Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
07.08.2009 р. № 2-а- 38819/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцова Т.С. при секретарі судового засідання Елоян Ж.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державна інспекція з контролю за цінами в Харківській області
до Первомайське комунальне виробниче управління водопровідно-каналізаційне господарство
пропро стягнення суми ,
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна інспекція з контролю за цінами в Харківській області звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Первомайського комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, в якому з урахуванням уточнень, які були прийняті судом, просить суд стягнути з відповідача у доход держави штраф у розмірі 15479 грн.
Свої вимоги обґрунтовує з посиланням на ст.14 Закону України „Про ціни і ціноутворення”, п. 1.4 Інструкції «Про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами», затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 298/519, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 18.12.2001 р. за №1047/6238. Вказує на те, що за результатами перевірки Первомайського комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства встановлені порушення вимог рішень виконавчого комітету Первомайської міської ради «Про затвердження тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення» від 29.06.2006 р. № 303, «Про затвердження тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення» від 18.01.2008 р. №12, «Про затвердження тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення» від 07.10.2008р. №448, внаслідок чого винесено рішення від 10.01.2009 р. № 2 про застосування до Первомайського комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства економічних санкцій на суму 29219,40 грн. Звертає увагу суду, що в зв’язку з частковою сплатою відповідачем економічних санкцій, залишок складає 15479,00 грн. Просить суд в цій частині позовні вимоги задовольнити, а позовну заяву розглянути в свою відсутність.
Представник відповідача, через канцелярію суду, надав клопотання, в якому проти позову не заперечував, просив розглянути справу без його участі.
Суд враховуючи письмові заяви представників сторін у відповідності до ч.3 ст.122 КАС України постановив ухвалу про здійснення судового розгляду в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Матеріалами справи підтверджено, що фахівцями Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області з 04.12.2008 р. по 18.12.2008 р. було проведено планову перевірку Первомайського комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства щодо дотримання державної дисципліни цін при встановленні та застосуванні тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, з питань достовірності поданих розрах.матеріалів, про що складено акт від 18.12.2008 року № 00737. На підставі висновків даного акту перевірки було винесено рішення про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 10.01.2009 року № 2 на суму 29219,40 грн.
Як свідчать матеріали справи, Первомайське комунальне виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства згідно платіжних документів від 26.01.2009 р. № 84, від 27.03.2009 р. №248 добровільно перерахувало в доход державного бюджету кошти в сумі 9739,80 грн. та у сумі 1000,00 грн., згідно із платіжним дорученням від 03.07.2009 р. № 497 - перерахувало кошти у сумі 3000,00 грн.
Судом встановлено, що станом на час розгляду справи у суді відповідач економічні санкції у розмірі 15479 грн. у встановлені законом строки не сплатив.
У відповідності до приписів частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, проведення цінової політики у державі забезпечує Кабінет Міністрів України. Дані повноваження Кабінету Міністрів України передбачені, також, статтею 4 Закону України «Про ціни і ціноутворення», в наслідок чого Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Суд зазначає, що державне регулювання цін і тарифів здійснюється шляхом встановлення: державних фіксованих цін (тарифів); граничних рівнів цін (тарифів) або граничних відхилень від державних фіксованих цін і тарифів. В разі надмірного зростання цін, раніше виведених з-під контролю за рішенням Кабінету Міністрів України, виконавчих комітетів обласних, міських (міст республіканського підпорядкування) Рад, допускається тимчасове повернення до державного регулювання цін і тарифів (ст.8 Закону України «Про ціни і ціноутворення»).
Згідно з ч. 2 та ч. 3 ст.13 Закону України «Про ціни і ціноутворення», контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України. Державні органи, що здійснюють контроль за цінами, та їх посадові особи мають права, виконують обов'язки і несуть відповідальність, передбачені Законом України «Про державну податкову службу в Україні», крім повноважень, передбачених пунктами 6-9 статті 11 вказаного Закону.
Статтею 14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», передбачена відповідальність за порушення державної дисципліни цін: вилучення в доход відповідного бюджету суми необґрунтовано одержаної виручки та стягнення штрафу.
Відповідно до Положення «Про Державну інспекцію з контролю за цінами», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому. Державна інспекція з контролю за цінами має право: проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов’язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів; у межах своєї компетенції вимагати від керівників та інших посадових осіб органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які перевіряються, усунення виявлених порушень порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів; приймати рішення про вилучення до відповідного бюджету сум всієї необґрунтовано одержаної підприємством, установою, організацією виручки у результаті державної дисципліни цін та штрафу у двократному її розмірі, а також звертатись з позовами до судів про стягнення з підприємств, установ та організацій зазначених сум у разі невиконання ними рішень державних інспекцій з контролю за цінами.
