УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2015 р.Справа № 820/2605/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Жигилія С.П.
Суддів: Дюкарєвої С.В. , Перцової Т.С.
за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі № 820/2605/15
за позовом ОСОБА_1
до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції
третя особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по м. Коростеню реєстраційної служби Коростенського міськрайонного управління юстиції Житомирської області
про внесення змін до актового запису,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції (далі по тексту - відповідач, Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану РС ХМУЮ), в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:
- скасувати висновок "про внесення змін, доповнень у актовий запис цивільного стану" Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції від 28.01.2015 року;
- зобов'язати Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану про смерть №832 від 21.09.2007 року виданий міським відділом реєстрації актів цивільного стану Коростенського міськрайонного управління юстиції в Житомирській області шляхом виправлення прізвища померлого "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3" та видати позивачу виправлене свідоцтво про смерть.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2015 року залучено в адміністративній справі №820/2605/15 за позовом ОСОБА_1 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції про внесення змін до актового запису, в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м. Коростень реєстраційної служби Коростенського міськрайонного управління юстиції Житомирської області (11500, м. Коростень, вул. Грушевського, 60/2).
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі №820/2605/15 у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції, третя особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану м. Коростень реєстраційної служби Коростенського міськрайонного управління юстиції Житомирської області про внесення змін до актового запису - відмовлено.
Позивач, не погодившись із вказаною постановою, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, незаконність та необґрунтованість висновків суду, просив суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 30.04.2015р. по справі №820/658/15 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову ПП " ГЛАЗГО-08" відмовити у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, зокрема, зазначив, що існують всі підстави для встановлення юридичного факту, а саме можливим внесення доповнень до актового запису про смерть №832 від 21.09.2007 року виданий міським відділом реєстрації актів цивільного стану Коростенського міськрайонного управління юстиції в Житомирській області шляхом виправлення прізвища померлого "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", а тому позовні вимоги мають бути задоволені. Вважає, що суд ретельно не перевірив всі обставини справи щодо підстав для задоволення адміністративного позову, у зв'язку з чим, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.
В судовому засіданні підтримав доводи та вимоги, викладені в апеляційній скарзі.
Представники відповідача та третьої особи в судове засідання не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 4 ст. 196 КАС України, неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
З огляду на наведену норму, враховуючи, що відповідач та третя особа по справі належним чином повідомлені про дату, час та місце судового розгляду, колегія суддів вважає за можливе розглянути адміністративну справу без участі представників відповідача та третьої особи.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 10.10.2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова із відповідною заявою, за призначенням йому пенсії по втраті годувальника.
Проте, від управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова на адресу позивача надійшов лист з додатком, а саме Витягом з рішення від 13.01.2015 року.
Згідно вказаного рішення Пенсійного фонду, ОСОБА_1 було відмовлено у призначення пенсії по втраті годувальника згідно п.2 ч.2. статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Підставою, за якою позивачу було відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника було визначено те, що свідоцтво про смерть видано на ОСОБА_3, а всі документи надані заявником на ОСОБА_1.
В подальшому, позивач звернувся до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції з заявою про внесення змін до актового запису цивільного стану про смерть.
За наслідками розгляду заяви позивача Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції складено висновок від 28.01.2015 року про відмову у внесенні змін до актового запису про смерть №832 від 21.09.2007 року, складеного Коростенським міськрайонним управлінням юстиції в Житомирській області шляхом виправлення прізвища померлого з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3" - за відсутністю підстав.
Не погодившись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом про скасування вказаного висновку від 28.01.2015 року та зобов'язання Комінтернівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції внести зміни до актового запису цивільного стану про смерть №832 від 21.09.2007 року виданий міським відділом реєстрації актів цивільного стану Коростенського міськрайонного управління юстиції в Житомирській області шляхом виправлення прізвища померлого "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3" та видати позивачу виправлене свідоцтво про смерть.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що відсутні правові підстави для внесення змін до актового запису цивільного стану про смерть №832 від 21.09.2007 року виданого міським відділом реєстрації актів цивільного стану Коростенського міськрайонного управління юстиції в Житомирській області шляхом виправлення прізвища померлого "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", оскільки в матеріалах справи та державних органах які є відповідачем та третьої особою по справі відсутні відомості та копії документів, які б підтверджували факт не правильного написання прізвища ОСОБА_3. Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.
Спірні правовідносини щодо внесення змін до актового запису цивільного стану про смерть регулюються Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» № 2398-VI від 01.07.2010р., Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5.
Так, відповідно до частин 1-3 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті. Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться шляхом складення актових записів цивільного стану. Актовий запис цивільного стану - це документ органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану. Актовий запис цивільного стану складається у двох примірниках. Інформація про персональні дані фізичної особи, що містяться в актовому записі цивільного стану, є конфіденційною і не підлягає розголошенню.
Актовий запис цивільного стану є безспірним доказом фактів, реєстрація яких посвідчується, до спростування його в судовому порядку. Зразки актових записів цивільного стану затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 статті 6 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" визначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.
Вимогами частин 1-4, 6 статті 22 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.
За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому.
У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.
Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться за заявою: особи, щодо якої складено актовий запис; одного з батьків, опікуна, піклувальника дитини; опікуна недієздатної особи; спадкоємців померлого; представника органу опіки та піклування під час здійснення повноважень з опіки та піклування стосовно особи, яка має право на подання такої заяви.
Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається до відповідного органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених законодавством, - за місцем зберігання актового запису цивільного стану.
Зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису. У разі зберігання актового запису цивільного стану у державній архівній установі внесення змін безпосередньо до актового запису проводиться зазначеною установою за повідомленням відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Після внесення змін до актового запису цивільного стану заявнику повторно видається свідоцтво про державну реєстрацію акта цивільного стану.
Вимогами частини 5 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що правила проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання затверджуються Міністерством юстиції України.
Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану регулюється Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, що зареєстровані в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793 (далі за текстом - Правила).
Відповідно до п. 1.1. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.
Згідно п. 1.5. вказаних Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання заяви про внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання приймаються відділами державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, визначеному цими Правилами.
Згідно пунктів 2.7, 2.8 Правил на підтвердження достовірності представлених заявником документів про державну реєстрацію актів цивільного стану відділом державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичним представництвом чи консульською установою України додаються до матеріалів справи повні витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, копії відповідних актових записів цивільного стану, на підставі яких вирішується питання щодо необхідності внесення змін або відмови в цьому.
Якщо актовий запис цивільного стану, до якого потрібно внести зміни, зберігається в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України, то відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який прийняв заяву, надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису цивільного стану, яке в подальшому додається до повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян у відповідній справі. Копія актового запису цивільного стану направляється, якщо про необхідність її надіслання було зазначено у запиті.
У разі зберігання актового запису про народження, до якого потрібно внести зміни у зв'язку з визнанням батьківства, в архіві іншого відділу державної реєстрації актів цивільного стану України відділ, який прийняв заяву про визнання батьківства (рішення суду про визнання батьківства, про встановлення факту батьківства), у триденний строк надсилає відповідний запит щодо підтвердження відповідності відомостей у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян даним паперового носія актового запису. Повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян та отримане підтвердження додаються до заяви.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено в ході апеляційного розгляду, позивач звернувся до Комінтернівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції із заявою встановленого зразка та передбаченим законодавством пакетом документів з метою внесення змін до актового запису смерть №832 від 21.09.2007 року.
За результатами розгляду заяви Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції складено висновок від 28.01.2015 року про відмову у внесенні змін до актового запису про смерть №832 від 21.09.2007 року, складеного Коростенським міськрайонним управлінням юстиції в Житомирській області шляхом виправлення прізвища померлого з "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3" - за відсутністю підстав.
Так, зі змісту оскарженого висновку встановлено, що Комінтернівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Харківського міського управління юстиції було надіслано запит до Державного архіву Житомирської області щодо наявності актового запису про народження на ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Проте, згідно наявної у Державному архіві Житомирської області інформації, вказаний актовий запис відсутній.
Як вбачається з матеріалів справи, судом на адресу Відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Коростень реєстраційної служби Коростенського міськрайонного управління юстиції було направлено запит про надання належним чином завірених копій документів на підставі яких було здійснено актовий запис про смерть ОСОБА_3 №832 від 21.09.2007 року складеного Коростенським міськрайонним управлінням юстиції в Житомирській області.
Так, 20.05.2015 року на адресу суду надійшла відповідь від Відділу державної реєстрації актів цивільного стану м. Коростень реєстраційної служби Коростенського міськрайонного управління юстиції.
Разом з відповіддю було надано копію Актового запису про смерть №832 від 21.09.2007 року ОСОБА_3.
Колегія суддів звертає увагу на те, що зі змісту вказаного актового запису вбачається, що військовий квиток померлого не здано, крім того не пред'явлено паспорт заявника, зокрема, зазначено, що особою якій було видано вказаний актовий запис був ОСОБА_5.
Таким чином, ОСОБА_5 було отримано актовий запис без заперечень та зауважень щодо наявних та/або відсутніх помилок у зазначенні власного прізвища, чи прізвища померлої людини, що свідчить про підтвердження того, що прізвище померлого є «ОСОБА_3».
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Колегія суддів вказує на те, що позивачем ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції не надано належних доказів, які б підтверджували, факт правильного написання прізвища померлого саме "ОСОБА_3", а не "ОСОБА_3".
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відсутні правові підстави для внесення змін до актового запису цивільного стану про смерть №832 від 21.09.2007 року виданого міським відділом реєстрації актів цивільного стану Коростенського міськрайонного управління юстиції в Житомирській області шляхом виправлення прізвища померлого "ОСОБА_3" на "ОСОБА_3", оскільки в матеріалах справи та державних органах які є відповідачем та третьої особою по справі відсутні відомості та копії документів, які б підтверджували факт не правильного написання прізвища ОСОБА_3.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, колегія суддів вважає, що відповідач у спірних правовідносинах діяв на підставі та не у спосіб, що передбачені номами чинного законодавства.
Підсумовуючи вище викладене, колегія суддів приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є необґрунтованими, а відтак не підлягають задоволенню.
У відповідності до ст. 159 КАС України судове рішення повинне бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справа та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі № 820/2605/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Жигилій С.П.Судді Дюкарєва С.В. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 03.07.2015 р.