Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
18.03.2009 р. № 2-а- 8192/08/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Перцової Т.С. при секретарі судового засідання Ульященко Л.М.
за участю представників сторін :
позивача –Старшинської О.О.
відповідача –Ващенка Р.М.
третьої особи –не з’явилась
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державне племінне птахівниче підприемництво Роздольне
до ДПІ в Зміївському районі
провизнання недійсним податкового повідомлення-рішення,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державне племінне птахівниче підприємство „Роздольне” (надалі – ДППП „Роздольне”, Позивач), звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Зміївському районі в Харківській області (надалі – ДПІ у Зміївському районі у Харківській області, Відповідач), в якому просить суд визнати незаконним та недійсним податкове повідомлення-рішення від 23.06.2008 року № 0003691501/0 про донарахування податку на прибуток за січень-березень 2008 року у розмірі 52022,78 грн., у тому числі за основним платежем 36344,54 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 18172,26 грн.
Ухвалою суду від 23.10.2008 року до участі у справі залучено у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області.
Ухвалою суду від 04.02.2009 року було вжито заходів про забезпечення адміністративного позову ДППП „Роздольне” шляхом зупинення виконання податкового повідомлення-рішення ДПІ у Зміївському районі в Харківській області від 23.06.2008 року № 0003691501/0.
Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилається на положення Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок” від 17.12.92 № 320-XIV, відповідно до яких ДППП „Роздольне” як товаровиробник сільськогосподарської продукції знаходиться на фіксованому сільськогосподарському податку. Стверджує, що до січня 2008 року ДППП „Роздольне” мало у своєму господарському віданні 3876 га землі, а з 04.01.2008 року розпаювання (приватизації) членами трудового колективу земельних ділянок ДППП „Роздольне” має у себе на праві користування 609,68 га земель для сільгоспвиробництва яке складає 93 % обсягів виробництва - птахівництво, скотарство тощо. Також, вказує на те, що відповідачем не було взято до уваги, що підприємством укладений договір на оренду землі в кількості 3,68 га та те, що Державний акт на право постійного користування землею не скасовано. Вважає, що несплата сум по земельному податку за період січень-квітень 2008 року на суму 36344,54 грн. не відбулося, а тому ДПІ у Зміївському районі Харківської області проводячи камеральну невиїзну перевірку у квітні 2008 р. безпідставно дійшло висновку про порушення ДППП „Роздольне” положень ст. 14 Закону України „Про плату за землю”. Підсумовуючи викладене, просить суд позов задовольнити, визнати незаконним та недійсним податкове повідомлення-рішення від 23.06.2008 року № 0003691501/0 та стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати у сумі 3,40 грн.
Представник ДПІ у Зміївському районі у Харківській області проти задоволення позову заперечував, вважає його безпідставним та просить суд відмовити у задоволені позовних вимог. Свою позицію з посиланням на ст.3 Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок” обґрунтовував тим, що Позивач допустив в своїй діяльності порушення ст. 14 Закону України "Про сплату за землю" – не подав податковий розрахунок земельного податку, земельний податок не сплачує. З вказівкою на інформацію, отриману від Управління держкомзему у Зміївському районі Харківської області та Зміївського районного відділу Харківської регіональної філії центру Державного земельного кадастру стверджував, що ДППП «Роздольне» не мало права бути платником фіксованого сільськогосподарського податку у 2008 році, т.я. земельні ділянки станом па 01.01.2008р. підприємству у встановленому порядку не надавались та в державному реєстрі земель не значаться .
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області в судовому засіданні заперечував проти позову та підтвердив інформацію, яка була надіслана до ДПІ у Зміївському районі Харківської області щодо ДППП «Роздольне». Вважає, що спірні податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій прийняті у відповідності до норм чинного законодавства.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників сторін, з’ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення проти позову, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги ДППП „Роздольне” не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Надані суду документи, свідчать про те, що ДПІ в Зміївському районі у Харківській області було здійснено невиїзну документальну (камеральну) перевірку податкової звітності по земельному податку ДППП „Роздольне”. За результатами перевірки було складено акт від 24.04.2008 року № 539/15-027/19461494, на підставі висновків якого відповідачем прийнято спірне податкове повідомлення-рішення про донарахування земельного податку за січень-квітень 2008 року у розмірі 54516,80 грн., в тому числі за основним платежем у сумі 36344,54 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 18172,26 грн.
