Постанова № 45907477, 25.06.2015, Одеський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
25.06.2015
Номер справи
916/3885/14
Номер документу
45907477
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

__________________

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" червня 2015 р.Справа № 916/3885/14Одеський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Величко Т.А.,

суддів: Будішевської Л.О., Таран С.В.

(Склад колегії суддів сформовано згідно із протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями (від 02.06.2015р.)

при секретарі: Альошиній Г.М.

за участю представників сторін:

від прокуратури - ОСОБА_1;

від позивача ОСОБА_2;

від відповідача ОСОБА_3;

від третьої особи ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Товариства з додатковою відповідальністю «Третій автобусний парк»

на рішення господарського суду Одеської області від 15 грудня 2014 року

по справі №916/3885/14

за позовом Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради

до Товариства з додатковою відповідальністю «Третій автобусний парк»

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Департаменту комунальної власності Одеської міської ради

про внесення змін до договору оренди землі

ВСТАНОВИВ:

Заступник прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради, звернувся до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до Відкритого акціонерного товариства „Третій автобусний парк за участю третьої особи - Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про внесення змін до договору оренди землі від 15.12.2010р., зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у м. Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.07.2011р. за №511010004000054, яким Одеською міською радою передано ВАТ „ Третій автобусний парк земельну ділянку площею 28 776 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 2-а терміном на 50 років, а саме:

-викласти п.2.3. Договору у наступній редакції: "Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 28 776 кв.м. становить 12 063 762,48 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №88/С від 07.10.2013р., складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області";

-викласти п.4.1. Договору у наступній редакції: "Орендна плата за земельну ділянку, площею 28 776 кв.м., що розташована за адресою: м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 2-а, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та становить 361 912,87 грн. на рік".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не надав згоди на приведення п. 2.3 і п. 4.1 спірного договору у відповідність до рішення Одеської міської ради від 20.09.2011 року № 1268-VI, яким введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель м. Одеси та рішення Одеської міської ради № 1267-VI „Про затвердження фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за земельні ділянки в м. Одесі, витягом з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки від 07.10.2013р. №88/С, розрахунком орендної плати.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 26.09.2014р. порушено провадження за вказаним позовом та залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Департамент комунальної власності Одеської міської ради.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 03.11.2014р. здійснено заміну відповідача Відкритого акціонерного товариства „ Третій автобусний парк на його правонаступника Товариство з додатковою відповідальністю „ Третій автобусний парк .

Рішенням господарського суду Одеської області від 15.12.2015р. (суддя Зайцев Ю.О.) позов заступника прокурора Суворовського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради задоволено. Внесено зміни до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2010 року, зареєстрованого в Управлінні Держкомзему у м.Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.07.2011р. за №511010004000054.

Викладено п. 2.3 договору оренди землі від 15.12.2010 року у наступній редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, площею 28 766 кв.м. становить 12 063 762,48 грн. згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №88/С від 07.10.2013, складеного управлінням Держземагенства у м. Одесі Одеської області»

Викладено п. 4.1. договору оренди землі від 15.12.2010 року у наступній редакції: «Орендна плата за земельну ділянку, площею 28 766 кв.м., що розташована за адресою: м.Одеса, вул. 7-а Пересипська, 2-а, розрахована у розмірі 3% від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки складає 361912,87 грн. на рік.»

Стягнуто з Товариства з додатковою відповідальністю "Третій автобусний парк" на користь державного бюджету України витрати по сплаті судового збору на суму 1218 грн.

Судове рішення мотивоване наявністю правових підстав для внесення змін до договору оренди землі в частині встановлення нового розміру орендної плати з урахуванням нової нормативно грошової оцінки.

Нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності є регульованою ціною, законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

В апеляційній скарзі, не погоджуючись з висновками суду, ТДВ "Третій автобусний парк" просить рішення господарського суду Одеської області від 15.12.2014р. по справі №916/3885/14 скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Доводи скаржника ґрунтуються на тому, що вказане рішення господарського суду є незаконним, винесеним з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Скаржник зазначає, що на адресу ТДВ "Третій автобусний парк" жодних пропозицій стосовно зміни договору оренди не надходило, що підтверджується витягом з журналу реєстрації вхідної кореспонденції, а отже ТДВ "Третій автобусний парк" не надавало відмови стосовно внесення змін до спірного договору. 27.02.2014р. на момент подання пропозиції ВАТ "Третій автобусний парк" вже було припинено, а тому взагалі не могло надати жодної відповіді на пропозицію щодо внесення змін до договору оренди.

