ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"01" липня 2015 р. м. Київ К/800/17986/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І.В. Бухтіярової І.О. Костенка М.І.
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2012 р.
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013 р.
у справі № 2а-10113/12/2070
за позовом публічного акціонерного товариства «Дослідний електромонтажний завод»
до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби
про визнання протиправними та незаконними дій, -
В С Т А Н О В И Л А:
У вересні 2012 року публічне акціонерне товариство «Дослідний електромонтажний завод» (далі - позивач, ПАТ «Дослідний електромонтажний завод») звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби (далі - відповідач, ДПІ у Зміївському районі Харківської області), в якому просило суд визнати протиправними та незаконними дії ДПІ у Зміївському районі Харківської області з проведення з 07.03.2012 р. по 20.03.2012 р. зустрічної звірки ПАТ «Дослідний електромонтажний завод» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ПП «Фірма «Вересень», їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2009 р. по 31.05.2010 р., за наслідками якої було складено довідку № 8/23/00110237 від 20.03.2012 р.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2012 р., яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013 р., адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії ДПІ у Зміївському районі Харківської області з проведення з 07.03.2012 р. по 20.03.2012 р. зустрічної звірки ПАТ «Дослідний електромонтажний завод» щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків ПП «Фірма «Вересень», їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2009 р. по 31.05.2010 р., за наслідками якої було складено довідку № 8/23/00110237 від 20.03.2012 р.; в іншій частині позовних вимог відмовлено; вирішено питання про судові витрати.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просив скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2012 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Позивач своїм процесуальним правом не скористався, заперечення на касаційну скаргу не надав.
Сторони в судове засідання 01.07.2015 р. не з'явились, про час та місце слухання справи належним чином повідомлялись, касаційну скаргу розглянуто в порядку письмового провадження на підставі положень статті 222 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, перевіривши повноту встановлення судовими інстанціями фактичних обставин справи та правильність застосування ними норм матеріального і процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач зареєстрований Зміївською районною державною адміністрацією Харківської області 05.05.1994 р. як юридична особа, про що зроблений запис № 14581200000000233, перебуває на податковому обліку у відповідача та з 18.07.1997 р. є платником податку на додану вартість.
У період з 07.03.2012 р. по 20.03.2012 р. посадовою особою ДПІ у Зміївському районі Харківської області згідно із пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України проведено зустрічну звірку ПАТ «Дослідний електромонтажний завод» з питань підтвердження господарських відносин із платником податків та зборів ПП «Фірма «Вересень», їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.03.2009 р. по 31.05.2010 р., за результатами якої складено довідку від 20.03.2012 р. № 8/23/00110237 згідно висновків якої: - первинні документи на поставку пестицидів та агрохімікатів, виписані ПАТ «Дослідний електромонтажний завод» на адресу підприємств-контрагентів: ПП «Великобагачанський комбікормовий завод», СФГ «Григорій», СФГ «Альтаір», СФГ «Меридіан», ПП «Довіра 1», СФГ «Серьогін» та ТОВ «Клок Агро» є такими, що не відповідають вимогам визначеним статтею 1, пунктом 2 статті 3, статтею 4, пунктами 1, 2 статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пункту 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за № 168/704; - у ПАТ «Дослідний електромонтажний завод» по взаємовідносинам з ПП «Фірма «Вересень» за період з 01.02.2009 р. по 16.01.2012 р. відсутній факт реального вчинення господарських операцій по придбанню пестицидів та агрохімікатів, та реалізації їх ПП «Великобагачанський комбікормовий завод», СФГ «Григорій», СФГ «Альтаір», СФГ «Меридіан», ПП «Довіра 1», СФГ «Серьогін» та ТОВ «Клок Агро»; - ПАТ «Дослідний електромонтажний завод» за період з 01.03.2009 р. по 31.05.2010 р. неправомірно відображено в податковому обліку господарські операції з контрагентами-покупцями: ПП «Великобагачанський комбікормовий завод», СФГ «Григорій», СФГ «Альтаір», СФГ «Меридіан», ПП «Довіра 1», СФГ «Серьогін», ТОВ «Клок Агро» та контрагентом-постачальником ПП «Фірма «Вересень».
