ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2015 року справа № 813/1635/15
Львівський окружний адміністративний суд в складі :
головуючого - судді Кухар Н.А.
суддів: Лейко-Журомської М.В.
ОСОБА_1
секретаря судового засідання Єдинак Г.Б.
за участю представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю "Миколаївське АТП-14627" до Державної інспекції України з наземного транспорту, треті особи ПАТ «Калуське АТП», фізична особа-підприємець ОСОБА_3, фізична особа-підприємець ОСОБА_4 про визнання протиправним та скасування рішення, наказу та зобов»язання вчинити дії,
встановив:
Позивач - Товариство з додатковою відповідальністю "Миколаївське АТП-14627" звернулось до суду з позовом до Державної інспекції України з наземного транспорту та після збільшення позовних вимог просить:
1.Визнати незаконним і скасувати рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з наземного транспорту, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р в частині недопуску ТзДВ «Миколаївське АТП-14627» до участі в конкурсі обєктах конкурсу: № 8 Калуш Львів (рейси № 609/610, 613/614), №9 (611/612, 615/616) та № 34 Івано-Франківськ Львів (рейси №103/104).
2.Визнати незаконним і скасувати рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з наземного транспорту, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р в частині визначення переможця та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце на обєктах конкурсу: № 8 Калуш Львів (рейси № 609/610, 613/614), №9 (611/612, 615/616) та № 34 Івано-Франківськ Львів (рейси №103/104).
3.Визнати протиправним та скасувати Наказ Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті № 99 від 25.03.2015р. "Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), проведеного 19.02.2015р.» в частині:
1)введення в дію рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р. щодо визнання ПАТ «Калуське АТП» переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу № 8 Калуш Львів (рейси № 609/610, 613/614) та видачі ПАТ «Калуське АТП» дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування « Калуш Львів» (рейси № 609/610, 613/614);
2)введення в дію рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р. щодо визнання ФОП ОСОБА_3В. переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу №9 Калуш Львів (рейси 611/612, 615/616) та видачі ФОП ОСОБА_3 дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування «Калуш Львів» (рейси № 611/612, 615/616);
3)введення в дію рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р. щодо визнання ФОП ОСОБА_4переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу № 34 Івано-Франківськ Львів (рейси №103/104) та видачі ФОП ОСОБА_4 дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування «Івано-Франківськ Львів» (рейси №103/104).
4.Зобовязати конкурсний комітет Державної інспекції України з наземного транспорту повторно розглянути документи подані ТзДВ «Миколаївське АТП-14627» на конкурс та визначити переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце на підставі бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, які брали участь у конкурсі, та документів, поданих такими перевізниками-претендентами для участі в конкурсі на обєктах конкурсу: № 8 Калуш Львів (рейси № 609/610, 613/614), №9 (611/612, 615/616) та № 34 Івано-Франківськ Львів (рейси №103/104).
В судовому засіданні залучено третіх осіб без самостійних вимог на стороні відповідача: ПАТ «Калуське АТП», фізичну особу-підприємця ОСОБА_3В. та фізичну особу-підприємця ОСОБА_4
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що рішенням конкурсного комітету Державної інспекції України з наземного транспорту, оформленого протоколом № 2 від 19.02.2015р. ТзДВ «Миколаївське АТП-14627 було не допущене до участі в конкурсі з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Вважає таке рішенням таким, що грубо порушує права та охоронювані законом інтереси позивача, так як ТзДВ «Миколаївське АТП 14627» подало усі необхідні документи для участі в конкурсах на обєктах № 8 Калуш Львів (рейси № 609/610, 613/614), №9 (611/612, 615/616) та № 34 Івано-Франківськ Львів (рейси №103/104), жодних недостовірних відомостей не зазначав. Відповідно до п. 37 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу, тому, безпосередньо під час проведення конкурсу конкурсний комітет не мав правових підстав ставити під сумнів достовірність даних, що містяться у документах, поданих претендентами на обєкти конкурсу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задоволити.
Відповідач подав заперечення на позов, у якому зазначив, що конкурс був проведений у відповідності до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування. Згідно інформації, наданої Державною фіскальною службою, позивачем подано недостовірну інформацію щодо кількості працівників, які відпрацювали повний звітний період, в т.ч. із заробітною платою не менше мінімальної за ІУ квартал 2013 року та І,ІІ,ІІІ квартали 2014 року. Вважає, що рішення відповідача є правомірними та прийнятими на підставі підтверджених фактів.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити у його задоволенні.
Третя особа - ПАТ «Калуське АТП» в судове засідання участь представника не забезпечила, подала заперечення на позов, у якому просила відмовити у його задоволенні, так як вважає, що конкурс проведений відповідно до норм законодавства.