Також скаржник зазначає, що не погоджується з відомостями вказаними у витягу з технічної документації про нормативно-грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 07.10.2013р. №88/С і вважає їх безпідставними.

Скаржник вважає, що розрахунок нормативно-грошової оцінки земельної ділянки зроблений не вірно у звязку із відсутністю обставин, які впливають на збільшення нормативно-грошової оцінки землі.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 23.01.2015р. (головуючий суддя: Мишкіна М.А., судді: Будішевська Л.О., Таран С.В.) прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 03.03.2015р. за клопотанням ТДВ "Третій автобусний парк" зупинено провадження у справі №916/3885/14 до закінчення розгляду справи №815/1276/15 Одеським окружним адміністративним судом до набрання законної сили судовим рішенням у ній.

Постановою Вищого господарського суду України від 16.04.2015р. ухвалу Одеського апеляційного господарського суду від 03.03.2015р. у справі №916/3885/14 скасовано, справу передано на розгляд до Одеського апеляційного господарського суду.

Ухвалою Одеського апеляційного господарського суду від 14.05.2015р. поновлено апеляційне провадження у справі №916/3885/14 та призначено до розгляду у судовому засіданні.

Враховуючи тимчасову непрацездатність головуючого судді - Мишкіної М.А., розпорядженням керівника апарату №174 від 02.06.2015р. призначено повторний автоматичний розподіл справи №916/3885/14.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.06.2015р. визначено наступний склад колегії суддів: головуючий суддя - Величко Т.А., судді: Будішевська Л.О., Таран С.В.

25.06.2015р. в судовому засіданні представником ТДВ "Третій автобусний парк" надано доповнення до апеляційної скарги, згідно якого вважає рішення суду першої інстанції незаконним та необґрунтованим, та таким, що підлягає скасуванню.

Відповідач зазначає, що державну експертизу технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, з якої виготовлено відповідний витяг №54/С від 17.06.2014р., не було проведено, а отже відповідний витяг є незаконним та підлягає скасуванню в силу прямої встановленої законом заборони на здійснення будь-яких дій, повязаних з реалізацією землевпорядної документації, яка не отримала позитивного висновку державної експертизи.

Відповідачем подано адміністративний позов про визнання протиправним та скасування витягу №54/С від 17.06.2014р., за яким Одеським окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі №815/1545/15. Крім того, відповідачем подано у цій справі також подано адміністративний позов про скасування рішення Одеської міської ради від 28.10.2010р. №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», за яким відкрито провадження Приморським районним судом м. Одеси №522/3644/15-а.

Також відповідач зазначає, що 18.02.2015р. у відкритому судовому засіданні Одеським апеляційним адміністративним судом було постановлено ухвалу по справі за позовом ТОВ «БЛАЗ» до Одеської міської ради №522/11050/14-а, яка набрала законної сили 18.02.2015р. При цьому у відповідній адміністративній справі встановлено обставини щодо особи, яка приймає участь у цій господарській справі Одеської міської ради, що прямо стосується предмету доказування.

Відповідач просить суд звернути увагу на те, що видання витягу №54/С від 17.06.2014р. з нормативно-грошової оцінки земель міста ОСОБА_3, яка не отримала позитивного висновку державної експертизи, є незаконним в силу ст. 35 ЗУ «Про державну експертизу землевпорядної документації», отже єдиний доказ позовних вимог у цій справі підлягає скасуванню як протиправний в силу приписів ст. 35 ЗУ «Про державну експертизу землевпорядної документації».

Також 25.06.2015р. в судовому засіданні представником "Третій автобусний парк" заявлені клопотання про зупинення провадження по справі.

Відповідач просить зупинити провадження по справі №916/3885/14 до вирішення по суті справи 522/3644/15-а за позовом ТДВ "Третій автобусний парк" до Одеської міської ради про скасування рішення Одеської міської ради від 28.10.2010р. №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3». Відповідач вважає, що розгляд цієї господарської справи є неможливим без встановлення відповідних обставин стосовно законності відповідного витягу №54/С від 17.06.2015р.

Також відповідач просить зупинити провадження по справі №916/3885/14 до вирішення по суті справи №916/2160/15-г за позовом ТДВ "Третій автобусний парк" до Одеської міської ради про внесення пункту договору оренди землі недійсним. Відповідач вважає, що справи є взаємоповязаними, адже у справі №916/3885/14 розглядається питання про збільшення орендної плати на підставі п.4.4. Договору оренди землі, який у справі №916/2160/15-г визнається недійсним.

