УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 червня 2015 року Справа № 876/5128/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.
судді Запотічний І.І.
секретар судового засідання Коцур В.К.
за участю представників:
від позивача ОСОБА_1
від відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Міндоходів у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2015 року у справі № 813/322/15 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання незаконним та скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Міндоходів у Львівській області з вимогою визнати протиправним та скасувати Наказ № 747 від 22 грудня 2014 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що Наказом № 747 Голови комісії із реорганізації ГУ Міндоходів у Львівській області від 22 грудня 2014 року позивача притягнуто до дисциплінарної відповідальності за порушення ст. 7 Дисциплінарного статуту, затвердженого Законом України «Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ» від 22.02.2006 року., Положення про сектор оперативних чергових митниці оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області від 01.08.2013 року, посадової інструкції оперативного чергового сектору оперативних чергових митниць оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області від 01.08.2013 року, Наказу Міністерства доходів і зборів України від 15.08.2013 року №357 «Про затвердження Правил поведінки посадових осіб Міністерства доходів і зборів України та його територіальних органів». У позові ОСОБА_1 стверджує, що своїми діями чи бездіяльністю не заподіяв жодної шкоди, охоронюваним законом інтересам, правам, свободам громадян, не допустив вчинення тяжких наслідків внаслідок таких дій. Вважає оскаржуваний наказ протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2015 року у справі № 813/322/15 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано Наказ Головного управління Міндоходів у Львівській області № 747 від 22 грудня 2014 року «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності».
Не погодившись із постановою суду першої інстанції відповідачем подано апеляційну скаргу. В обґрунтування вимог скарги відповідач посилається на наступне. Підставою для видачі оскаржуваного наказу слугували висновок службового розслідування ГУ Міндоходів у Львівській області від 27.10.2014 року та пояснення ОСОБА_1 від 10.10.2014 року. Підставою для проведення службового розслідування була доповідна записка начальника УВБ ГУ Міндоходів у Львівській області полковника податкової міліції ОСОБА_3 від 25.09.2014 року № 79/13-01-08-010/1382 на ім'я в.о. заступника начальника-начальника слідчого управління фінансових розслідувань, начальника оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області ОСОБА_4 Відповідач вважає, що вина позивача в порушенні службової дисципліни доведена повністю, тому до позивача було правомірно застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Представник позивача та сам позивач в судовому засіданні проти поданої апеляційної скарги заперечують.
Представник відповідача підтримує вимоги апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Вирішуючи спір, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, застосував до спірних правовідносин відповідні правові норми, не допустивши при цьому порушення норм процесуального та матеріального права.
Так, судом першої інстанції встановлено, та знайшло своє підтвердження в ході апеляційного розгляду, що позивач працює на посаді старшого інспектора з особливих доручень сектору оперативних чергових митниці оперативного управління Головного управління Міндоходів у Львівській області.
Підставою для проведення службового розслідування стала доповідна записка начальника УВБ ГУ Міндоходів у Львівській області полковника податкової міліції ОСОБА_3, яка надійшла на ім'я в.о. заступника начальника-начальника слідчого управління фінансових розслідувань, начальника оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області ОСОБА_4 25.09.2014 року за № 79/13-01-08-010/1382, в якій зазначено: « 24.09.2014 року близько 18 год., під час перебування у зоні діяльності МП «Скнилів» Львівської митниці, та проходження повз черговий наряд, який ніс службу на вході у адміністративне приміщення зафіксовано факт недотримання позивачем вимог ст. 7 Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ.
Як доказ порушення Дисциплінарного статуту відповідач трактує що під час розмови із співробітником Львівської митниці позивач демонстративно продовжував лежати на дивані зі знятим взуттям. На зауваження про те, що працівник міліції повинен дотримуватись професійної та службової етики, правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету демонстративно відповів, що не побачив ОСОБА_3 через скляну перегородку кімнати, а відсутність взуття не впливає на порядок несення служби» та складено Висновок службового розслідування від 27.10.2014 року.
Зі змісту висновку встановлено, що за порушення ст. 7,8 Дисциплінарного статуту, затвердженого Законом України «про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ» від 22.02.2006 року № 3460-IV, положення про сектор оперативних чергових митниці оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області від 29.01.2014 року, інструкції про організацію роботи сектору оперативних чергових митниці оперативного управління Головного управління Міндоходів у Львівській області від 01.08.2013 року, посадової інструкції оперативного чергового сектору оперативних чергових митниць оперативного управління Міндоходів у Львівській області від 01.08.2013 року, наказу Міністерства доходів і зборів України від 15.08.2013 року № 357 «Про затвердження Правил поведінки посадових осіб Міністерства доходів і зборів України та його територіальних органів», старший інспектор з особливих доручень сектору оперативних чергових митниць оперативного управління Головного управління Міндоходів у львівській області старший лейтенант податкової міліції ОСОБА_1 заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.
