ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20.07.06
Справа №АС 5/423-06.
За позовом: Сумського обласного відділення Фонду України соціальногозахисту інвалідів
До відповідача: відкритого акціонерного товариства «Сумигаз»
Про стягнення: 163630 грн. 27 коп.
Суддя СОП‘ЯНЕНКО О.Ю.
Секретар судового засідання Піскова Ю.О.
Представники:
Від позивача: Груздо Т.С.
Від відповідача: Глазунов Д.В., довіреність №13/17 від 01.11.2005р.
Суть спору: позивач просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 163630 грн. 27 коп. за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2005 році.
Відповідач подав відзив на позов №13/1117 від 23.06.2006р., в якому проти позовних вимог заперечує та зазначає, що на відповідача не покладено обов‘язок забезпечувати безпосереднє працевлаштування інвалідів. Крім того, за результатами фінансово-господарської діяльності за 2005 рік підприємство відповідача працювало збитково і прибутку не отримувало, про що свідчить звіт про фінансові результати за 2005р. та баланс підприємства.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 2002 року №875-ХП (далі Закон) діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціально-психологічних умов для задоволення їх здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.
Статтею 19 даного Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік у кількості 1 робочого місця.
Підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом, а якщо працює від 8 до 15 осіб – в розмірі половини середньорічної заробітної плати на відповідному підприємстві (ст.20 Закону).
Згідно Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою КМУ від 03.05.1991 року за № 314 підприємства у межах нормативу, створюють за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів, розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів; робоче місце вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідно нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів.
Наказом Державного комітету статистики № 244 від 06.07.1998 року затверджена форма статистичної звітності № 3-ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках”, яка подається підприємствами, установами та організаціями щомісяця на адресу державної служби зайнятості та передбачає інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування громадян), які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, зокрема інвалідів. Інформація щодо вакантних місць для працевлаштування інвалідів міститься у графі четвертій форми статистичної звітності 3-ПН.
Таким чином, на підприємство хоч і не покладається обов’язок працевлаштовувати інвалідів, але покладається обов’язок створювати та належним чином атестувати робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.
Відповідно до довідки №04-16/1329 від 13.07.2006р. Сумського міського центру зайнятості відповідачем відповідно до форми статистичної звітності, наданої Сумському міському центру зайнятості, були заявлені 9 вакансій, але без зазначення вакансій для інвалідів у графі 4 звіту.
Згідно даних статистики в 2005 році середньооблікова чисельність штатних працівників на даному підприємстві складала 2414 чоловік, встановлено норматив створення робочих місць для працевлаштування 97 інвалідів, але фактично у 2005 році на підприємстві відповідача працювало 80 інвалідів.
Отже, відповідач не надав доказів належного інформування органів працевлаштування інвалідів про кількість створених для них робочих місць, в повному обсязі не забезпечив встановленого нормативу робочих місць, чим порушив вище зазначені вимоги Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в України” і, крім того, не перерахував встановлені Законом адміністративно-господарські санкції за сімнадцять робочих місць.
Середньорічна заробітна плата на підприємстві за 2005 рік згідно даних статистики становила 9625 грн. 31 коп. Таким чином, заборгованість відповідача за нестворені сімнадцять робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2005 році становить 163630 грн. 27 коп., доказів сплати якої відповідач суду не подав, тому вимоги позивача обґрунтовані, правомірні і підлягають задоволенню.
Щодо заперечень відповідача, то вони не приймаються судом до уваги, оскільки відповідно до ч. 5 ст. 20 Закону у разі несплати адміністративно-господарських санкцій або пені чи неможливості їх сплати за рішенням господарського суду їх стягнення в примусовому порядку може бути звернено на майно підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, в порядку, передбаченому законом. Таким чином, відсутність у підприємства прибутку у звітному періоді не є підставою для відмови у позові.
Керуючись ст.ст. 158, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Сумигаз» (м. Суми, вул. Лебединська, 13; р/р 26005307703234 в ЦВ ПІБ, МФО 337278, код 03352432) на користь Сумського обласного відділення фонду України соціального захисту інвалідів (40030, м. Суми, вул. Горького, 2, р/р 31215230600002 УДК у Сумській області, МФО 837013, код одержувача 23636315) 163630 грн. 27 коп. адміністративно-господарських санкцій.
3. Видати виконавчий лист після набрання постановою законної сили.
СУДДЯ О.Ю. СОП‘ЯНЕНКО