Клопотання скаржника про зупинення провадження по справі №916/3885/14 до вирішення по суті справи №916/2160/15-г за позовом ТДВ "Третій автобусний парк" до Одеської міської ради про внесення пункту договору оренди землі недійсним, а також клопотання про зупинення провадження по справі №916/3885/14 до вирішення по суті справи 522/3644/15-а за позовом ТДВ "Третій автобусний парк" до Одеської міської ради про скасування рішення Одеської міської ради від 28.10.2010р. №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3» не приймаються до уваги колегії суддів, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 79 ГПК України господарський суд зупиняє провадження по справі в разі неможливості розгляду даної справи до вирішення повязаної з нею іншої справи, що розглядається іншим судом. Іншим судом, про який йдеться у ч.1 ст. 79 ГПК України є будь-який орган, що входить до складу судової системи України. Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, зокрема через обмеженість своєї юрисдикції щодо конкретної справи, одночасністю розгляду двох повязаних між собою справ різними судами або з інших причин.

При цьому повязаність справ полягає у тому, що рішення іншого суду, який розглядає справу, встановлює обставини, що впливають або можуть вплинути на збирання та оцінку доказів у даній справі, в тому числі йдеться про факти, які мають преюдиціальне значення. Ці обставини повинні бути такими, що мають значення для даної справи і унеможливлюють розгляд спору до вирішення справи іншим судом через те, що не можуть бути встановлені господарським судом самостійно у даній справі.

Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку зясовує як повязана справа, яка розглядається господарським судом, зі справою, що розглядається іншим судом, а також те, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.

Предметом позову у даній справі є вимога Заступника прокурора Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до ТДВ "Третій автобусний парк" про внесення змін у договір оренди землі від 15.12.2010р. шляхом викладення п.2.3., 4.1. договору в нових редакціях.

Відповідач наголошує на взаємоповязаності справ, які розглядаються судами, оскільки в межах адміністративної справи №522/3644/15-а ТДВ "Третій автобусний парк" оскаржує рішення Одеської міської ради від 28.10.2010р. №41-VI «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_3», а в межах господарської справи №916/2160/15-г "Третій автобусний парк" оскаржує пункт 4.4. Договору оренди землі від 15.12.2010р.

Факт оспорювання відповідачем рішення Одеської міської ради від 28.10.2010р. №41-VI, а також пункту 4.4. Договору оренди землі від 15.12.2010р. не є безспірною підставою для зупинення провадження у справі, яка унеможливлює розгляд даного спору.

Колегія суддів, перевіривши наявні матеріали справи (фактичні обставини справи) на предмет правильності їх юридичної оцінки господарським судом та заслухавши пояснення присутніх в судовому засіданні представників сторін, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з такого.

Як свідчать матеріали справи і це встановлено господарським судом, 15.12.2010 р. між Одеською міською радою (орендодавець) та ВАТ "Третій автобусний парк" (орендар) був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець на підставі Закону України Про оренду землі № 161-XIV від 06.10.1998р. та рішення Одеської міської ради №3686-V від 09.10.2008р. передає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку, площею 2,8776 кв.м, що знаходиться у м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 2-а, згідно з планом земельної ділянки, який є невідємною частиною договору, терміном на 50 років, для експлуатації нежилих будівель та споруд автотранспортного підприємства, про що у Державному реєстрі земель 06.07.2011р. вчинено запис №511010004000054.

Відповідно до п.2.1. договору, в оренду передається земельна ділянка площею 28776 кв. м., у тому числі по угіддях:

- під капітальною забудовою 5004 кв.м.;

- під тимчасовою забудовою 98 кв.м.;

- під спорудами 279 кв.м.;

- під проїздами, проходами та площадками 23141 кв.м.;

- під зеленими насадженнями 254 кв.м.

