ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
22 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1570/6797/2012
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді-доповідача - ОСОБА_1
суддів -Турецької І.О.
ОСОБА_2
розглянувши, в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_3, Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про призначення земельно технічної експертизи у справі за позовом ОСОБА_3 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, Управління Держземагенства у Комінтернівському районі Одеської області третя особа ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування розпорядження; визнання незаконним державного акту, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського апеляційного адміністративного суду знаходиться апеляційна скарга ОСОБА_3 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2013 року.
14 травня 2014 року ОСОБА_3 заявила клопотання про призначення земельно- технічної експертизи, на вирішення якої поставити запитання за наведеним переліком.
Проведення земельно-технічної експертизи просить доручити експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України.
Колегія суддів, проаналізувавши заяву про забезпечення доказів та думку сторін щодо проведення експертних досліджень, приходить до висновку, що клопотання позивача про призначення експертизи підлягає задоволенню на наступних підставах.
Відповідно до ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ч.4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Стаття 73 КАС України надає право особам просити суд забезпечити докази.
Відповідно до ч.3 ст. 73 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, не може самостійно надати докази, то вона повинна зазначити причини, через які ці докази не можуть бути надані, та повідомити, де вони знаходяться чи можуть знаходитись. Суд сприяє в реалізації цього обов'язку.
Питання про призначення судової експертизи регулюється ст.81 КАС України, яка визначає, що для зясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу. Також, в цій статті зазначено про право осіб, які беруть участь у справі подати до суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст запитань визначаються судом.
Частиною 3 ст. 81 КАС України визначено, що особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту.
Суд апеляційної інстанції вважає, що для правильного вирішення даного спору, необхідно провести земельно-технічну експертизу, яка б підтвердила або спростувала доводи та заперечення сторін щодо порушення прав позивача.
Колегія суддів, з метою повного та всебічного зясування обставин, що мають значення для справи, запропонувала всім сторонам у справі надати перелік питань, які необхідно поставити перед експертом.
15 травня 2014 року в судовому засіданні представником Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області також заявлено клопотання про призначення земельно - технічної експертизи, та надано перелік питань, які розглянуті в судовому засіданні.
Відповідно до ч.2 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції може дослідити докази, які не досліджувалися у суді першої інстанції, з власної ініціативи або за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, якщо визнає обґрунтованим ненадання їх до суду першої інстанції або необґрунтованим відхилення їх судом.
Враховуючи, що для правильного та обєктивного розгляду справи необхідні спеціальні знання, керуючись ст.ст. 69, 70.71, 156, 195 КАС України суд -
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_3, Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області про призначення земельно - технічної експертизи задовольнити.
Призначити у справі за позовом ОСОБА_3 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області, Управління Держземагенства у Комінтернівському районі Одеської області третя особа ОСОБА_4 про визнання незаконним та скасування розпорядження; визнання незаконним державного акту земельно технічну експертизу, на вирішення якої поставити питання:
-Чи мають вільні проходи та проїзди транспортних засобів до доріг вільного використання: земельна ділянка площею 0,0751 га, розташована по вул. Горіхова 1«а» в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області, яка перебуває у власності гр. ОСОБА_3, та земельна ділянка площею 0,0425 га, розташована по вул. Горіхова 1«б» в с. Фонтанка Комінтернівського району Одеської області, яка перебуває у власності гр. ОСОБА_5?
-Який статус має земельна ділянка, яка розташована між земельними ділянками гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_5, чи є ця ділянка сервітутом, який відповідає нормативним вимогам для проходу та проїзду?
-Чи існує земельна ділянка, яка водночас межує з проїздом, вулицею та земельними ділянками гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_5?, чи можливо використовувати цю ділянку для проїзду шляхом накладення сервітуту?
-В межах чи поза межами населеного пункту розташовані земельні ділянки, які перебувають у власності гр. ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_5?
-Чи передбачено будь-яким видом містобудівної або землевпорядної документації проїзд, прохід через земельну ділянку, кадастровий номер 5122786400:01:001:2800, яка належить ОСОБА_6 на підставі державного серії ЯЛ №723378?
-Чи існував взагалі під'їзд до земельної ділянки, кадастровий номер 5122786400:01:001:0271, яка належала гр. ОСОБА_3 на підставі державного акту серії ОД №067577, площею 0,118 га (тобто, до її поділу на земельні ділянки площею 0,0751 га та 0,0425 га)? Якщо існував, то з боку якої земельної ділянки?
-Чи має суміжні межі земельна ділянка, кадастровий номер 5122786400:01:001:2800, яка належить ОСОБА_6 з земельними ділянками, кадастровий номер 5122786400:01:001:2771, кадастровий номер 5122786400:01:001:2772?
-Чи змінювались межі с.Фонтанка з 2003 року по 01.01.2013 року?
Проведення земельно-технічної експертизи доручити експертам Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, повязані з проведенням експертизи витрати покласти на позивача ОСОБА_3
Зобовязати сторони надати експерту на його вимогу землевпорядну документацію, яка є у них в наявності.
Зобовязати сторони не створювати експерту перешкоди щодо доступу до обєктів дослідження.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обовязків та за дачу завідомо неправдивого висновку.
Для проведення експертизи направити експерту копію ухвали про призначення експертизи та матеріали справи.
Провадження у справі на час проведення експертизи зупинити.
Ухвала апеляційного суду може бути оскаржена в частині зупинення провадження до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з моменту проголошення.
Суддя - доповідач: І.П. Косцова
Судді: І.О. Турецька
ОСОБА_2.