Як вбачається зі змісту акту перевірки ДПІ у Зміївському районі в Харківській області від 24.04.2008 року № 539/15-027/19461494 перевіркою податкової звітності встановлено порушення ст.14 Закону України „Про плату на землю”, підприємством не подано розрахунок по земельному податку на 2008 рік за базовий податковий (звітний) період, термін подання якого щорічно до 1 лютого, на суму 36344,54 грн. Відповідно до пп.. 4.2.2 ст. 4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, Земельного Кодексу України від 25.10.2001 року за результатами перевірки, виявлено, що підприємством не подано розрахунок по земельному податку за 2008 рік, земельний податок не сплачено.
На підставі вищезазначеного, відповідачем було зроблено висновок, що в порушення ст. 14 Закону України „Про плату за землю”, позивачем не було подано розрахунок по податку на землю та не сплачено податок на землю у сумі 36344,54 грн.
Відповідно до листа Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області № 01-15/583 від 04.02.2008р. ДППП „Роздольне” код 19461494 після проведення роздержавлення земель, має в користуванні земельні ділянки площею 120,5711 га, з них 64,21 га – господарські будівлі та двори та 56,3022 га – полезахисні смуги.
Суд відмічає, що згідно інформації, отриманої від Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області та Зміївського районного відділу Харківської регіональної філії центру Державного земельного кадастру, земельні ділянки станом па 01.01.2008р. ДППП „Роздольне” у встановленому порядку не надавались та в державному реєстрі земель не значаться.
Судом встановлено, що Державний акт на право постійного користування серія XP 12-00-000-246 від 25.09.1995 року, на який посилається позивач в обґрунтування своїх позовних вимог був виданий Дослідному господарству „Роздольне”, а не ДППП „Роздольне”.
Суд зауважує, що оскільки, ДППП „Роздольне” мало іншу назву - Дослідне господарство „Роздольне”, при реорганізації чи зміні назви необхідно було виготовити відповідні земельно-правові документи.
Відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право користування на земельну ділянку виникає після одержання документу, що посвідчує право користування.
Представником позивача під час судового розгляду справи не заперечувався той факт, що ДППП „Роздольне” не звертався з вищевказаного питання щодо впорядкування своїх документів при зміні назви.
Як свідчать матеріали справи, розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації від 20.11.2008 року № 971 було визнано недійсним державний акт на право постійного користування серії XP 12-00-000-246 від 25.09.1995 року, виданий Дослідному господарству „Роздольне”.
З посиланням на положення Закону України „Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” від 05.06.2003 року було прийнято розпорядження Зміївської районної державної адміністрації від 19.02.2007 року № 147 „Про надання дозволу ДППП „Роздольне” на розробку проекту приватизації земель”, пунктом 2 якого було надано дозвіл на виготовлення проекту приватизації та технічної документації, яка була розроблена ДП „Харківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою” та розглянута і затверджена на зборах членів ДППП „Роздольне”, про що свідчить протокол загальних зборів від 12.07.2007 року № 5.
Відповідно до проекту приватизації на 2007 рік, розробленого ДП „Харківським науково-дослідним та проектним інститутом землеустрою” та затвердженого розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації „Про затвердження проекту приватизації ДППП „Роздольне”” від 23.08.2007 № 708 з урахуванням статей 17, 25, 81, 125, 126, п.16 Перехідних положень Земельного кодексу України, землі були розподілені на : землі, що підлягають поділу на земельні частки (пай) – 3035,0461 га; землі резервного фонду (державна власність) – 507 га; землі водного фонду – 75,76 га; землі природно заповідного фонду – 5,0 га (Ентомологічний заказник „Роздольне”); землі, які не надані у власність або користування – 253,1939 га (під господарськими будівлями і дворами, лісові землі, відкриті землі без рослинного покриву).