На земельній ділянці розташовані нежилі будівлі та споруди, які належать ВАТ "Третій автобусний парк" на підставі Наказу №938 Регіонального відділення по Одеській області Фонду державного майна України від 28.07.1998р., право власності на які зареєстровано в КП «ОМБТІ та РОН» 21.09.2004р. в книзі 35 неж-176 за номером запису 1457.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 7 886 166,72 грн., з урахуванням за 2008-2009 роки, згідно довідки-витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 22.09.2008р. №67-03/С, складеної Управлінням Держкомзему у місті ОСОБА_5 управління Держкомзему у Одеській області Державного комітету України із земельних ресурсів (п. 2.3 договору)

У розділі 4 договору встановлені умови щодо орендної плати, а саме встановлено, що орендна плата за земельну ділянку площею 28776 кв.м. розрахована у розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки цієї земельної ділянки та складає 236585,00 грн. на рік, з урахуванням за 2008-2009 роки. (п. 4.1. договору)

Розмір орендної плати встановлюється за домовленістю сторін згідно рішення Одеської міської ради № 4247-IV від 15.07.2005р. у відповідності до розрахунку розміру орендної плати та може збільшуватися Одеською міською радою в межах, передбачених законодавством, в залежності від збільшення ринкової вартості земельної ділянки, яка знаходиться у користуванні (п. 4.2. договору).

Пунктом 4.4. договору встановлено, що орендар не звільняється від орендної плати і сплачує її незалежно від результатів його господарської діяльності. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків:

- зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України;

- коригування «Грошової оцінки земель міста ОСОБА_5», як затверджується рішеннями Одеської міської ради;

- зміни функціонального призначення будівлі або її частини.

У цих випадках розмір орендної плати змінюється орендодавцем.

Також умовами договору (п. 9.4.6.) визначено, що до переоформлення міською радою прав третіх осіб на користування земельною ділянкою, зазначеного в п. 1 договору, або її частиною (при переході права власності на будинок, споруду або їх частини) орендна плата за земельну ділянку сплачується орендарем за всю ділянку у повному обсязі.

Відповідно до п. 12.1. договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, яка підлягає обовязковому нотаріальному посвідченню. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку.

Згідно п.14.1. договору передбачено, що цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його держаної реєстрації.

Договір нотаріально посвідчений приватним нотаріусом Одеського міського нотаріального округу та зареєстрований в Управлінні Держкомзему у м. Одеса, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 06.07.2011р. за №511010004000054.

На підставі укладеного акту прийому-передачі Орендодавець передав, а Орендар прийняв в оренду вищезазначену земельну ділянку.

Рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41-VI затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста ОСОБА_5 та введено її в дію з 01.01.2012р. (пункти 1, 2); введено в дію затверджену грошову оцінку земель міста ОСОБА_5 для розрахунку річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні з 01.01.2012р. Протягом 2011 року при розрахунках річної орендної плати і плати за дольову участь у землекористуванні застосовувати дані з грошової оцінки земель міста, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 09.12.1999р. №438-ІІІ «Про затвердження проекту «Грошова оцінка земель м. Одеси» (пункт 3); доручено Управлінню економіки і інвестиційної політики та зовнішньоекономічної діяльності Одеської міської ради спільно з Одеським міським управлінням земельних ресурсів Одеської міської ради підготувати пропозиції щодо застосування фіксованих відсотків при визначенні ставок орендної плати за землю у термін до 01.07.2011р. та подати їх на розгляд Одеської міської ради (пункт 5) - а.с. 122.

20.09.2011р. Одеською міською радою прийняті рішення:

- №1267-VI, яким затверджено фіксовані відсотки при визначені орендної плати за землі м. Одеси відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Одеси, затвердженої рішенням Одеської міської ради від 28.12.2010 р. №41-VI; введено в дію затверджені фіксовані відсотки орендної плати за землі м. Одеси з 20.09.2011р., доручено Одеському міському управлінню земельних ресурсів Одеської міської ради вжити заходи щодо внесення відповідних змін в договори оренди земельних ділянок; встановлено, що, зокрема, рішення Одеської міської ради від 26.03.2003р. №1061-ХХІY, 31.10.2000р. №1709-ХХШ втрачають чинність з 20.09.2011р.

- №1268-VI, яким внесено зміни до рішення Одеської міської ради від 28.12.2010 р. №41-VI, а саме: п.3 викладено в наступній редакції: «Ввести в дію затверджену пунктом 1 цього рішення нормативну грошову оцінку земель м. Одеси для розрахунку річної орендної плати з 20.09.2011р.»; вважати таким, що втратило чинність рішення Одеської міської ради від 09.12.1999р. №438-III «Про затвердження проекту «Грошова оцінка земель м. Одеси»; доручено Департаменту інформації і зв'язків з громадськістю Одеської міської ради оприлюднити це рішення у встановленому закону порядку.

Згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси від 07.10.2013р. №88/С нормативна грошова оцінка земельної ділянки, землекористувачем якої являється ВАТ "Третій автобусний парк", площею 28776 кв.м. становить 12063762,48 грн.

