратурою Сумської області для призначення пенсії, та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок пенсії з 01 липня 2012 року в розмірі 88% місячного заробітку, визначеного в довідці Прокуратури Сумської області від 18 липня 2012 року №18-3.зп. та виплату в зазначених вище розмірах з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач посилаючись на неповне зясування обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 08 травня 2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с.133-134).
Розгляд справи здійснювався в порядоку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України. Колегія суддів вважає за можливе провести розгляд справи без участі сторін та прийняти рішення за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач з 01.03.1996 року працювала на різних посадах в органах прокуратури Сумської області.
15.10.2010 року звільнена з посади старшого помічника прокурора області в порядку переведення на роботу до Національної академії Прокуратури України.
11.03.2014 року звільнена з посади за власним бажанням у звязку з виходом на пенсію за вислугу років.
З 18.03.2010 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах, як отримувач пенсії з 05.03.2010 року відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Зазначені обставини не є спірними в межах справи, та вже є такими, що встановлені вищенаведеними судовими рішеннями.
Позивачеві була обрахована пенсія відповідно до ч. 4 ст. 50-1 Закон України "Про прокуратуру", так як 20 років вислуги, які передбачені у ч. 1 ст. 50-1 зазначеного Закону у позивача відсутні, в наявності лише 14 років 5 днів на посаді прокурора.
31 травня 2012 року прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 505 "Про впорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури", якою підвищено заробітну плату працівників прокуратури і в липні 2012 року позивач звернулась до управління для проведення перерахунку пенсії. Управлінням на підставі п. 13 та п. 2 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" було проведено перерахунок пенсії в розмірі 56% (14 років*80%/20 років) від місячної заробітної плати 7808,79 грн. і склала 4372,92 грн.
Чинна на момент реалізації права позивача на пенсійне забезпечення редакція ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачала право на пенсію за вислугу років осіб, які безпосередньо перед зверненням за призначенням пенсії працюють в органах прокуратури чи в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України, а також осіб звільнених з прокурорсько-слідчих посад органів прокуратури за станом здоров'я, у зв'язку із скороченням чисельності або штату працівників та у зв'язку з обранням їх на виборні посади органів державної влади чи органів місцевого самоврядування (ч. 7 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»).
При зверненні у 2010 році до відповідача за призначенням пенсії за Законом України «Про прокуратуру» позивач продовжувала працювати прокурором, мала 29 повних років стажу, з них повних 14 років прокурором в прокуратурі. За таких умов відповідач повинен був призначити позивачеві пенсію згідно ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 88% місячної чинної заробітної плати (80% (за 10 років роботи прокурором) + 8% (2%х4 роки роботи прокурором більше 10 років) = 88 %), що одержана позивачем перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
За зверненням позивача відповідачем проведений з 01 липня 2012 року перерахунок пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників органів прокуратури».
З довідки прокуратури Сумської області від 18.07.2012 року №18-3.зп. вбачається, що з 14.06.2012 року фактична заробітна плата для перерахування пенсії за посадою прокурора складає 7808,79 грн.
Задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того що відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 23 грудня 2010 року, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної за місяць до звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Постановою КМУ № 505 від 31.05.12 р. "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" затверджені схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1 - 5 і надане право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці установлювати працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів.
Колегія суддів зазначає, що пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури, до яких законодавцем віднесено і позивачку, встановлено приписами ст. 51-1 Закону України "Про прокуратуру", якою було передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, в т.ч. зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2%, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку, що було встановлено Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 28.01.05 р.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.11 р., у ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" були внесені зміни: ч. 1 замінили двома частинами такого змісту: "Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: по 30.09.11 р. - 20 років, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років; з 01.10.11 р. по 30.09.12 р. - 20 років 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років 6 місяців; з 01.10.12 р. по 30.09.13 р. - 21 рік, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років; з 01.10.13 р. по 30.09.14 р. - 21 рік 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців; з 01.10.14 р. по 30.09.15 р. - 22 роки, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років; з 01.10.15 р. по 30.09.16 р. - 22 роки 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років 6 місяців; з 01.10.16 р. по 30.09.17 р. - 23 роки, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років; з 01.10.17 р. по 30.09.18 р. - 23 роки 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 13 років 6 місяців; з 01.10.18 р. по 30.09.19 р. - 24 роки, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років; з 01.10.19 р. по 30.09.20 р. - 24 роки 6 місяців, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 14 років 6 місяців; з 01.10.20 р. і пізніше - 25 років, в т.ч. стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 15 років. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.11 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, положення ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону № 3668-VI від 08.07.11 р. "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" є більш новими, порівняно з положеннями ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та за загальним правилом дії норм права у часі саме вони підлягали пріоритетному застосуванню при визначенні розміру відсотків, з яких призначається пенсія прокурору.
Прокурорам і слідчим, які мають одночасно право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їхнім вибором, у тому числі на умовах, передбачених ст. 37 Закону України "Про державну службу" (ч. 10 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Так, згідно ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.11 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.11 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст. 37-1 Закону України "Про державну службу").
Відповідно ч. 12, ч. 13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються органами Пенсійного фонду України і виплачуються в частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України. Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру").
Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.
Отже, перерахунок пенсії позивачу, з урахуванням стажу роботи на прокурорських посадах, при наявності права на такий перерахунок, повинно бути обчислено, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за перерахунком, тобто з 88 % від суми її місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог і, як наслідок, їх задоволення.
Відповідно до ст..200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі зясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 160, 167, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 211, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах - залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 08 травня 2015 року по справі №592/9553/14-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4