Постанова № 46040141, 24.06.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2015
Номер справи
803/491/15-а
Номер документу
46040141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2015 року Справа № 876/5190/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Курильця А.Р.,

суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Рембудуправління Вишків АТ» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції у Волинській області до Приватного акціонерного товариства «Рембудуправління Вишків АТ», третя особа Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації, про стягнення коштів,-

в с т а н о в и в :

Державна фінансова інспекція у Волинській області звернулася в суд із адміністративним позовом до ПАТ «Рембудуправління Вишків АТ», третя особа Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації, про стягнення коштів.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року позов задоволено. Стягнуто з ПАТ "Рембудуправління Вишків-АТ" в дохід Державного бюджету кошти за завищення вартості виконаних робіт в розмірі 151 314 гривень.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції ПАТ «Рембудуправління Вишків АТ» оскаржило її, подавши до Львівського апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу, в якій зазначає, що оскаржувана постанова є незаконна і необґрунтована та прийнята з неправильним застосуванням норм матеріального і процесуального права, недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими, при невідповідності висновків суду обставинам справи і підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову, оскільки вони згідно договору підряду від 27 серпня 2012 року виконали усі підрядні роботи в повному обсязі. Акти виконаних робіт за вересень 2013 року були підписані представником замовника - заступником начальника відділу технічного нагляду управління капітального будівництва Департаменту ЖКГ і будівництва Волинської ОДА ОСОБА_1 без будь-яких зауважень.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомленні про місце та час розгляду справи, а тому колегія суддів вважає можливим розглянути дану справу згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга ПАТ «Рембудуправління Вишків АТ» підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

Постановляючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з того, що Контрольно-ревізійним управлінням у Волинській області на підставі акту № 060-28/023 від 30.07.2014 року винесено вимогу від 29.08.2014 року № 03-060-13-15/6193 директору Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА про усунення порушень, виявлених ревізією, пунктом 5 якої зобов'язано Департамент відобразити в обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з підрядниками, зокрема з ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ», яка утворилась в результаті завищення вартості виконаних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району Волинської області на суму 151314 грн., а також провести претензійно-позовну роботу з підрядниками щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт. В судовому засіданні знайшли своє підтвердження доводи позивача щодо завищення відповідачем вартості виконаних підрядних по реконструкції дошкільного навчального закладу у с. Бузаки Камінь-Каширського району в сумі 151314 грн., а тому дані кошти слід стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету.

Проте колегія суддів не погоджується з вищевказаним рішенням суду, вважає таке помилковим, зважаючи на наступне.

Судом встановлено, що на виконання плану роботи Держфінспекції у Волинській області на ІІ квартал 2014 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Волинської обласної державної адміністрації за період з 01.04.2013 по 30.04.2014 року, про що складено акт ревізії № 060-28/023 від 30.07.2014 року, в якому зафіксовано ряд порушень чинного законодавства, в тому числі й ті, що є предметом даного судового розгляду.

Зокрема, вибірковою перевіркою обсягів виконаних підрядних робіт, проведеною шляхом контрольних обмірів та документальної перевірки виявлено невідповідність фактичних обсягів виконаних робіт підрядником ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» по реконструкції дитячого навчального закладу в с.Бузаки Камінь-Каширського району з обсягами, вказаними в актах виконаних робіт форми КБ-2в за вересень 2013 року, а саме:

- завищено обсяги робіт по забиванню швів між плитами перекриття цементно-вапняним розчином на 380 м (по акту №1 ) та на 310 м (по акту № 4 ); завищено обсяги робіт по перетиранню штукатурки стель сходових маршів на 412, 44 м.кв.; завищено обсяги робіт по поліпшеному штукатуренню цементно-вапняним розчином по каменю і бетону стін на 1759, 5 м.кв.; завищено обсяги робіт по утепленню цоколя мінеральними плитами та оздоблення декоративним розчином на 53, 4 м.кв.; завищено використання профілю цокольного на 106, 7 м; завищено використання плит теплоізоляційних мінераловатних на 58, 7 м.кв. В результаті проведеного розрахунку встановлено завищення вартості виконаних робіт в актах форми КБ-2 в за вересень 2013 року по об'єкту «реконструкція дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району» на загальну суму 151314 грн.

Контрольно-ревізійним управлінням у Волинській області на підставі акта № 060-28/023 від 30.07.2014 року винесено вимогу від 29.08.2014 року № 03-060-13-15/6193 директору Департаменту ЖКГ та будівництва Волинської ОДА про усунення порушень, виявлених ревізією, пунктом 5 якої зобов'язано Департамент відобразити в обліку дебіторську заборгованість по розрахунках з підрядниками, зокрема з ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ», яка утворилась в результаті завищення вартості виконаних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у селі Бузаки Камінь-Каширського району Волинської області на суму 151314 грн., а також провести претензійно-позовну роботу з підрядниками щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або виконання відповідного обсягу робіт.

Колегія суддів критично оцінює проведену органом ДФІ вибірку контрольних обмірів по обєкту з огляду на наступне.

Як вбачається з п.4.2. Методичних рекомендацій щодо здійснення інспектування органами Державної фінансової інспекції України, затверджених наказом ДФІ України № 90 від 14 грудня 2011 року, фактична перевiрка передбачає контроль за наявнiстю готiвки, цiнних паперiв, бланкiв суворої звiтностi, оборотних i необоротних активiв, iнших матерiальних i нематерiальних цiнностей шляхом проведення iнвентаризацiї, застосування норм витрат сировини i матерiалiв, обстеження та контрольного обмiру виконаних робiт тощо, якi iнiцiюються посадовими особи Держфiнiнспекцiї та проводяться вiдповiдними комiсiями, призначеними наказом керiвника бюджетної установи в присутностi посадових осiб органiв Держфiнiнспекцiї за участi матерiально-вiдповiдальної особи, а у разi перевiрки обсягу виконаних робiт також представника субєкта господарювання, яким виконувались роботи.