27.02.2014 р. за вих. № 01-13/1538 Департамент комунальної власності Одеської міської ради, який уповноважений від імені Одеської міської ради вчиняти дії, повязані з підготовкою внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у межах міста ОСОБА_5, направив на адресу ВАТ " Третій автобусний парк " пропозицію про внесення змін до договору оренди землі (в порядку ст. 188 ГК України), з додатком проекту додаткового договору та розрахунку орендної плати в частині зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміру орендної плати.

Не підписання розрахунку орендної плати за земельну ділянку та не надіслання до Департаменту комунальної власності відповіді про результат розгляду пропозиції щодо внесення змін у договір оренди стало підставою звернення прокуратури Суворовського району м. Одеси в інтересах держави в особі Одеської міської ради до суду з даним позовом про внесення змін в договір оренди щодо розміру орендної плати за земельну ділянку.

Судова колегія погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову прокурора з огляду на наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.

Статтями 626, 628, 629 Цивільного кодексу України визначено, що договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі», ст. 93 Земельного кодексу України оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

У відповідності до ст. 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема, Законом України «Про оренду землі».

Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Частиною 1 ст. 15 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Згідно підпунктів 288.5, 288.5.1., 288.5.2. ст. 288 Податкового кодексу України (в редакції чинній на день звернення прокурора з позовом) розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

У відповідності до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Частиною 2 ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» встановлено, що дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

В матеріалах справи наявний витяг з технічної документації про нормативу грошову оцінку земельної ділянки площею 28776 кв.м., згідно якої вартість цієї землі становить 12063762,48 грн. Відповідно до розрахунку розміру орендної плати з урахуванням нової грошової оцінки земельної ділянки, розмір орендної плати за земельну ділянку, орендовану відповідачем склав 361912,87 грн. на рік (3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки).

Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, викладеної у постанові від 03.12.2013р. по справі № 5009/3430/12, нормативна грошова оцінка земель є основною для визначення розміру орендної плати, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.

Згідно п. 2.19 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 «Про деякі питання практики розгляду спорів, що виникають із земельних відносин» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України «Про оренду землі». Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору. Якщо зі зміною граничного розміру орендної плати таку ж зміну до договору оренди в установленому законом порядку не внесено, то застосуванню підлягає відповідна умова договору.

Матеріали справи не містять доказів скасування та/або визнання недійсними рішень Одеської міської ради від 28.12.2010р. №41-VI, від 20.09.2011р. №1267-VI та №1268-VI а також витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки м. Одеси №88/С від 07.10.2013р.

Пунктом 4.4. договору оренди сторони чітко передбачили, що умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені за згодою обох сторін, шляхом укладання відповідних угод, які мають бути нотаріально посвідчені та будуть невід'ємними частинами цього договору, крім випадків: зміни розміру земельного податку, відповідно до чинного законодавства України; коригування «Грошової оцінки земель м.Одеси», яка затверджується рішенням Одеської міської ради; зміни функціонального призначення будівлі або її частини. У цих випадках розмір орендної плати змінюється Орендодавцем.

Отже, нормами чинного законодавства та умовами спірного договору оренди землі від 15.12.2010р. передбачена можливість зміни розміру орендної плати, а тому судова колегія вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції щодо задоволення позову прокурора, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому затвердження нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати за цю земельну ділянку.

Таким чином, матеріали справи свідчать про те, що суд першої інстанції в порядку ст.ст. 43,47 ГПК України врахував наведене, всебічно,повно і обєктивно розглянув в судовому засіданні всі обставини справи в їх сукупності, дослідив надані сторонами в обґрунтування своїх вимог і заперечень докази та, керуючись законом, дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі та прийняв рішення, яке відповідає положенням ст. 84 ГПК України.

Доводи, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують висновків суду, а відтак судова колегія не вбачає підстав для її задоволення.

Підстави передбачені ст. 104 ГПК України для зміни чи скасування рішення господарського суду відсутні.

Керуючись ст. ст. 99, 101, 103-105 ГПК України,

суд постановив:

Апеляційну скаргу ТДВ "Третій автобусний парк" залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 15.12.2014р. по справі №916/3885/14 без змін.

Постанова в порядку ст. 105 Господарського Процесуального Кодексу України набирає законної сили з дня її прийняття.

Постанова апеляційної інстанції може бути оскаржена у касаційному порядку Вищого господарського суду України.

Головуючий суддя Т.А. Величко

Суддя Л.О. Будішевська

Суддя С.В. Таран