Суд першої інстанції, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, частково задовольняючи позовні вимоги виходив з того, що дії податкового органу при проведенні зустрічної звірки позивача з питань підтвердження господарських відносин з ПП «Фірма «Вересень», за результатами якої складено довідку від 20.03.2012 р. № 8/23/00110237, є протиправними та не відповідають вимогам Податкового кодексу України щодо підстав, порядку та процедури проведення податкового контролю платника податку, вказавши при цьому на необґрунтованість та помилковість висновків викладених у зазначеній довідці.
Однак, колегія суддів Вищого адміністративного суду України не може погодитися з такими висновками судів попередніх інстанцій та вважає їх передчасними з огляду на наступне.
Відповідно до статті 2, пункту першого частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, якщо позивач вважає, що цими рішеннями, діями чи бездіяльністю його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав чи свобод.
Із наведених норм права випливає, що позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб'єкта владних повноважень.
Проте, ці рішення, дія або бездіяльність у будь-якому випадку повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно підпункту 62.1.3 пункту 6.2.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Так, пунктом 73.5 статті 73 Податкового кодексу України передбачено, що з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до пунктів 1, 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Згідно з пунктами 4-7 зазначеного Порядку орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку. Облік запитів на проведення зустрічних звірок у суб'єктів господарювання здійснюється органами державної податкової служби (як ініціаторами, так і виконавцями). У разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку. За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 р. № 236 затверджено Методичні рекомендації щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок.
Відповідно до пункту 4.6 таких рекомендацій, за результатами проведення зустрічної звірки складається Довідка про результати проведення зустрічної звірки у двох примірниках та реєструється в Журналі реєстрації довідок/актів не пізніше останнього робочого дня терміну, відведеного для проведення зустрічної звірки відповідно до пункту 3.2 або 4.5 Методичних рекомендацій.
Відповідно до пункту 5.1 Методичних рекомендацій, електронні копії підписаного керівником (заступником керівника) органу ДПС супровідного листа про результати проведення зустрічної звірки, складеної Довідки/Акта, інших документів та наданих суб'єктом господарювання матеріалів не пізніше наступного робочого дня від дати їх складання надсилаються до органу ДПС - ініціатора за допомогою ІС «Зустрічні звірки». У разі не підтвердження господарських відносин із суб'єктом господарювання зазначені матеріали (один примірник складених працівниками органу ДПС Довідки/Акта та належним чином завірені копії отриманих від суб'єкта господарювання матеріалів) одночасно із направленням електронних копій надсилаються органу ДПС - ініціатору поштою із повідомленням про вручення, при цьому отримана від суб'єкта господарювання інформація та її документальне підтвердження залишається органу ДПС - виконавцю.
З огляду на зазначене, складання довідок зустрічних звірок є службовою діяльністю працівників контролюючого органу на виконання своїх посадових обов'язків зі збирання доказової інформації щодо дотримання платником податків податкової дисципліни.
Самі по собі висновки, викладені у довідці, знаходяться за межами правового регулювання звірки, як способу реалізації повноважень податкового органу, надання яких є не притаманними для податкового органу, однак такі результати не створюють певних правових наслідків за своєю суттю.
Проведення зустрічної звірки може розглядатися як юридичний факт, який впливає на законні інтереси платника податків виключно у випадку коли дані, отримані за результатами проведення зустрічних звірок, можуть бути використані контролюючим органом як інформація про можливі порушення платником податків вимог податкового законодавства. Відповідна обставина, у свою чергу, згідно з підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу України є підставою для призначення податкової перевірки.
Таким чином, дії з проведення зустрічних звірок платника податків та оформлення такої звірки довідкою, з зазначенням висновків про відсутність реальності здійснення господарських операцій з контрагентами не створюють для платника жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни або припинення його прав та не породжують для нього будь-яких обов'язків.
Відповідно, позовні вимоги, спрямовані на оскарження дій посадових осіб контролюючих органів із проведення зустрічної звірки та оформлення такої звірки відповідною довідкою, задоволенню не підлягають.
Статтею 229 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
З огляду на викладене, судова колегія Вищого адміністративного суду України встановивши наявність обставин, що зумовлюють необхідність застосування нормативного припису статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України, приходить до висновку про скасування рішення судів попередніх інстанцій та прийняття нового про відмову у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 223, 229, 230, 232, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Зміївському районі Харківської області Державної податкової служби задовольнити.
Скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31.10.2012 р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.02.2013 р. у справі № 2а-10113/12/2070.
Прийняти нову постанову, якою в задоволені адміністративного позову - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, що встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) І.В. Приходько Судді: (підпис) І.О. Бухтіярова (підпис) М.І. Костенко