Розпорядженням Зміївської районної державної адміністрації „Про виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок часток (паїв) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та надання дозволу на виготовлення державних актів на право власності на землю членам ДППП „Роздольне”” від 30.08.2007 року № 731 відповідно до ст.ст. 17,25,81,125,126, п. 16 Перехідних положень Земельного кодексу України було затверджено технічну документацію і передано у власність громадянам (членам ДППП „Роздольне”) земельні ділянки загальною площею 2844,5905 га. Згідно розпорядження, надано дозвіл на виділення в натурі (на місцевості), виготовлення державних актів на право власності на землю членам ДППП „Роздольне”, доручено районному відділу земельних ресурсів внести зміни до земельно-облікової документації. Землі ДППП „Роздольне” були розділені відповідно Розпоряджень Зміївської районної державної адміністрації від 23.08.2007 № 708, від 30.08.2007 року № 731.
Позивач стверджує, що до січня 2008 року ДППП „Роздольне” мало у своєму господарському віданні 3876 га землі, а з 04.01.2008 року розпаювання (приватизації) членами трудового колективу земельних ділянок ДППП „Роздольне” має у себе на праві користування 609,68 га земель для сільгоспвиробництва яке складає 93 % обсягів виробництва - птахівництво, скотарство тощо. Таку свою правову позицію пов’язує з моментом набуття працівниками підприємства права власності на землю.
Представник позивача стверджує, що відповідно до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України, право користування на земельну ділянку виникає після одержання документа, що посвідчує право користування. Але, власники земельних ділянок – члени ДППП „Роздольне” станом на 01.01.2008 року не отримали державні акти на право власності на землю, тому вони до виділення в натурі (на місцевості) не мають право на використання без відповідних документів.
Відповідно до статті 3 Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок” об’єктом оподаткування для платників фіксованого сільськогосподарського податку є площа сільськогосподарських угідь, переданих сільськогосподарському товаровиробнику у власність або наданих йому у користування, в тому числі на умовах оренди.
Сільськогосподарські підприємства, у відповідності із статтею 5 Положення про справляння та обліку фіксованого сільськогосподарського податку, затвердженого постановою КМУ від 23.04.1999 року № 658, для набуття і підтвердження статусу платників податку самостійно обчислюють суму податку.
Судом встановлено, що відповідно до інформації, отриманої від Управління земельних ресурсів у Зміївському районі Харківської області (листи від 04.02.2008 року № 01-15/583, від 11.06.2008р. № 01-15/1880, від 05.08.2008р. № 01-15/2217) та Зміїського районного відділу Харківської регіональної філії центру Державного земельного кадастру земельні ділянки станом на 01.01.2008 року ДППП „Роздольне” у встановленому порядку не надавались та в державному реєстрі земель не значаться.
Крім того, згідно статистичної звітності „Про наявність та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності” форма 6-ЗЕМ станом на 01.01.2008р. площа користування ДППП „Роздольне” після проведення роздержавлення земель, має в користуванні земельні ділянки площею 120,5722 га, з них 64,21 га – господарські будівлі та двори, 56,3022 га – полезахисні смуги.
Відповідно до ст.193 Земельного кодексу України Державний земельний кадастр — це єдина державна система земельно – кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить вів режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристику, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Державний земельний кадастр є основою для ведення кадастрів інших природних ресурсів.
Виходячи зі змісту положень ст.194 Земельного кодексу України призначенням державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.
За таких обставин, твердження позивача про те, що до січня 2008 року ДППП „Роздольне” мало у своєму господарському віданні 3876 га землі, а з 04.01.2008 року розпаювання (приватизації) членами трудового колективу земельних ділянок ДППП „Роздольне” має у себе на праві користування 609,68 га земель для сільгоспвиробництва не знайшло свого підтвердження в ході судового засідання.
