Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
25.08.2009 р. № 2-а- 40142/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцової Т.С. при секретарі судового засідання Ульященко Л.М.
за участю представників сторін:
позивача - Абдуллаєва Е.Ш.
відповідача - Сакари Н.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м Харкова
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста"
пропро надання дозволу на проведення позапланової перевірки ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція у Жовтневому районі м.Харкова звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста", в якому просить суд зобов’язати ТОВ «Веста» надати дозвіл на проведення позапланової перевірки.
В судовому засіданні представник позивача ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова з посиланням на ст.ст. 11, 11-1, 11-2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Відповідач, ТОВ "Веста" надав заперечення на позов, в якому виклав свій погляд на обставини справи та просить відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав свою позицію та просив відмовити в задоволені позовних вимог з посиланням на ч. 8 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Постанову Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ТОВ «Веста» зареєстровано Виконавчим комітетом Харківської міської ради, дата проведення державної реєстрації – 18.07.2000 року. номер запису 1480105 0003 001288.
Як свідчать матеріали справи, у зв’язку з поданням ТОВ „Веста” до ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2009 року, якою визначено залишок від’ємного значення з ПДВ у розмірі 721501,00 грн. ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова з посиланням на п.9 ч.6 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” було видано наказ від 01.06.2009 року № 336 про проведення позапланової виїзної перевірки з питання достовірності визначення залишку від’ємного значення та виписане направлення на перевірку від 01.06.2009 року № 374 головному державному податковому ревізору – інспектору відділу відшкодування ПДВ ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова Доценко Т.С. Вказаний наказ було отримано головним бухгалтером ТОВ «Веста» Довгопол Л.П. 02.06.2009 року особисто, про що свідчить її особистий підпис на копії цього наказу. Отримати під підпис направлення на перевірку від 01.06.2009 року № 374 головний бухгалтер ТОВ «Веста» відмовилась, про що свідчить акт відмови від отримання направлення на виїзну позапланову перевірку від 02.06.2009 року № 555/16-12/31060248 (№ бланка 006706). Суд відмічає, що посадові особи ТОВ «Веста» отримали та мали можливість ознайомитись з вищезазначеними документами, необхідними для допуску до перевірки. Достовірність та правильність оформлення наказу про проведення перевірки та направлення на перевірку відповідачем під сумнів не ставилась.
Після чого, на адресу підприємства 03.06.2009 року ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова було направлено листа, яким директору ТОВ «Веста» запропоновано надати всі необхідні документи та допустити посадових осіб ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова для проведення позапланової виїзної перевірки.
На вказаний лист ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова отримало листа від 03.06.2009 року № 03/1 за підписом директора ТОВ «Веста» Онищенко В.С., в якому йдеться про те, що ТОВ «Веста» не вбачає підстав для проведення позапланової виїзної перевірки з питань достовірності визначення залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Внаслідок отриманого листа, ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова було складено акт відмови від допуску до перевірки від 03.06.2009 року № 599/16-12/31060248.
Таким чином, на думку суду недопуск посадовими особами ТОВ «Веста» фахівців ДПІ на перевірку та ненандання відповідних документів позбавляє ДПІ можливості провести позапланову виїзну перевірку, пов’язану з наданням платника податків декларації з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100000,00 грн., що в свою чергу тягне за собою неможливість виконати функції, покладені на ДПІ Державою.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено завдання адміністративного судочинства – захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватися вимогам наведеної норми Конституції України.
Статус державної податкової службт в Україні, її функції та правові основи діяльності визначаються Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Отже, порядок здійснення органами державної податкової служби своїх функцій, в тому числі щодо контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів, визначається, насамперед, Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Відповідно до ст.2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.
З метою виконання покладених на органи державної податкової служби завдань та обов’язків, законодавцем надані ДПІ наступні права: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ; вимагати від платників податків, діяльність яких перевіряється, усунення виявлених порушень податкового законодавства; застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України та інші права.
Так, відповідно до п.1 ст.11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Позаплановою виїзною перевіркою вважається перевірка, яка не передбачена в планах роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності обставин, викладених в пп.1-9 ч.6 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
Відповідно до п. 9 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» позапланова виїзна перевірка проводиться у разі якщо платником податку подано декларацію з від’ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн.
Судом встановлено, що підставою для недопуску до проведення перевірки посадові особи ТОВ "Веста" зазначили положення Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».
Як зазначено в частині першій статті 2 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". В той же час відносини в процесі контролю за дотриманням податкового законодавства не належать до сфери господарської діяльності, а є відносинами, що виникають у сфері управління. Тому правове регулювання цих відносин здійснюється спеціальним законодавством, і зокрема Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Таким чином, норми Закону України "Про державну податкову службу в Україні", які визначають порядок здійснення контролю податковими органами за дотриманням вимог податкового законодавства, є спеціальним порявняно з нормами Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 року № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року».
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки відповідача згідно з п. 9 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Жовтневому районі м.Харкова до ТОВ „Веста” про надання дозволу на проведення позапланової перевірки документально та нормативно обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 4, 7, 8, 17, 71, 161-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста» про надання дозволу на проведення позапланової перевірки – задовольнити в повному обсязі.
Надати Державній податковій інспекції у Жовтневому районі м.Харковадозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Веста» (код 31060248) з питання достовірності визначення залишку від’ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду по декларації за квітень 2009 року, доручивши проведення перевірки головному державному податковому ревізору-інспектору відділу відшкодування ПДВ ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова Доценко Тетяні Сергіївні. Визначити дату початку перевірки – датою, наступною за днем набрання законної сили судовим рішенням про задоволення позову в повному обсязі; тривалість проведення перевірки – 5 робочих днів, у відповідності до приписів ч.10 ст.11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 28.08.2009 року.
Суддя (підпис) Перцова Т.С.
Постанова не набрала законної сили.
Оригінал знаходиться в матеріалах справи.
Суддя Т.С.Перцова
Секретар Л.М.Ульященко