Треті особи- фізичну особу-підприємця ОСОБА_3В. та фізичну особу-підприємця ОСОБА_4 в судове засідання не з»явились, відповідно до ч.11 ст.35 КАС України належно повідомлені про день та час розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача , заперечення третьої особи, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
19.02.2015 року конкурсним комітетом Державної інспекції України з наземного транспорту проведено конкурс з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), обєктами конкурсу були маршрути № 8 Калуш Львів (рейси № 609/610, 613/614), №9 Калуш Львів (611/612, 615/616) та № 34 Івано-Франківськ Львів (рейси №103/104).
За результатами проведення конкурсу конкурсним комітетом прийнято рішення, оформлені протоколом № 36 від 19.02.2015р, щодо недопуску ТзДВ «Миколаївське АТП-14627» до участі в конкурсі обєктах конкурсу: № 8 Калуш Львів (рейси № 609/610, 613/614), №9 (611/612, 615/616) та № 34 Івано-Франківськ Львів (рейси №103/104) за подання до участі у конкурсі документів, що містять недостовірну інформацію, а переможцями конкурсу на даних маршрутах визнано ПАТ «Калуське АТП», фізичну особу-підприємця ОСОБА_3В. та фізичну особу-підприємця ОСОБА_4
Наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті № 99 від 25.03.2015р. введено в дію рішення, прийняті на засіданні конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), проведеного 19.02.2015р. та зобов»язано видати переможцям конкурсу дозволи згідно з обов»язковими умовами визначеного конкурсу та додатковими умовами обслуговування маршруту, наданими перевізниками-претендентами.
Державною інспекцією України з безпеки на наземному транспорті видано дозволи на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування:
-« Калуш Львів» (рейси № 609/610, 613/614) ПАТ «Калуське АТП» ;
-«Калуш Львів» (рейси № 611/612, 615/616) ФОП ОСОБА_3В. ;
-«Івано-Франківськ Львів» (рейси №103/104) ФОП ОСОБА_4
Не погодившись з недопущенням його до участі у конкурсі й результатами проведеного конкурсу, а також виданим на їх підставі наказом про введення в дію рішень конкурсного комітету та видачею дозволів переможцям конкурсу на перевезення пасажирів на міжобласному автобусному маршруті загального користування, ТзДВ «Миколаївське АТП-14627 звернулось до суду з позовом про визнання їх протиправними та скасування.
Статтею 45 Законом України «Про автомобільний транспорт» передбачено вимоги до автомобільних перевізників, які допускаються до участі в конкурсі, та встановлено, що у конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.
До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які:
- визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання;
- подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію;
- не відповідають вимогам статті 34 цього Закону;
- передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.
Підстави, за яких автомобільні перевізники не допускаються до участі в конкурсі, визначені й пунктом 12 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03.12.2008р. (далі - Порядок):
1) подання до участі в конкурсі неналежним чином оформлених документів чи не в повному обсязі, а також таких, що містять недостовірну інформацію;
2) визнання банкрутом або щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство (за винятком того, стосовно якого проводиться процедура санації), або перебування у стадії ліквідації;
3) невідповідність вимогам статті 34 Закону України "Про автомобільний транспорт";
4) відсутність достатньої кількості транспортних засобів для виконання перевезень, затвердженої обов'язковими умовами конкурсу, та перевезень, які повинні виконуватися відповідно до чинних договорів (дозволів). Достатня кількість транспортних засобів визначається як кількість автобусів, необхідних для виконання перевезень, та кількість резервних транспортних засобів, яка становить 10 відсотків для міського, приміського сполучення та 20 відсотків для міжміського сполучення;
5) наявність несплачених штрафних санкцій, накладених Укртрансінспекцією, або наявність у водіїв несплачених штрафів, накладених відповідно до статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, неоскаржених у судовому порядку (що були накладені не пізніше ніж за 20 днів до дати проведення конкурсу);
6) подання конкурсної пропозиції, що не відповідає обов'язковим та додатковим умовам конкурсу, крім випадків, передбачених частиною третьою статті 44 Закону України "Про автомобільний транспорт".
З аналізу зазначених вище норм законодавства можна дійти висновку, що конкурсному комітету, який відповідає за підготовку та проведення конкурсу, надано право не допускати до участі в конкурсі автомобільних перевізників, які, зокрема, подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію, а також не відповідають вимогам ст.34 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Одночасно, відповідно до п.37 Порядку достовірність інформації, викладеної у заяві та документах, визначених пунктом 29 цього Порядку, перевіряється організатором та/або робочим органом не пізніше ніж за два дні до дати проведення конкурсу.
За змістом положень, наведених в пунктах пунктів 37, 40, 42, 46, 47, 49, 51 та 53 Порядку, перевізник допускається до участі у конкурсі саме по результатам перевірки його відомостей робочим органом, і рішення про допуск (чи не допуск) перевізника до участі у конкурсі має бути прийнято до початку проведення конкурсу, недопуск же до участі у конкурсі претендента на стадії прийняття рішення й за результатами голосування членів конкурсного комітету суперечить Порядку та є неправомірним.
