Ухвала суду № 45907016, 15.06.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2015
Номер справи
819/2423/14-а
Номер документу
45907016
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2015 р. Справа № 876/711/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ільчишин Н.В.,

суддів Пліша М.А., Шинкар Т.І.,

за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Збаразької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 року у справі за позовом Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра» до Збаразької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення,-

ВСТАНОВИВ:

СГ ТзОВ «Терра» 22.10.2014 року звернулося до суду з адміністративним позовом до Збаразької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 26.09.2014 року №0002132300.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 року позов задоволено частково. Скасовано податкове повідомленнярішення Збаразької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області від 26.09.2014 року форми «Р» №0002132300 в частині нарахування грошового зобовязання по податку на додану вартість на суму 228866 грн. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Збаразька ОДПІ подала апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати, та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.

В процесі апеляційного розгляду представник відповідача звернувся до Львівського апеляційного адміністративного суду з клопотанням про проведення процесуального правонаступництва Збаразької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області, яке реорганізовано у Збаразьку обєднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Тернопільській області.

Враховуючи надані докази реорганізації первинного відповідача та положення ст. 55 КАС України, колегія суддів вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, посадовими особами Державної податкової інспекції у Підволочиському районі Тернопільської області ДПС проведено документальну планову виїзну перевірку сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 року по 31.03.2012 року, результати якої відображені в акті від 06.09.2012 року №737/22/30915955.

Перевіркою було встановлено, що в позивача відсутні податкові накладні чи митні декларації, які б підтверджували факти купівлі позивачем газу, та надавали право йому на включення сум ПДВ по договорах купівлі-продажу в податковий кредит з податку на додану вартість, а саме: в жовтні 2009 року на суму 16057,00грн.; в листопаді 2009 року на суму 5112,00грн.; в грудні 2009 року на суму 849,00грн.; в січні 2010 року в сумі 19315,00грн.; в квітні 2010 року в сумі 22700,00грн.; в травні 2012 року в сумі 35254,00грн.; в червні 2010 року в сумі 36096,00грн.; в липні 2010 року в сумі 39471,00грн.; в серпні 2010 року на суму 24413,00грн.; в вересні 2010 року в сумі 27458,00грн.; в жовтні 2010 року в сумі 21588,00грн.; в листопаді 2010 року в сумі 1024,00грн., в грудні 2010 року в сумі 1061,00грн.; в лютому 2011 року в сумі 1038,00грн.; в березні 2011 року в сумі 131,00грн.

Таким чином податковим органом виявлено порушення п.п.7.4.5 п.7.4, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме включено до податкового кредиту суми сплаченого податку на додану вартість у звязку із придбанням природного газу, які не підтверджені податковими накладними в загальній сумі 251566 грн.

На підставі акту перевірки від 06.09.2012 року №737/22/30915955 (надалі акт перевірки) та встановлених у ньому порушень відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 14.09.2012 року №0000152301 про збільшення суми грошового зобов'язання за платежем - податок на додану вартість на загальну суму 314167,25 грн., з яких 251566 грн. - за основним платежем та 62601,25 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Разом з тим, 25.04.2011 року прокуратурою Підволочиського району Тернопільської області надіслано запит СГ ТОВ «Терра» №985 про надання податковому органу оригінали первинних бухгалтерських документів, а саме: акт від 30.04.2010 року прийому-передачі природного газу за квітень 2010 року; акт від 31.05.2010 року прийому-передачі природного газу за травень 2010 року; акт від 30.07.2010 року прийому-передачі природного газу за червень 2010 року; акт від 31.07.2010 року прийому-передачі природного газу за липень 2010 року; акт від 30.09.2010 року прийому-передачі природного газу за серпень 2010 року; акт від 30.09.2010 року прийому-передачі природного газу за вересень 2010 року; акт від 31.10.2010 року прийому-передачі природного газу за жовтень 2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №03079 від 31.10.2009 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №03081 від 31.10.2009 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №00876 від 31.05.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №01135 від 30.06.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №01151 від 30.06.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №1363 від 31.07.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №1381 від 31.07.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №1534 від 31.08.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №1785 від 30.09.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №1961 від 30.09.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №2222 від 31.10.2010 року; податкову накладну ВАТ «Тернопільгаз» №2450 від 30.11.2010 року.

25.04.2011 року позивачем, на виконання вимог ст.20 Закону України «Про прокуратуру» направлено витребувані оригінали документів, в тому числі і податкові накладні ВАТ «Тернопільгаз» від 31.10.2009 року №03079, №03081, від 31.05.2010 року №00876, від 30.06.2010 року №01135, №01151, від 31.07.2010 року №1363, від 31.08.2010 року №1534, від 30.09.2010 року №1785, від 31.10.2010 року №1989, що підтверджується копією супровідного листа №25/4-11.

Оригінали вказаних податкових накладних повернуті прокуратурою підприємству листом від 15 серпня 2014 року №14-67 та були наданні суду для їх дослідження.

30 листопада 2012 року позивач звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою про скасування податкового повідомлення - рішення ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області від 14.09.2012 року №0000152301 з підстав порушення проведення невиїзної перевірки та неправомірності застосування до підприємства штрафних санкції в сумі 62601,25грн. за заниження ПДВ за період з жовтня 2009р. по грудень 2010р.

