Лугинський районний суд Житомирської області
Справа № 281/527/13-а
Провадження по справі № 2-а/281/271/13
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2013 року смт.Лугини
Лугинський районний суд Житомирської облаті у складі:
головуючого судді - Бичківської К.Г.
розглянувши у судовому засіданні в смт.Лугини адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, третя особа - УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира про поновлення строку на звернення до суду, визнання рішення посадової особи державної виконавчої служби протиправними та його скасування,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка вказує на те, що постановою державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 21.03.2011 з посиланням на вимоги п.11 ч.1 ст. 49, ст. 50 Закону України "Про виконавче провадження" закінчено виконавче провадження за виконавчим листом № 2-а-253/09, виданим Лугинським районним судом Житомирської області 13.09.2010.
Позивач вважає рішення державного виконавця неправомірним і просить поновити строк звернення до адміністративного суду, визнати дії протиправною та скасувати постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області від 21.03.2011 про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 2-а-253/09, виданим Лугинським районним судом Житомирської області 13.09.2010.
В судове засідання позивачка не з'явилася, подала до суду заяву, в якій вказала, що вона позов підтримує повністю і просить справу слухати в її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, але ним подано заперечення на позов в якому він просить справу слухати без його участі.
Представник третьої особи в судове засідання не з"явився, хоча належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, про причини неявки не повідомив.
Розглянувши та дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.
13.09.2010 Лугинським районним судом позивачці було видано виконавчий лист в якому зазначено, що суд зобов'язав УПСЗН Богунської районної ради м. Житомира зробити перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 доплату до заробітної плати, перердбачену ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за періоди з 27.02.2006 року по 31.12.2006 року, з 09.07.2004 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року.
21.09.2010 держаним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби головного управління юстиції у Житомирській області було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження про примусове виконання виконавчого листа № 2-а-253/09 виданого 13.09.2010.
Згідно постанови державного виконавця від 21.03.2011, виконавче провадження з примусового вконання вказаного виконавчого листа було закінчене у зв"язку з тим, що виконати рішення суду без участі боржника неможливо.
В матеріалах виконавчого провадження відсутні докази того, що зазначена постанова направлялась стягувачу, а тому позивачці необхідно поновити строк звернення до адміністративного суду.
Суд вважає, що державний виконавець дійшов передчасного висновку, виносячи постанову про закінчення виконавчого провадження, оскільки він не здійснив усіх можливих вичерпних заходів виконання судового рішення.
В запереченнях відповідач зазначив, що з метою повного фактичного виконання рішення суду до боржника були застосовані заходи примусового виконання судового рішення, передбачені Законом України "Про виконавче провадження", а звернення до суду із із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення - це право державного виконавця, а не обов"язок.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження", державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ч. 1 ст. 181 КАС України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
Аналіз положень ч.1 ст. 181 КАС України свідчить про те, що адміністративне судочинство спрямоване на захист прав, свобод та інтересів учасників виконавчого провадження від порушень з боку державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби. При цьому захист прав, свобод та інтересів цих осіб передбачає наявність встановленого судом факту порушення законного права (свободи, інтересу) позивача.
Ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", визначено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до п. 38 рішення Європейського суду з прав людини від 29.06.2004 року у справі «Жовнер проти України», державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням.
Згідно п. 29 рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року у справі «Васильєв проти України», виконання рішення щодо боржника залишається обов'язком держави.
Судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України (ст. 124 Конституції України).
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. В ч. 2 ст. 257 КАС України вказано, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
Боржником у справі, яка розглядається, виступає держава, яка в особі компетентного органу, повинна здійснити нарахування та провести виплату позивачці коштів, передбачених ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а відсутність бюджетних коштів не може бути підставою для невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, і закінчення виконавчого провадження.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 124 Конституції України, Законом України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", рішенням Європейського суду з прав людини від 29.06.2004 року у справі «Жовнер проти України», рішення Європейського суду з прав людини від 13.07.2006 року у справі «Васильєв проти України»ст.ст. 8-11,18, 71, 160-162, 181, 186, 255, 257 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задоволити.
Поновити позивачці строк звернення до адміністративного суду
Постанову державного виконавця відділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного Управління юстиції у Житомирській області від 21.03.2011 про закінчення виконавчого провадження за виконавчим листом № 2-а-253/09, виданим Лугинським районним судом Житомирської області 13.09.2010, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення невиплаченої доплати до заробітної плати, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - скасувати.
Зобов"язати відділ примусового виконання рішень відділу держаної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області відновити виконавче провадження за виконавчим листом № 2-а-253/09, виданим Лугинським районним судом Житомирської області 13.09.2010, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення невиплаченої доплати до заробітної плати, передбаченої Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Лугинський районний суд протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_2