Крім того, як вбачається з матеріалів даної справи підставами для прийняття рішення стосовно недопущення позивача до участі у конкурсі слугувала інформація начальника відділу адміністрування майнових податків департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ОСОБА_5, який повідомив, що відповідно до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, що звітується ТДВ «Миколаївське АТП 14627» кількість працівників, які відпрацювали повний звітний період, в т.ч. із заробітною платою не менше мінімальної, за ІУ квартал 2013 року становила 21 особа, І квартал 2014 року 28 осіб, ІІ квартал 2014 року -22 особи, ІІІ квартал 2014 року -26 осіб, разом із цим, перевізником - претендентом в анкеті до заяви на участь у конкурсі в графі: середньооблікова кількість працівників за період протягом року до дати оголошення конкурсу з окладом за штатним розписом із заробітною платою не менше встановленого законодавством мінімуму, що працюють на повну ставку, осіб зазначено 32,5, що не відповідає дійсності.
Позивачем ТДВ «Миколаївське АТП 14627» надано суду Податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку за ІУ квартал 2013 року, І квартали 2014 року, ІІ квартал 2014 року та ІІІ квартал 2014 року з відмітками про отримання Миколаївською ДПІ, на які послався начальник відділу адміністрування майнових податків департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ОСОБА_5, з яких не встановлено зазначеної на засіданні конкурсної комісії інформації щодо кількості працівників, які відпрацювали повний звітний період, в т.ч. із заробітною платою не менше мінімальної, представником відповідача не надано суду доказів надання позивачем для участі в конкурсі документів, що містять недостовірну інформацію.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дії конкурсного комітету в частині, що стосуються не допуску позивача до участі у конкурсі є незаконними та потягли за собою прийняття протиправного рішення щодо визначення переможців конкурсу, наказу №99 від 25.03.2015 р., а тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати в цій справі слід відшкодувати з Державного бюджету України в користь позивача.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним і скасувати рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з наземного транспорту, оформленого протоколом № 36 засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) від 19.02.2015р. в частині недопуску ТзДВ Миколаївське АТП-14627 до участі в конкурсі по об»єктах конкурсу №8 Калуш-Львів, рейси № 609/610, 613/614, №9 рейси №611/612, 615/616 та № 34 Івано-Франківськ Львів, рейси №103/104.
Визнати протиправним і скасувати рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з наземного транспорту, оформленого протоколом № 36 засідання конкурсного комітету з проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут) від 19.02.2015р. в частині визначення переможця конкурсу по об»єктах №8 Калуш-Львів, рейси № 609/610, 613/614, №9 рейси №611/612, 615/616 та № 34 Івано-Франківськ Львів, рейси №103/104.
Визнати протиправним та скасувати Наказ Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті № 99 від 25.03.2015р. Про введення в дію рішень, прийнятих на засіданні конкурсного комітету з перевезення пасажирів на міжміському і приміському маршрутах загального користування, які виходять за межі території області (міжобласний маршрут), проведеного 19.02.2015р. в частині:
1)введення в дію рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р. , щодо визнання ПАТ Калуське АТП переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу № 8 Калуш - Львів (рейси № 609/610, 613/614) та видачі ПАТ Калуське АТП дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування Калуш - Львів (рейси № 609/610, 613/614);
2)введення в дію рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р. щодо визнання фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу №9 Калуш - Львів (рейси 611/612, 615/616) та видачі фізичній особі підприємцю ОСОБА_3 дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування Калуш - Львів (рейси № 611/612, 615/616);
3)введення в дію рішення конкурсного комітету Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті з проведення конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом на міжобласних маршрутах загального користування, оформленого протоколом № 36 від 19.02.2015р. щодо визнання фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 переможцем конкурсу на об'єкті конкурсу № 34 Івано-Франківськ - Львів (рейси №103/104) та видачі фізичній особі підприємцю ОСОБА_4 дозволу на перевезення пасажирів на міжобласному маршруті загального користування Івано- Франківськ - Львів (рейси №103/104).
Зобовязати конкурсний комітет Державної інспекції України з наземного транспорту повторно розглянути документи подані ТзДВ Миколаївське АТП-14627 на конкурс та визначити переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце на підставі бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів, які брали участь у конкурсі, та документів, поданих такими перевізниками-претендентами для участі в конкурсі на обєктах конкурсу: № 8 Калуш - Львів (рейси № 609/610, 613/614), №9 (611/612, 615/616) та № 34 Івано-Франківськ - Львів (рейси №103/104).
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з додатковою відповідальністю «Миколаївське АТП-14627» 194,88 (сто дев»яносто чотири грн. 88 коп) грн судового збору.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної карги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий Кухар Н.А.
Суддя Лейко-Журомська М.В.
Суддя Костецький Н.В.
Повний текст постанови виготовлено 30.06.2015 року.