Виходячи з вищенаведеного, позивач не має права бути платником фіксованого сільськогосподарського податку у 2008 році.
Як зафіксовано в акті перевірки підприємством в порушення ст. 14 Закону України „Про плату на землю” не подано розрахунок. та не сплачено податок на землю на суму 36344,54 грн.
Положеннями ст.5 Закону України „Про плату на землю” визначено, що об'єктом плати на землю є земельна ділянка, а також, земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, в тому числі на умовах оренди. О’єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (пай) і землекористувач, в тому числі орендар.
Відповідно до ст. 14 Закону України "Про плату за землю”, юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим законом за формою, встановленою Державною податковою адміністрацією України, а саме: станом на 1 січня і до 1 лютого платник податків подає дані до відповідної державної податкової інспекції за місцем знаходження земельної ділянки.
Слід відмітити, що положеннями ст. 15 Закону України „Про плату податку за землю”, передбачено, що юридичні особи – власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також, орендну плату за земельні ділянки з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Сплата податку провадиться рівними частками щомісяця, протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного місяця. У такі ж терміни сплачується орендна плата державної та комунальної власності.
Власники землі та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата згідно ст. 2 Закону України „Про плату за землю”. Підставою для нарахування земельного податку, як встановлено статтею 13 Закону, є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності - договір оренди такої земельної ділянки. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Преамбулою Закону України від 21 грудня 2000 року N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Суд зазначає, що відповідно до п.п.4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму податкового зобов’язання платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов’язань, заявлених у податкових деклараціях.
У разі, коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, визначеними у підпункті "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний (крім випадків, коли податкова декларація не приймається всупереч нормам цього Закону) сплатити штраф у розмірі п'яти відсотків суми донарахованого податкового зобов'язання, але не менше одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули (п.п.17.1.4. п.17.1. ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”).
Виходячи з наведеного, та з урахуванням вимог положень Закону України „Про фіксований сільськогосподарський податок”, Закону України „Про плату за землю”, Земельного кодексу України у відповідача були наявні підстави для фіксування в акті перевірки порушення ДППП „Роздольне” вимог ст. 14 Закону України "Про плату за землю" та винесення податкового повідомлення-рішення від 23.06.2008 року № 0003691501/0 про донарахування податкового зобов’язання по податку за землю за січень-квітень 2008 року в розмірі 36344,54 грн. та застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 18172,26 грн.
За таких обставин, суд робить висновок, що при прийнятті податкового повідомлення-рішення від 23.06.2008 року №0003691501/0 Державна податкова інспекція у Зміївському районі в Харківській області діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений Законом з дотриманням вимог ч.3 ст.2 КАС України.
За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне скасувати заходи забезпечення адміністративного позову у вигляді зупинення до ухвалення рішення по справі виконання податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Зміївському районі в Харківській області від 23.06.2008 року № 0003691501/0 від 04.07.2008 року.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст. 8 Конституції України, ст.ст.4, 8, 17, 50, 86, 94, 161-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Державного племінного птахівничого підприємства „Роздольне” до Державної податкової інспекції у Зміївському районі в Харківській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет впору на стороні відповідача Управління Держкомзему у Зміївському районі Харківської області про визнання незаконним та недійсним податкового повідомлення-рішення від 23.06.2008 року № 0003691501/0 про донарахування податку на прибуток за січень-квітень 2008 року у сумі 36344,54 грн. та штрафних санкцій у сумі 18172,26 грн. – відмовити в повному обсязі.
Скасувати в заходи забезпечення адміністративного позову від 04.02.2008 року щодо зупинення до ухвалення рішення по справі виконання податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Зміївському районі в Харківській області від 23.06.2008 року № 0003691501/0.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 20.03.2009 року.
Суддя Перцова Т.С.
З оригіналом згідно.