Наказом Міністерства економіки України від 01.03.2001 р. № 3-Д «Про відносини з Державною інспекцією з контролю за цінами, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра економіки України» визначено стратегічні цілі та основні завдання Державної інспекції з контролю за цінами, якими є забезпечення реалізації державної цінової політики шляхом організації та здійснення контрольно-наглядових функцій з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, Радою міністрів Автономної республіки Крим, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, установлення та застосування цін і тарифів. Держцінінспекція самостійно виконує функції, які передбачені законодавством України з діяльності органів виконавчої влади – юридичних осіб, а також специфічні контрольно-наглядові функції з реалізації цінової політики держави в межах завдань, визначених Кабінетом Міністрів України, та прав, наданих для їх виконання.
Слід відмітити, що відповідно до Положення «Про Міністерство економіки України», затвердженого Указом Президента України від 23.10.2000 року № 1159/2000 Державній інспекції з контролю за цінами надано право застосовувати відповідно до законодавства України до суб’єктів підприємництва економічні (фінансові) санкції.
Судом з’ясовано, що в період з 21.01.2008 р. по 19.02.2008 р. та з 17.09.2008 р. по 17.10.2008 р. Первомайське комунальне виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства застосувало завищений тариф на послуги з водопостачання та водовідведення для бюджетних споживачів.
Судом встановлено, що Управління повинно було проводити розрахунки із споживачами за послуги з водопостачання та водовідведення з застосуванням тарифів, затверджених рішенням виконавчого комітету Первомайської міської ради від 18.01.2008 р. № 12 «Про затвердження тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення». Однак, Управлінням застосовувались тарифи, які не затверджені жодним рішенням виконавчого комітету Первомайської міської ради Харківської області.
В зв’язку з чим, за період 21.01.2008 р. по 19.02.2008 р., та з 17.09.2008 р. по 17.10.2008р. Первомайським комунальним виробничим управлінням водопровідно-каналізаційним господарством було отримано необґрунтовану суму виручки в розмірі 9739,80 грн.
Суд зазначає. що порядок застосування відповідних санкцій за порушення законодавства про ціноутворення передбачено Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, яка затверджена наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України від 03.12.2001 р. № 298/519, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.12.2001 р. за № 1047/6238.
Згідно з пунктом 1.4 Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб’єктами господарювання необґрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного законодавства в періоді, що перевіряється, порядку застосування тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог чинного законодавства.
Таким чином, відповідно до статті 14 Закону України «Про ціни та ціноутворення», необґрунтовано одержано суб’єктом господарювання сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін, підлягає вирученню і зараховується в дохід відповідного бюджету із застосуванням штрафу у двократному розмірі необгрунтовано одержаної виручки за належністю. Отже, за наслідками перевірки Держінспекцією цін правомірно було прийняте рішення про застосування до відповідача економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 10.01.2009 року № 2 на суму 29219,40 грн.
Первомайським комунальним виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарством вказане рішення було отримано своєчасно, в судовому порядку не оскаржено. Тобто, відповідач фактично погодився з його змістом. Управлінням в добровільному порядку було частково сплачено суму штрафу, а саме: згідно платіжних документів від 26.01.2009 р. № 248 в розмірі 9739,80 грн., від 27.03.2009 р. № 248 в розмірі 1000,00 грн., від 03.07.2009 р. № 497 в розмірі 3000,00 грн.
Таким чином, станом на час розгляду справи Первомайське комунальне виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства повинно перерахувати в доход Державного бюджету, код бюджетної класифікації 21081100, сим. Звітності 106, на р/р Управління Державного казначейства у Первомайському районі м. Первомайськ №31111106700019 в Головному управлінні Державного казначейства України в Харківській області., код 24134432, МФО 851011 – кошти у розмірі 15479,00 грн.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області до Первомайського комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення економічних санкцій в сумі 15 479 грн., документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 94, 161-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Харківській області до Первомайського комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення коштів в сумі 15 479 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Первомайського комунального виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства (64102, Харківська обл., м.Первомайський, вул.Комарова, 1, код 22714272) на користь Державного бюджету України кошти в сумі 15 479.00 грн. згідно з рішенням Держінспекції цін №2 від 10 січня 2009р. ”Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін”.
На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі.
Апеляційна скарга може бути подана через суд першої інстанції протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 10.08.2009 року.
Суддя Перцова Т.С.