Постанова № 4600022, 15.05.2009, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2009
Номер справи
2-а-30850/08
Номер документу
4600022
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15.05.2009 р.                                                                                 № 2-а- 30850/08

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцової Т.С. при секретарі судового засідання Ульященко Л.М.

за участю представників сторін :

позивача –Кіндратовича Д.О.

відповідача –Юрко О.Г.

прокурора - Савицького Є.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Дергачівська міжрайонна державна податкова інспекція Харківської області

до ХК "САТП 2007"

простягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся прокурор Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до Харківського комунального спеціалізованого автотранспортного підприємства 2007”, в якому просить суд стягнути на користь держави заборгованість по сплаті податкового боргу в сумі 268781,80 грн.

В судовому засіданні представник позивача уточнив свої позовні вимоги та просив суд стягнути з відповідача заборгованість по сплаті податкового боргу в сумі 284611,54 грн. Свої вимоги обґрунтовує з посиланням на ст.4 Закону України „про систему оподаткування”, ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, ст.ст. 3, 4, 5, 6, 17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” № 2181-III від 21.12.2000 року (далі – Закон України № 2181). Просить суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник прокуратури в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення уточнених позовних вимог не заперечував за умови розстрочення погашення заборгованості відповідно до затвердженого графіку погашення заборгованості.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача, відповідача та прокуратури, суд дійшов висновку, що уточнений позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно витягу із Єдиного Державного Реєстру підприємств та організацій України, довідки Харківського обласного управління статистики, Харківське Комунальне Спеціалізоване Автотранспортне Підприємство 2007 (далі - ХК САТП-2007) зареєстровано Дергачівською районною державною адміністрацією, дата реєстрації – 11.06.2008 року, рішення № 14561070003021101.

Як вбачається з узгодженого графіку погашення заборгованості із платежів до бюджету, складеного між ХК САТП-2007 та Дергачівською МДПІ податковий борг відповідача складається зі податкових зобов’язань, визначених ним як самостійно (в наданих до МДПІ податкових деклараціях та розрахунках) так і за рішеннями контролюючого органу.

Так, по податку на додану вартість недоїмка підприємства у загальному розмірі складає 78059,07 грн., пеня - 5355,76 грн.

По земельному податку недоїмка складає – 35622,68 грн., пеня – 6544,31 грн.

По податку з власників транспортних засобів недоїмка складає 104889,10 грн., пеня – 44140,62 грн.

Надані суду документи свідчать про те, що Дергачівською міжрайонною державною податковою інспекцією відповідно до вимог п. 6.1 ст. 6 та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України № 2181 відносно ХК САТП-2007 були винесені відповідно податкові повідомлення-рішення про визначення податкового зобов’язання та штрафних санкцій по податку на додану вартість, по земельному податку та по податку з юридичних осіб-власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів.

Зазначені податкові повідомлення-рішення направлені відповідачеві, в адміністративному та судовому порядку не оскаржувались останнім і є чинними.

Крім того, матеріали справи свідчать про те, що відповідачем було надані до Дергачівської МДПІ податкові декларації (розрахунки) по податку на додану вартість, по податку з власників транспортних засобів та по земельному податку, в яких ХК САТП-2007 самостійно визначило суму податкового зобов’язання та не сплатило її у встановлений законом термін.

Таким чином, підсумовуючи викладене загальна сума боргу ХК САТП-2007 складає 284611,54 грн.

З матеріалів справи вбачається, що суму податкового зобов’язання відповідача складається як з узгоджених самостійно в вищенаведених податкових деклараціях так і з визначених контролюючим органом податкових зобов’язань. Вказана сума у встановлені законом строки не сплачена, у зв’язку із чим зазначена в них сума є сумою податкового боргу відповідача.

Відповідно до п.п. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону України № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Виходячи зі змісту п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21.12.2000 року №1281-III податкове зобов’язання самостійно визначене платником податків у податковій декларації вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов’язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. При цьому платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації (пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону).

Згідно із п.п. 5.2.1. п. 5.2. ст.. 5 Закону України № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Приписами абзацу 3 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181 встановлено, що у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Підпунктом 5.4.1. пункту 5.4. ст. 5 Закону України № 2181 визначено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Виходячи зі змісту положень Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданням та функцією органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства.

Приписами статей 2, 4, 9 Закону України „Про систему оподаткування" встановлений обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Згідно п.3 ч.1, ч.4 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” від 25.06.1991 року №1251-XII (зі змінами та доповненнями) платники податків, зборів зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни і це зобов’язання припиняється їх сплатою. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть відповідальність відповідно до законів України (ч.1 ст.11 Закону).

Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”, завданням органів державної податкової служби , зокрема є: здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов’язкових платежів), а також, неподаткових доходів, установлених законодавством (далі-податки, інші платежі).

Згідно ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов’язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об’єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов’язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Відповідно до положень п.1.7. ст.1 Закону України № 2181 передбачено, що активи платника податків – кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Підпунктом 3.1.1. п.3.1 ст.3 Закону України №2181 передбачено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Підсумовуючи викладене, суд робить висновок, що Дергачівською МДПІ було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, але вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.

Судом встановлено, що як вбачається зі зворотного боку облікової картки платника податків на час розгляду справи ХК САТП-2007 має податковий борг перед бюджетом у сумі 284611,54 грн.

На час розгляду справи вказана сума податкового боргу відповідачем не сплачена.

Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги Прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції до ХК «САТП 2007» про стягнення заборгованості до державного бюджету в сумі 284611,54 грн., документально та нормативно обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

Суд відхиляє клопотання представника відповідача про розстрочення погашення заборгованості відповідно до затвердженого графіку погашення заборгованості у зв’язку з ненаданням ним достатніх доказів щодо дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення податкового боргу та/або банкрутства такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення податкових зобов'язань та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.4, 8, 17, 50, 94, 161-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Дергачівського району Харківської області в інтересах держави в особі Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до Харківського комунального спеціалізованого автотранспортного підприємства 2007” про стягнення заборгованості по сплаті податкового боргу в сумі 284611,54 грн. – задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Харківського комунального спеціалізованого автотранспортного підприємства 2007” (62370, Харківська обл., Дергачівський район, смт.Солоницівка, вул.Заводська, буд.24, код 05404400) на користь Державного бюджету України заборгованість по сплаті податкового боргу в сумі 284611,54 грн.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 20.05.2009 року.

Суддя                                                                       Перцова Т.С.

З оригіналом згідно.