Колегією суддів встановлено, що для проведення контрольних обмірів на об'єкті по реконструкції дитячого навчального закладу в с. Бузаки Камінь-Каширського району представника позивача не викликали і навіть не повідомляли, що буде проводитись контрольний обмір.

В судовому засіданні встановлено, що листом № 1252 від 11.07.2014 року Департаментом ЖКГ та будівництва викликався представник ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» на 16 липня 2014 р. в Департамент ЖКГ та будівництва для проведення ревізії по об'єкту реконструкція дитячого навчального закладу в с. Бузаки Камінь-Каширського району, де йому було повідомлено, що жодних претензій по ревізії до ПрАТ РБУ - Вишків АТ немає. Про це і вказано на сторінці 52 абз. 4 акту ревізії № 060- 28/023, який є в справі, що В ході зустрічної звірки завищення вартості виконаних робіт не встановлено.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що відповідний акт проведення контрольного обміру повинен бути наданий виконавцеві робіт, останній був зобов'язаний ознайомитися з цим актом та у разі погодження з викладеними у ньому фактами підписати його. У разі ж наявності заперечень (зауважень) щодо змісту акта представники об'єкта контролю та виконавця робіт підписують його із застереженням, та повертають один примірник акту контрольно-ревізійній службі. Орган ДФІ повинен розглянути зауваження при включенні відомостей актів контрольних обмірів до акту ревізії. Проте, акт вибіркових контрольних обмірів по обєкту від 23 липня 2014 року представнику ПрАТ РБУ - Вишків АТ не надавався, не підписаний останнім, актів про відмову від підпису акта колегії суддів не надано.

Таким чином, колегією суддів встановлено, що акт контрольного обміру від 23.07.2014 року, який став підставою для висновків ДФІ про невідповідність фактичних обсягів виконаних робіт до обсягів, внесених в акти приймання підрядних робіт, був складений із суттєвими порушеннями законодавства.

В оскаржуваній постанові, суд першої інстанції покликається на те, що з вироку Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 18 вересня 2014 року вбачається, що ОСОБА_1, перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу технічного нагляду за будівництвом об'єктів управління капітального будівництва головного управління містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Волинської ОДА, будучи закріпленим як відповідальний працівник по контролю за ходом і якістю будівництва, прийняттям фактично виконаних обсягів робіт у 2012-2013 роках на об'єкті по реконструкції дитячого навчального закладу в селі Бузаки Камінь-Каширського району, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, фактично не перевіривши об'єм та якість виконаних підрядником робіт, підписав акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в по договору підряду від 27 серпня 2012 року № 304100, в яких було завищено обсяг фактично виконаних підрядником робіт на загальну суму 263 068 грн.

Колегія суддів наголошує, що норма частини четвертої статті 72 КАС України поширюється лише на особу, щодо якої постановлено відповідний вирок або прийнято постанову. Тому обовязковими є лише обставини щодо безпосередньо цієї особи (засудженого (виправданого) або притягнутого (не притягнутого) до адміністративної відповідальності), а не щодо інших осіб.

Відтак, колегія суддів приходить до висновку, що не можна вважати обовязковими обставини щодо діяння фізичної особи, встановлені під час розгляду справи про її адміністративний проступок, при оцінці правомірності поведінки юридичної особи, якщо йдеться про відповідальність за порушення юридичною особою законодавства, дотримання якого контролюється відповідними державними органами.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що виконання відповідачем договору підряду №304100 від 27.08.2012 року підтверджується актами № 1, №4 приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2013 року (а.с.229-234), довідкою про вартість будівельних робіт (а.с.235) та платіжним дорученням від 06.11.2013 року (а.с.228), а тому покликання позивача про завищення вартості виконаних робіт в актах форми КБ-2в за вересень 2013 року по обєкту «Реконструкція дошкільного навчального закладу у с.Бузаки Камінь-Каширського району Волинської області» не знайшли свого підтвердження.

Покликання про пропущення позивачем строку звернення до суду із вказаним позовом не знайшло свого підтвердження в судовому засіданні так як, до позивача 23 вересня 2014 року Департаментом ЖКГ та будівництва Волинської ОДА направлений лист з проханням звернутися до адміністративного суду з позовом до ПрАТ «Рембудуправління Вишків-АТ» про стягнення коштів в сумі 151 314 грн., отриманих без установлених законом підстав за завищення вартості виконаних робіт по реконструкції дошкільного навчального закладу у с.Бузаки Камінь-Каширського району. Саме з моменту отримання вказаного листа для позивача почався відлік шестимісячного строку для звернення до суду. Державна фінансова інспекція у Волинській області звернулася до суду 17 березня 2015 року, що підтверджується відбитком штемпеля суду на першій сторінці позову, тобто в межах шестимісячного строку.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,198,202,205,207,254 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства «Рембудуправління Вишків АТ» задовольнити повністю.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2015 року у справі № 803/491/15-а скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову Державної фінансової інспекції у Волинській області відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

ГоловуючийА.Р.Курилець

СуддіМ.П.Кушнерик

ОСОБА_2