На підставі висновку службового розслідування та пояснення позивача, ГУ Міндоходів у Львівській області 22.12.2014 року видано Наказ № 747 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності», згідно з яким за порушення ст. 7 Дисциплінарного статуту, затвердженого Законом України «Про дисциплінарний статут органів внутрішніх справ» від 22.02.2006 року №3460-IV, положення про сектор оперативних чергових митниці оперативного управління ГУ Міндоходів у Львівській області від 29.01.2014 року, інструкції про організацію роботи сектору оперативних чергових митниці оперативного управління Головного управління Міндоходів у Львівській області від 01.08.2013 року, посадової інструкції оперативного чергового сектору оперативних чергових митниць оперативного управління Головного управління Міндоходів у Львівській області, від 01.08.2013 року, наказу Міністерства доходів і зборів України від 15.08.2013 року 3357 «про затвердження правил поведінки посадових осіб Міністерства доходів і зборів України та його територіальних органів» оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді догани.
Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції виходив з його обґрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з наступного.
Стаття 19 Конституції України визначає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відносини публічної служби з приводу прийняття громадян на службу в органи внутрішніх справ, її проходження та звільнення з неї урегульовані спеціальним законодавством, до якого належать: Закон України «Про міліцію» від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ, Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ Української РСР, затверджене Постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114, Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ, затверджений Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-ІV.
Відповідно до вимог статті 12 Закону України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: усне зауваження; зауваження; догана; сувора догана; попередження про неповну посадову відповідність; звільнення з посади; пониження в спеціальному ванні на один ступінь; звільнення з органів внутрішніх справ.
Згідно зі статтею 14 Закону України «Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України» при визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.
Статтею 7 Дисциплінарного статуту передбачено, що службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового i начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів i наказів начальників.
Статтею 12 цього статуту визначено види дисциплінарних стягнень, а саме: на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни можуть накладатися такі види дисциплінарних стягнень: 1) усне зауваження; 2) зауваження; 3) догана; 4) сувора догана; 5) попередження про неповну посадову відповідність; 6) звільнення з посади; 7) пониження в спеціальному званні на один ступінь; 8) звільнення з органів внутрішніх справ.
Відповідно до п. 10 Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої Наказом МВС України від 06.12.91 № 552 при проведенні службового розслідування повному, об'єктивному і всебічному дослідженню підлягають: подія порушення (час, місце, спосіб, інші обставини), наявність вини працівника органів внутрішніх справ у скоєнні порушення, мета та мотиви порушення, обставини, які впливають на ступінь і характер відповідальності порушника як ті, що пом'якшують чи обтяжують його відповідальність, характеристика особи, яка скоїла порушення (ставлення до служби, поведінка до порушення), причини та умови, що сприяли скоєнню порушення, характер і розмір нанесених порушенням збитків.
При визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.
У висновку службового розслідування відсутня будь-яка інформація про законодавство та посадові обов'язки, які були порушені позивачем.
Відповідно до п. 5.4 Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 12.03.2013 року № 230, якщо вину особи РНС повністю доведено, начальник приймає рішення про її притягнення до дисциплінарної відповідальності та визначає вид дисциплінарного стягнення.
Згідно з пп. 6.2.2 п. 6.2 вищевказаної Інструкції, обов'язком виконавця є те, що після затвердження висновку службового розслідування за письмово оформленим бажанням особи рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, стосовно якої проводилося службове розслідування, знайомити її із затвердженим висновком службового розслідування, а також з окремими матеріалами, зібраними в процесі його проведення в частині, яка її стосується, з дотриманням вимог законодавства.
Отже, підставою дисциплінарної відповідальності є дисциплінарний проступок, сутність якого полягає у невиконанні чи неналежному виконанні особою рядового або начальницького складу службової дисципліни, визначення якої наведене у статті 1 Дисциплінарного статуту.
Такими підставами є виключно фактичні дані, що свідчать про реальну наявність у діях особи рядового або начальницького складу органів внутрішніх справ ознак дисциплінарного проступку, зокрема протиправної поведінки, шкідливих наслідків та причинного зв'язку між ним і дією (бездіяльністю) порушника дисципліни.
Дисциплінарна відповідальність не настає у разі відсутності події чи складу дисциплінарного проступку, шкідливих наслідків та причинного зв'язку між ним і дією (бездіяльністю) порушника дисципліни.
Відповідно до ст. 71 ч.2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на наведені обставини, враховуючи характер порушення, обставини, за яких воно було вчинене та наслідки, до яких воно призвело, суд першої інстанції дійшов до вірного висновку щодо безпідставного застосування відповідачем до ОСОБА_1 такого виду дисциплінарного стягнення, як догана, оскільки застосоване дисциплінарне стягнення не є співрозмірним із тяжкістю вчиненого позивачем проступку.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення суду першої інстанції є законним та не підлягає скасуванню, оскільки суд першої інстанції, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки суду щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи апеляційної скарги їх не спростовують.
Керуючись ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч.1 ст. 205, ст.ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Міндоходів у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 09.04.2015 року у справі № 813/322/15 без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Ліщинський А.М.
ОСОБА_5