Рішенням суду від 27.12.2012 по справі №2-а/1970/4074/12 в позові СГ ТОВ «Терра» до ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення від 14.09.2012 року №000015230 відмовлено. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2014 року по справі №876/2765/13 апеляційну скаргу сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Терра» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.12.2012 у справі №2-а/1970/4074/12 за позовом СГ ТОВ «Терра» до ДПІ у Підволочиському районі Тернопільської області, (правонаступник - Збаразька ОДПІ Головного управління Міндоходів у Тернопільській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задоволено частково. Скасовано податкове повідомлення-рішення від 14.09.2012р. форми «P» №0000152301 в частині застосування до позивача штрафних санкцій за заниження податку на додану вартість за період з жовтня 2009р. по грудень 2010р..

Збаразькою ОДПІ Головного управління Міндоходів в Тернопільській області на підставі акту перевірки від 06.09.2012 року №737/22/30915955 та постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2014 року по справі №876/2765/13 складено податкове повідомлення рішення від 26.09.2014 року форми «Р» №0002132300, яким за порушення п.п.7.4.5 п.7.4, п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» донараховано СГ ТОВ «Терра» 251566 грн. податку на додану вартість.

Відповідно до пп.7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР, який діяв на момент виникнення правовідносин (далі Закон № 168/97-ВР), не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).

У разі коли на момент перевірки платника податку органом державної податкової служби суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними цим підпунктом документами, платник податку несе відповідальність у вигляді фінансових санкцій, установлених законодавством, нарахованих на суму податкового кредиту, не підтверджену зазначеними цим підпунктом документами.

Актом перевірки від 06.09.2012 року №737/22/30915955, у звязку з відсутністю податкових накладних, встановлено, порушення п.п.7.4.5 п.7.4, ст.7 Закону № 168/97-ВР, а саме включено до податкового кредиту суми сплаченого податку на додану вартість у звязку із придбанням природного газу, які не підтверджені податковими накладними в загальній сумі 251566 грн., у тому числі по періодах: жовтень 2009 року 16057 грн.; листопад 2009 року 5112 грн.; грудень 2009 року 849 грн.; січень 2010 року 19315 грн.; квітень 2010 року 22700 грн.; травень 2010 року 35254 грн.; червень 2010 року 36095 грн.; липень 2010 року 39471 грн.; серпень 2010 року 24413 грн.; вересень 2010 року 27458 грн.; жовтень 2010 року 21588 грн.; листопада 2010 року 1024 грн.; грудень 2010 року 1061 грн.; лютий 2011 року 1038 грн.; березень 2011 року 131 грн.

Відповідно до п. 44.6 ст. 44 Податкового кодексу України (далі ПК України) у разі якщо до закінчення перевірки або у терміни, визначені в абзаці другому пункту 44.7 цієї статті платник податків не надає посадовим особам органу державної податкової служби, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки документів або іншого вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені таким платником податків у податковій звітності, вважається, що такі документи були відсутні у такого платника податків на час складення такої звітності.

Пунктом 85.9 ст. 85 ПК України передбачено, що у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.

Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.

У разі якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 20 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року №1789-XII (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право мати доступ до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки, в тому числі за письмовою вимогою, і таких, що містять комерційну таємницю або конфіденційну інформацію. Письмово вимагати подання в прокуратуру для перевірки зазначених документів та матеріалів, видачі необхідних довідок, в тому числі щодо операцій і рахунків юридичних осіб та інших організацій, для вирішення питань, пов'язаних з перевіркою.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що на момент проведення у СГ ТОВ «Терра» з 19.07.2012 року по 30.08.2012 року документальної позапланової виїзної перевірки у позивача були відсутні вищевказані податкові накладні, які підтверджують право на податковий кредит з податку на додану вартість у звязку з їх вилученням правоохоронним органом, а саме прокуратурою Підволочиського району Тернопільської області.

Не зясовуючи причини відсутності спірних податкових накладних, позивачем не виконано вимог п.85.9 ст. 85 Податкового кодексу України по зверненню до відповідних правоохоронних органів з приводу отримання копій вилучених документів або отримання доступу до вилучених документів та перенесення строків проведення перевірки та проведено перевірку без дослідження відповідних первинних документів.

Оскільки податковим органом не доведено обґрунтованості висновку акта перевірки, що стали підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, суд вважає, що позовні вимоги про скасування податкове повідомлення рішення №0002132300 в частині нарахування грошового зобовязання по податку на додану вартість на суму 228866 грн. підлягають до задоволення.

При цьому, як слідує з матеріалів справи, в тому числі з акту перевірки від 06.09.2012 року №737/22/30915955, у відповідача відсутні податкові накладні, які підтверджують право на податковий кредит з податку на додану вартість за квітень 2010 року в сумі 22700 грн., по контрагенту ДП «Нафтогазмережі». Постанова в частині відмови в задоволенні позовних вимог не оскаржена, тому відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України в апеляційному порядку не переглядається.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Збаразької обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Тернопільській області залишити без задоволення.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 17.12.2014 року у справі №819/2423/14-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий Н.В. Ільчишин

Судді М.А. Пліш

ОСОБА_3

Повний текст ухвали виготовлено 19.06.2015 року